Părinţii, sfătuiţi să limiteze accesul copiilor la dispozitivele electronice cu o oră înainte de culcare (studiu)

Părinţii ar trebui să interzică utilizarea de către copii a telefoanelor mobile, tabletelor sau computerelor înainte de culcare şi să limiteze prin negociere cu aceştia perioadele de timp petrecute în faţa ecranelor, conform unor noi recomandări oficiale publicate la sfârşitul săptămânii trecute în Marea Britanie, citate de Press Association.

Experţii au notat că privitul la ecrane precum cele ale telefoanelor mobile, tabletelor sau computerelor în ora de dinainte de culcare poate tulbura somnul şi afectează totodată sănătatea şi starea generală a copiilor.

În plus, perioadele lungi dedicate utilizării dispozitivelor mobile sunt asociate cu alimentaţia nesănătoasă şi sedentarismul.

Conform primelor recomandări referitoare la timpul petrecut în faţa ecranelor emise de Colegiul Regal de Pediatrie şi Sănătate a Copilului din Marea Britanie, părinţii ar trebui să impună în acest sens termene şi interdicţii.

Organismul a precizat, însă, că părinţii nu au de ce să se teamă că utilizarea acestor dispozitive în restul timpului ar fi dăunătoare, neexistând suficiente motive de îngrijorare în acest sens.

Părinţii aud adesea că astfel de dispozitive reprezintă un risc pentru copiii lor, însă ele sunt, de fapt, instrumente valoroase cu ajutorul cărora cei mici pot explora lumea, a subliniat colegiul.

Totuşi, perioadele dedicate ecranelor nu ar trebui să înlocuiască activităţile sănătoase precum exerciţiile fizice, somnul şi petrecerea timpului cu familia.

În ghidul elaborat de colegiul britanic au fost incluse patru întrebări care îi pot ajuta pe părinţi să afle dacă cei mici utilizează astfel de dispozitive electronice într-un mod sănătos:
- Timpul petrecut de familia dumneavoastră în faţa ecranelor este ţinut sub control?
- Utilizarea ecranelor interferează cu ceea ce îşi doreşte să facă familia dumneavoastră?
- Utilizarea ecranelor interferează cu somnul?
- Reuşiţi să controlaţi consumul gustărilor în perioada de utilizare a ecranului?

''Când vine vorba despre timpul petrecut în faţa ecranelor, cred că este important ca părinţii să fie încurajaţi să facă ceea ce este corect pentru familia lor'', a declarat dr. Max Davie, responsabil pentru promovarea sănătăţii în cadrul colegiului.

''Suntem îsă conştienţi că aceasta este o zonă gri, iar părinţii au nevoie de ajutor; de aceea am conceput acest ghid. Sugerăm să fie stabilite limite în funcţie de vârstă, negociate între părinte şi copil, înţelese de toată familia. Când acestea nu sunt respectate, trebuie introduse consecinţele'', a explicat specialistul.

''De asemenea, este important ca adulţii din familie să ia în calcul şi perioadele petrecute de ei înşişi în faţa ecranelor astfel încât să exercite o influenţă pozitivă asupra membrilor mai tineri'', a precizat Davie.

Colegiul a recomandat ca ecranele să nu fie utilizate în ora de dinainte de culcare din cauza dovezilor potrivit cărora aceste dispozitive stimulează creierul, iar lumina albastră cauzează tulburări la nivelul producţiei hormonului somnului, melatonina.

Totodată, specialiştii au atras atenţia că utilizarea ecranelor poate distrage atenţia copiilor, care riscă să nu conştientizeze senzaţia de saţietate fapt ce, coroborat cu publicitatea, poate conduce către un aport mai mare de alimente nesănătoase.

Colegiul, care a emis aceste sfaturi sub forma unei analize publicate de British Medical Journal, a identificat ''dovezi substanţiale'' ale unei asocieri între obezitate şi depresie şi perioadele mai mari petrecute în faţa ecranelor, însă a remarcat totodată că dovada efectelor asupra altor probleme de sănătate a fost ''în mare măsură slabă sau absentă''.

''Trebuie luată în calcul orice potenţială limitare a timpului petrecut în faţa ecranelor în contextul unor informaţii insuficiente cu privire la impactul conţinutului sau contextelor utilizării ecranelor digitale'', au scris autorii studiului.

''Având în vedere creşterea rapidă în ultimul deceniu a perioadelor de utilizare a ecranelor de către copii şi tineri, la nivel internaţional, (...) este nevoie grabnică de aprofundarea studiilor pentru înţelegerea impactului contextelor şi a conţinutului utilizării ecranelor asupra sănătăţii şi stării generale copiilor şi tinerilor, în special în relaţie cu dispozitivele digitale mobile'', se arată în concluziile cercetării.

12.000 de dolari și o excursie la Disneyland, doar din gunoaie. O mămică este de profesie ”căutătoare în tomberoane”

Mama a trei copii a reușit să adune 12.000 de dolari într-un singur an și să se ducă cu toată familia într-o excursie la Disneyland, strângând bani din gunoaie. Femeia și-a făcut un job din a căuta în tomberoane, iar obiectele găsite acolo le-a adus acasă și le-a folosit, ori le-a vândut. 

Julie Rodriguez, de 37 de ani, din statul american Utah, s-a obișnuit ca în familie să păstreze cât mai mult obiecte și să recicleze aproape totul, din grijă față de mediu.

În ultimii zece ani, familia a recuperat numeroase obiecte de la gunoi iar asta a devenit o sursă serioasă de venit pentru ei.

Au reușit să facă rost în acest mod de zeci de mii de dolari, iar în 2018, Julie, soțul ei și cei trei copii au mers într-o excursie la Disneyland în California, în Wyoming și Seattle, totul cu banii strânși din gunoaiele din cartier.

Julie spune că familia sa este fericită că poate să refolosească obiecte de tot felul, precum haine, încălțăminte, așternuturi, pături, mâncare, produse de curățat, mobilă sau decorațiuni. 

În 2018, au obținut aproximativ 12.000 de dolari, folosind metoda „scufundării în tomberoane” „Avem un singur salariu în casă, care ne plătește facturile și ipoteca.

Soțul meu are un job fulltime” a spus femeia. „Banii pe care îi economism prin căutatul în gunoaie, găsind obiectele de care avem nevoie și pentru care nu trebuie să plătim, ne relaxează bugetul familiei și asigură un surplus pe care îl putem folosi în vacanțe.

Mai mult decât atât, vindem o mare parte din bunurile găsite la gunoi, care reprezintă sursă serioasă de venit” a mai spus Julie. 

Biletele pentru ambele weekenduri ale festivalului Coachella, sold out

Biletele pentru cele două weekenduri la festivalul Coachella Valley Music and Arts Festival 2019 au fost sold out după şase ore, potrivit Billboard. 

În 2017 şi în 2018, biletele au fost vândute în trei ore. 

Biletele pentru acces general au avut preţ de 429 de dolari pentru primul weekend şi au fost sold out în 40 de minute. Toate celelalte tipuri de tichete pentru primul weekend au fost sold out la scurt timp. 

Rapperul Childish Gambino, trupa rock Tame Impala şi cântăreaţa pop Ariana Grande se numără printre artiştii confirmaţi în lineup. Vor mai cânta Janelle Monae, The 1975, Solange, Kid Cudi, Khalid şi Zedd.

Festivalul Coachella sărbătoreşte 20 de ani în 2019. De la înfiinţarea din 1999 într-un singur an evenimentul nu a fost organizat - în 2000.

Anul acesta, festivalul din California va avea loc în weekend-urile 12 - 14 aprilie şi 19 - 21 aprilie. 

Rapperul 21 Savage s-a menţinut pe primul loc în Billboard 200. „A Star is Born”, coborâre importantă în top

Rapperul 21 Savage s-a menţinut pe primul loc în Billboard 200, după a doua săptămână de la lansarea albumului „I Am > I Was”, iar coloana sonoră a filmului „A Star is Born” a înregistrat o coborâre importantă. 

Albumul lui 21 Savage a fost vândut în 65.000 de unităţi în săptămâna încheiată pe 3 ianuarie, potrivit Nielsen Music. 

Actualul top Billboard a cunoscut mutări importante, odată cu încheierea perioadei Sărbătorilor de iarnă. Albumele cu melodii dedicate Crăciunului au părăsit top 10, iar între primele zece clasate au revenit discuri care s-au aflat în trecut în fruntea clasamentului.

„A Boogie wit da Hoodie” al rapperului Hoodie SZN s-a menţinut pe poziţia secundă, în a doua săptămână de la apariţie, cu 58.000 de unităţi vândute.

Albumul „Championships” al lui Meek Mill a urcat trei locuri, până pe trei, cu puţin peste 48.000 de unităţi vândute în a cincea săptămână de top, iar „beerbongs & bentleys” al lui Post Malone a revenit între primele zece, pe locul al patrulea, în urcare şapte poziţii, cu 48.000 de unităţi vândute în a 36-a săptămână de la lansare.

Coloana sonoră a animaţiei „The Spider-Man: Into the Spider-Verse” a revenit pe cea mai înaltă poziţie pe care a ocupat-o, a cincea, cu 46.000 de unităţi vândute, în urcare opt locuri, în a treia săptămână de la lansare.

Cinci albume foste numărul 1 completează top 10: „Scorpion” al lui Drake a urcat opt locuri, până pe şase, cu 44.000 de unităţi vândute în a 27-a săptămână de la lansare, „Astroworld” al lui Travis Scott s-a clasat pe şapte, în urcare trei locuri, după ce a fost vândut în aproximativ 44.000 de unităţi în a 22-a săptămână, coloana sonoră „The Greatest Showman” a coborât trei locuri, până pe opt, cu 43.000 de unităţi vândute în a 56-a săptămână de la lansare, „Dying to Live” al lui Kodak Black s-a menţinut pe locul al nouălea, cu 40.000 de unităţi vândute în a treia săptămână de la apariţie, iar coloana sonoră „A Star is Born” (Lady Gaga şi Bradley Cooper) a coborât şase locuri, până pe zece, cu 40.000 de unităţi vândute în a 13-a săptămână de top.

Billboard 200 clasifică cele mai populare albume din Statele Unite pe parcursul unei săptămâni, pe baza consumului multi-metric, care include vânzarea de copii fizice ale discurilor, single-urilor (10 cântece înseamnă un album) şi activitatea online (1.500 de descărcări sunt egale cu un album).

VIDEO: Samsung prezintă un televizor 4K cu MicroLED-uri

Producătorul coreean Samsung a anunţat un nou televizor pentru anul care tocmai a început, televizor care foloseşte noua tehnologie MicroLED. 

După ce anul trecut Samsung a lansat primul televizor bazat pe tehnologia MicroLED, numit The Wall, anul acesta, înaintea deschiderii CES 2019, coreeni anunţă al doilea model de televizor care foloseşte MicroLED-uri.

Cu un ecran 4K de 75 inch, noul televizor al celor de la Samsung promite să ofere toate avantajele cunoscute la OLED, dar fără a folosi materiale organice.

Tehnologia MicroLED presupune folosirea unor led-uri microscopice, care emit propria lumină roşu, verde şi albastru (RGB) şi sunt automat oprite atunci când trebuie să afişeze negru.

Televizoarele MicroLED vor oferi aceeaşi calitate a imagini ca panourile OLED, inclusiv o luminozitate foarte bună, un negru perfect şi gamă largă de culori.

În plus, pentru că nu foloseşte materiale organice care se degradează în mod natural, tehnologia MicroLED promite o durată de viaţă mult mai mare.

Cei de la Samsung nu vorbesc încă de o dată de lansare pe piaţă şi de preţ, însă dată fiind complexitatea producţiei şi caracterul de noutate, este clar că televizoarele MicroLED nu vor fi deloc ieftine.

Panourile MicroLED presupun montarea de mare precizie, la distanţe măsurate egal între pixelii microscopici. Un singur pixel montat greşit poate strica întregul ecran.

CINEMA: Box Office-ul nord-american la inceputul lui 2019

Lungmetrajul „Aquaman”, de James Wan, s-a menţinut pe primul loc în box office-ul nord-american, pentru al treilea weekend, când drama SF „Escape Room” a fost singurul debut în top 10. 

Producţia Warner Bros. Pictures, cu Jason Momoa în centrul unei aventuri epice cu efecte vizuale care reconstruiesc imperiul subacvatic al şapte mări, a generat încasări de 30,7 milioane de dolari, potrivit boxofficemojo.com.

La nivel global, filmul lansat pe 21 decembrie, cu Amber Heard, Willem Dafoe, Nicole Kidman şi Patrick Wilson în distribuţie, a generat încasări de 940,7 milioane de dolari.

Filmul SF „Escape Room”, regizat de Adam Robitel, cu Taylor Russell şi Deborah Ann Woll în distribuţie, a generat în weekendul de debut încasări de 18 milioane de dolari, dublu faţă de bugetul de producţie.

Pe locul al treilea în topul nord-american s-a clasat „Mary Poppins Returns”, în coborâre o poziţie.

Filmul muzical regizat de Rob Marshall, cu Emily Blunt şi Lin-Manuel Miranda în distribuţie, nominalizat la patru categorii ale Globurilor de Aur, a generat încasări de 15,7 milioane de dolari în al treilea weekend de la lansare.

La nivel global, lungmetrajul - continuare a musicalului fantasy din 1964 - a generat încasări de 257,9 milioane de dolari, aproximativ dublu faţă de bugetul alocat. Din acest total, 138,7 milioane de dolari au fost încasaţi în Statele Unite şi Canada.

Animaţia „Spider-Man: Into The Spider-Verse”, premiată cu un Glob de Aur, s-a menţinut pe locul al patrulea, după al patrulea weekend de la premieră. Filmul a generat încasări de 13 milioane de dolari.

Filmul ştiinţifico-fantastic „Bumblebee", regizat de Travis Knight, cu Hailee Steinfeld şi John Cena în distribuţie, a coborât două locuri, până pe cinci. Încasările înregistrate de film în al treilea weekend de la premieră au fost de 12,7 milioane de dolari.

Thrillerul „The Mule”, scris şi regizat de Clint Eastwood, care joacă alături de Bradley Cooper, a coborât un loc, până pe şase. Filmul a generat, în al patrulea weekend de la premieră, încasări de 9 milioane de dolari.

Pe locul al şaptelea, în coborâre o poziţie, s-a clasat „Vice”, film nominalizat la şase categorii ale Globurilor de Aur, câştigător pentru „cel mai bun actor” (Christian Bale). În al doilea weekend de la lansare, lungmetrajul a generat încasări de 5,8 milioane de dolari.

Comedia „Second Act”, cu Jennifer Lopez în rol principal, s-a menţinut pe locul al optulea, după ce - în al treilea weekend de la lansare - a generat încasări de 4,9 milioane de dolari.

Locul şi l-a menţinut şi animaţia „Ralph Breaks the Internet”. Clasată pe nouă, producţia a generat - în al şaptelea weekend de la premieră - încasări de 4,6 milioane de dolari.

„Holmes and Watson”, cu Will Ferrell şi John C. Reilly, s-a clasat pe locul al zecelea, după ce în urmă cu o săptămână a debutat în top pe poziţia a şaptea. Comedia a generat, în al doilea weekend, încasări de 3,4 milioane de dolari.

Peste 2 milioane de români îşi serbează onomastica luni, de ziua Sfântului Ioan Botezătorul

Peste 2 milioane de români îşi serbează onomastica, luni, când este prăznuit Sfântul Ioan Botezătorul. Tradiţia spune că, în dimineaţa zilei de Sfântul Ion, oamenii trebuie să se stropească cu agheasmă, pentru a fi feriţi de boli în timpul anului. 

Potrivit Ministerului Afacerilor Interne (MAI), peste 2 milioane de români poartă numele Sfântului Ioan Botezătorul, cei mai mulţi fiind bărbaţi. 

Cele mai răspândite nume sunt Ioan, Ion, Ionuţ, Ioana, Ionela şi Oana, alături de derivatele lor Nelu, Ivan, Jana, Ionuţa, Nela, Onuţa, Ionelia şi Jan.

Creştinii îl consideră pe Sfântul Ioan Botezătorul cel mai mare dintre sfinţi, după Fecioara Maria.

În calendarul ortodox, el are trei zile de pomenire: 24 iunie - naşterea sa (sărbătoarea numită Drăgaica sau Sânzienele), 7 ianuarie - ziua Sfântului Ioan ca botezător al Domnului şi 29 august - tăierea capului Sfântului Ioan.

Sfântul Ioan mai este numit şi Înaintemergătorul, pentru că este cel care a anunţat venirea lui Hristos.

Părinţii lui sunt preotul Zaharia şi Elisabeta, care erau rude cu părinţii Fecioarei Maria, Ioachim şi Ana.

Arhanghelul Gavriil i-a vestit lui Zaharia că soţia sa va naşte un fiu la bătrâneţe şi se va chema Ioan. Zaharia nu a crezut acest lucru şi a rămas mut până când Elisabeta a născut.

Potrivit învăţăturilor religioase, Ioan a avut menirea de a pregăti poporul pentru primirea lui Iisus Hristos. 

Tradiţia spune că, în dimineaţa zilei de Sfântul Ion, oamenii trebuie să se stropească cu agheasmă, pentru a fi feriţi de boli în timpul anului. De asemenea, conform tradiţiei populare, după Sfântul Ion "se botează gerul”, adică temperaturile încep să crească.

De Sfântul Ioan, există obiceiul numit "Udatul Ionilor”.

În Bucovina, de exemplu, în trecut, se punea un brad împodobit la porţile tuturor celor care purtau numele de Ion, iar aceştia dădeau o petrecere.

În Transilvania, cei care purtau acest nume erau purtaţi prin sat până la râu, unde erau botezaţi.