Și anul acesta revelionul se petrece în stradă! Primăria Capitalei organizează, în Piaţa Constituţiei, "Revelion Centenar".
Distracția va începe pe 31 decembrie, de la ora 19.30.
Ca în fiecare an, concertul va fi un eveniment în care una dintre clădirile emblematice ale Bucureştiului - Palatul Parlamentului - va face parte din scenografie.
Cu acest prilej, pe scena instalată în Piaţa Constituţiei vor urca personalităţi din muzica românească.
Delia, Carla’s Dreams, Smiley, The Motans, Antonia, Nicoleta Nucă, Mark Stan, Alex Calancea şi Lupii, Irina Rimes, Vescan, Noaptea Târziu, Dorian Popa, Vanotek & Lori vor petrece alături de public.
Artiştilor români li se adaugă un invitat special, DJ-ul internaţional André Tanneberger, cunoscut cu numele de scenă ATB, care va mixa live.
DJ, compozitor şi producător de muzică dance electronică, care îmbină stiluri precum trance, dance şi chill out, ATB a ocupat de-a lungul celor 20 de ani de carieră primele locuri în topurile de specialitate din străinătate.
Debutul său din 1990, cu single-ul "9 PM (Till I Come)", care l-a propulsat în topul din Marea Britanie, a fost urmat de numeroase hit-uri - "Ecstasy", "Let U Go", "What About Us", "Move On", "When It Ends It Starts Again" -, îndrăgite de fani din întreaga lume.
Intrarea este liberă, iar Noaptea dintre ani se va încheia cu un show de artificii.
Locuinţa celui mai aşteptat de copiii din întreaga lume s-a mutat la Straja (Suceava). George Bodnar, un Moş Crăciun în varianta românească, şi-a decorat gospodăria cu mii de luminiţe.
Pe lângă instalaţia care împodobeşte locuinţa, copacii au fost îmbrăcaţi în beculeţe strălucitoare, iar în curte au apărut figurine sub formă de reni şi spiriduşi.
Oamenii din comuna suceveană Straja şi din împrejurimi vin ca să vadă minunea: casa lui Moş Crăciun!
Săteanul care a reuşit să creeze povestea de Sărbători nu s-a oprit la decorarea locuinţei cu beculeţe: el a transformat teiul din vecinătatea locuinţei într-un brăduţ, iar pe copacii din spatele gospodăriei a creat cerul cu luna şi cu stelele.
Mai mult, Bodnar şi-a instalat boxe în curte, iar la lăsarea serii difuzează colinde, spre bucuria localnicilor.
Bărbatul locuieşte la marginea unei păduri din zona de munte şi a mărturisit, pentru adevarul.ro, că de mic copil a fost fascinat de luminiţele din bradul de Crăciun.
Poveste de Sărbători într-o comună din nordul ţării
La poarta bărbatului se opresc şi turişti, şi vecini. Cei mai mulţi dintre ei întreabă cât îl costă factura la energie electrică, dar Bodnar refuză să răspundă la această întrebare.
El se mulţumeşte să spună că face tot acest efort atât pentru el, cât şi pentru copiii din zona de munte.
Un german îşi decorează casa an de an
Şi în străinătate există fani adulţi ai lui Moş Crăciun. De pildă, neamţul Heinrich Rahlfs, din localitatea Barnitz (landul Schleswig-Holstein), şi-a transformat casa în preajma Sărbătorilor de iarnă. Locuinţa a devenit un magnet pentru cei mici şi, deopotrivă, pentru cei mari.
Chiar dacă fanii lui s-au obișnuit să îl vadă pe Smiley pe scenă sau în videoclipurile care adună zeci de mii de vizualizări, artistul le-a făcut o surpriză și s-a fotografiat într-un hypermarket, în timp ce stătea la coadă.
Un om absolut normal, nu un artist de renume care este tot timpul asaltat de fani. Așa părea Smiley, iar dacă unii sau alții aveau dubii în legătură cu relația Smiley-cumpărături, atunci s-a dovedit că se înșală.
Evident, nu a trecut mult timp de la postarea fotografiei, iar fanii au reacționat:
„Eu făceam poză clar dacă ne nimeream la aceeași casă! Mă înjurai sau nu, nu mă puteam abține, recunosc!”, „Doamne, tu te plimbi așa liniștit prin magazine? Eu aș sări peste casa de marcat să te văd cât mai de aproape, să îți vorbesc, să facem poze”, „Parcă ai 10 copii. Cred că S vine de la Santa. Anul ăsta ești ajutor de Moș Crăciun”, „Zâmbitoare fetele din spatele tău. Oare de ce?”, i-au scris fanii lui Smiley.
Smiley a fost la cumpărături. Fără Gina Pistol
Smiley: ”Am niște probleme cu genunchii”
Smiley a venit împreună cu Bogdan Ioan, câștigătorul de la Vocea României 2018, la ProFm.
Artistul a mărturisit că abia așteaptă vacanța din luna ianuarie, să se relaxeze, deoarece a muncit intens tot anul.
Printre altele a recunoscut că nu merge la schi, deoarece se confruntă cu probleme la genunchi și nu se simte în cea mai bună formă. (
“O vacanță îmi doresc. O să plec acum, în ianuarie, iar. Nu merg la schi, am niște probleme cu genunchii și nu sunt în cea mai bună formă de schiat.
De Crăciun o să ne strângem mai multe familii și o să petrecem ca în “Singur acasă 2“. Sunt foarte zgârcit cu mine și foarte darnic cu alții. Bine, nu cumpărăm mașini de Crăciun”, a mărturisit Smiley la ProFm.
Casa din Los Angeles a cunoscutului regizor Quentin Tarantino, în vârstă de 55 de ani, a fost prădată de hoţi. Regizorul şi-a găsit fericirea anul acesta, căsătorindu-se cu Daniela Pick, dar iată că nu este ferit de probleme.
Din fericire, hoţii au fugit de la faţa locului după ce au avut o întâlnire neprevăzută, demnă de o secvenţă de film, cu nimeni altul decât Tarantino.
Incidentul a avut loc duminică noapte, potrivit unor surse din poliţie.
Atunci hoţii au pătruns în casa regizorului folosindu-se de o fereastră amplasată în spatele imobilului, într-o zonă care nu putea fi văzută cu uşurinţă de către trecători.
Se pare că Tarantino nu s-a ocupat doar de regizarea unor filme de succes, ci şi de învăţarea unor mişcări de luptă desprinse din aceste pelicule, căci a reuşit să îi pună pe fugă pe răufăcători.
Cei care au intrat prin efracţie s-au speriat atunci când s-au trezit faţă în faţă cu Tarantino şi au fugit, făcându-se nevăzuţi.
Poliţiştii sosiţi la faţa locului au investigat cele petrecute în seara cu pricina şi urmează să analizeze imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă pentru a reuşi să identifice cine se face vinovat de spargere.
Uma Thurman şi Quentin Tarantino au colaborat de nenumărate ori, iar presa de peste Ocean a speculat faptul că între ei ar fi existat o relaţie de dragoste - Foto: GettyImages
Tarantino este câştigător al trofeului Palme d’Or de la Cannes cu filmul „Pulp Fiction”, din 1994, şi a două premii Oscar pentru scenariile filmelor „Pulp Fiction” şi „Django Unchained”.
Actriţa sa preferată este Uma Thurman, colaborările sale cu aceasta fiind numeroase. Quentin Tarantino nu este singurul ghinionist care a fost călcat de hoţi. La începutul lunii, fiica fostului jucător de baschet Magic Johnson a trecut printr-o sperietură soră cu moartea atunci când doi bărbaţi înarmaţi au pătruns în locuinţa în care stătea cu chirie.
Un judecător american din statul Missouri a condamnat un braconier multirecidivist să vizioneze cu regularitate "Bambi", celebra peliculă Walt Disney, despre viaţa unui pui de căprioară a cărui mamă este ucisă de către un vânător.
David Berry este obligat să vadă lungmetrajul de animaţie cel puţin o dată pe lună, în timpul pedepsei sale la un an de detenţie, pronunţată în urma unei anchete catalogate oficial drept ”una dintre cele mai importante efectuate în stat în domeniul braconajului”.
Berry şi doi membri ai familiei sale sunt suspectaţi că au ucis sute de cervide în decurs de trei ani, au anunţat într-un comunicat, la 13 decembrie, serviciile de protecţie a naturii în Missouri.
”Cervidele erau trofee de masculi ucise în mod ilegal, în principal noaptea, pentru capul lor, restul corpului fiind abandonat la faţa locului”, a precuzat procurorul comitatului Lawrence, Don Trotter.
Numai în ultimele trei luni ale lui 2015, Berry şi aprpiaţii săi au ucis 100 de cervide, potrivit unor fotografii făcute cu telefoanele lor mobile, potrivit lui Trotter, care a declarat pentru Buzzfeed News că, "dacă Bambi îl atinge la suflet, pentru mine nu e vreo problemă”.
David Berry "este obligat să privească Bambi al lui Walt Disney, prima vizionare urmând să aibă loc înainte de 23 decembrie 2018, iar apoi altă vizionare în fiecare dintre lunile consecutive ale încarcerării deţinutului”, i-a impus, în hotărârea sa, magistratul Robert George, citat de ziarul Springfield News-Leader.
Condamnat în trecut la o serie de amenzi cu privire la infracţiuni similare, David Berry ispăşea o pedeapsă cu suspendarea.
”În situaţii ca aceasta, cu braconieri în serie care nu au vreo consideraţie faţă de animale sau reguli de vânătoare şi nu au vreo problemă din cauza faptului că fură bunul altora, totul se reduce la aviditate şi ego”, apreciază Randy Doman, un reprezentant al serviciilor de protecţia naturii din Missouri, citat de Springfield News-Leader.
Cu iedul său cu ochi mari şi cu mama sa vânată, "Bambi", lansat în 1942, a captivat generaţii de copii. Însă momentul în care mama este ucisă este considerat unul dintre cele mai triste ale cinematografiei şi i-a adus filmului clasarea de către Time Magazine între principalele 25 de filme de groază, alături de "Frankenstein" sau ”Exorcistul”.
Avocaţii lui Berry au implorat în zadar clemenţa, subliniind că soţia clientului lor tocmai a născut.
”Puteţi să priviţi «Bambi» şi să vă gândiţi la copilul dumneavoastră atunci când acţionaţi în acest fel”, a tunat procurorul.
În total 14 persoane au fost implicate în caz în urma acestei anchete, care a durat mai mulţi ani şi care s-a extins, în afară de Missouri, la statele Kansas, Nebraska şi în Canada.
"Tătăroaică privind marea", de Nicolae Tonitza (Foto: Artmark)
Tabloul "Tătăroaică privind marea", semnat Nicolae Tonitza (1886-1940), a fost adjudecat contra sumei de 210.000 de euro, mai puţin decât preţul maxim estimat de 250.000 de euro, în Licitaţia de Iarnă organizată, marţi seară, de casa Artmark.
Potrivit casei de licitaţie, opera, ulei pe carton, ce poartă şi numele "De pe prispa pescarului", este legată de comanda onorată de Nicolae Tonitza în anii 1934-1935 pentru decorarea Palatul Regal.
Tătăroaica din tabloul de faţă se regăseşte pictată pe unul dintre cele două panouri din interiorul Palatului, fiind totodată subiectul central al operei de faţă.
"Ulcior cu garoafe", de Ştefan Luchian (Foto: Artmark)
În cadrul aceleiaşi sesiuni, "Ulcior cu garoafe", un ulei pe pânză de Ştefan Luchian (1868-1916), şi-a găsit cumpărător la 125.000 de euro, tot sub preţul maxim estimat de 150.000 de euro.
Opera a participat la a XII-a expoziţie a Societăţii Tinerimea Artistică, martie-aprilie 1913 şi este menţionată în catalogul expoziţiei la cat. 80, sub titlul "Garoafe". Lucrarea este reprodusă în Calendarul Minervei, 1914, la pag. 81, sub titlul "Flori".
Tabloul a participat la expoziţia "Florile în opera pictorului Ştefan Luchian", expoziţie comemorativă organizată cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la moartea artistului, Muzeul de Artă al R.S.R., Bucureşti, 1966 şi este menţionată şi reprodusă în catalogul expoziţiei la pag. 66-67, cat. 52, sub titlul "Garoafe albe şi roşii".
"Natură statică cu struguri, cărţi şi pahar de coniac", de Theodor Aman
"Natură statică cu struguri, cărţi şi pahar de coniac", ulei pe pânză de Theodor Aman (1831-1891), a fost vândut în final pentru 92.500 de euro, un preţ mai mare decât estimarea maximă iniţială de 90.000 de euro.
"Car cu boi", de Nicolae Grigorescu (Foto: Artmark)
Nicolae Grigorescu (1838-1907), prezent în licitaţie cu tabloul "Car cu boi", ulei pe lemn, estimat între 30.000 şi 45.000 de euro, a fost adjudecat contra sumei de 72.000 de euro.
Un alt Grigorescu, "Bretonă lucrând la fereastră", care fusese estimat între 30.000 şi 50.000 de euro a fost vândut în final la 65.000 de euro. Lucrarea provine din anii '20, din colecţia istorică Nicolae Lucasievicz (1885 - 1952), diplomat de carieră, ataşat pe lângă Ministerul Afacerilor Străine circa 35 de ani între 1909-1943.
Opera este clasată în categoria Tezaur a Patrimoniului Naţional Cultural Mobil, prin ordinul ministrului culturii, nr. 2778, din 03.12.2004.
Un pastel pe pânză, "Portretul Anettei", de Ştefan Luchian, având o valoare estimată între 50.000 şi 80.000 de euro, a fost vândut la doar 55.000 de euro. Luchian a mai fost prezent în licitaţie cu un alt ulei pe pânză - "Car cu boi" - evaluat între 40.000 şi 60.000 de euro şi vândut în final la 44.000 de euro. Opera, de asemenea clasată în categoria Tezaur a Patrimoniului Naţional Cultural Mobil.
Alte tablouri semnate de Tonitza şi Pallady au fost vândute la preţuri de peste 30.000 de euro.
"Înger", de Adrian Ghenie (Foto: Artmark)
Adrian Ghenie, prezent cu un ulei pe hârtie, "Înger", a fost adjudecat contra sumei de 24.000 de euro, cu mult peste preţul maxim estimat de 10.000 de euro.
Valoroasele opere, unele clasate la categoria Tezaur fac parte din colecţia dr. Ioan-Dumitrescu Popovici.
Potrivit informaţiilor din catalogul Licitaţiei, viitorul medic internist Ioan Dumitrescu-Popovici s-a născut în aprilie 1900. Calea medicinei o urma imediat după finalizarea liceului, studiind atât în capitală, în cadrul Universităţii din Bucureşti, cât şi la Paris. S-a specializat la Vichy, unde a fost asistent în cadrul Stabilimentelor Termale, pentru ca la întoarcerea în ţară să profeseze la Slănic Moldova, Bucureşti şi Timişoara.
Celebritatea în epocă o câştiga în a doua jumătate a anilor '30, când publica "Carte de regimuri", una dintre primele cărţi de specialitate ce aborda subiectul curelor şi dietelor medicale. Celebritatea îi oferea şi confortul financiar de a-şi începe colecţia, care, la apogeul ei cunoştea 374 de tablouri.
Atras de numele cele mai semnificative ale modernităţii româneşti, Dumitrescu-Popovici avea să colecţioneze numele cele mai însemnate, Nicolae Grigorescu, Theodor Aman, Ştefan Luchian, Ioan Andreescu sau Gheorghe Petraşcu fiind vârfurile colecţiei româneşti. Consiliat de Rudolf Schweitzer-Cumpăna (pe care îl colecţionează extensiv), dar şi de Constantin Isachie Popescu, medicul avea să îşi înfrumuseţeze reşedinţa din strada Nicolae Iorga de-a lungul perioadei interbelice.
Istoria colecţiei avea să fie marcată de destinul doctorului, care, în cursul anului 1964 era condamnat şi întemniţat de către regimul comunist. Colecţia avea să fie confiscată şi să rămână în patrimoniul Muzeului Naţional timp de 50 ani, pentru ca, din 2004 să revină moştenitorilor familiei Dumitrescu-Popovici.
Peste 20 de filme documentare şi de ficţiune lansate în cinema în 2018 sunt eligibile pentru a fi nominalizate la Premiile Gopo 2019, informează Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc.
Printre filmele eligibile la titlul pentru Cel mai bun film românesc al anului 2019 se numără "Pororoca", ce a avut premiera internaţională în cadrul competiţiei Festivalului Internaţional San Sebastian, "Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari", propunerea României la Premiile Oscar, filme cu succes la public precum "Charleston", "Povestea unui pierde vară", "Soldaţii. Poveste din Ferentari" sau "Moromeţii 2".
În lista filmelor eligibile se regăsesc anul acesta patru documentare lansate în 2018: "Fotbal Infinit", "România neîmblânzită", "Licu, o poveste românească" şi "Dacii liberi".
Gala Premiilor Gopo, ajunsă la cea de-a XIII-a ediţie, va avea loc la în luna martie, la Bucureşti.
Conform sursei citate, sunt considerate eligibile pentru a fi nominalizate filmele româneşti produse în România sau realizate în regim de co-producţie, dar cu participare majoritar românească, care au avut premiera pe marile ecrane din România în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie a anului precedent şi au beneficiat de cel puţin o săptămână de difuzare cinematografică, în săli de cinema, cu acces pe bază de bilet.
Înscrierile pentru cea de-a 13-a ediţie a Premiilor Gopo au loc în perioada 18 decembrie 2018 - 18 ianuarie 2019.
Producătorii şi realizatorii de film din România sunt invitaţi să completeze fişa tehnică disponibilă pe site-ul oficial www.premiilegopo.ro. Regulamentul evenimentului poate fi consultat, de asemenea, pe site-ul oficial premiilegopo.ro/p/regulament.
Nominalizările la toate categoriile vor fi stabilite de un juriu de preselecţie format din profesionişti din domeniu.
După anunţul nominalizărilor (cu o lună înaintea Galei), peste 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor din acest an.
După modelul celebrelor gale din domeniul cinematografiei europene Goya, Cesar sau BAFTA, Premiile Gopo recompensează anual performanţele cineaştilor români.
"Un pas în urma serafimilor", filmul cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2018, şi-a adjudecat 8 statuete, printre care cele mai importante trofee ale serii: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor (Daniel Sandu), Cel mai bun scenariu (Daniel Sandu), Cel mai bun film de debut (Daniel Sandu), Cel mai bun actor într-un rol principal (Vlad Ivanov), Cel mai bun actor într-un rol secundar (Ali Amir), Cea mai bună imagine (George Dăscălescu) şi Tânără speranţă (Ştefan Iancu). De asemenea, "Un pas în urma serafimilor" a primit şi Premiul Asociaţiei Române a Operatorilor (RSC).
"6,9 pe scara Richter", în regia lui Nae Caranfil, a câştigat 5 trofee Gopo: Cel mai bun sunet (Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru), Cea mai bună muzică originală (Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu), Cele mai bune decoruri (Andreea Popa), Cele mai bune costume (Doina Levintza, Adina Bucur), şi premiul pentru Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (Cătălin Ciutu, Dana Roşeanu şi Iulia Roşeanu).
Gala Premiilor Gopo 2019 - ediţia a 13-a este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociaţia Film şi Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Babel Communications.