Teo, Vio şi Costel: Politicienii intră pe teritoriul nostru, dar ei improvizează. Ar fi culmea să o vezi pe Dăncilă repetând toate bâlbele alea

Comedianţii Teo, Vio şi Costel au vorbit într-un interviu despre politică, familie şi reacţiile publicului.

Considerând că politicienii sunt principalii lor concureţi atunci când vine vorba de „declaraţii scrise ca nişte glume absurde“, cei trei îi acuză de nedreptate. În timp ce glumele de stand-up sunt bine gândite şi structurate, politicienii „dau improvizaţii“.

Într-o perioadă a lucrurilor serioase, fără a face notă discordantă în societate, Teo, Vio şi Costel au decis: emit 100% păreri.

Vor să înceapă anul 2019 pe post de analişti şi nu oriunde, ci la Sala Palatului. Astfel, pe 16 februarie 2019, la Sala Palatului începând cu orele 20.00, Teo, Vio şi Costel dau startul show-ului „100% păreri“.

Până ajung pe scena Sălii Palatului, am stat de vorbă cu Teo, Vio şi Costel ne-au vorbit, în stilul caracteristic, despre politică, familie şi reacţiile publicului român. 

Adevărul: Este perioada în care mai toată lumea dezbate situaţia politică a ţării. Cum se vede de pe scena de stand-up viitorul României?

Teo: Nu contează cum e ţara, contează cum o vezi. Efectiv, nu contează la ce te uiţi, contează cum te uiţi. Eu o să mă uit la România mult mai matur, că ea o să fie la fel. Crezi că este altfel faţă de acum 20 de ani sau că o să fie altfel peste 20 de ani? Nu! Mai murim noi, se mai nasc alţii. Ţara rămâne tot aşa. Avem noi ideea asta idioată cum că ne uităm şi vedem de fapt ce este acolo. Toată lumea vede ce vrea să vadă.

Costel: Eu cred că se va dezvolta foarte mult Vestul, Moldova va fi inundată peste 5 ani, iar Sudul din ce în ce mai rău (râde). Am dezbătut noi subiectul ăsta şi am ajuns la concluzia că în orice ţară Sudul este cel mai naşpa. Nu mă refer doar la politicieni, şi la români. Eu cred că şi politicienii ăştia sunt o consecinţă a noastră, a românilor.

Costel: Eu cred că românii în sud sunt foarte primitivi. Primitori, scuze..

Costel: Politicienii ar trebui să nu mai fie atât de vulgari în exprimările cu mâinile.

Teo: Nu se poate face, dom'ne, politică fără vulgaritate.

Costel: Şi am şi un mesaj pentru politicieni: ţineţi-o tot aşa. Eu n-am nicio problemă, nu am fost aseară la proteste.

Vio: Au fost aseară proteste?

Costel: Au fost aseară proteste? (râde) Deci, în caz că au fost aseară proteste, să ştiţi că n-am fost. Ştii cum mi-am început un spectacol? Era o grămadă de oameni tineri şi i-am pus să aplaude cine îl cunoaşte pe Mihail Şora, ăsta de 102 ani. Şi n-a aplaudat nimeni.

Ar fi fost culmea să-l ştie cineva, nici nu ştiu dacă mai are prieteni de vârsta lui. Nu la noi la show, în orice caz. Voiam să-i aflu secretul.

Dacă te ţine în viaţă ieşitul mai târziu la proteste. Aş vrea să încep şi eu să ies pe la 70-80 de ani, dacă ăsta o fi secretul.

Teo: El a zis asta cu protestele de aseară pentru că nu ştim când se publică interviul. S-ar putea ca aseară chiar să fi fost proteste. Deci, dacă au fost, Costel n-a fost acolo.

Ai văzut că atunci când zici ceva de politică se găseşte cineva care să-ţi spună: „Auzi, tu lasă-te de politică şi ţine-te de comedie“. E răspuns reflex ăsta.

Chiar mă gândeam, OK, fac aşa, dacă şi ăştia care fac politică se lasă de comedie. Am început să ne călcăm un pic pe picioare. Efectiv intră pe teritoriul nostru. Sunt foarte multe declaraţii care, efectiv, sunt scrise ca nişte glume absurde. Păi şi atunci, mă apuc şi eu de politică.

Costel: Băi, pe mine mă deranjează că ne tot compară pe noi cu politicienii. Ăia improvizează, adică e o chestie care nu-i gândită de acasă, n-au lucrat materialul. Eu scriu chestiile alea, le gândesc.

Ar fi culmea să o vezi pe Dăncilă repetând eşecurile şi toate bâlbele alea. S-o vezi cum face în oglindă: „cum s-o dau astăzi în bară?“.

Teo: Asta este enervant, că noi muncim mult mai mult la glumele noastre. Eu dacă mă urc pe scenă şi zic tot ce îmi vine, aşa, nu e publicul mulţumit. Eu le construiesc, le structurez, ei dau improvizaţii şi nu le iese. Ai de învăţat din reacţiile oamenilor pentru că niciunul dintre noi nu ştie exact ce este amuzant.

Ne gândim că o chestie ar putea fi amuzantă, o prezentăm pe scenă şi sperăm să fie percepută amuzant şi abia după ne spune publicul. Stand-up-ul este un dialog continuu, nu este un monolog. Tu vii, îţi zici părerea pe scenă şi publicul îţi dă părerea înapoi.

Publicul îţi comentează în timp real glumele şi asta doar prin râs, nevorbind neapărat. Şi nici nu ne bat după show. A simţit cineva să vă bată după show?

Teo: Acum un an, doi, la Brăila a plecat un băiat după un sfer de oră cu scandal. Era convins că absolut toate glumele erau despre el. A avut un acces de paranoia, nu era deloc lejeră treaba. Era convins că vorbesc despre el şi despre viaţa lui. A pornit un scandal şi apoi a plecat.

Da, se mai întâmplă şi din astea. Vio, tu ai primit reacţii acide?

Vio: Nu, nici măcar la alea în care zic de bătut femei. Sper să creez şi eu nişte controverse şi nimic. Nu mă crede lumea (râde). Dar membrii familiei  s-au supărat vreodată pe voi din cauza glumelor care îi vizează?

Costel: Nu. Pentru că soţia mea, spre deosebire de alţi oameni, ştie că glumele astea aduc bani în casă. Şi atunci nu are nicio problemă cu toate lucrurile astea.

Vio: Aş completa, aduc banii în casă (râde).

Costel: Banii. Deci, banii din casă sunt toţi pe seama lor. Cu cât fac o glumă mai nasoală despre familia mea, cu atât plătesc facultăţile lor mai uşor.

Teo: Te-ai gândit vreodată că te enervează în mod voit? Te-ai gândit vreodată că atunci când eşti plecat nevastă-ta şi copiii stau şi se gândesc: Ce-i mai facem noi lui tati, că a început să scrie iar glume absurde, fără fundament în realitate şi nu se mai regăsesc oamenii ăia. Hai să-i punem caca pe clanţă.

Costel: Da, eu o să fiu mai prost (râde).

Pe 16 februarie 2019, la Sala Palatului începand cu orele 20.00, Teo, Vio şi Costel dau startul la râs cu lacrimi în mega show-ul „100% păreri”!

Aşa cum şi-au obişnuit publicul de la show-ul sold-out de anul trecut, încing atmosfera cu invitaţi care mai de care mai plini de păreri.

Alex Mocanu revine la Sala Palatului în echipă cu cei trei stand-up comedianţi, lui alăturându-i-se Raul Gheba.

Despre artisti:

Teo

Claudiu Teohari este unul dintre cei mai cunoscuţi artişti de stand-up comedy din România şi unul din veteranii acestui gen de spectacol. Cariera sa a început ca un hobby pe scena de la Cafe DeKo în 2004.

Aici s-a născut prietenia cu Vio şi Costel, glumele, show-urile şi publicul de stand up. Foarte rapid a apărut şi notorietatea, materialele sale ajungând virale pe internet.

Teo are o experienţă remarcabilă pe scenă, începând cu cea de club, până la spectacole şi turnee în ţară, maratoane, special-uri de stand up cât şi colaborări cu comedianţi de afară.

Subiectele sale de comedie sunt foarte diverse şi bine documentate. De la natura umană la marunţişurile de zi cu zi, disecă automatismele de comportament, (stereotipiile) într-un mod în care te face să râzi, dar să şi gândeşti.

Vio

În formula de scenă cu Teo şi Costel, lui Vio îi place să se descrie drept un Daddy Caddy al trupei de stand up.

Face glume cinstite, îl inspiră pe Costel şi este un barometru de umor pentru glumele colegilor săi.

Dacă râde Vio înseamnă că gluma e bună. A început să facă stand up în 2004 la Cafe Deko, pe vremea în care nu exista seara amatorilor pe motiv că încă nu era nimeni profesionist.

A fost inspirat să facă asta atât de comedianţi de afară, precum Eddie Izzard cât şi de băieţii care începuseră să ţină primele show-uri în clădirea Teatrului Naţional.

În cei zece ani de scenă, cu spectacole atât în club cât şi în ţară, a contribut la amploarea pe care a prins-o fenomenul stand up comedy în România.

Costel

Unul dintre cei mai populari comedianţi români, Costel este absolvent al Universităţii Naţionale de Artă Teatrala şi Cinematografică.

Face stand up comedy de mai bine de un deceniu alături de colegii săi de la fosta trupa Deko.

De atunci asta este pasiunea, provocarea şi meseria lui.

Ca şi stand-upper Costel este un povestitor şi un fin observator al atitudinilor, dispoziţiilor şi preocupărilor umane, cât şi un performer cu umor spumos şi uneori absurd, care reuşeşte de fiecare dată să se apropie de public şi să-l surprindă.

sursa: adevarul

O profesoară de engleză ar fi cercetată disciplinar pentru că a predat unor elevi de clasa a III-a o lecţie în care a folosit cuvântul „foot”. Inspectoratul neagă

O profesoară de engleză din Cluj ar fi cercetată disciplinar pentru că ar fi folosit cuvinte vulgare la oră, după ce a avut o lecţie în care a predat părţile corpului omenesc, conform unei postări pe Facebook. Pentru că în limba engleză „oo” se pronunţă „u”, părintele unui copil a considerat că profesoara îi învaţă cuvinte obsecene pe elevii din ciclul primar. Inspectoratul Şcolar susţine că instituţia nu face nicio anchetă pe această temă.

Oficialii Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj susţin că instituţia nu a fost sesizată oficial cu o asemenea plângere.

„La începutul lunii ianuarie, s-a primit un telefon la Inspectorat, o persoană care nu şi-a spus numele a descris situaţia fără a preciza şcoala unde s-ar fi întâmplat un asemenea incident.

A rămas să trimită o sesizare scrisă cu toate detaliile, sesizare care nu a mai ajuns la noi”, spune Amalia Gurzău, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului Şcolar.

Ea mai precizează că momentat nu se desfăşoară nicio anchetă pe această temă la Inspectorat, neexistând o plângere oficială. „Nu ştim nici măcar unde s-a întâmplat siutaţia descrisă”, a mai precizat Gurzău.     

Totul a pornit de la cuvântul ”foot”.   Pronunţia cuvântului ”foot” poate fi ascultată şi online pe site-ul Cambridge Dictionary.  

”As dori sa va intreb: pana cand vom continua sa permitem parintilor sa ne ceara socoteala despre cum trebuie sa ne sustinem orele si ce anume trebuie sa predam.  

Sunt profesoara de limba engleza. Am avut lectia “Human body” la clasa a III a. Cuvantul “foot” (care se regaseste in carte) in limba engleza inseamna “picior, laba piciorului”.

Acest cuvant se pronunta “fut”, doi de “o” in limba engleza se citesc “u”.  

In ultima saptamana de scoala din decembrie, a venit la scoala mama unui elev sa ma reclame pe motiv ca folosesc cuvinte vulgare la ora. Doamna nici macar nu a venit la mine, s-a dus direct la director.

Directorul nestiind despre ce e vorba, m-a chemat in cabinetul dansului sa discutam problema. Va jur ca in primele 5 min abia am reusit sa articulez un “aaa” intrucat am nimerit sub artileria vocala a mamei. Initial nu am stiut despre ce e vorba apoi am inteles ca doamna era focalizata pe laba piciorului din engleza, adica pe “fut” (pronuntie), “foot” (scriere).

Am incercat sa ii explic doamnei ca nu e un cuvant vulgar, am venit chiar cu dictionarul, i-am aratat pronuntia, semnele din paranteza dar doamna era nu si nu!

M-am enervat si am intrebat-o pe doamna de unde stie copilul ei ca acest cuvant “fut” e vulgar si unde l-a auzit? Vreau sa va spun ca aceasta discutie a durat o ora, timp in care eu trebuia sa fiu la alta ora ( s-a dus o colega in locul meu la clasa dar eu am pierdut o ora).  

Au venit sarbatorile si am crezut ca doamna a inteles si problema s-a rezolvat.   Saptamana aceasta, am primit un telefon de la ISJ si desi i-am explicat doamnei inspector despre ce este vorba, luni trebuie sa ma prezint acolo pentru a explica situatia.

Doamna a facut reclamatie si este hotarata sa mearga mai departe sa ma scoata din invatamant. Doamna este “potenta financiar” si manager al unei firme din oras. arată europafm.ro.   

Directorul este speriat ca din cauza mea va avea brigada in scoala intrucat stie cu ce se ocupa doamna si ce influenta are in “cercurile inalte”. Colegii mei se uita ciudat la mine si susotesc pe la colturi.

Culmea e ca au aflat si copiii. Imaginea mea este patata. In 17 ani de invatamant nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata si nu am avut nicio reclamatie. De ce trebuie sa trec prin acest stres intrucat nu sunt vinovata cu nimic. Daca eu fac de suparare un avc pana luni, cine imi da inapoi sanatatea? Cum este posibil asa ceva?.

Eu stiu ce am de facut, imi angajez si un avocat la nevoie dar pana unde lasam alte persoane sa ne distruga viata?  

Stresul la care sunt supusa in aceste zile si alaturi de mine si familia mea cum imi va afecta sanatatea? Nu am fost om in aceste zile. Pana unde merge ura asta fata de cadrele didactice? De ce nu ne lasati sa ne facem meseria?”, a scris profesoara pe Facebook.

Serialul „The First”, cu Sean Penn în rol principal, anulat de Hulu

Unul dintre serialele Hulu cu cel mai mare buget, „The First”, cu Sean Penn în rol principal, a fost anulat de reţea după primul sezon, potrivit The Hollywood Reporter. 

Creat de Beau Willimon şi lansat în septembrie 2018, acesta a fost primul serial în care Penn a avut un rol permanent. 

„The First”, despre o expediţie pe Marte, dar a cărui acţiune în primul sezon a fost plasată pe Pământ, a primit critici împărţite.  

Serialul a fost produs de Willimon şi Westward Productions şi cofinanţat de Hulu, Channel 4 şi IMG.

Din distribuţie au mai făcut parte Natascha McElhone, LisaGay Hamilton, Hannah Ware şi Keiko Agena.

„The First” este cel mai recent produs Hulu anulat după un sezon, după talk-show-ul „I Love You, America” cu Sarah Silverman.

The First -- "The Choice" - Episode 107 - Tom and the Providence crew must make a choice with potentially life-threatening consequences. Matteo wrestles with his past. Tom and Denise must deal with unfinished business. Tom Hagerty (Sean Penn) and Nick Fletcher (James Ransone), shown. (Photo by: Alan Markfield/Hulu)

Compania Hulu produce, între altele, seriale precum „Castle Rock”, „Veronica Mars”, „Ramy”, „The Handmaid's Tale”, „Runaways”, „Shrill” şi „Future Man”.

Producţia pentru filmul „Fantastic Beasts 3” va începe în toamnă

Producţia pentru cel de-al treilea film din franciza „Fantastic Beasts” al Warner Bros. va începe în toamnă, scrie Deadline. 

Iniţial, filmările pentru pelicula scrisă de J.K. Rowling erau programate pentru a începe în luna iulie.

Cel mai recent lungmetraj din franciză, „Fantastic Beast: The Crimes of Grindelwald”, cu Eddie Redmayne, Jude Law, Zoe Kravitz şi Johnny Depp în distribuţie, a generat încasări de 648,8 milioane de dolari, la nivel global.

Nu au fost dezvăluite detalii despre partea a treia a francizei, în afara faptului că va răspunde mai multor întrebări rămase fără soluţie până acum.

Primele două lungmetraje au fost filmate în studiourile Leavesden din Marea Britanie, însă nu a fost confirmat acest lucru şi în cazul celui de-al treilea.

David Yates va regiza şi a treia peliculă, iar David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram şi Rowling vor fi producători.

Împreună, primele două filme au generat încasări de 1,46 de miliarde de dolari, la nivel global. Alături de cele 7,7 miliarde de dolari, încasări generate de filmele francizei „Harry Potter”, Rowling Wizarding Universe a înregistrat aproximativ 9,2 miliarde de dolari.

„Fantastic Beasts 3” era programat spre a fi lansat în 2020, iar părţile 4 şi 5, în 2022, respectiv 2024.

ING România a fost ținta unui atac cibernetic. Banca a explicat cât de gravă a fost situația

ING Home Bank şi plăţile cu cardul au fost indisponibile, joi, pentru mai mulți clienți ai băncii. Banca ING România a anunțat că serviciile de online banking au fost afectate temporar de de tip DDoS.

Potrivit băncii, securitatea datelor clienților nu a fost pusă în pericol, iar acum serviciile funcționează în parametri normali. 


„Investigatiile realizate până în acest moment de echipele tehnice ING în colaborare cu furnizorii de internet, indica faptul că serviciile online ING au fost afectate ca urmare a unui Distributed Denial of Service (DDoS).

Nu este vorba despre un atac de tip hacking și nu există pericolul unei breșe de securitate. DDoS presupune afectarea disponibilității sistemelor informatice sau întreruperea unor servicii furnizate prin intermediul sistemelor IT, prin supra-încărcarea serviciului/sistemului cu un volum de trafic de date peste nivelul maxim acceptat de sistem”, preciează banca într-un comunicat.

De asemenea, ING a transmis că ceea ce s-a întâmplat nu pune în pericol datele sau banii clienților, iar o echipă de specialiști a luat măsuri pentru a minimiza impactul. 

 În octombrie 2018, ING a fost amendată de cu 20.000 de lei de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), după incidentul în care banca a dublat tranzacțiile a peste 225.000 de clienți dintr-o eroare, fără să-i înștiințeze pe aceștia. 

Începe vânătoarea de la Balc. Nume grele din lumea afacerilor, pe lista invitaților

Oameni bogați și influenți au sosit la Balc, în județul Bihor, pentru tradiționala vânătoare de mistreți organizată de Ion Ţiriac.

Printre primii care au aterizat pe aeroportul din Oradea se numără designerul vestimentar Stefano Ricci, însoțit de cei doi fii ai săi.

Au mai venit directorul IndyCar, moştenitorul companiei Porsche, fostul director Daimler, deţinătorul pachetului majoritar al concernului Peugeot, preşedintele OTP Bank din Ungaria și fabricantul produselor Cartier.

Din cauza pestei porcine africane, mașinile care aduc invitații pe domeniul de la Balc sunt stropite la intrare cu dezinfectant.

Anul trecut au fost împușcați peste 150 de mistreți.

Kevin Hart, în negocieri pentru a fi protagonistul unui film despre jocul 'Monopoly'

Actorul american Kevin Hart se află în ultima fază de negocieri pentru a fi protagonistul unui film despre popularul joc 'Monopoly', potrivit site-ului de specialitate Deadline.

Actorul va fi de asemenea unul dintre producătorii acestui film realizat de studioul Lionsgate şi care îl va avea ca regizor pe Tim Story ('Fantastic Four', 2005).

Hart şi Story, care au colaborat în numeroase ocazii, au triumfat pe marele ecran cu comedia 'Ride Along' (2014), care a avut încasări de 154 milioane de dolari. Un succes care a generat o continuare, 'Ride Along 2' (2016) şi are deja în proiect cea de-a treia parte.

Proiectul adaptării pentru marele ecran a 'Monopoly', celebrul joc produs de Hasbro axat asupra vânzării şi cumpărării de proprietăţi imobiliare, a făcut turul studiourilor la Hollywood fără să fie însă concretizat. Regizorul Ridley Scott şi scenaristul Andrew Niccol se numără printre cei care au dorit la un moment dat să se implice în acest proiect.

Kevin Hart (Philadelphia, 1979) este unul dintre actorii de comedie cei mai populari din SUA şi cu o filmografie bogată între care se numără 'Jumanji: Welcome to the Jungle' (2017).

În ultimele săptămâni, actorul a fost subiect de controversă după ce a anunţat că va fi prezentatorul galei Oscar de anul acesta, însă a renunţat să fie gazda celebrelor premii ale cinematografiei, în urma unor mesaje homofobe de pe Twitter reintrate în atenţia publică.

Săptămâna trecută a avut loc premiera filmului 'The Upside' în care Kevin Hart şi Bryan Cranston sunt actorii principali ai unui 'remake' al filmului francez 'Les Intouchables' (2011), care a devenit lider de box-office în primul său weekend de debut, cu încasări de 19,5 milioane de dolari.