Cele mai periculoase destinaţii turistice în 2019: ţările cu risc extrem de ridicat

Cele mai periculoase destinaţii turistice din 2019 sunt clasificate după nivelul de risc al ţărilor: extrem de ridicat, ridicat, mediu şi scăzut.

În fiecare an, există numeroase atenţionări din partea MAE, privitoare la diferite destinaţii turistice care se află în zone periculoase şi unde călătorii sunt expuşi la riscuri mai mari sau mai mici.  

Ţările cu risc extrem de ridicat  

Potrivit companiei International SOS (cea mai mare companie din domeniul serviciilor medicale şi de securitate în călătorii), o „ţară cu risc extrem” este cea în care „controlul guvernamental şi al forţelor de ordine este minimal sau inexistent în arii extinse.”  

„Ameninţare serioasă privind atacuri violente de către grupuri înarmate care ţintesc turiştii şi detaşaţii internaţionali.”  

„Serviciile furnizate de autorităţi sunt aproape nefuncţionale. Părţi mari din ţară sunt inaccesibile străinilor.”  

Egipt  

Avertizările privind Egiptul vizează în special regiunea Sinaiul de Nord, din cauza creşterii activităţilor infracţionale şi a atacurilor teroriste asupra poliţiei şi forţelor de securitate.  

FCO (Oficiul pentru Afaceri Externe şi Commonwealth din Marea Britanie ) consideră periculoase şi călătoriile cu avionul spre sau dinspre Sharm el Sheikh, din cauza prăbuşirii în octombrie 2015 a unei aeronave care a decolat din oraşul renumit cu destinaţia Sankt Petersburg, potrivit mirror.co.uk.    

Siria  

Situaţia din Siria rămâne extrem de volatilă şi periculoasă. Nivelul ridicat de violenţe este încă prezent în toate zonele din Siria, acesta incluzând şi operaţiuni militare care implică atât folosirea armelor mici, cât şi a tancurilor, artileriei grele, avioanelor de luptă şi chiar a armelor chimice.  

  Mali  

Această ţară africană, unde se află şi oraşul antic Timbuktu, este într-o stare oficială de urgenţă încă din noiembrie 2015. Ea a fost prelungită de către Guvernul malian până în octombrie 2019.  

În Mali, teroriştii sunt activi inclusiv în capitala Bamako şi atacurile pot avea loc oriunde, indiferent dacă locurile respective sunt vizitate de turişti sau nu.  

După intervenţia militară franco-africană din ianuarie 2013, există un risc crescut de răpiri şi atacuri împotriva intereselor vestice, în special în zonele de la nord de Mopti, deşi ameninţarea e prezentă în toată ţara.    

Libia  

De la căderea lui Gaddafi, ţara a fost într-un continuu haos. Atacurile ISIS şi Al-Qaeda sunt iminente de-a lungul întregului teritoriu.  

„Este foarte probabil ca teroriştii să comită atacuri pe teritoriul Libiei. Cel puţin 13 oameni au fost ucişi şi mulţi alţii au fost răniţi în urma unui atac terorist de la Comisia naţională de alegeri în mai 2018.

Pe 10 septembrie, un atact terorist asupra Corporaţiei naţionale de petrol din centrul oraşului Tripoli a omorât doi oameni şi a rănit numeroase persoane,” potrivit FCO.    

Ţările cu risc ridicat  

Deşi ţările încadrate la acest nivel nu au atins gradul maxim de risc, se recomandă ca turiştii care vor să ajungă în următoarele regiuni să fie extrem de vigilenţi.  

În aceste zone, protestele sunt violente în mod frecvent şi pot viza străini, iar infracţiunile grave şi terorismul pot duce la ameninţări directe sau accidentale asupra turiştilor şi delegaţilor internaţionali.  

Turcia-risc ridicat şi în anumite părţi risc mediu  

Un loc foarte popular printre turişti, inclusiv cei români care aleg deseori să-şi petreacă vacanţa de vară pe plajele de aici.

Riscul ridicat este cauzat de volatilitatea situaţiei politice din Turcia, dar şi din cauza problemelor din ţările învecinate.  

Cele mai multe atacuri teroriste din Turcia au avut loc în partea sudică şi estică, precum şi în capitala Ankara şi oraşul Istanbul.    

Mexic  

Mexicul este popular ca destinaţie turistică, mai ales în rândul americanilor, datorită vecinătăţii. Cultura, plajele şi mâncarea atrag milioane de turişti.  

Cea mai mare parte dintre ei nu au probleme atunci când vizitează Mexicul, însă violenţele generate de traficul de droguri au crescut în ultimii ani. 

  Ţările cu risc mediu  

Zonele de risc mediu au tendinţe de nelinişte politică, proteste violente şi aici pot avea loc acte de terorism sporadice.

  Tunisia-risc ridicat/mediu  

Zonele de coastă cu plaje frecventate de turişti sunt mai puţin riscante decât altele, însă călătorii trebuie să fie prudenţi, mai ales în urma atacului terorist din iunie 2015, din Sousse, care i-a vizat pe turiştii străini.

Guvernul tunisian a anunţat că a sporit măsurile de securitate din jurul staţiunilor şi obiectivelor turistice, însă subliniază că teroriştii vor încerca să mai atace diferite locuri din ţară.  

Jamaica  

Jamaica este foarte populară printre străini şi marea lor majoritate nu o consideră o ţară cu risc, însă nivelurile ridicate de infracţiuni şi violenţă, mai ales din capitala Kingston, sunt de luat în seamă.  

Guvernul a instituit stare de urgenţă în câteva regiuni, inclusiv Montego Bay, Spanish Town şi părţi din Kingston Central sau Kingston Western.

Cele mai întâlnite infracţiuni care-i afectează pe turişti sunt jafurile şi tâlhăriile.    

Cele mai sigure destinaţii turistice  

Marea Britanie, Franţa şi Germania se numără printre ţările cu „risc scăzut”, însă cele mai sigure ţări sunt catalogate ca având „risc insignifiant” şi ele sunt: Elveţia, Slovenia, Danemarca, Norvegia, Finlanda şi Islanda. România este încadrată la statele cu risc scăzut.

Neagu şi Pintea luptă pentru titlul de cea mai bună handbalistă în 2018

Cristina Neagu (30 de ani) are şansa de a fi aleasă a treia oară cea mai bună handbalistă a anului, în sondajul realizat pe site-ul handball-planet.com.

Juriul portalului, care organizează pentru al 8-lea an consecutiv această anchetă, este format din jurnalişti de prestigiu de la publicaţii importante din ţări cu handbal feminin dezvoltat, atât la nivel de club, cât şi la naţională.

Neagu a mai triumfat în acestă anchetă de două ori, în 2015 şi 2016.   Printre cele 32 de sportive nominalizate se află şi colega sa de la echipa naţională Crina Pintea.

Handbalista de 28 de ani tocmai a semnat cu Gyor şi a fost aleasă cel mai bun pivot al Campionatului European din Franţa.  

Românii care vor să le voteze pe cele două handbaliste o pot face pe portalul Handball Planet. Votul va dura până pe 5 ianuarie 2019.   

În afară de cea mai bună jucătoare a lumii în 2018 se vor mai alege echipa anului, cele mai bune 7 handbaliste ale sezonului, dar şi cea mai bună apărătoare a anului.  

La secţiunea cel mai bun antrenor a fost desemnat şi Ambros Martin, spaniolul care este selectioner al României, locul 4 la ultimele Europene, antrenor şi în Rusia, la Rostov pe Don.  

Iată lista cu cele 32 de sportive nominalizate:  

Portari: Amandine Leynaud (Gyori Audi ETO KC / Franţa), Kari Aalvik Grimsbo (Gyori Audi ETO KC / Norvegia), Ana Sedoykina (Rostov-Don / Rusia), Katrine Lunde (Vipers Kristiansand / Norvegia)

Extreme stânga: Majda Mehmedovic (CSM Bucureşti / Muntenegru), Polina Kuznetsova (Rostov Don / Rusia), Siraba Dembele Pavlovic (Toulon Syr-Var Handball / Franţa), Nadine Schatzl (FTC-Rail Cargo / Ungaria.

Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti / România), Eduarda Amorim (Gyori Audi ETO KC / Brazilia), Noemi Hafra (FTC Rail Cargo / Ungaria), Estelle Nze Minko (Siofok KC / Franţa)

Centri: Stine Bredal Oftedal (Gyori Audi ETO KC / Norvegia), Daria Dmitrieva (HC Lada Togliati / Rusia), Cornelia Nycke Groot (Gyori Audi ETO KC / Olanda), Andrea Lekic (CSM Bucureşti / Serbia)

Interi dreapta: Anna Vyakhireva (Rostov Don / Rusia), Katarina Bulatovic (ZRK Buducnost Podgorica / Muntenegru), Ana Gros (Brest Bretagne Handball / Slovenia), Alexandra Lacrabere (Fleury Loiret HB / Franţa)

Extreme dreapta: Yulia Managarova (Rostov Don / Rusia), Carmen Martin (OGC Nice Cote d'Azur Handball / Spania), Jovanka Radicevic (CSM Bucureşti / Montenegru), Katarina Krpez Slezak (Erd HC / Serbia)

Pivoţi: Hedi Loke (Storhamar Handball Elite / Norvegia), Dragana Cvijic (CSM Bucureşti - Serbia), Kari Brattset (Gyori Audi ETO KC / Norvegia), Crina Elena Pintea (Gyor / România)

Apărători: Beatrice Edwige (Metz Handball / Franţa), Eduarda Amorim (Gyori Audi ETO KC / Brazilia), Kelly Dulfer (Copenhaga Handball / Olanda), Sabina Rosengren Jacobsen (CSM Bucureşti / Suedia).  

Componenţa juriului  

Jozsef Simon (Nemzeti Sport, Hungary) Michal Pomorski (handball.pl, Poland) Jorge Dargel (MARCA, Spain) Amina Idrizi (24rakomet.mk, Macedonia) Ibolya Szekeres (Time Out Mag, Norway) Laura Agena (Handball-Planet.com, Argentina) Jasmin Tajic (Oslobodjenje, Bosnia and Herzegovina) Života Bogdanović (Handball-Planet.com, Serbia) Nagore Odriozola (Revista Líderas, Spain) Stig Nygard (TV 2, Norway) Igor Grachov (xsport.ua, Ukraine) Lars Bruun-Mortensen (TV 2, Denmark).  

3 titluri de cea mai bună handbalistă a lumii are Cristina Neagu, în ancheta Federaţiei Internaţionale de Handbal: 2010, 2015 şi 2016.

România are un oraș cu care se poate lăuda

Prestigioasa publicație The Economist scrie că, deși situația financiară în România nu este cea mai fericită, alta este atmosfera în orașul Cluj-Napoca, arătând că este unul dintre cele două orașe din România a căror populație este în creștere. 

The Economist notează că primarul Emil Boc a promis că urmează să ca în Cluj să se construiască locuințe pentru 200.000 de persoane.

Activitatea de bază a orașului este susținută de cei aproximativ 100.000 de studenți. După căderea comunismului, Clujul a devenit un „cimitir industrial”, potrivit lui Cătin Hințea de la Universitatea Babeș-Bolyai. 

Din anul 2007, Emil Boc i-a cerut lui Hințea și colegilor săi să elaboreze o strategie municipal. Acum, Clujul găzduiește 1.350 de companii și un număr de 20.00 de dezvoltatori și ingineri, de la 12.000 în urmă cu 4 ani. 



Asociaţia bărboşilor - Beard Brothers - a donat ISU Cluj o ambulanță cumpărată cu bani colectați la evenimente caritabile

Au primit cadou de Crăciun o ambulanţă. Maşina nou-nouţă a ajuns la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgență Cluj. Iar Moș Crăciun cel darnic a fost Asociaţia bărboşilor - Beard Brothers - cunoscută pentru actele caritabile pe care le-a făcut în ultimii ani. Ambulanța va porni imediat să salveze vieţi.

Ei sunt Beard Brothers, tinerii clujeni - cu sau fără barbă, băieți și fete - pe care îi animă un scop comun: să facă bine.

Crăciunul acesta a fost cu totul special pentru că au reușit să adune bani să cumpere o ambulanță de ultimă generație. Au donat-o, cu toată inima, medicilor SMURD.

Salvatorii de la SMURD au fost copleșiți de emoții. Ambulanța a fost cadoul perfect care îi va ajuta să salveze vieți.

Pentru a strânge 120 de mii de euro, cât a costat ambulanța, Asociația Beard Brothers a inițiat o companie încă de la începutul anului. Banii au fost strânși în urma mai multor evenimente caritabile.

Bărboșii nu se vor opri aici. Au de gând să cumpere încă o ambulanță, deoarece - în continuare - Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj are nevoie de mașini noi.

Kodak Black, pentru prima dată pe primul loc în Billboard 200

Rapperul Kodak Black s-a clasat pentru prima dată pe primul loc în Billboard 200, după ce "Dying to Live" a fost vândut în 89.000 de unităţi în săptămâna încheiată pe 20 decembrie, potrivit Nielsen Music. 

Albumul a fost lansat pe 14 decembrie şi este al treilea disc al lui Kodak Black - pe numele său real Bill Kapri - care ajunge în top 10 a Billboard 200, după "Project Baby Two" (locul al doilea, septembrie 2017) şi "Painting Pictures" (locul al treilea, aprilie 2017).

La începutul anului 2018, rapperul în vârstă de 21 de ani a intrat în top pe locul 25 cu "Heart Break Kodak", apărut pe când el se afla în închisoare.

"Dying to Live" este primul lui album de când a fost eliberat, în luna august.

Materialul de studio "Champions" al lui Meek Mill s-a menţinut pe locul al doilea, după a treia săptămână de top, cu 83.000 de unităţi vândute, iar "A Star is Born", semnat Lady Gaga şi Bradley Cooper, a urcat un loc, până pe trei, cu 64.000 de unităţi vândute în a 11-a săptămână.

"Christmas" al lui Michael Bublé a coborât o poziţie, până pe patru, cu 63.000 de unităţi vândute în a 71-a săptămână de la lansare.

Coloana sonoră a filmului animat "The Spider-Man: Into the Spider-Verse" a debutat pe locul al cincilea, cu 52.000 de unităţi. Colecţia cuprinde piese semnate Post Malone, Juice WRLD, Nicki Minaj şi Lil Wayne.

"Astroworld" al lui Travis Scott s-a menţinut pe locul al şaselea, cu 48.000 de unităţi vândute în a 20-a săptămână de la apariţie, "Christmas Is Here!", semnat de Pentatonix, a urcat patru locuri, până pe şapte, după ce - în a opta săptămână de la lansare - a fost vândut în 45.000 de unităţi, iar "Bohemian Rhapsody", coloană sonoră semnată de Queen, a urcat cinci locuri, până pe opt, cu 43.000 de unităţi vândute în a noua săptămână de la lansare.

Albumul "Scorpion" al lui Drake, care a condus topul american timp de cinci săptămâni, a urcat acum un loc, până pe nouă, cu 43.000 de unităţi vândute în a 25-a săptămână de la lansare, iar coloana sonoră a musicalului "The Greatest Showman" a urcat două locuri, până pe zece, în a 54-a săptămână.

Billboard 200 clasifică cele mai populare albume din Statele Unite pe parcursul unei săptămâni, pe baza consumului multi-metric, care include vânzarea de copii fizice ale discurilor, single-urilor (10 cântece înseamnă un album) şi activitatea online (1.500 de descărcări sunt egale cu un album).

Heidi Klum s-a logodit cu chitaristul Tom Kaulitz

Fotomodelul german Heidi Klum, în vârstă de 45 de ani, s-a logodit cu chitaristul trupei Tokio Hotel Tom Kaulitz, în vârstă de 29 de ani, scrie The Hollywood Reporter.

Jurata de la "America's Got Talent" şi-a anunţat luni logodna cu muzicianul pe contul de Instagram. 

"Am spus da!", a scris Klum alături de o fotografie alb şi negru în care apar cei doi îmbrăţişaţi şi în care se vede şi inelul de logodnă primit de fotomodel. 

Heidi Klum are patru copii - fetele Lou, în vârstă de 9 ani, şi Leni, de 14 ani, şi fiii Johan, 12 ani, şi Henry, în vârstă de 13 ani. Supermod, copiii şi Kaulitz au petrecut recent o parte din weekend la Disneyland, în Anaheim, Calif. 

Klum a mai fost căsătorită cu cântăreţul Seal, de care s-a despărţit în 2012. Înainte, ea a fost căsătorită cu Flavio Briatore, directorul echipei de Formula 1 Renault. Ea a devenit cunoscută la nivel mondial ca top-model, dar şi ca actriţă, femeie de afaceri, designer şi producătoare de televiziune.

Tom Kaulitz a fost căsătorit până anul acesta cu Ria Sommerfeld. 

Ozzy Osbourne va continua turneele: Nu mă voi opri niciodată

În timp ce formaţiile Slayer şi Kiss şi-au anunţat "turneele de adio", precum şi alţii, Ozzy Osbourne a reiterat faptul că "No More Tours 2" a fost înţeles incorect, potrivit site-ului loudwire.com.

"Oamenii au înţeles total greşit", a spus Osbourne, referindu-se la "turneul de adio". "Ar fi trebuit să se numească turneul "Ozzy Osbourne Slowing Down". Ceea ce fac nu este să încep pe 1 ianuarie şi să revin pe 31 decembrie. Încă fac turnee, dar nu aşa de extinse cum am făcut în ultimii 50 de ani". 

Cântăreţul a continuat: "Am nepoţi acum şi am 70 de ani şi nu vreau să fiu găsit mort într-o cameră de hotel pe undeva. Am de gând să o fac într-un mod mai liniştit şi voi avea câteva concerte în Vegas... dar niciodată nu mă voi opri. Întreaga viaţă pe care am trăit-o a ajuns în punctul în care există oameni care vor să mă audă şi cât timp ei vor fi dornici să mă audă voi fi acolo". 

În octombrie, Ozzy Osbourne a anunţat că anulează restul turneului său nord-american "No More Tours 2" din cauza unei infecţii la mâna dreaptă. Prin turneul "No More Tours 2" Osbourne sărbătoreşte cinci decenii de activitate, marcând şi finalul carierei sale. Seria de concerte se va încheia în 2020.

În februarie 2017, el a susţinut ultimul concert alături de Black Sabbath. Evenimentul a avut loc în Birmingham, oraşul în care a fost înfiinţată trupa în 1968.

Ozzy Osbourne, născut pe 3 decembrie 1948, în Aston (Birmingham, Anglia), supranumit "Prince of Darkness", este interpret, compozitor şi vedetă TV. A devenit cunoscut, la începutul anilor 1970, ca vocalist al formaţiei Black Sabbath, din care a făcut parte din 1968 până în 1978. A urmat o carieră solo, cu 11 albume de studio lansate, vândute în peste 55 de milioane de copii în întreaga lume. În 2006, a fost inclus în US Rock and Roll Hall of Fame, ca parte a trupei Black Sabbath, alături de colegii săi Tony Iommi, Bill Ward şi Geezer Butler. Trupa Black Sabbath s-a reunit în 2010 şi a lansat un nou album de studio, intitulat "13", în 2013. De asemenea, în 2007, el a primit o stea pe The Birmingham Walk of Stars. Alături de Sharon, soţia, Kelly, fiica, şi Jack, fiul, a fost protagonistul show-ului TV "The Osbournes", difuzat de postul MTV din 2002 până în 2005.

viewscnt