Programele Rabla şi Rabla Plus continuă şi în 2019. Ce spune ministrul Mediului despre înlocuirea timbrului de mediu

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a afirmat, marţi, în comisiile de buget-finanţe, că şi-a propus în acest an să absoarbă fonduri europene cu valori mai mari.

În plus, aceasta a anunţat că în 2019 vor continua cele două Programe, Rabla şi Rabla Plus. 

„Dorim ca şi bugetul AFM să fie extrem de repede aprobat. Vom continua Programul Rabla şi în 2019, anul acesta fiind vorba despre cea de-a 15- a ediţie.

În acelaşi timp, Programul Rabla Plus va continua şi anul acesta, iar creşterea faţă de anul 2016, când a fost lansat, este de la 45 de maşini electrice cumpărate de către români până la 1.400 achiziţionate în 2018.

Mai avem nevoie şi ca obiectele electrocasnice să fie înlocuite, iar bugetul de 25 de milioane de lei alocat pentru 2018 s-a epuizat în doar trei zile”, a spus Gavrilescu.

Ea a precizat că, în acelaşi timp, pentru staţiile de reîncărcare pentru maşini electrice, până pe 31 martie este în curs sesiunea de depunere de proiecte pentru municipiile reşedinţă de judeţ. 

„Un alt program important este montarea de panouri fotovoltaice, prin care fiecare cetăţean poate deveni în paralel şi un mic furnizor de energie electrică.

Alt proiect se referă la conştientizarea şi informarea populaţiei privind modul de colectare selectivă a deşeurilor, ce va fi finanţat din Fondul de Mediu”, a declarat, la audierile din comisiile reunite, Graţiela Gavrilescu.

Despre înlocuirea timbrului de mediu, Gavrilescu a menţionat că stabilirea unei noi penalităţi s-a dovedit că nu este un lucru uşor „pentru că trebuie să ţii seama de o sumedenie de formule de calcul”.

„Suntem în grafic cu plăţile, iar până pe 30 iunie ne vom ţine de cuvânt cu toate sumele. Am spus că trebuie să punem în schimb o penalizare, dar nu s-a dovedit că e aşa uşor de făcut, pentru că trebuie să ţii seama de o sumedenie de formule de calcul, de directivele europene (…)

Recunosc că poate a fost un entuziasm poate prea mare din partea mea, dar eu consider că nu am făcut o greşeală atunci când mi-am asumat acest lucru”, a susţinut aceasta.

Proiecţia bugetară publicată pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice (MFP) prevede, în 2019, pentru Ministerului Mediului, o alocare de 580,332 milioane de lei, în creştere cu 44,37% faţă de execuţia preliminată din 2018, care s-a situat la valoarea de 401,982 milioane de lei.

Creditele de angajament sunt estimate tot la 580,332 milioane de lei, saltul faţă de anul trecut fiind de 28,44%. 

El Chapo a fost găsit vinovat pentru toate acuzațiile care i s-au adus. Ce reacție a avut lordul drogurilor după ce a aflat verdictul

Joaquín "El Chapo" Guzmán Loera, șeful cartelului mexican Sinaloa, care a introdus în Statele Unite droguri în valoare de aproape 14 miliarde de dolari, a fost găsit vinovat de toate cele 10 capete de acuzate formulate de procurori pe numele său, scrie CNN. 

Instanța din Brooklyn care l-a judecat pe El Chapo a dat în unanimitate verdictul și a decis să-l găsească vinovat.

Acum, el riscă închisoare pe viață. Sentința urmează să fie anunțată pe 25 iunie.

Judecătorul a confirmat verdictele cu fiecare dintre cei 12 membri ai juriului și a declarat la sfârșit că aceștia l-au făcut „foarte mândru să fiu american”.

După ce juriul a părăsit încăperea, Guzman, care a primit verdictul cu o expresie impasibilă, i-a făcut cu mâna soției sale, Emma Coronel, care i-a zâmbit la rândul ei și i-a atins mâna când a fost scos din sala de judecată.

„Suntem evident dezamăgiți de verdictul juriului în procesul lui Joaquín Guzmán Loera, dar respectăm procesul și decizia juriului”, a declarat avocatul apărării Eduardo Balarezo.

„Ne-am confruntat cu obstacole extraordinare și fără precedent în apărarea lui Joaquín”, a mai spus avocatul.

Guzmán, în vârstă de 61 de ani, s-a confruntat cu 10 capete de acuzare, printre care implicarea într-o organizație criminală, conspirația pentru spălarea produselor narcotice, distribuția internațională a cocainei, heroinei, marijuanei și a altor droguri și utilizarea armelor de foc. 

Timp de două luni și jumătate, juriul a auzit mărturii despre torturi inumane și crimă, corupție de dimensiuni epice în rândul tuturor nivelurilor guvernului din Mexic, despre violuri și arme placate cu aur și pistoalele cu monograme îmbrăcate în diamante. 

Câştigători ai Eurovison Song Contest şi Cerbul de Aur vor susţine recitaluri la finala Selecţiei Naţionale

Emmelie de Forest, laureata Eurovision Song Contest 2013 şi Inis Neziri, distinsă cu Marele Trofeu al Festivalului Internaţional Cerbul de Aur 2018, vor cânta în finala Selecţiei Naţionale, duminică, 17 februarie, anunţă televiziunea publică. 

Alături de cei 12 concurenţi din România şi din străinătate, Emmelie de Forest şi Inis Neziri vor cânta la Sala Polivalentă, spectacol transmis în direct şi în exclusivitate la TVR 1, TVR Moldova, TVRi, TVR HD şi online, pe TVR+, de la ora 20.30.

Compozitoare şi interpretă, Emmelie de Forest a devenit celebră în anul 2013, când a câştigat trofeul Eurovision cu piesa „Only Teardrops”, pe care o va cânta şi pe scena finalei naţionale.

Au urmat turnee şi sesiuni de înregistări în mai multe ţări, iar în această perioadă artista daneză pregăteşte un nou material discografic.

Spre deosebire de Inis, care vine după experienţa braşoveană a Cerbului de Aur, Emmelie de Forest este la prima vizită în ţara noastră: "Invitaţia de a urca pe scena Selecţiei Naţionale mă onorează.

Duminică, voi cânta pentru prima dată în ţara voastră, aşa că aştept cu nerăbdare să intru în atmosfera boemă a micului Paris”, declară câştigătoarea concursului Eurovision ediţia 2013.

"Publicul din România este extraordinar şi sunt convinsă că va aprecia recitalul pe care l-am pregătit pentru acest show", a adăugat ea.

 
   
La rândul ei, Inis Neziri mărturiseşte că "după experienţa fabuloasă de la Cerbul de Aur, a primit cu bucurie propunerea echipei TVR de a cânta pe scena Eurovision România.

"Revin cu mare plăcere în  ţara voastră, unde mă voi reîntâlni cu profesioniştii pe care i-am cunoscut la Braşov, pentru o nou proiect important în cariera mea".


Tânăra artistă albaneză nu este la prima experienţă Eurovision, participând, la doar 16 ani, la Festivali I Kenges - selecţia naţională din Albania - cu melodia compoziţie proprie "Piedestal". 

Doar 12 piese au rămas în cursa pentru a reprezenta România la Eurovision: "DAINA" - Letiţia Moisescu & Sensibil Balkan, "Dear Father" - Laura Bretan, "On a Sunday" - Ester Peony, "Renegades" - Linda Teodosiu, "Right Now" - Olivier Kaye, "Your journey" - Aldo Blaga, "Army Of Love" - Bella Santiago, "Destin" - Trooper, "Skyscraper" - Teodora Dinu, "We Are The Ones" - Claudiu Mirea, "Without You (Sin Ti)" - Dya & Lucian Colareza şi "Underground" - Vaida.

Sub sloganul "Dare to dream", Eurovision Song Contest 2019 va avea loc la Tel Aviv, cu semifinalele pe 14 şi 16 mai şi finala pe 18 mai. La ediţia cu numărul 64 a competiţiei muzicale, alături de România s-au mai înscris 41 de ţări.  

Precedenta ediţie a competiţiei muzicale a fost câştigată de reprezentanta Israelului, Netta, cu piesa "Toy".

NEVERSEA anunta primii artisti: G-Eazy, Jessie J, Afrojack, Lost Frequencies, Steve Aoki, Rudimental Dj, Jamie Jones, Tale of Us, Andy C, Wilkinson DJ Set, Flux Pavilion, Chinese Man şi Subfocus DJ Set

În perioada 4-7 iulie, pe cele şapte scene amplasate pe plaja NEVERSEA vor urca unii dintre cei mai buni artişti ai momentului, anunţă organizatorii.

G-Eazy, Jessie J, Afrojack, Lost Frequencies, Steve Aoki, Rudimental Dj, Jamie Jones, Tale of Us, Andy C, Wilkinson DJ Set, Flux Pavilion, Chinese Man şi Subfocus DJ Set sunt primele nume din line-up-ul NEVERSEA şi vor condimenta apusurile şi răsăriturile participanţilor la cel mai aşteptat eveniment de la malul Mării Negre.   

Rapperul american, G-Eazy vine pentru prima dată în România, pe scena principală a festivalului NEVERSEA.

Artistul a avut colaborări de succes cu Bebe Rexha, Britney Spears dar şi cu fosta lui iubită, Hasley, pentru hitul „Him & I”.   

https://www.facebook.com/NeverseaFestival/videos/391944334941911/

Jessie J urcă pentru prima dată pe scena festivalului NEVERSEA. Melodii ca şi „Price Tag”, „Domino”, „Bang bang” dar şi multe alte hituri ale artistei vor răsuna în această vară pe scena principală a festivalului.

Afrojack, Lost Frequencies şi Steve Aoki se reîntorc pe mainstage-ul festivalului şi sunt nerăbdători să ajungă în faţa fanilor din România.   

În vară, pe scenele secundare vor fi şi Rudimental DJ, Jamie Jones, Tale of Us, Subfocus DJ Set, Andy C, Chinese Man, Flux Pavilion şi Wilkinson DJ Set & MC Ad-Apt.  

Cei care nu şi-au achiziţionat încă un abonament pentru cea de-a treia ediţie a festivalului NEVERSEA îl mai pot cumpăra la preţul special de 449 de lei plus taxe până joi, 14 februarie, la ora 10.00.

După acest termen, preţul acestora va fi de 499 de lei plus taxe. 

Preţul final al abonamentelor pentru festivalul NEVERSEA, ediţia 2019 va fi de 599 de lei plus taxe.   

Festivalul NEVERSEA va avea loc în perioada 4-7 iulie 2019, în Constanţa. 

Alita: Ingerul razboinic, din 15 februarie, in cinematografele din Romania. VIDEO|DUA LIPA SOUNDTRACK ALITA. DIN CULISELE FILMULUI. Actorul surpriza care il interpreteaza pe Nova, Edward Norton!

De la producătorii vizionari James Cameron („AVATAR”) și Robert Rodriguez („SIN CITY”), vine Alita: Îngerul războinic, o aventură epică a speranței și a încrederii în forțele proprii.

Când Alita (Rosa Salazar) se trezește fără să-și amintească cine este, într-o lume din viitor pe care nu o recunoaște, ea este luată de Ido (Christoph Waltz), un medic binevoitor care își dă seama că undeva în acest corp de cyborg abandonat se află inima și sufletul unei tinere cu un trecut extraordinar.

În timp ce Alita învață să-și trăiască noua viață pe străzile rău famate ale orașului Iron, Ido încearcă să o protejeze de trecutul ei misterios, în timp ce noul ei prieten Hugo (Keean Johnson) o ajută să-și recapete memoria.

Dar atunci când forțele mortale și corupte care conduc orașul vin după Alita, ea descoperă un indiciu din trecutul ei – că are abilități unice de luptă încât nimic nu o va putea opri.

Dacă ar putea stăpâni aceste abilități, ar putea fi salvarea prietenilor, a familiei și lumii în care a crescut.

Actorul surpriza care il interpreteaza pe Nova, Edward Norton! 

VIDEO: DUA LIPA SOUNDTRACK ALITA

DIN CULISELE FILMULUI:

Trailer onlinehttps://we.tl/t-VGvKStC5cx

Trailer YouTube

SOILWORK este noul nume confirmat la Rockstadt Extreme Fest 2019, care va avea loc între 1 – 4 august 2019, la poalele Cetății Râșnov

SOILWORK este noul nume confirmat la Rockstadt Extreme Fest 2019, care va avea loc între 1 – 4 august 2019, la poalele Cetății Râșnov. 

Istoria cunoscutei trupe de melodic death metal Soilwork începe în 1995 în Suedia, sub numele de „Inferior Breed”.

Dacă în stilul abordat la început se puteau recunoaște influențe ale Pantera, Meshuggah sau Carcass, trupa a virat ușor spre zona de melodic death, incluzând în lucrările lor pasaje vocale melodioase și părți instrumentale unice cântate la pian.

După o creștere rapidă pe scena locală, albumul „A Predator’s Portrait” (2001) le-a adus recunoașterea internațională.

Materialul a fost urmat la numai un an distanță de „Natural Born Chaos” (completat de un turneu european alături de Children of Bodom și Shadows Fall) și de albumul „Figure Number Five” (2003), care a oferit ocazia unui nou tur alături de In Flames, Chimaira și Unearth.

A urmat în 2005 „Stabbing The Drama”, care s-a clasat direct pe locul 14 în topurile suedeze, în cele finlandeze pe locul 19 și s-a menținut pe poziția 148 în Billboard Charts timp de mai multe săptămâni.

Efervescența creativă a continuat cu „Sworn To A Great Divide”, la doi ani distanță, album cu un sound mai apropiat de trash comparativ cu lucrările anterioare, dar marcat în continuare de prezența elementelor synth caracteristice trupei.

Lansarea a fost completată de tururi de promovare, împreună cu Caliban, Sonic Syndicate și Dark Tranquillity și apoi de un turneu în SUA, cu co-headlineri precum Lamb of God, Killswitch Engage și DevilDriver.  

În 2010 trupa s-a întors în studio pentru a lucra la un nou album care a apărut pe piață în iulie, același an, sub numele de  „The Panic Broadcast” și a fost urmat de un nou tur de forță în Europa și America de Nord.

La numai trei ani distanță Soilwork au surprins scena muzicală internațională cu un album dublu, intitulat „The Living Infinite”, produs de Jens Bogren (Opeth, Amon Amarth).

În ciuda turneelor lungi și obositoare la care au participat în următorii ani, Soilwork și-au menținut energia creativă astfel încât în 2015 au lansat cel de-al zecelea album „The Ride Majestic”, ce a fost precedat de un material video special, „Live In The Heart Of Helsinki” ce conține înregistrarea integrală a show-ului trupei de la Circus Club din Finlanda, un show deosebit care a avut și câțiva invitați speciali, precum Floor Jansen sau Nathan J. Biggs.

2016 a fost prilejul unei alte premiere marca Soilwork, scoaterea pe piață a unei colecții de lucrări și materiale rare legate de trupă, colecție reunită sub numele de „Death Resonance”. Aceasta include două piese noi și alte materiale audio care nu văzuseră prea des lumina zilei în ultimii 11 ani. Pe lângă existența unor lucrări rare, pe „Death Resonance” au mai fost puse la dispoziția fanilor și materiale promo și poze ce nu fuseseră publice până la acel moment. Apoi, până în toamna lui 2017, grupul s-a dedicat turneelor, încheiate în peninsula scandinavă.  

Soilwork a început 2018 în studio, lucrând la următorul album cu care plănuiește să își uimească fanii.

Pe scena de la poalele Cetății Râșnov, Soilwork (Suedia), vor urca pe scenă alături de Dimmu Borgir (Norvegia), Bloodbath (Suedia), Clawfinger (Suedia), 1349 (Norvegia), Mortem (Norvegia), Bölzer (Elveția), Mgła (Polonia), Candlemass (Suedia), Paradise Lost (Marea Britanie), Hypocrisy (Suedia), Asphyx (Finlanda), Unearth (SUA), Adept (Suedia), Schammasch (Elveția), Ektomorf (Ungaria) și de Korpiklaani (Finlanda). Noi nume consacrate în industria muzicală internațională vor fi anunțate în curând.

Abonamentele pentru ediția 2019 s-au pus în vânzare în rețeaua iaBilet și pe iabilet.ro.

Perioadele de vânzare a abonamentelor la REF 2019 sunt:

  • Pre-sale 5: include 1.000 de abonamente cu prețul de 330 lei/ buc., valabil până la epuizare, dar nu mai târziu de 17 martie 2019;
  • Pre-sale 6: va include 1.000 de abonamente cu prețul de 360 lei/ buc., valabil până la epuizare, dar nu mai târziu de 16 iunie 2019;
  • După data de 16 iunie 2019 și în timpul festivalului abonamentele vor costa 390 lei/ buc.

Pentru Rockstadt Extreme Fest 2019 vor fi disponibile și bilete pe zi, care vor fi puse în vânzare aproximativ cu 1 lună înainte de începerea festivalului la pretul de 220 lei. Mai multe detalii despre acestea vor putea fi oferite în la acel moment.

Copiii cu vârste de până la 12 ani vor avea acces gratuit în interiorul festivalului dacă vor fi însoțiți de un părinte sau tutore legal cu abonament sau bilet valid.

Cea de-a șaptea ediție a Rockstadt Extreme Fest, unul din cele mai importante evenimente metal din Europa de Sud Est si cel mai cunoscut festival de metal din Romania, va avea loc la poalele Cetății Râșnov - terenul de Biatlon de la baza cetății.

Facebook event Rockstadt Extreme Fest 2019:

http://bit.ly/RockstadtExtremeFest2019_FacebookEvent

MARIZA va fi acompaniata de 5 instrumentisti portughezi! Celebra artista portugheza – MARIZA – care va concerta pe data de 6 martie in Bucuresti va fi acompaniata pe scena Salii Palatului de José Manuel Neto, chitara portugheza, Pedro Jóia, chitara clasica, Fernando Araújo (Yami), bas acustic, Hugo Marques (Vicky), percutie & baterie si João Frade la acordeon

Celebra artista portugheza - MARIZA - care va concerta pe data de 6 martie in Bucuresti va fi acompaniata pe scena Salii Palatului de José Manuel Neto, chitara portugheza (photo 1 - stanga sus), Pedro Jóia, chitara clasica (photo 2 - dreapta sus), Fernando Araújo (Yami), bas acustic, Hugo Marques (Vicky), percutie & baterie si João Frade la acordeon (photo 3 -stanga jos).

Mai putin de 4 saptamani ne despart de reintalnirea cu incantatoarea aparitie a muzicii fadoMARIZA! Pe aceasta cale, va reamintim ca solista cu cea mai vibranta si profunda voce a Portugaliei va promova ultimul sau album, lansat in 2018, pe care puteti asculta si prima piesa compusa de artista! 

Un nou material de succes ce contine 15 piese si despre care puteti accesa cateva detalii printr-un click aici: www.mariza.com/en/album/mariza

Bilete puteti achizitiona in reteaua IABILET si SALA PALATULUI, la urmatoarele categorii de preturi:
• CATEGORIA I – 349 lei
• CATEGORIA II – 249 lei
• CATEGORIA III – 149 lei
• CATEGORIA IV – 99 lei

Spotul video poate fi urmarit mai jos:

https://youtu.be/VErRAxlH6RA
https://youtu.be/Eb3mQ5IV_28
https://youtu.be/AiVd67KHKqQ

Evenimentul oficial: www.facebook.com/events/262684880941235
 
 
DESPRE MARIZA

Nascuta pe data de 16 decembrie 1973, in Mozambique, si crescuta in Portulagia, multipla nominalizata la premiile Grammy si castigatoare a premiului BBC pentru "Cel mai Bun Artist European", Mariza este, indubitabil, diva internationala a muzicii fado.
Niciun alt artist portughez nu a cunoscut un succes mai fulminant de la Amália Rodrigues incoace, avand recenzii la superlativ din partea celor mai exigenti critici de specialitate si dovedind, pe aceasta cale, ca este un talent de rang international, de la care toti ne asteptam pe viitor la tot ce-i mai frumos in muzica. 
Partenerii ei muzicali au fost dintre cei mai buni: Jacques Morelenbaum si John Mauceri, José Merced si Miguel Poveda, Gilberto Gil si Ivan Lins, Lenny Kravitz si Sting, Cesária Évora si Tito Paris, Carlos do Carmo si Rui Veloso.
Combina intr-o maniera extrem de personala poezia muzicii folk din Portugalia, cadentele arabe cu usoare inflexiuni africane, jazz-ul, sonoritatile gospel, inclusiv blues-ul.
Povestea de succes a divei portugheze explodeaza in anul 2001, odata cu lansarea primul album, "Fado em Mim", pentru care a primit patru discuri de platina in tara de origine. Cel de-al doilea album, "Fado Curvo", un succes garantat, ocupa locul al saselea in topul Billboard, iar Mariza a devenit, astfel, artista cu cele mai mari vanzări din istoria muzicala a Portugaliei.
Mariza a fost maritata cu António Ferreira, tatal primului ei copil pe nume Martim, nascut pe data de 6 iulie 2011.
DISCOGRAFIE:
Fado em Mim (2002)
Fado Curvo (2003)
Live in London (2005) DVD
Transparente (2005)
Concerto em Lisboa (2006) DVD and CD
Terra (2008)
Fado Tradicional (2010)
Mundo (2015)
Mariza (2018)