VIDEO / FOTO: Ultimile noutati din procesul traficantului de droguri El Chapo Guzman 2019

Procesul fostului lider al celui mai puternic cartel de droguri din lume, Joaquin „El Chapo“ Guzman, a început în noiembrie anul trecut la curtea federală din New York, acesta fiind acuzat de trafic şi distribuţie de droguri. Guzman, căruia îi sunt aduse 17 capete de acuzare, a pledat „nevinovat“.

Traficantul de droguri mexican Joaquin „El Chapo“ Guzman este judecat în prezent la Brooklyn, New York, fiindu-i aduse 17 capete de acuzare privind traficul de droguri din SUA şi Mexic.

Procesul a început în noiembrie 2018, iar procurorii au adus în sala de judecată numeroase persoane care au depus mărturie împotriva lui Guzman, inclusiv membri de carteluri şi pe una dintre amantele sale.

În perioada procesului, au fost divulgate tuneluri secrete de evadare, cazuri de şpagă, iar politicieni din guvernul mexican au fost acuzaţi că au acceptat mită, inclusiv fostul preşedinte al Mexicului, Enrique Peña Nieto.  

Procesul fostului lider al celui mai puternic cartel de droguri din lume, Joaquin „El Chapo“ Guzman, care a fost extrădat din Mexic la începutul anului 2017, a început în noiembrie anul trecut la curtea federală din New York, acesta fiind acuzat de trafic şi distribuţie de droguri.

Guzman a pledat „nevinovat“ la acuzaţiile care i-au fost aduse, legate şi de faptul că şi-a construit o avere de miliarde de dolari prin contrabanda cu cocaină şi alte droguri de-a lungul graniţei dintre Mexic şi SUA.

Îi sunt aduse 17 capete de acuzare privind traficul de droguri.

Business Insider a făcut o listă cu cele mai şocante schimbări de situaţie şi mărturii din procesul său de până acum:

1. Unul dintre principalele argumente la începutul procesului a fost legat de cantitatea de droguri de care Guzman e acuzat că a traficat-o la graniţă.

Aşadar, procurorii spun că Guzman a trimis „mai mult de o linie de cocaină pentru fiecare persoană din Statele Unite“ în doar patru expedieri, potrivit BBC. Mai precis, mai mult de 328 milioane de linii de cocaină.

2. Una dintre cele mai valoroase mărturii au fost ale fiului unui lider de top al cartelului Sinaloa, care a depus mărturie împotriva lui Guzman.

Vicente Zambada Niebla este fiul lui Ismael „El Mayo“ Zambada, considerat unul dintre colegii lui Guzman în cadrul ierarhiei cartelului Sinaloa.

Poreclit El Vincelito, acesta a descris în amănunt abuzurile din interiorul cartelului.

Într-una din mărturiile sale, Zambata a mai spus că Guzman a ordonat ca fratele unui alt lider de cartel să fie ucis pentru simplul motiv că acesta nu a vrut să dea noroc cu el într-o întâlnire „de pace“ între bande.

3. Potrivit mărturiei luI Zambada, cartelul lui El Chapo a mituit statul cu 50 de milioane de dolari.

El a spus că traficanţii de droguri au avut „un fond“ de 50 de milioane de dolari pentru fostul secretar de securitate al Mexicului, Garcia Luna, pentru a se asigura că afacerea lor va continua fără probleme

4. Tot Zambada a mărturisit că Guzman avea o obsesie pentru arme şi că deţinea o bazooka şi AK-47.

Arma sa favorită a fost un pistol cu ​​calibrul 38, gravat cu iniţialele sale. „Pe mâner erau diamante“, a mai spus Zambada, iar procurorii au arătat fotografii cu arma anul trecut.

5. Soţia lui Guzman, Emma Coronel Aispuro , a declarat, în primul interviu acordat în ultimii doi ani pentru Telemundo, că nu l-a văzut niciodată pe soţul ei făcând ceva ilegal şi l-a descris pe El Chapo ca pe o persoană „normală“.

6. O amantă a lui El Chapo, însă, a descris un tunel secret de escapadă ascuns sub o cadă pe care cei doi l-au folosit ca să scape de poliţiştii mexicani.

Lucero Guadalupe Sánchez López, în vârstă de 29 de ani, a povestit incidentul petrecut în 2014, în care ea şi Guzman au scăpat de autorităţile mexicane folosind un tunel ascuns sub o cadă.

Tunelul conducea la un sistem de canalizare din Culiacán, oraş din statul Sinaloa.

7. Edgar Galvan, care a declarat că rolul său în cartelul Sinaloa a fost acela de a introduce fraudulos arme în SUA, a mărturisit că ucigaşul plătit de Guzman şi unul dintre oamenii săi de încredere, Antonio „Jaguar“ Marrufo, avea o „camera de crimă“ la graniţa cu Statele Unite.

Camera, a spus Galvan, conţine ziduri izolate fonic şi un canal de scurgere.

„Din acea casă nimeni nu iese“, a spus Galvan juraţilor.

Ambii bărbaţi sunt acum în închisoare pentru contrabandă cu arme de foc.

8. Hildebrando Alexandru Cifuentes-Villa, cunoscut sub numele de Alex Cifuentes, a mărturisit că Guzman a plătit 100 de milioane de dolari preşedintelui Enrique Peña Nieto, în funcţie din decembrie 2012 până în decembrie 2018. 

Cifuentes a fost descris ca mâna dreaptă a lui Guzman, care a petrecut mai mulţi ani ascunzându-se în nord-vestul Mexicului cu el.

Rio de Janeiro va fi Capitala Mondială a Arhitecturii în 2020, a anunţat UNESCO

Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Educaţie, Ştiinţă şi Cultură (UNESCO) a anunţat vineri că oraşul brazilian Rio de Janeiro va fi Capitala Mondială a Arhitecturii în anul 2020.

Învingând contracandidaţii săi, Paris şi Melbourne, Rio de Janeiro este primul oraş din lume care a primit acest titlu, în virtutea unui program lansat de UNESCO în colaborare cu Uniunea Internaţională a Arhitecţilor (UIA) în noiembrie 2018.

Oraşul brazilian va găzdui Congresul Mondial al UIA, un eveniment care este organizat din trei în trei ani, în iulie 2020.

"Iniţiativa Capitala Mondială a Arhitecturii subliniază angajamentul comun al UNESCO şi UIA de a conserva patrimoniul arhitectural în contextul urban", a declarat chilianul Ernesto Ottone Ramirez, asistent pentru Cultură al directorului general al UNESCO.

"Prin varietatea şi calitatea activităţilor sale, titlul de Capitală Mondială a Arhitecturii atribuit oraşului Rio de Janeiro va demonstra rolul crucial al arhitecturii şi culturii pentru o dezvoltare urbană sustenabilă", a adăugat acelaşi oficial.

Potrivit UNESCO, titlul de Capitală Mondială a Arhitecturii doreşte să devină "un forum internaţional de dezbateri ce vizează provocări globale presante din punct de vedere al culturii, patrimoniului cultural, planificării urbane şi arhitecturii".

Aproximativ 25.000 de persoane sunt aşteptate la Congresul Mondial al UIA pentru a discuta subiecte şi tematici variate, precum planificarea oraşelor, mobilitatea populaţiei, lucrările publice şi sustenabilitatea urbană.

În plus, pe parcursul anului 2020 vor fi organizate o serie de evenimente care vor avea rolul de a promova cel de-al 11-lea obiectiv al Agendei pentru Dezvoltare Sustenabilă 2030 - acela de a face oraşele lumii să devină sigure, rezistente şi sustenabile.

Unul dintre cele mai vechi oraşe din Brazilia, Rio de Janeiro deţine un amestec insolit de arhitectură modernă şi colonială, cu situri renumite pe plan mondial, precum statuia lui Iisus Mântuitorul, şi construcţii contemporane precum Museu do Amanha (Muzeul de Mâine). Oraşul brazilian este, de asemenea, gazda lucrărilor unor arhitecţi de renume, precum Oscar Niemeyer, care a creat şi designul arhitectural al capitalei acestei ţări sud-americane, oraşul Brasilia.

„Green Book”, marele câştigător al premiilor Sindicatului Producătorilor Americani

Filmul „Green Book”, regizat de Peter Farrelly, cu Viggo Mortensen şi Mahershala Ali în distribuţie, este marele câştigător al premiilor Sindicatului Producătorilor Americani (Producers Guild of America, PGA), care au fost acordate sâmbătă seară la Los Angeles. 

Pelicula produsă de Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly şi Nick Vallelonga a fost recompensată cu trofeul „Darryl F. Zanuck”, acordat pentru cel mai bun film.

Drama cu accente de comedie, a cărei acţiune este plasată în anii 1960, a concurat pentru acest trofeu cu „BlacKkKlansman” (r. Spike Lee), „Black Panther” (r. Ryan Coogler), „Bohemian Rhapsody” (r. Bryan Singer), „Crazy Rich Asians” (r. Jon M. Chu), „The Favourite” (r. Yorgos Lanthimos), „A Quiet Place” (r. John Krasinski), „Roma” (r. Alfonso Cuaron), „A Star Is Born” (r. Bradley Cooper) şi „Vice” (r. Adam McKay).

„Nu am nevoie de premii”, a spus producătorul şi regizorul Farrelly, citat de Variety. „Este ca şi cum Warren Buffett ar câştiga la loterie. Sunt al naibii de recunoscător”.

Producţia „Green Book” a primit, pe 6 ianuarie, trei Globuri de Aur, între care pentru „cel mai bun film - musical sau comedie”, la cea de-a 76-a ediţie a galei premiilor.

PGA, care are aproximativ 8.200 de membri, a oferit de 20 de ori dintre cele 30 de ediţii ale galei marele premiu unui lungmetraj care apoi a primit Oscarul pentru „cel mai bun film”. Este şi cazul „The Shape of Water” (r. Guillermo del Toro), de anul trecut.

Înainte de acesta, PGA a premiat „La La Land” şi „The Big Short”, iar Oscarul a revenit „Moonlight”, respectiv „Spotlight”. Opt ani înainte însă, opţiunile s-au potrivit: „Birdman”, „12 Years a Slave”, „Argo”, „The Artist”, „The King’s Speech”, „The Hurt Locker”, „Slumdog Millionaire” şi „No Country for Old Men”.

Ultimul sezon al serialului „The Americans” (FX) a primit la gala de sâmbătă „Norman Felton” Award, iar documentarul „Won’t You Be My Neighbor?”, despre omul de televiziune Fred Rogers, s-a impus la categoria sa, în timp ce „Spider-Man: Into the Spider-Verse” (Sony) a primit trofeul pentru cea mai bună animaţie.

„Spider-Man: Into the Spider-Verse” a concurat cu „The Grinch”, „Incredibles 2”, „Isle of Dogs” şi „Ralph Breaks the Internet”.

Ultimii trei câştigători ai PGA la categoria animaţie - „Coco”, „Zootopia” şi „Inside Out” - au primit şi Oscarul.

Cel de-al cincilea sezon al emisiunii „Last Week Tonight with John Oliver” a fost câştigător al categoriei „Live Entertainment and Talk”.

„The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” a primit trofeul „David L. Wolper” pentru miniserie de televiziune.

Ultimul sezon al emisiunii lui Anthony Bourdain „Parts Unknown” a fost premiat la categoria „Outstanding Producer of Non-Fiction Television”.

Cel mai bun film de televiziune a fost desemnat „Fahrenheit 451”, iar sezonul al zecelea al emisiunii „RuPaul’s Drag Race” a fost recompensat cu premiul categoriei „Outstanding Producer of Game & Competition Television”.

Kevin Feige de la Marvel a primit trofeul onorific „David O. Selznick”, care i-a fost înmânat de actorul Robert Downey Jr., iar Amy Sherman-Palladino a primit trofeul onorific „Norman Lear”, pentru activitatea în televiziune.

Producătorul şi scenaristul Norman Lear, în vârstă de 96 de ani, i-a înmâna Visionary Award lui Kenya Barris.

Chris Pratt s-a logodit cu una dintre fiicele lui Arnold Schwarzenegger

Actorul Chris Pratt, cunoscut din filme ca „Jurassic World” şi „Guardians of the Galaxy”, s-a logodit cu fiica mai mare a actorului Arnold Schwarzenegger, Katherine. 

Logodna a fost anunţată după şapte luni de când cei doi au început relaţia.

Cuplul a sărbătorit momentul, joi seară, împreună cu membri ai familiei şi prieteni, la The Smokehouse din Burbank.

Pratt, în vârstă de 39 de ani, l-a avut alături pe fiul lui, Jack, de 6 ani, iar la cină a participat şi Maria Shriver, mama lui Katherine Schwarzenegger, potrivit People.

„Dragă Katherine, sunt atât de fericit că ai spus da! Sunt în culmea fericirii că mă voi căsători cu tine”, a scris Pratt pe Instagram.

Chris Pratt şi Katherine Schwarzenegger, în vârstă de 29 de ani, locuiesc împreună în vestul oraşului Los Angeles.

Actorul a mai fost căsătorit cu Anna Faris. În urma înţelegerii de divorţ, Pratt nu trebuie să locuiască mai departe de 8 kilometri de Faris, pentru a fi aproape de fiul lor Jack.

Scandal sexist uriaş în Australia, izbucnit din cauza Serenei Williams şi a Simonei Halep

Simona Halep şi Serena Williams au declanşat un scandal uriaş în Australia, după ultimele lor meciuri jucate la Melbourne.

Simona a învins-o pe Sofia Kenin, iar Serena pe Eugenie Bouchard, dar fanii nu au putut vedea meciurile lor la televizor. 

Cele două posturi cu acces general pentru public au preferat să transmită altceva, decât jocul numărului 1 mondial şi cel al celei mai titrate jucătoare prezente la Australian Open   

Televiziunile au transmis în locul acestora meciurile unor australieni, Alex Bolt vs Gilles Simon şi Alexei Popyrin vs Dominic Thiem, provocând furia fanilor, care au bombardat  cu mesaje acuzatoare, susţinând că e vorba de sexism, câtă vreme au fost preferate două meciuri de băieţi, care chiar dacă sunt australieni nu sunt nici pe departe vedete.    

Revolta a luat proporţii şi pentru că după terminarea acestora, una dintre televiziuni a trecut la un film cu Arnold Schwarzeneger, în loc să dea imagini de la meciul de fete aflat în desfăşurare.   

Din partida Simonei Halep cu Sofia Kenin, spre exemplu, au fost difuzate la tv doar primele două gameuri din setul I şi finalul meciului.   

FOTO: Rihanna şi Kourtney Kardashian cu posteriorul în nămeţi

Ultima fiţă anul ăsta: poate să ne lovească-ngheţul, ele tot îşi arată funduleţul. Starurile internaţionale precum Kourtney Kardashian, în vârstă de 39 de ani, şi Rihanna de 30 de ani, au lansat o modă de sezon: pozează sexy printre nămeţi. Şi pentru că au ce arăta, au umplut internetul de fotografii.

Nici gerul Bobotezii nu le opreşte pe bombele sexy din pozat. Kim Kardashian, în vârstă de 38 de ani a reuşit să o convingă şi pe sora ei mai mare Kourtney să pozeze în nămeţi.

Iar fosta iubită a lui Justin Bieber, Sahara Ray, în vârstă de 25 de ani, a făcut o pasiune din a-şi poza fizicul din toate unghiurile, acoperit cu nişte costume de baie minuscule.

Moda fotografiilor în zăpadă a fost lansată de Rihanna, acum patru ani. Şi după ce a spart gheaţa, a început puhoiul.

Kendall Jenner, de 23 de ani, a urmat exemplul surorilor ei vitrege şi a defilat aproape goală prin nămeţi. Evident, aceste prestaţii artistice au fost postate pe conturile de Instagram şi au fost răsplătite cu milioane de aprecieri.

Iată cum au pozat bombele sexy!

kendall jenner pozat în ctstum de baie in zapada

Kendall Jenner, 23 de ani, mai sexy decît Crăiasa Zăpezii

foto Instagram

kim kardashian sexy pe zapada

Kim Kardashian, 38 de ani, nu se sperie de frig şi nămeţi

foto Instagram

kourtney kardashian

Kourtney Kardashian, de 39 de ani, păstrează tradiţia familiei la capitolul poze sexy

foto Instagram

saraha ray fosta iubita a lui justin bieber

Sahara Ray, 25 de ani, îi dă încă un motiv lui Justin Bieber să îi pară rău că a părăsit-o

foto Instagram