Fotomodelul Bar Refaeli, printre gazdele Eurovision Song Contest de la Tel Aviv

Bar Refaeli, Erez Tal, Assi Azar şi Lucy Ayoub vor fi gazele celei de-a 64-a ediţii a Eurovision Song Contest, care va avea loc în luna mai, la Tel Aviv, potrivit site-ul oficial al competiţiei. 

În 1999, ultima dată când Israel a fost gazda concursului, trei prezentatori - două femei şi un bărbat - au fost amfitrioni în premieră.

După ce la concursul din 2017 toţi prezentatorii au fost bărbaţi iar la Lisabona, în 2018, gazdele au fost femei, ediţia din 2019 a Eurovision va avea un grup divers cu patru gazde care îi vor ghida pe cei 200 de milioane de telespectatori.

Bar Refaeli, în vârstă de 33 de ani, este un fotomodel internaţional şi unul dintre primele modele din Israel care a apărut pe coperta revistei Sports Illustrated ediţia costumelor de baie.

Are o experienţă bogată în prezentări şi în televiziune, ea a creat propriul show de casting de modele "Million Dollar Shooting Star" în 2012. Pe lângă o carieră de succes în modelling, Bar Refaeli a prezentat mai multe emisiuni TV, precum versiunea israeliană a "X Factor", în 2013.

Ea este cunoscută şi pentru relaţia pe care a avut-o cu Leonardo DiCaprio. 

Erez Tal are 25 de ani de experienţă în televiziune, în calitate de realizator, producător şi gazdă a mai multor emisiuni, inclusiv zece sezoane din reality-show-ul "Big Brother". El este cunoscut şi pentru că a creat şi prezentat formatul "The Vault", care a fost vândut în 23 de ţări, devenind cea mai de succes emisiune-concurs din lume. Erez Tal a fost comentator al Eurovision pentru televiziunea naţională KAN în 2018. 

Assi Azar este unul dintre prezentatorii şi scenariştii de top din Israel, el fiind gazda emisiunilor "Rising Star", al Selecţiei Naţionale pentru Eurovision. Revista OUT l-a inclus în lista celor mai influente 100 de personalităţi gay din lume. 

Lucy Ayoub este unul dintre cele mai promiţătoare talente din Israel, care şi-a căpătat faima ca youtuber. Ea a prezentat rezultatele juriului din Israel pentru concursul Eurovision de la Lisabona, în 2018 

Semifinalele ediţiei 2019 a Eurovision Song Contest vor avea loc în zilele de 14 şi 16 mai, iar marea finală este programată pe 18 mai. 

Rita Ora a pozat in ipostaze foarte sexy pentru un designer italian

Rita Ora (28 de ani) este o cântăreața îndrăzneață din toate punctele de vedere.

Videoclipurile sale sunt unele pline de senzualitate, iar ținutele pe care le îmbracă pe scenă sunt unele sumare.

Iată că artista nu se limitează doar la a crea o imagine de femeia fatală pe scenă și a decis să colaboreze cu un brand renumit de încălțăminte. Ședința foto pentru promovarea cizmelor a fost una cu adevărat fierbinte, căci Rita a renunțat la inhibiții și la haine!

Starul pop arată senzațional și pozează adoptând o atitudine sexy, purtând o pereche de cizme peste genunchi și lenjerie intimă de culoarea pielii.

Artista își va lansa propria colecție de încălțăminte, cu ajutorul celebrului Giuseppe Zanotti și a început promovarea lor în forță, cu un pictorial interzis minorilor.

Deși cizmele ar trebui să fie obiectivul central al fotografiilor, trupul fortifiat la sală al Ritei este cel care atrage toate privirile, relatează mirror.co.uk.

Foto: Instagram

În colecția Ritei vor fi disponibile atât cizme din piele, cât și sandale cu tocuri amețitoare sau pantofi inspirați de stilul punk.

Colaborarea artistei cu Giuseppe Zanotti a fost anunțată la scurt timp după ce cântăreața a fost desemnată ambasadorul casei de modă Escada.

Foto:Instagram

Așadar, anul vedetei din Kosovo se anunță unul plin, căci, exceptând colaborările cu nume renumite din industria modei, ea va trebui să se ocupe de turneul-gigant care va dura nu mai puțin de trei luni.

Rita va concerta în Filipine, Thailanda, Japonia, Taiwan, Norvegia, Suedia, Germania, Eleveția, Italia, Franța, Olanda și Marea Britanie.

Naomi Osaka – Petra Kvitova, finala feminină de la Australian Open 2019

Două jucătoare de bază ale Cehiei, Karolina Pliskova, favorită 7, și Petra Kvitova, favorită 8, au prins semifinalele la Australian Open, iar una dintre ele a ajuns în finala de sâmbătă a primului turneu de Mare Șlem al anului.

Kvitova, care cel mai bine se simte la Wimbledon – unde a câștigat două titluri (2011 și 2014), a trecut în semifinale, azi, de surpriza Danielle Collins, scor 7-6 (2), 6-0.

În cea de-a doua semifinală, japoneza Naomi Osaka (21 de ani, favorită 4), deținătoarea titlului la US Open, i-a răpit bucuria finalei unei sportive din Cehia, Karolina Pliskova (26, favorită 7), scor 6-2, 4-6, 6-4. 

Karolina Pliskova o eliminase pe Serena Williams.

La Melbourne. meciul s-a disputat cu acoperișul tras. De joc s-a bucurat și cunoscuta actriță Nicole Kidman, aflată în tribune la ambele jocuri din semifinale.

Locul 1 mondial se va decide în marea finală, între Petra Kvitova și Naomi Osaka.

Cine câștigă îi ia locul Simonei Halep, care a stat pe prima poziție timp de 64 de săptămâni. Cele două sportive se vor duela în premieră. 

Avertizare meteo de polei până duminică

Depunerea de polei continuă până duminică, pe arii extinse în Muntenia, local în Oltenia şi în jumătatea de sud a Moldovei, avertizează meteorologii.

Vremea se îmbunătățește abia săptămâna viitoare, când temperaturile mai cresc, iar precipitațiile se restrâng.

Pentru intervalul 25 ianuarie, ora 12:00 - 27 ianuarie, ora 6:00, este în vigoare o informare meteo de precipitaţii moderate cantitativ, intensificări temporare ale vântului şi polei.

Aria precipitaţiilor, în general moderate cantitativ, se va extinde începând din sud-vestul ţării. În regiunile sudice şi sud-estice vor predomina ploile, în nordul Moldovei, Banat şi Crişana, precum şi la munte vor fi mai ales ninsori, iar în restul teritoriului se vor semnala precipitaţii mixte.

Temporar vor fi depuneri de polei, iar vântul va prezenta intensificări în jumătatea de sud a teritoriului, dar şi pe crestele montane, unde ninsoarea va fi temporar viscolită.

Ediţia 2019 a Festivalului de Film de la Sundance a debutat cu anunţul retragerii fondatorului său Robert Redford

Actriţele Julianne Moore şi Michelle Williams, muze ale noilor cineaşti independenţi, au lansat ediţia 2019 a Festivalului de Film de la Sundance, marcat în deschidere de retragerea anunţată de fondatorul său, Robert Redford, care îşi doreşte să se implice mai puţin în organizare, potrivit AFP. 

În timpul tradiţionalei conferinţe de presă de deschidere, actorul din "Cacealmaua/ The Sting" şi "Departe de Africa/ Out of Africa", în vârstă de 82 de ani, a apărut singur pe scenă şi le-a spus jurnaliştilor: "După ce am făcut asta timp de 34 de ani, de când a fot lansat festivalul, cred că am ajuns într-un punct în care pot să am un rol diferit". 

Robert Redford, president and founder of the Sundance Institute, addresses reporters during the opening day press conference at the 2019 Sundance Film Festival, Thursday, Jan. 24, 2019, in Park City, Utah. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Aproape 120 de lungmetraje vor fi prezentate până pe 3 februarie la Sundance, unde sunt aşteptate numeroase vedete, printre care Emma Thompson, Hilary Swank, Viola Davis, Jake Gyllenhaal, Toni Collette, Annette Bening, Demi Moore, Keira Knightley sau Zac Efron.

Figură tutelară a festivalului pe care l-a creat în urmă cu peste 30 de ani din Park City, localitate în munţii din Utah (vest), Robert Redford a explicat că vrea să petreacă mai mult timp cu cineaştii invitaţi la Sundance. "Am petrecut mult timp să vă prezint festivalul, dar cred că nu mai are nevoie de introducere, merge pe propriile picioare", a adăugat el. 

Robert Redford nu va mai asigura gestionarea zilnică a Festivalului, nici selecţia filmelor, dar această "retragere" anunţată este legată de decizia actorului de anul trecut prin care spunea că pune capăt carierei în cinema odată cu lansarea lungmetrajului "The Old Man and the Gun", care a avut premiera în octombrie în Statele Unite.

Hollywood-ul a speculat o eventuală nominalizare a sa la un premiu Oscar pentru rolul hoţului cu inimă mare - Redford a fost premiat cu statueta în calitate de regizor, dar niciodată ca actor - însă Academia Americană de Film l-a preferat pe un alt veteran al cinematografiei americane, Sam Elliot. 

Festivalul propriu-zis a început cu prezentarea, în avanpremieră mondială, a filmului "After the Wedding", remake al filmului danezei Susanne Bier, cu Julianne Moore şi Michelle Williams în rolurile principale. 

Cele două actriţe, obişnuite ale festivalului, au explicat pe covorul roşu pentru AFP ataşamentul lor pentru acest eveniment. "Sensibilităţile noastre au fost marcate de acest gen de filme şi aici ne-am petrecut o parte esenţială a carierei noastre, aşa că, bineînţeles, este foarte important", a declarat Julianne Moore, care este însoţită de soţul ei, Bart Freundlich, regizorul peliculei ''After the Wedding''.

"De mult timp vin aici şi este un spaţiu formidabil pentru cinema-ul independent în Statele Unite, pentru a-l dezvolta şi a-l celebra, şi este plăcut să mă întorc", a declarat Michelle Williams. "Este cu adevărat un loc ospitalier, călduros", a adăugat ea. 

Cât despre film, care este despre o responsabilă a unui orfelinat din India şi despre o binefăcătoare bogată din New York, Julianne Moore a afirmat că este "complicat şi uman. Seamănă cu viaţa. Şi asta caut mereu la un rol". 

La festival vor fi prezentate mai multe documentare axate pe actualitate, fie că sunt despre decăderea lui Harvey Weinstein ("Untouchable"), scandalul Cambridge Analytica ("The Great Hack") sau irezistibila ascensiune a Alexandriei Ocasio-Cortez, tânăra parlamentară democrată recent aleasă în Congresul american ("Knock Down the House").

Un documentar-eveniment în două părţi, "Leaving Neverland", ar trebui să stârnească rumoare, dezvăluind mărturiile a doi tineri care îl acuză pe Michael Jackson că i-a agresat sexual pe când erau minori. 

Ediţia 2019 a Festivalului de Film de la Sundance va fi mai feminină decât a fost vreodată: în ansamblul proiecţiilor, 47% dintre ele au fost create sau realizate de femei, potrivit organizatorilor. 

Primul congres al PLUS are loc astăzi / Dacian Cioloş va deveni oficial preşedintele partidului

Convenţia Naţională a PLUS se va reuni, pentru prima dată, sâmbătă, în prezenţa a peste o mie de membri ai formaţiunii, pentru alegerea lui Dacian Cioloş în funcţia de preşedinte al formaţiunii.

Fostul premier, care în prezent este doar membru al Partidului Libertăţii, Unităţii şi Solidarităţii, va candida pentru şefia partidului. 

Convenţia Naţională se va desfăşura la Romexpo, iar votul va fi secret. Preşedintele partidului este ales pentru un mandat de 4 ani.

De asemenea, vor fi aleşi membrii Consiliului Naţional al formaţiunii. Conform statutului partidului, Consiliul Naţional este format din preşedintele PLUS şi încă o sută de membri aleşi prin vot proporţional de listă. Însă, până la formarea tuturor filialelor judeţene, Consiliul Naţional va avea 51 de membri. Vor fi membri de drept în Consiliului Naţional liderii filialelor judeţene, filialei Bucureşti şi a celei pentru Diaspora.

Consiliul Naţional îi va alege pe membrii Biroului Naţional, cu votul a 50% plus 1 din membri.

După alegerea preşedintelui partidului, în Convenţia Naţională, acesta va transmite Consiliului Naţional o listă conţinând propunerea sa pentru membrii Biroului Naţional şi care trebuie să conţină cel puţin cu o treime mai multe persoane decât locurile din BN.

Biroul Naţional este compus din: preşedintele partidului, 5 vicepreşedinţi aleşi în baza celui mai mare număr de voturi obţinut în Consiliul Naţional, secretarul general, trezorierul şi maximum 9 membri. 

La Convenţia Naţională a PLUS vor fi invitaţi speciali profesoara Mihaela Miroiu, actriţa Oana Pellea şi vloggerul Mihai Alexandru Hash.

După alegerea structurilor de conducere ale noului partid, PLUS şi USR urmează să decidă, peste o săptămână, dacă merg pe liste comune la alegerile europarlamentare din luna mai şi cum se va realiza colaborarea dintre cele două partide.Marţi, Dacian Cioloş a declarat că a avut discuţii şi până acum cu preşedintele USR, Dan Barna, dar negocierile pentru o colaborare vor începe după ce vor fi alese şi structurile de conducere ale PLUS.

Două sectoare ale autostrăzilor A2 şi A3, închise din cauza poleiului

Două sectoare de autostradă - A2 între Lehliu şi Drajna şi A3 între Bucureşti şi Centura Capitalei - sunt închise, sâmbătă dimineaţă, din cauza poleiului, în timp ce circulaţia pe DN 2B şi DN 2C se desfăşoară cu restricţii de tonaj pe anumite porţiuni.

Totodată, rămâne închis traficului rutier DN 67C, între Novaci şi Rânca, din cauza ninsorilor şi a viscolului, anunţă Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). 

Potrivit CNAIR, poleiul cauzat de ploaia îngheţată (freezing rain) a provocat, în ultimele 12 ore, închiderea a două sectoare de autostradă şi restricţionarea tonajului pe două sectoare de drum naţional.

Astfel, din cauza poleiului este interzis accesul tuturor categoriilor de autovehicule pe A2 între Lehliu şi Drajna, judeţul Călăraşi (km 64+500 - km 105+500), şi pe A3, între municipiul Bucureşti şi Centura Capitalei (km 6+500 -km 13+000).

Din aceleaşi motive, autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone nu pot circula pe DN 2B, între localităţile Buzău - C.A. Rosetti - Vizireni, judeţul Buzău (km 8+800 - km 38+731), şi pe DN 2C între Costeşti, judeţul Buzău, şi Slobozia, judeţul Ialomiţa (km 0+000- km 79+400).

DN 67C, pe sectorul cuprins între Novaci şi Rânca, judeţul Gorj, rămâne închis circulaţiei, însă din cauza ninsorilor şi a viscolului.

Pe acest sector de drum, este permisă doar circulaţia controlată a autovehiculelor 4x4 sau care sunt echipate cu lanţuri antiderapante, cu masa maximă autorizată mai mică de 7,5 tone, care au fost surprinse în zonă de codul galben de ninsori şi viscol. Aceste vehicule sunt însoţite de utilajele de deszăpezire ale SDN Târgu Jiu, atât la urcare, cât şi la coborâre.

În ultimele 12 ore, în acţiunile de deszăpezire şi combatere a efectelor poleiului au fost implicaţi peste 4.000 de angajaţi ai CNAIR. S-a intervenit cu peste 900 de utilaje şi s-au răspândit peste 4.000 de tone de material antiderapant.