Grupul progressive metal Tool va lansa cel de-al cincilea album de studio la jumătatea lunii aprilie, potrivit unei declaraţii făcute de toboşarul Danny Carey.
În timpul unei sesiuni de autografe de la convenţia NAMM din Anaheim, Carey a fost întrebat de un fan dacă există noutăţi despre următorul album Tool. El a răspuns: „Da, urmează să apară la mijlocul lui aprilie. Acesta este planul, oricum”.
Dacă acest lucru se va concretiza, discul va fi lansat după exact 13 ani de la „10.000 Days”.
Tool este formată din Maynard James Keenan (voce, chitară), Danny Carey (tobe), Adam Jones (chitară) şi Justin Chancellor (bas).
Lansarea celui de-al cincilea album Tool era preconizată pentru anul 2015, însă liderul Maynard Keenan nu a oferit nicio informaţia clară privind acest aspect. În ultimii ani, el s-a dedicat proiectelor muzicale A Perfect Circle şi Puscifer.
Formaţia a fost înfiinţată în 1990, de Maynard James Keenan (voce, chitară), şi a debutat cu albumul „Undertow", trei ani mai târziu.
A câştigat trei premii Grammy - dintre care două pentru cea mai bună interpretare metal: „Ænema", de pe albumul „Ænima" (1996), şi „Schism", de pe albumul „Lateralus" (2001), iar al treilea trofeu i-a fost acordat lui Adam Jones pentru grafica albumului „10,000 Days" (2006).
În 2019, Tool va susţine un turneu nord-american, iar din luna iunie grupul va ajunge în Germania, Cehia, Austria, Polonia, Italia, Marea Britanie, Olanda, Danemarca, Elveţia, Belgia, Spania şi Portugalia.
FIRENZE ROCKS | 13 iunie 2019: Tool , Smashing Pumpkins, Dream Theater, Skindred, Badflower . #DAY1
#DAY4 | FIRENZE ROCKS - 16 IUNIE 2019: THE CURE, SUM 41 + ALTI ARTISTI
Firenze Rocks este un festival de muzică rock care are loc anual la Arena Visarno din Parco delle Cascine din Florența. Festivalul unde poti vedea trupe si artisti din muzica rock.
Ediția din 2017 a festivalului a avut loc între 23 și 25 iunie 2017. Pe 24 iunie, Cranberries ar fi trebuit să concerteze, dar problemele de sănătate ale cântăreței Dolores O'Riordan au forțat grupul să anuleze concertul. Înlocuirea introdusă în agenda festivalului fiind facuta de spectacolului Samuel si Subsonica. Line-Up ul complet:
Soviet Soviet, Jack Lukeman, Deaf Havana, Dj Ringo & Dj Toky Placebo, Aerosmith
Altre Di B, Eva Pevarello, Dj Ringo & Dj Toky, Samuel, Glen Hansard, Eddie Vedder
Appaloosa, Mallory Knox, Don Broco, Dj Ringo & Dj Toky, Prophets of Rage, System of a Down
Ediția din 2018 a festivalului a avut loc între 14 și 17 iunie 2018.
La finalul evenimentului, Primăria Florenței a anunțat că în total au fost 210.000 de persoane care au participat la eveniment. Line Up:
Mama's Anthem, Frank Carter & The Rattlesnakes, Wolf Alice, The Kills, Foo Fighters
Violonistul, dirijorul și compozitorul olandez a acceptat să discute, în exclusivitate pentru Libertatea, despre România, relația sa cu naistul Gheorghe Zamfir, dar și despre cum arată timpul său liber, alături de soție, de cei doi copii și de cei cinci nepoți.
André Rieu e un nume de care românii sunt atașați. Artistul olandez de 69 de ani se întoarce în România pentru noi spectacole de poveste.
De această dată, maestrul a ales Cluj-Napoca, după evenimente pe care le-a susținut la București. Show-ul său de la Cluj este inclus în turneul mondial susţinut de artist.
Un mix de vals, muzică de film, musical, operă precum și de cele mai cunoscute hituri. André Rieu va fi acompaniat și de această dată de orchestra sa, Johann Strauss.
Primul spectacol de la Cluj e programat pe 4 aprilie, dar toate biletele s-au epuizat în doar trei ore!
După vânzarea primului show din Sala Sporturilor din Cluj, artistul a decis să concerteze încă trei zile, pe 5, 6 și 7 aprilie.
Prețurile evenimentului variază în funcție de categorie, între 200 și 680 de lei, iar interesul publicului este unul pe măsură, marea majoritate a biletelor fiind deja cumpărate.
Libertatea i-a solicitat maestrului André Rieu un interviu exclusiv pentru publicul din România.
În mai puțin de două săptămâni de la solicitare, răspunsul a fost pozitiv, iar Rieu a depănat amintiri, pentru români.
Libertatea: Domnule Rieu, ați susținut spectacole la București, acum aveți altele la Cluj-Napoca. Ce reprezintă România pentru dumneavoastră?
André Rieu: România este o țară foarte specială, cu o bogată istorie culturală. Se vede, se aude și se simte acest lucru la colțul fiecărei străzi. Așa am găsit-o și eu când căutam o locație frumoasă pentru un concert.
Pe lângă Piața Vrijthof din Maastricht, orașul meu natal, Piața Constituției este singurul loc unde am ținut un concert în aer liber în ultimii ani!
2005 a fost primul an în care am interpretat acolo și s-a dovedit un succes enorm! Nu m-am așteptat niciodată la așa ceva.
Poporul român este foarte prietenos! Și bun. Primește pe toată lumea cu toată inima. Așa că este necesar să te întorci în această țară magnifică! În spectacolele dumneavoastră îl aveți invitat pe Gheorghe Zamfir.
Cum l-ați cunoscut și cum s-a legat această prietenie?
Când am auzit pentru prima dată această melodie frumoasă, Păstorul singuratic de James Last, am fost captivat și am simțit că de atunci ar fi o mare onoare să cânt alături de domnul Zamfir o dată în viața mea!
Ne-am cunoscut bine cu câțiva ani în urmă, atât în România, cât și în Olanda. L-am chemat să „se joace” în studioul meu de înregistrare.
Vioara pentru mine este ceea ce este pentru el naiul! Este personificare sau chiar mai bine spus, traducerea sentimentelor noastre interioare. Instrumentele noastre sunt capabile să dea sunetul a ceea ce simțim înăuntru!
Gheorghe Zamfir este un om smerit, amabil și o persoană foarte prietenoasă!
„Am 100 de oameni care primesc un salariu lunar!”
Concertele dumneavoastră spun mereu o poveste.
Care este povestea de care sunteți îndrăgostit?
Am o zicală, o vorbă foarte dragă mie pe care o spun la fiecare concert: muzica unește oamenii și este capabilă să-i aducă împreună, să pornească prietenii care durează ani și ani.
De exemplu, în timpul concertelor mele de vară de la Maastricht, mulți bărbați și femei care s-au întâlnit cu ani în urmă încă vin împreună să le vadă!
Muzica, în special valsurile, care îmi plac să le interpretez cel mai mult!, au puteri vindecătoare.
„Un vals pe zi îl ține departe pe doctor!”, acesta este motto-ul meu, sfatul meu medical personal.
Sunteți singurul artist care deține o orchestră impresionantă, care participă mereu alături de dumneavoastră la concerte. Câți oameni lucrează cu dumneavoastră la un spectacol?
Pe scenă, există mai mult de 60 de persoane, iar în total, am în jur de 100 de bărbați și femei care au un salariu lunar.
Este o sarcină enormă și o responsabilitate de a avea grijă de ei. Facem ceea ce ne place în viața noastră. Să-i bucurăm pe alții cu muzica noastră!
Cât de costisitor este pentru dumneavoastră acest lucru?
Eu am în jur de 90 de concerte în fiecare an, iar orchestra mea este cea mai mare orchestră privată din lume și depinde de vânzările de bilete!
Fiecare bancă ți-ar spune că ești nebun să faci asta. Din fericire dorm foarte bine noaptea. Dar ai dreptate, ai tendința să uiți că lucrează foarte mult când ai un vis și că încerci să faci totul pentru a-l atinge. „Anthony Hopkins este un actor minunat, dar și un compozitor fantastic”
La 27 de ani, Anthony Hopkins a compus un vals. După aproape 50 de ani, ați reușit să îi dați viață. Cum aţi ajuns să cântaţi valsul compus de el?
Nu o să uit niciodată când am primit un telefon de la cei din biroul meu din New York și mi-au transmis că domnul Hopkins e la telefon… Abia mi-au crezut urechile când i-am auzit vocea și, la câteva săptămâni, compoziția lui.
Orchestra mea a interpretat-o pentru el la Maastricht în studioul de înregistrări. Am avut lacrimi în ochi!
Desigur, el este un actor minunat, dar s-a dovedit a fi și un compozitor fantastic!
A fost într-adevăr o onoare și o bucurie să întâlnești acest om multi-talentat!
Ați avut un moment unic, de neuitat, pe Amsterdam ArenA la meciul de fotbal dintre Ajax și Olympique Marseille. 55.000 de oameni în tribune! Cum a fost momentul?
Am fost foarte entuziasmat, pentru că am cântat la mijlocul terenului în timpul pauzei. Nu voi uita niciodată acel eveniment, mai ales că toți acei oameni fluturau steagurile, atât fanii francezi, cât și cei olandezi.
Toți cântau împreună cu melodiile pe care le interpretam! Este greu să descriu atmosfera, dar s-a dovedit deja ceea ce tocmai am spus: muzica îi unește pe oameni! Toți au cântat cu mine.
A fost un moment pe care nu o să-l uit niciodată în viața mea. Am făcut-o în 2004, dar și cu zece ani înainte, când Ajax a jucat cu Bayern.
Cântați deja cu Gheorghe Zamfir. Există vreun alt artist român cu care ați vrea să aveți o colaborare pe viitor, care v-a plăcut ceea ce cântă, ce interpretează?
Sunt sincer, în acest moment nu. Am multe amintiri minunate legate de Muguri Zamfirieni' din Târgu Jiu, care au cântat pentru mine în România, dar și la Maastricht.
Muzica este unul dintre lucrurile cele mai pline de satisfacție din viața mea. Îi încurajez pe toți părinții din lume să-și lase fiul sau fiica să cânte la un instrument, să fie într-un cor sau să aibă o carieră solo.
Educația muzicală este foarte importantă: vă face să înțelegeți că armonia vă va face o persoană fericită!
Cinci nepoți de la cei doi copii Cum este André Rieu acasă, alături de familie, mai ales că aveți cinci nepoți?
Sunt mândru bunic a cinci nepoți de la cei doi copii. Trei de la Marc și doi de la Pierre. Sunt un bunic care îi răsfață. Le iau daruri din întreaga lume când mă întorc acasă.
De cele mai multe ori, le aduc haine și, din fericire, le plac. E frumos să fiu în turneu cu familia mea cea mare (orchestra), dar chiar dacă petrec puțin timp alături de familia mea cea mică e mereu o perioadă plină de satisfacție.
Sper că sunt un tată bun și pentru fiii mei. Cu ce se ocupă copiii dumneavoastră?
Pierre, cel mai tânăr, lucrează în companie de la vârsta de 19 ani, este vicepreședinte și am încredere în el în totalitate, deoarece se ocupă de tot extrem de atent.
Marc, fiul meu mai mare, a studiat istoria artei și astăzi este pictor.
Marjorie, soția mea, chiar a cumpărat mai multe lucrări de la el.
Puteți vedea picturile sale la o expoziție pe care o organizează în fiecare vară la Maastricht în timpul concertelor mele. Deși băieții sunt foarte diferiți, îi iubesc pe amândoi cu toată inima!
„Voi vizita țara voastră frumoasă”
Dacă ați avea o superputere, care este lucrul pe care l-ați schimba la nivel global în lume?
Aș încerca să obțin pace în toată lumea, oferind fiecărui suflet omenesc un instrument muzical în locul unei arme! Lumea ar fi un loc cu adevărat diferit de trăit, când toate războaiele s-ar opri și nu s-ar mai trage un foc!
Dar sunt doar un simplu muzician care încearcă să ofere oamenilor un sentiment bun cu muzica pe care o interpretează.
Sper că pot să fac acest lucru pentru mulți, mulți ani. Și când oamenii se simt bine, mă simt și eu bine!
Sunteți unul dintre oamenii care iubesc România. V-ați gândit pe viitor să petreceți o vacanță aici?
Așa cum vă spuneam, am 90 de concerte pe an. Apoi am întâlniri de afaceri, repetiții și multe altele.
Uneori există timp și pentru o vacanță scurtă și, cine știe, poate voi vizita odată o țară frumoasă ca România.
Sper că acest lucru se va întâmpla foarte curând!
Locuiește într-un castel de vis André Rieu este proprietarul unui castel care datează din 1452 şi este menţionat în romanul „Cei trei muschetari”, de Alexandre Dumas.
În bucătăria castelului, DArtagnan a mâncat ultimul său mic dejun, înainte să moară!
Artisul are castelul de aproape 25 de ani, atunci când a intrat parțial în posesia acestuia. Acum aparține complet familiei artistului.
Curtea castelului din Maastricht este vizitată de mii de turiști care ajung în orașul olandez cu 150.000 de locuitori.
Filipineza Bella Santiago, câștigătoarea emisiunii-concurs "X Factor", participă pentru a doua oară la Eurovision.
Piesa ei, "Army of love", a intrat în selecția națională în baza activării opțiunii wild card, conform prevederii din regulamentul asumat de toți participanții la concurs.
Ce sfaturi i-a dat mentorul ei, Delia, din echipa căreia a făcut parte la show-ul de la Antena 1 și ce ritual are înainte de a intra pe scenă ne-a povestit, în exclusivitate, cântăreața.
Bella, ce ai învățat din experiența trăită anul trecut la Eurovision și la ce schimbări ai recurs în acest an? Ce te-a determinat să-ți încerci din nou norocul?
Bella Santiago: Am învățat că munca este cel mai important lucru. Eurovision înseamnă un show complet, contează atât vocea, cât și ceea ce exprimi pe scenă. Anul acesta am pregătit o piesă care îmi este foarte dragă, „Army of Love”, o melodie ritmată și cu o coregrafie inedită.
Cine te va susține din public la semifinala de la Iași? Cu siguranță vor fi și prietenii în public. Care crezi că sunt atuurile tale față de ceilalți concurenți?
Cred că toți concurenții sunt foarte talentați și va fi o cursă foarte grea. Pentru mine este un vis care a devenit realitate.
Sunt foarte optimistă și sper că mesajul piesei mele va ajunge la public.
Fetița ta a ajuns în România sau te va susține din Filipine?
Fetița mea va ajunge în România în aprilie. Sunt foarte emoționată și nerăbdătoare să o văd și să o am lângă mine.
Ce sfaturi ți-a dat Delia?
Delia m-a încurajat și mi-a urat mult succes. Mi-a spus că-i place mult piesa.
Încă n-a cheltuit cei 100.000 de euro câștigați la „X Factor” Cum ți s-a schimbat viața după câștigarea „X Factor”, în ce ai investit banii primiți?
S-a schimbat în bine! Încă mă gândesc ce voi face cu premiul și în ce îl voi investi…
Ai vreun ritual înainte de a intra pe scenă în concurs?
Mă rog la Dumnezeau să-mi dea energie și să mă ajute să am o prestație cum trebuie! Mă concentrez pe ceea ce am de făcut și dau tot ce pot pe scenă.
Prima semifinală Eurovision este transmisă live la TVR 1, pe 27 ianuarie, de la ora 21.00.
Juriul și publicul decid cine merge în finala națională.
Manifestanţi au blocat sâmbătă un drum care asigură o legătură între Irlanda şi Irlanda de Nord, construind un zid de beton şi false baraje militare, pentru a ilustra ceea ce va însemna un Brexit dur în această regiunea fragilă.
Locuitori din regiune au folosit bariere de beton şi au instalat un birou vamal, apărat de un fel de turn de observaţie, cu falşi militari purtând uniforma britanică - o scenă menită să amintescă cele trei decenii de violenţe.View image on Twitter
”Este vorba despre a aminti generaţiei noastre mai tinere care era situaţia în urmă cu 25 de ani”, a declarat John McNamee, un activist din cadrul Comunităţilor frontaliere împotriva Brexitului (BCAB - Border Communities against Brexit).
Sam McBride✔@SJAMcBride
”Aşa era situaţia şi noi nu vrem cu adevărat să redevină aşa”, a adăugat activistul, deghizat în vameş.
În cazul în care Regatul Unit părăseşte Uniunea Europeană la 29 martie fără acord, frontiera între Irlanda şi provincia britanică Irlanda de Nord va deveni o frontieră extermă a UE, unde se vor efectua controale vamale.
”Ne aflăm la 60 de zile de realitatea Brexitului cu sau fără acord”, a declarat Tom Murray, unul dintre organizatorii BCAB.
”Fără acord, ar putea să se impună o frontieră. Asta arată care va fi cel mai rău scenariu”, a subliniat el.
Un fenomen meteo cu care şoferii se confruntă în ultimele zile este ploaia îngheţată, care face ca geamurile maşinii să fie acoperite cu un strat gros de gheaţă, ce se dovedeşte de multe ori extrem de greu de îndepărtat, mai ales fără să deteriorăm autovehiculul.
Conducătorii auto au de-a face în ultimele zile cu un adevărat coşmar când trebuie să plece cu maşinile.
Din cauza ploii îngheţate, autovehiculele sunt acoperite cu un strat gros de gheaţă, care nu este deloc uşor de îndepărtat.
Fenomenul meteo este destul de rar şi se manifestă, de regulă, când temperatura este pozitivă în aer sau în orice caz mai mare decât la sol, fapt care face ca apa să îngheţe imediat ce atinge pământul.
Şoferii folosesc tot felul de metode pentru a îndepărta gheaţa de pe parbriz, lunetă şi geamurile laterale ale maşinii, bazându-se pe experienţa personală sau din ce au mai auzit pe la prieteni sau cunoştinţe, însă nu întotdeuna aceste sfaturi sunt bune de urmat.
”Niciodată, sub nicio formă, să nu aruncaţi apă fierbinte pe geamuri. Vor crăpa aproape instantaneu din cauza diferenţei de temperatură, după cum veţi constata pe buzunarul dumneavoastră, iar gheaţa va rămâne tot acolo.
Nici nu e de dorit să începeţi să loviţi cu racleta gheaţa, pentru că în anumite zone este mai subţire şi riscaţi să vă crăpaţi sau zgâriaţi rău geamurile.
Primul lucru pe care trebuie să îl faceţi este să cumpăraţi un spray de dezgheţare, cu care să daţi pe geamuri seara.
Acesta conţine alcool, iar dimineaţa veţi constata că geamurile nu au mai îngheţat”, explică Florin Marin Bogdan, şef de lucrări la Facultatea de Inginerie din Galaţi.
Paşi simpli pentru îndepărtarea gheţii de pe geamuri
Dacă nu aţi reuşit să faceţi acest lucru seara, veţi avea puţin de muncă, însă veţi reuşi relativ repede să îndepărtaţi gheaţa de pe geamuri.
În primul rând, veţi porni motorul, setând aerul condiţionat la funcţia maximă de dezaburire, având grijă să apăsaţi şi butonul pentru dezgheţarea lunetei.
”Dacă maşina dumneavoastră este dotată cu funcţia de încălzire a parbrizului, lucrurile vor merge şi mai repede.
Veţi poziţiona gurile aerisirilor din habitaclu către geamurile laterale, pentru că astfel geamurile se vor dezgheţa şi dezaburi mai repede.
Dacă aveţi şi funcţie pentru încălzirea oglinzilor, este bine să o activaţi şi pe aceasta”, detaliază Florin Marin Bogdan.
Imediat după aceea, putem folosi spray-ul de dezgheţ de care aminteam anterior şi ridicăm cu mare grijă ştergătoarele, ca să nu avem surpriza de a se rupe sau desprinde lamelele de cauciuc.
Vom face acest lucru pentru ca atunci când pornim ştergătoarele, să nu ardem motoraşul care le pune în mişcare pentru că lamelele de la acestea au îngheţat pe parbriz.
”Abia acum putem folosi racleta, iar dacă stratul de gheaţă este subţire, nu va fi nicio problemă să îl îndepărtăm.
Dacă acesta este mai gros, vom folosi racleta în zonele unde observăm că gheaţa a început să se topească, urcând apoi gradual şi spre celelalte zone. Veţi observa că gheaţa se va desprinde uşor şi nu veţi zgâria geamurile”, concluzionează Florin Marin Bogdan.
Catrinel Menghia își surprinde adesea admiratorii virtuali cu ipostazele senzuale în care pozează, însă ultima imagine publicată de vedetă pe rețelele de socializare i-a lăsat mască pe internauți.
Fotomodelul s-a lăsat fotografiată complet goală, alegând să adopte o poziție mai neobișnuită pentru ședința foto la care a participat.
Se pare că Menghia oftează la gândul vremurilor în care silueta sa era suplă și..fără burtică. Deși și în prezent arată de milioane, vedeta a publicat recent pe rețelele de socializare o serie de imagini de pe vremea în care nu era însărcinată. Una dintre aceste imagini le-a atras în special atenția fanilor fotomodelului, având în vedere că aceasta pozat complet goală pentru o ședință foto.
Foto Instagram
Catrinel Menghia a pozat complet dezbrăcată
Poza artistică este alb-negru și o surprinde pe Catrinel într-o ipostază destul de neobișnuită pentru lumea Instagramului.
Pe lângă atuurile fizice pe care le are, vedeta este și foarte flexibilă, putând să execute o poziție inspirată din yoga, ce nu este la îndemâna oricui.
Catrinel Menghia, în vârstă de 32 de ani, este însărcinată și mai are foarte puțin până când va deveni mămică pentru prima oară, sarcina ajungând deja la 8 luni.
Vedeta a umblat în sertarul cu amintiri, de unde a scos la iveală o fotografie care a fost pe placul internauților, complimentele fiind nelipsite din dreptul imaginii cu pricina, chiar dacă putem consideră că aceasta este destul de atipică.
Foto Instagram
Actrița îşi dorea de ceva timp să devină mămică, având în vedere că aceasta formează un cuplu alături de producătorul de film Massimiliano di Lodovico, de şapte ani.
Massimiliano i-a devenit partener de viață vedetei, după ce Catrinel a divorțat de Massimo Brambati, în 2011, după o căsnicie de 6 ani.
Foto Instagram
„Bună, micuțule! Te simt şi tot ce ştiu sigur este că acesta este cel mai puternic sentiment pe care l-am experimentat vreodată.
Am împărțit acest trup timp de aproape 6 luni și am experimentat deja atât de multe împreună.
Eu și tata aşteptăm cu mare nerăbdare să te cunoaştem. Șapte ani de iubire încoronați de cel mai frumos cadou”, scria emoționată Catrinel în mediul online, în urmă cu ceva vreme.
Papa Francisc a luat apărarea imigranţilor care nu sunt, în opinia sa, purtătorii unui ”rău social”, în America Centrală, de unde pleacă regulat către Statele Unite caravane de mii de persoane ce fug din calea violenţei şi sărăciei.
Scandalul cazurilor de pedofilie în rândul clerului, absent până acum la Zilele Mondiale ale Tineretului în Panama, a reapărut vineri.
Într-o conferinţă de presă, purtătorul de cuvânt interimar al Vaticanului Alessandro Gisotti a fost întrebat de ce acest dosar nu a fost abordat joi de către Papa în cursul unei întâlniri cu episcopi din America Centrală.
Alessandro Gisotti a dat asigurări că această temă se află ”în centrul preocupărilor” lui Francisc, care pregăteşte la sfârşitul lui februarie, la Vatican, o reuniune mondială a prelaţilor, foarte aşteptată, pe tema ”protecţiei minorilor” în Biserica Catolică.
”Va fi o ocazie fără precedent să se înfrunte problema şi să se găsească adevărate măsuri concrete pentru ca, atunci când episcopii vor pleca înapoi de la Roma, să fie în măsură să facă faţă acestui flagel teribil”, a continuat reprezentantul Vaticanului.
”Ceea ce vreau să subliniez este faptul că nu este necesar ca el (Papa) să abordeze acest subiect la fiecare conferinţă cu episcopii sau de fiecare dată când sunt tineri (...). Puteţi înţelege cât de importantă este această reuniune (din fenruarie, la Roma) pentru Papă”, a adăugat el.
Papa Francisc, în vârstă de 82 de ani, s-a dus vineri seara pe scena ridicată la ţărmul Oceanului Pacific pentru Drumul Crucii.
În tradiţia creştină, parcursul "Via Crucis" retrăieşte clavarul lui Isus, al condamnării sale la moarte şi crucificării sale, moartea sa şi depunerea sa în mormânt.
”Noi vrem să fim Biserica care favorizează o cultură ce ştie să primească, protejeze, promoveze şi integreze, care nu stigmatizează şi, mai ales, care nu generalizează, prin condamnarea cea mai absurdă şi mai iresponsabilă, identificând orice migrant drept un purtător de rău social”, a declarat Francisc în faţa a 400.000 de persoane, potrivit organizatorilor.
”ZID INVIZIBIL”
Aceste cuvinte au produs un ecou în Herberth Cruz, un student salvadorian în vârstă de 29 de ani, care a făcut 40 de ore cu autocarul pentru a veni în Panama.
”Vecinii mei au fost nevoiţi să emigreze din cauza gangurilor. Poţi fi ucis dacă treci pe drumul pe care nu trebuie. Nu puteam să mă duc la slujbă în parohia mea, pentru că este pe teritoriul altei bande”, a declarat el pentru AFP.
Anual, aproximativ o jumătate de milion de persoane din America Centrală traversează Mexicul în căutarea visului american, însă anul trecut imigranţii au decis să circule în grup, în caravane mizerabile, provocând furia preşedintelui Donald Trump. Anul 2018 a fost marcat, de asemenea, de exodul masiv al venezuelenilor, care fug din calea unor crize economice şi politice în ţara lor.
Liderul spiritual al celor 1,3 miliarde de catolici din lume s-a dus vineri la o închisoare de minori, în apropiere de capitala panameză.
”Cu vieţile oamenilor pare mai uşor să pui pancarte şi etichete care înţepenesc şi stigmatizează, nu doar trecutul, ci şi prezentul şi viitorul persoanelor. Etichete care, în definitiv, nu fac decât să creeze disensiuni - aici sunt cei buni şi acolo sunt cei răi, aici drepţii, acolo păcătoşii”, a declarat Francisc în faţa tinerilor deţinuţi în Centrul de detenţie Pacora.
”Această atitudine poluează totul pentru că ea ridică un zid invizibil care lasă să se creadă că marginalizând, despărţind sau izolând se vor rezolva în mod magic toate problemele”, a continuat el.
Cu puţin înainte, unul dintre cei 180 de deţinuţi, care ”se vede într-o viaţă viitoare bucătar-şef”, i-a povestit lui Francisc parcursul său spiritual de la arestarea sa în 2016.
”Vă mulţumesc că vă faceţi timp să ascultaţii un tânăr privat de libertate ca mine, nu există cuvinte pentru a descrie libertatea pe care simt în acest moment. Mulţumesc pentru asta”, i-a spus el Papei.
Acest tânăr a beneficiat de o măsură de clemenţă din partea autorităţilor - el a fost eliberat, la fel ca alţi opt deţinuţi.
Într-un registru mai uşor, sosind la închisoare, Jorge Bergoglio i-a spus ”La mulţi ani!” unei femei în vârstă, care i-a atras atenţia în mulţime.