A patra zi de caniculă în Australia, cu temperaturi de aproape 50 de grade

Mai multe recorduri de temperatură au fost doborât în părţi ale Australiei, în a patra zi a valului de căldură, scrie The Guardian. 

În nouă localităţi din New South Wales au fost doborâte recorduri miercuri, inclusiv şase recorduri din toate timpurile, conform Biroului de Meteorologie.

În Whitecliff, în nord-vestul New South Wales, a fost înregistrată maxima de 48,2 grade Celsius în jurul orei locale 15:30 – un record pentru zonă.

Joi au fost prognozate temperaturi de 48 de grade şi pentru oraşele Wilcannia, Menindee şi Ivanhoe.

Oraşele la graniţa dintre New South Wales şi Victoria Albury şi Wodonga au avut temperaturi record de 45,3 grade Celsius.

„Valul extrem de căldură din nordul Victoriei a adus câteva recorduri ieri: 45,3 grade Celsius în Albury-Wodonga este un record pentru ultimii 30 de ani”, a declarat meteorologul Rod Dickson.

În Mangalore, la două ore distanţă de Melbourne, au fost înregistrate 44,8 grade, cea mai călduroasă zi de ianuarie din istorie. Aceeaşi situaţie a fost şi în Yarrawonga cu o maximă de 45,7 de grade Celsius.

În ultimele zile, temperaturile maxime din Australia de Sud s-au ridicat cu 10-14 grade peste media normală. Marţi, termometrele indicau aproape 50 de grade Celsius în Port Augusta şi Tarcoola.

Miercuri, în Tarcoola s-au înregistrat 48,7 grade Celsius iar în Coober Pedy 47,8 grade în timp ce în Woomera 47,6 grade Celsius.

În Sydney temperaturile sunt aşteptate să depăşească 40 de grade joi iar vineri vor urca până la 45 de grade.

Au fost emise avertizări privind posibilitatea unor incendii în Mallee, Wimmera şi în partea de nord a statului Victoria.

Adrian Berinde a murit la vârsta de 60 de ani

Artistul folk, poetul şi pictorul Adrian Berinde a murit la vârsta de 60 de ani, după o luptă de doi ani cu cancerul. 

"Adrian Berinde nu mai este cu noi, de astăzi. Drum lin, Adrian! Vei fi mereu în gîndurile mele", a scris cântăreaţa Zoia Alecu pe pagina de Facebook. 

Născut la Oradea, în data de 4 mai 1958, "Adrian Berinde suferea de cancer metastazat pe oase, boală grea de care spera să scape în urma unui tratament special la o clinică din Germania", potrivit Monitorul de Cluj. 

Adrian Berinde a absolvit Şcoala de Arte Plastice din Cluj-Napoca şi a reuşit să fugă din ţară în 1982, stabilindu-se în Elveţia, la Moudon.

"În Elveţia, totul e aliniat la boloboc, oamenii, regulile, casele, peisajul, tot. Şi printre elveţienii orânduiţi perfect, ce puteam eu să fac, nepricepându-mă nici la vaci, nici la ceasuri?! Am făcut ce-am ştiut eu mai bine. Am pictat", mărturiseşte artistul pe site-ul său.

"La un an după acomodare, am făcut prima expoziţie personală la o galerie din centrul Lausanne-ului. În trei săptămâni s-a vândut toată şi am câştigat mai mulţi bani decât puteam să îmi imaginez la ora aia. Aşa am înţeles că nu am dat cu oiştea-n gard, dimpotrivă, sunt pe drumul meu cel bun. Am trăit cu, pentru şi din pictură o bună bucată de viaţă, mai bine de 20 de ani. Şi mi-a plăcut. Făceam aproape în fiecare an câte o expoziţie personală la Lausanne, Estavayer-le Lac sau Avry Fribourg. Doi ani mai târziu, am expus pentru Amnesty Internaţional la Payerne, Paris. La o expoziţie-concurs la Vevey, la care au fost artişti plastici din mai multe ţări, mi-au dat Premiul I. Participam la expoziţii internaţionale de grup, nici nu mai ţin minte câte. Mâncam pictură pe pâine. Centrul Cultural Francez George Pompidou mi-a scos şi o carte poştală cu un an înainte de lovitura de stat din România. Eram doar în creştere", mai povesteşte artistul.

"Absent" a fost primul album de muzică, pe care l-a înregistrat în studioul înfiinţat la Cluj-Napoca, Taurus. 

Au urmat alte şapte albume: "Negru de fum" (1996), "Vertical" (1997), "Captiv în inutil" (2001), "Albaştri după ploi" (2003), "Azil" (2011), "Atât de bine" (2015) şi "Arcan" (2017). 

A cântat în cluburi şi festivaluri, în concerte televizate, în Cirque du Soleil în Canada, în spectacolul "Varekai". A realizat emisiuni radio şi a lansat un album de versuri: "Captiv în inutil", a regizat o piesă de teatru după nuvela lui Cehov - "Salonul 6" şi un videoclip. A condus câţiva ani Clubul Prometheus. Prima expoziţie de pictură în ţară a avut-o la invitaţia Delegaţiei ONU în România. 

Anne Hathaway va juca într-o nouă adaptare a "The Witches", regizată de Robert Zemeckis

Anne Hathaway a încheiat o înţelegere cu Warner Bros. pentru a interpreta rolul Grand High Witch în adaptarea "The Witches", de Robert Zemeckis, potrivit Variety. 

Hathaway va prelua rolul interpretat de Anjelica Houston în filmul original din 1990.

Bazat pe romanul din 1973, filmul urmăreşte şapte ani din viaţa unui băiat care trebuie să se lupte cu vrăjitoare. 

Warner Bros. a adaptat cartea din 1990, dar surse apropiate proiectului spun că versiunea lui Zemeckis va fi fidelă cărţii, în timp ce interpretarea lui Houston a fost una liberă. 

Zemeckis va scrie şi scenariul şi va produce împreună cu colaboratorul Jack Rapke, Alfonso Cuaron şi Guillermo del Toro.

Actriţa americană a devenit cunoscută pe plan internaţional cu rolul interpretat în filmul ”Prinţesa Îndărătnică/ Princess Diary” (2001) şi continuarea acestei comedii romantice, lansată pe marile ecrane în 2004.

S-a remarcat apoi în roluri dramatice, precum cele din ”Experienţe extreme/ Havoc” (2005) şi ”Brokeback Mountain - O iubire secretă” (2005), însă a revenit la comediile romantice, jucând în ”Diavolul se îmbracă de la Prada/ The Devil Wears Prada” (2006), ”Jane/ Becoming Jane” (2007) şi ”Dragoste şi alte dependenţe/ Love and Other Drugs” (2010). 

A impresionat cu rolul atipic din ”Rachel se mărită/ Rachel Getting Married” (2008), pentru care a fost nominalizată la Oscar şi la Globul de Aur, şi s-a revanşat în 2013, câştigând ambele trofee, cu rolul din ”Mizerabilii/ Les Misérables”. A făcut alte roluri importante în filme precum ”Alice în Ţara Minunilor/ Alice in Wonderland”, ”Cavalerul negru: Legenda renaşte/ The Dark Knight Rises” şi ”Interstellar: Călătorind prin univers”. 

Hathaway filmează în prezent "DuPont". Ea va lansa în curând thrillerul "Serenity" şi comedia “The Hustle". Recent, a încheiat producţia dramei "The Last Thing He Wanted" pentru Netflix. 

viewscnt

12 piese intră în prima semifinală Eurovision România 2019

 Show-ul va fi transmis în direct și în exclusivitate la TVR 1

Încep emoţiile pentru semifinaliştii Eurovision România: Selecţia Naţională debutează duminică, 27 ianuarie a.c., la Iași, cu prima semifinală. 

Sub sloganul „Împlinește visul!”, 12 piese vor deschide seria show-urilor Eurovision România, dar numai șase dintre acestea vor contiua lupta pentru a reprezenta țara noastră în finala internațională.

Lista pieselor care vor concura în semifinala de la Iași, în ordine alfabetică:

Army of love - Bella Santiago
Muzică şi versuri: Bella Santiago, Alex Luft

Dear Father - Laura Bretan
Muzică: Mihai Alexandru
Versuri: Alexa Niculae

Destin - Trooper
Muzică şi versuri: Aurelian Dincă

Rock This Way – Ommieh & Anakrisez
Muzică: Eduard Cîrcotă
Versuri: Alexandru Bugan

Skyscraper - Teodora Dinu
Muzică şi versuri: Udo Mechels, Laila Samuelsen, Jonas Brøgger Filtenborg

Song of My Heart -  The Four  
Muzică şi versuri: Theea Miculescu, Cătălin Dascălu

The Call: Dynasty of Love - Berniceya
Muzică şi versuri: Florin Chitiul

The Way It Goes - Steam
Muzică: Sorin Cotorceanu, Mihai Răpeanu
Versuri: Sorin Cotorceanu

Underground - Vaida 
Muzică si versuri: Hanif Sabzevari, Michael James Down, Will Taylor, Tonje Gjevjon

We Are The Ones - Claudiu Mirea
Muzică: Mihai Ogăşanu, Claudiu Mirea
Versuri: Claudiu Mirea

Weight of The World - Nicola
Muzică şi versuri: Michael James Down, Will Taylor & Jonas Gladnikoff

Without You (Sin ti)- DYA & Lucian Colareza
Muzică:  Sergi Gascon
Versuri: Sergi Gascon, Daniel Andres Giraldo Mazo

Ordinea intrării în concurs urmează să fie stabilită.

Toate piesele calificate în semifinale sunt încărcate pe site-ul dedicat, eurovision.tvr.ro, unde pot fi accesate şi alte detalii privind concursul. Pentru informaţii suplimentare, vă rugăm să ne scrieţi la: eurovision.romania@tvr.ro

După show-ul de la Iași, Eurovision va continua la Arad, pe 10 februarie, unde juriul și telespectatorii vor califica celelalte piese pentru finală, în decorul de la Sala Sporturilor „Victoria”.
Marea Finală va avea loc pe 17 februarie 2019, la București și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de TVR. 

La capătul celor trei show-uri ale Selecţiei Naţionale 2019, vom afla cine va urca pe scena Eurovision din Tel Aviv. Smaranda Vornicu-Shalit va conduce, anul acesta, delegaţia României la Tel Aviv.

Sub sloganul „Dare to dream”, Eurovision Song Contest 2019 va avea loc la Tel Aviv, cu semifinalele pe 14 şi 16 mai şi finala pe 18 mai. La ediția cu numărul 64 a competiției muzicale, alături de România s-au mai înscris 41 de țări: Albania, Armenia, Austria, Australia, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Croația, Cipru, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Macedonia, Germania, Georgia, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Israel, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Moldova, Muntenegru, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, San Marino, Serbia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveția, Ucraina și Marea Britanie.   
Precedenta ediţie a competiţiei muzicale a fost câştigată de reprezentanta Israelului, Netta, cu piesa „Toy”.

Despre Eurovision:
Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia. Difuzat fără întrerupere, timp de 60 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: ABBA, Julio Iglesias, Celine Dion, Johnny Logan.
Televiziunea Română, membră a EBU, este organizatoarea Selecţiei Naţionale şi participă la competiţia europeană din anul 1993.
Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006). 
Ediția precedentă a concursului a avut loc la Lisabona, cu semifinalele pe 8 şi 10 mai şi finala pe 12 mai. România a fost reprezentantă de trupa The Humans, care a participat cu piesa Goodbye. 

Primăria din Tel Aviv va construi un "Oraş Cort" pentru 2.000 de turişti de la Eurovision

Două mii de persoane dintre turiştii care se vor deplasa în Israel în luna mai pentru a asista la concursul Eurovision 2019 vor avea posibilitatea de a opta pentru campingul urban în loc să se cazeze în hoteluri scumpe.

Municipalitatea din Tel Aviv a anunţat marţi că a aprobat proiectul de construire a unui "Oraş Cort", ce va oferi turiştilor servicii de camping de bază, "glamping" - termen care se referă la un tip mai confortabil de camping - şi rulote de lux.

"Oraşul Cort" va fi amplasat în Yarkon Park, în apropiere de EXPO Tel Aviv, spaţiul unde va avea loc concursul Eurovision.

Organizatorii se aşteaptă ca evenimentul să atragă peste 10.000 de vizitatori străini în Tel Aviv, un oraş cu 430.000 de locuitori.

Deşi primarul din Tel Aviv - Jaffa, Ron Huldai, a spus că opţiunile de camping din "Oraşul Cort" sunt "accesibile", reprezentanţii Municipalităţii nu au dezvăluit tarifele de cazare.

Campingul va include zone cu duşuri, spaţii recreaţionale şi o zonă pentru petreceri, standuri cu alimente şi băuturi şi un loc din care pot fi închiriate biciclete.

Preţurile deja scumpe ale hotelurilor din Tel Aviv au atins niveluri record pentru rezervările ce vizează perioada în care va avea loc concursul Eurovision.

În noiembrie 2018, un purtător de cuvânt al Primăriei a declarat pentru DPA că municipalitatea lucrează la un proiect de colaborare cu două vase de croazieră care să ofere cazare pe apă pentru sute de turişti în perioada acestui concurs muzical european.

"Turismul din Israel a ajuns la cel mai ridicat nivel al său din toate timpurile în acest an; acest record creează noi provocări, în special în ceea ce priveşte spaţiile de cazare", a declarat marţi Yariv Levin, ministrul Turismului din această ţară.

Cântăreaţa israeliană Netta Barzilai a câştigat ediţia din 2018 a concursului Eurovision, aducând astfel competiţia muzicală în ţara ei natală în acest an.

Zeci de personalităţi culturale au criticat decizia organizatorilor de a permite Israelului să găzduiască show-ul şi au cerut boicotarea acestuia, acuzând autorităţile israeliene de încălcări ale drepturilor omului, comise împotriva populaţiei palestiniene. 

Deezer lansează o aplicaţie radiofonică gratuită, pe o piaţă tot mai concurenţială a serviciilor de streaming

Deezer, o cunoscută platformă de streaming audio, a lansat o aplicaţie radiofonică gratuită pentru a concura cu serviciile online Spotify şi BBC Sounds, care doresc să ofere utilizatorilor o experienţă unică în ceea ce priveşte modul în care înregistrările muzicale pot fi ascultate.

Noua aplicaţie oferă streaminguri live provenind de la mai mult de 30.000 de posturi radiofonice din lumea întreagă şi este disponibilă fără reclame suplimentare pentru dispozitivele mobile cu sisteme de operare Android.

Radio by Deezer este folositoare mai ales abonaţilor actuali ai serviciului online Deezer, întrucât utilizatorii pot să dea "Like"-uri unor piese în timp ce le ascultă la anumite posturi de radio, iar acele cântece sunt adăugate automat în playlist-urile din conturile lor.

Piaţa streamingului muzical a devenit în ultimii ani una extrem de concurenţială, fiind condusă de serviciul Spotify, care este lider, urmat de Apple Music şi Amazon Prime Music.

Pe piaţa aplicaţiilor radiofonice gratuite, Radio by Deezer va concura cu BBC Sounds, care a fost descărcată deja de peste 100.000 de ori pe dispozitive mobile cu sisteme Android şi care ocupă locul al şaptelea în topul aplicaţiilor muzicale gratuite folosite de dispozitive cu sisteme de operare iOS.

Va concura şi cu aplicaţia radiofonică TuneIn, există de mulţi ani pe piaţă, care difuzează însă şi reclame, alături de oferta sa de conţinuturi audio.

Specialiştii din această industrie se aşteaptă ca aplicaţia Radio by Deezer să devină în curând disponibilă şi pentru utilizatorii care folosesc dispozitive mobile cu sisteme de operare iOS.

Mariah Carey şi-a dat în judecată fosta asistentă pentru încălcarea confidenţialităţii, neglijenţă şi furt

Cântăreaţa americană Mariah Carey a intentat proces, miercuri, împotriva fostei asistente pe care o acuză de încălcarea unei clauze de confidenţialitate, neglijenţă şi furt, relatează Reuters care citează documente depuse la tribunal.

Carey, una dintre cele mai cunoscute cântăreţe, cu albume care s-au vândut în 200 de milioane de copii şi melodii cu succes răsunător precum ''We Belong Together'', solicită daune de cel puţin 3 milioane de dolari de la Lianna Azarian.

De asemenea, vedeta a cerut şi un ordin de restricţie care să o împiedice pe fosta sa asistentă să încalce clauza de confidenţialitate, potrivit documentelor depuse la Curtea Supremă a statului New York.

Azarian a lucrat pentru Carey ca asistentă executivă, din martie 2015 până în noiembrie 2017, conform documentelor depuse la tribunal.

Nici avocaţii lui Carey, nici Azarian nu au răspuns imediat la solicitările de a face comentarii pe această temă, precizează Reuters.

TMZ.com, site specializat în publicarea de informaţii mondene, a scris miercuri că Azarian ar fi înregistrat-o pe ascuns pe Carey pe care ar fi ameninţat-o cu publicarea unor înregistrări video ''ruşinoase'' dacă vedeta pop nu îi va plăti 8 milioane de dolari. Reuters nu a putut să confirme imediat aceste detalii.