Filmul "Aquaman", cu Jason Momoa în rol principal, s-a menţinut pe primul loc în box office-ul românesc de weekend pentru a treia săptămână consecutiv, având încasări de 1.489.836 de lei şi vizionat de 63.240 de spectatori.
Producţia regizată de James Wan a reprezentat cel mai bun debut din toate timpurile al unei producţii Warner Bros. în România la sfârşitul anului trecut.
Potrivit Cinemagia, animaţia "Ralph rupe netu'/ Ralph Breaks the Internet" a debutat pe locul doi în clasament, după ce a generat încasări de 928.863 de lei. Vocile personajelor animate sunt interpretate de Kristen Bell, Mandy Moore, Kelly Macdonald, John C. Reilly, Sarah Silverman, Gal Gadot.
Al doilea debut în box office-ul românesc de weekend a fost thrillerul regizat de Clint Eastwood, "Curierul traficanţilor/ The Mule", cu Bradley Cooper, Clint Eastwood şi Taissa Farmiga în rolurile principale, care a generat încasări de 775.908 de lei şi a fost vizionat de 35.799 de spectatori.
Comedia regizată de Etan Cohen, "Holmes & Watson", cu Will Farrell şi John C. Reilly în rolurile protagoniştilor, este al treilea debut în clasamentul de weekend, cu încasări de 612.950 de lei şi 30.032 de spectatori.
Filmul SF "Bumblebee", cu actorii Hailee Steinfeld, John Cena, Angela Bassett, Justin Theroux, Dylan O'Brien, a coborât pe poziţia a cincea în a doua săptămână de la debut, cu încasări de 586.864 de lei şi după ce a fost vizionat de 25.831 de spectatori.
Filmul de animaţie "Omul-Păianjen: În lumea păianjenului/ Spider-Man: Into the Spider-Verse" a coborât pe locul şase în al doilea weekend de la premieră, fiind vizionat de 13.686 de spectatori şi generând încasări de 276.072 de lei.
Comedia "A doua şansă/ Second Act", cu Jennifer Lopez în rol principal, a coborât două locuri, până pe şapte, în al patrulea weekend de la premieră, cu încasări de 226.315 de lei şi 10.303 de spectatori.
"Bohemian Rhapsody", drama biografică despre Freddie Mercury şi trupa Queen, a coborât două locuri, până pe opt, după al zecelea weekend de la lansare, având încasări de 154.839 de lei şi fiind văzut de 6.654 de spectatori. La recenta ediţie a galei Globurilor de Aur, filmul a primit două trofee - "cel mai bun film dramă" şi "cel mai bun actor în rol principal".
"Mary Poppins revine/ Mary Poppins Returns", în regia lui Rob Marshall, a coborât cinci poziţii, până pe nouă, în al treilea weekend de la premieră. Filmul a avut încasări de 150.963 de lei.
Animaţia "Grinch/ The Grinch" se clasează de locul al zecelea, în coborâre şapte locuri, după tot atâtea weekenduri de la lansare. Filmul a avut încasări de 115.964 lei şi a fost urmărit în cinematografe de 5.899 de spectatori.
CFR Călători lansează oferta tarifară de călătorie Trenurile Zăpezii 2019, cu reduceri, începând de marţi şi până în 28 februarie, la trenurile spre şi dinspre cele mai căutate staţiuni montane pentru schi, cum sunt cele de pe Valea Prahovei şi Vatra Dornei.
Reducerile vor fi de 25% de luni până joi, pentru călătoriile pe rută directă, la clasa a 2-a, cu trenurile InterRegio care au ca punct de plecare/destinaţie una din staţiunile montane de pe ruta Sinaia-Braşov sau din Vatra Dornei şi de 31% – 56% zilnic, pentru călătoriile la clasa a 2-a cu trenurile InterRegio care circulă pe Valea Prahovei pe rute între Sinaia – Braşov şi retur, prin extinderea ofertei „Reduceri de weekend pe Valea Prahovei”, informează CFR Călători.
De exemplu, pe ruta Bucureşti – Predeal preţul biletului cu această ofertă este de 30,6 lei, cu 8,9 lei mai puţin faţă de preţul întreg, pentru ruta Constanţa – Braşov preţul biletului este de 60,45 lei, cu 18, 85 mai puţin faţă de preţul întreg, iar pentru ruta Bucureşti Nord –Vatra Dornei preţul biletului este de 76,65 lei, cu 24,25 lei mai puţin faţă de tariful întreg.
Florence & The Machine, Tyler, The Creator, The Strokes, Lil Wayne, SZA, Nas, The 1975, Kacey Musgraves, Major Lazer, Brockhampton, Louis The Child, Mitski se află printre cei 70 de artişti care vor cânta la festivalul Governors Ball din New York, potrivit Variety.
Ediţia a noua a festivalului va avea loc între 31 mai şi 2 iunie la New York, organizat pe Randall's Island.
Festivalul din 2018 i-a avut cap de afiş pe Eminem, Jack White, Travis Scott şi Yeah Yeah Yeahs.
În cadrul festivalului vor fi standuri cu mâncare, bere şi cocktailuri. Între concerte, spectatorii se pot bucura de jocuri de gazon, artă stradală şi o zonă Best Kept Secret dedicată persoanele cu vârsta de peste 21 de ani.
Evenimentele care sunt programate noaptea târziu în oraş fac parte din seria de concerte Governors Ball "After Dark".
Gala Tinerilor Scriitori - Cartea de poezie a anului 2018 şi un concert al trupei FiRMA sunt principalele evenimente pe care Radio România Cultural le organizează şi le transmite pe 15 ianuarie, de Ziua Culturii Naţionale.
Începând cu ora 16.00, va fi transmisă în direct Gala Tinerilor Scriitori - Cartea de poezie a anului 2018, care se va desfăşura în Aula Bibliotecii Centrale Universitare “Carol I” din Bucureşti.
Gala este organizată de Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti şi Asociaţia Euro Culturart, în coproducţie cu Radio România Cultural. Juriul de anul acesta este compus din trei tineri critici literari (laureaţi ai ediţiilor 2012, 2014 şi 2015): Bianca Cernat, Andreea Răsuceanu şi Cosmin Borza.
Evenimentul este organizat pe trei secţiuni - Tânărul Poet al anului 2018, Tânărul Prozator al anului 2018 şi Tânărul Critic al anului 2018. Marele câştigător al Galei va fi Tânărul Scriitor al anului 2018.
Conform tradiţiei, un scriitor la început de carieră sau consacrat va primi Premiul "Cartea de Poezie a Anului 2018" pentru cel mai important volum de versuri din anul 2018.
Gala Tinerilor Scriitori se va desfăşura în cadrul unui eveniment multiart, moderatorul şi iniţiatorul evenimentului fiind Dan Mircea Cipariu.
Tot pe 15 ianuarie, de la ora 18.00, Radio România Cultural va organiza şi va transmite live de la Arcub Gabroveni, concertul trupei FiRMA care va interpreta single-uri proprii şi piese de pe cel mai recent album, "Poezii Alese, Vol. I", apărut, la finalul anului trecut, la editura Casa Radio.
Versurile din înregistrările păstrate în Fonoteca Radio România au fost aranjate în compoziţii muzicale originale create special pentru acest proiect de către Daniel "Rocca" Stoicea şi interpretate de trupa FiRMA.
George Bacovia, Mihai Eminescu, Leonid Dimov, Nina Cassian, Ana Blandiana, Svetlana Cârstean, Adela Greceanu, Elena Vlădăreanu sunt poeţii selectaţi de membrii trupei FiRMA pentru a fi cântaţi şi recitaţi pe primul volum al albumului ”Poezii Alese” şi în concertul de pe 15 ianuarie.
Publicul de la Arcub Gabroveni va fi martor al metamofozei poetice a trupei FiRMA, o formaţie reprezentativă a rock-ului alternativ românesc, care, începând cu anii 2000, s-a reinventat şi s-a remarcat prin valoroase produse care dezvăluie noi perspective din universul audio, video, dar şi din lumea teatrului şi a poeziei.
Alături de muzicieni, vor urca pe scenă Svetlana Cârstean, Adela Greceanu şi Elena Vlădăreanu, care îşi vor recita propriile creaţii.
Albumul "Poezii Alese. Vol. 1" poate fi găsit în librării sau poate fi ascultat online pe contul de Spotify al trupei FIRMA.
Componenţa trupei este: Daniel "Rocca" Stoicea - voce, chitară, pian, totodată compozitorul formaţiei, Sorin Erhan - bas, Adrian Coman - chitara electrică, Alexandru Gavril - chitară electrică & acustică şi Constantin "Bărbuţă" Bărbăşelu - tobe.
În deschiderea concertului FiRMA, Maria şi Mihai Balabaş iau ca punct de pornire primul disc al poeziilor eminesciene publicat de editura Casa Radio şi crează un poem sonor inedit.
Adrian Pintea, Ion Manolescu, Clody Bertola, Elvira Glodeanu, Emil Botta, Alexandru Repan, Aura Buzescu, Alexandrina Halic şi alţii vor fi ascultaţi recitând unele dintre cele mai semnificative texte ale lui Mihai Eminescu, într-o compoziţie narativă şi muzicală originală.
Maria Balabaş este creatoarea emisiunii "Dimineaţa crossover" şi a generat, pe parcursul timpului, diverse proiecte dedicate noilor forme de creaţie radiofonică ("Generaţia sonoră", "Aceasta nu este artă"). Mihai Balabaş este violonist şi chitarist, cântă în trupele Trei Parale, Bucium şi Radu Vâlcu Quartet, iar ca proiect personal are trupa Soare Staniol. La finalul concertului va avea loc o sesiune de autografe.
Accesul în sală se va face începând cu ora 17:30 pe bază de invitaţie.
Preşedintele rus Vladimir Putin a sărbătorit Crăciunul în noaptea de 6 spre 7 ianuarie în Catedrala Schimbării la Faţă de la Sankt Petersburg, unde a fost botezat în secret în epoca sovietică, aşa cum a vrut mama sa, relatează Euronews.
La Moscova, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse Kirill a oficiat slijba la Catedrala Sfântului Mântuitor, în prezenţa premierului Dmitri Medvedev şi soţiei acestuia Svetlana.
Biserica Ortodoxă Rusă sărbătoreşte Crăciunul la 7 ianuarie, întrucât păstrează calendarul liturgic iulian, spre deosebire de Biserica Catolică, ce a adoptat calendarul gregorian.
O tânără din comuna ialomiţeană Colelia a ajuns cetăţean de onoare al oraşului Seul, la 8.000 de kilometri depărtare de casă. În aproape patru ani de când se află în Coreea de Sud, Silvia Pencu, de 24 de ani, a fost îndrăgită de străini.
Spune că nu se vede întoarcându-se prea curând în România şi nici lucrând pentru cineva de aici. Îşi doreşte o carieră solidă şi cred că în Coreea are toate oportunităţile.
Tânăra s-a adaptat perfect noutăţilor şi a pornit în aventura vieţii ei. Şi-a făcut prieteni din toate colţurile lumii, a experimentat tot felul de extravaganţe culinare şi a pus umărul la promovarea României în Asia.
În prezent, Silvia locuieşte în Coreea de Sud, unde studiază Mass Media şi Relaţii Internaţionale. Spune că şi-a dorit încă din adolescenţă să studieze în străinătate, iar Coreea i s-a părut ţara perfectă.
Anul universitar s-a terminat în decembrie 2018, iar în martie intră în anul 4 de facultate.
“Încă de când eram în liceu eram interesată de cultura coreeană şi, având în vedere că am visat dintotdeauna să studiez în străinătate, am aplicat pentru o bursă de studiu datorită căreia în februarie 2015 m-am mutat în Seul.
Cred că lucrurile se întâmplă cu un motiv, fapt pentru care inclusiv aventura mea coreeană, amânată iniţial cu un an, din cauza eşecului de a primi bursa în 2014, m-a format şi m-a ajutat să devin cine sunt astăzi.
O lecţie preţioasă pe care am învăţat-o atunci a fost să înţeleg că un eşec nu este decât o pârghie pentru adevăratul succes.
După cum spuneam, am plecat în 2015, deci au trecut deja mai bine de trei ani şi jumătate de când locuiesc în Seul.
În primul an am învăţat limba coreeană, iar începând cu 2016 urmez studiile de licenţă la Korea University.
Am plecat în 2015, în februarie şi un an de zile am învăţat limba coreeană la Ewha Womans University, dupa care, în martie 2016, am inceput studiile de licenţă la Mass Media şi cu a doua specializare în Relaţii Internaţionale”, povesteşte Silvia.
De fapt, singurele cuvinte pe care le ştia când a ajuns în Coreea erau formulele de salut.
A învăţat totul acolo, şi un avantaj foarte puternic pe care crede că l-a avut a fost faptul că înainte de se muta a ascultat foarte mulţi ani muzică în limba coreeană şi a vizionat filme.
„Indiferent dacă nu cunoşti limba respectivă, expunerea continuă este foarte importantă.
Poate că nu este un exerciţiu conştient, dar creierul nostru este extrem de complex şi are capacitatea de a face conexiuni pe care le stochează şi le foloseşte atunci când e nevoie, în cazul meu în momentul în care am început să învăţ limba coreeană în Seul“, afirmă românca.
Spune că s-a adaptat destul de uşor, deoarece a fost foarte deschisă noutăţilor, iar strategia ei principală a fost să nu compare mâncarea, societatea sau în general noua viaţă cu cele din România.
“În momentul în care compari, începi să devii melancolic, ceea ce nu e deloc de ajutor atunci când faci o asemenea schimbare.
Coreea este situată în Asia de Est, la 8.000 de kilometri depărtare de casă, dar dacă ajungi să apreciezi cele ce se întâmplă în jurul tău şi să îmbrăţişezi schimbările fără să critici, sau să consideri că obiceiurile tale sunt superioare celor coreene, atunci chiar şi o ţară la 8.000 de km depărtare de casă poate deveni acasă,” spune Silvia.
Adaptarea nu a fost dificilă, pentru că oamenii pe care i-a întâlnit acolo au fost foarte prietenoşi şi generoşi, dar rezervaţi.
Pentru că vorbea limba coreeană, Silvia a avut parte de surprize plăcute de câteva ori: la piaţă ori la restaurant a primit ceva gratis.
“Cultura este foarte diferită şi este important să accepţi aceste diferenţe pentru a te adapta.
De exemplu, vârsta joacă un rol foarte important în societatea lor, fiind esenţial să ştii cât de politicos să te adresezi interlocutorului, dat fiind faptul că sunt mai multe nivele de politeţe, folosite diferit în funcţie de circumstanţe.
Pentru a şti cum să te raportezi la conversaţie, este deci important să ştii vârsta celuilalt, atunci când te întâlneşti pentru prima dată cu cineva, întrebări personale legate de vârstă, serviciu, sau relaţii, fiind complet normale.
Ceea ce nouă ni se poate părea indiscret, este de fapt o deprindere necesară pentru a delimita tipul de relaţie care se poate crea între cele două persoane”, spune tânăra din judeţul Ialomiţa.
In Coreea de Sud îi place cel mai mult faptul că societatea se mişcă foarte rapid, precum o maşinărie bine unsă, de la livrarea unui colet, până la construirea unei clădiri.
A uimit-o foarte mult siguranţa de pe stradă. Nu îţi este teamă să mergi singur indiferent de oră şi nu i s-a întâmplat niciodată să fie hărţuită verbal pe stradă, ca în România.
Acolo sunt camere de supraveghere peste tot şi, datorită faptului că ei lucrează foarte mult peste program, sunt multe locuri deschise 24/7.
Primirea titlului de cetăţean de oanoare a suprins-o plăcut şi pe Silvia, care spune că încă încearcă să se obişnuiască în această postură.
În urmă cu un an a făcut un internship la primăria din Gangdong, un district din estul Seului, iar în 2018, autorităţile de acolo au recomandat-o pentru acest titlu.
Câteva dintre criteriile care trebuie îndeplinite sunt cel puţin trei ani de locuit în Seul şi cât mai multe activităţi care să ajute comunitatea locală.
Printre activităţile recunoscute Silviei s-au numărat predarea limbii engleze în centre sociale pentru elevii din medii defavorizate, promovarea României în şcolile din Gangdong şi participarea la un panel motivaţional despre visuri şi carieră cu personaltăţi din Gangdong.
Cea mai mare însemnătate a avut-o însă Summitul KIS G100 Dokdo, în care Silvia fost desemnată liderul Europei.
“Dokdo reprezintă un subiect foarte contestat în Asia de Est, fiind o insulă care, deşi aparţine Coreei de Sud, este vizată de Japonia, care nu pentru prima dată încearcă să îşi asume un teritoriu ce nu îi aparţine.
În cadrul summitului am promovat ideea de colaborare şi necesitatea unei comunicări eficiente pentru realizarea păcii internaţionale”, a povestit Silvia Petcu.
Despre România, coreenii au imagine bună: cei în vârstă asociază România cu Nadia Comăneci, iar cei tineri, de obicei cu Dracula.
„Ne bucurăm de o imagine pozitivă, întrucât sunt foarte fascinaţi de tot ce ţine de Europa şi de rasa caucaziană“, mai spune Silvia.
Pe lângă acomodarea cu oamenii, cultura, civilizaţia şi limba, Silvia a mai avut de trecut un obstacol în Coreea: mâncarea, la fel ca toate celelalte aspecte, este complet diferită.
“Pe lângă faptul că mănâncă inclusiv lucruri pe care noi cel mai probabil nu le-am mânca niciodată (viermi de mătase sau chiar carne de câine, în cazul generaţiei care a luptat în războiul civil), din punctul meu de vedere mănâncă mai sănătos decât noi.
Dieta lor mi se pare mai echilibrată, datorită plantelor şi a rădăcinilor folosite.
Când vine vorba de gust, este destul de dulce, ceea ce nu a reprezentat o problemă pentru mine, dar este în acelaşi timp şi picantă, ceea ce pot spune că a fost iniţial o mică provocare.
Cel mai probabil cea mai mare provocare a fost însă să mă obişnuiesc cu orezul trei mese pe zi, în loc de pâine”, explică tănăra.
Fiecare zi trăită de Silvia departe de casă este diferită, este o provocare pe care şi-a asumă cu responsabilitate şi multă pasiune.
În weekend, de exemplu, fie participă la vreun eveniment, fie poate fi găsită la orfelinatul Oryu.
O zi de joi, pe de altă parte, începe cu o călătorie cu metroul spre Yeouido, districtul central al staţiei naţionale de radio şi televiziune KBS, unde la ora 15.00 poate fi găsită la o emisiune despre viaţa străinilor în Coreea de Sud.
După ce se termină emisiunea ia metroul spre casă, unde cel mai probabil îşi petrece timpul lucrând fie la ceva pentru şcoală, fie la nuvela pe care doreşte să o publice anul viitor.
„Scrisul este o pasiune pe care o am încă de când eram la şcoala generală.
Îmi termin ziua cu o cină în stil coreean şi cel mai probabil cu o ceaşcă de ceai şi o discuţie interesantă în sufragerie, împreună cu prietene din diferite colţuri ale lumii, care locuiesc în acelaşi cămin cu mine.
Despre întoarcerea acasă, deocamdată, nici nu poate fi vorba. Momentan simt că nu e timpul să mă întorc.
Este adevărat, mai am încă un an de facultate, dar pe lângă acest aspect, simt că nici in 2020 nu aş face-o.
Îmi doresc să ajut la schimbarea României, şi pentru a face acest lucru consider că educaţia reprezintă cheia viitorului.
Dar problema este lipsa de instruire a unor profesori, dar mai ales, lipsa motivaţiei a multor elevi.
Mi-ar plăcea să revin şi să creez un institut pentru instruirea acestora, dar nu mă văd lucrând pentru cineva în România.
Pentru a îmi îndeplini deci acest ideal, este nevoie de foarte multă muncă şi de abilităţi pe care simt că pot să le dezvolt în afară.
Am învăţat foarte mult de la oamenii cu care am intrat în contact şi am realizat că aceste experienţe nu pot fi comparate cu ceea ce înveţi în cărţi“, concluzionează românca.
Dacă pe covorul roşu al Globurilor de Aur a dat greş cu alegerea ei vestimentară, criticii notând-o drept una nepotrivită, la after party-ul găzduit de Warner Bros a fost în centrul atenţiei.
Heidi Klum a reuşit să ia privirile tuturor cu apariţia sa la after-party-ul Globurilor de Aur.
BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)
Ea şi-a făcut apariţia într-o rochie extrem de îndrăzneaţă, cu un croi fluid, care-i lăsa la vedere sânii. E de prisos să spunem că rochia ei a fost una dintre cele mai spectaculoase, dar şi sexy, alegeri ale serii.
BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the 2019 InStyle and Warner Bros. 76th Annual Golden Globe Awards Post-Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Lester Cohen/Getty Images for InStyle)BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Emma McIntyre/Getty Images)
Supermodelul s-a prezentat la această petrecere alături de logodnicul ei, Tom Kaulitz, marcând astfel prima apariţie a cuplului după anunţul logodnei. Inelul de logodnă a tronat, deloc modest, pe degetul vedetei şi a atras privirile tuturor celor din jur.
BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Tom Kaulitz (L) and Heidi Klum attend the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)