Ryan Reynolds a anulat o operaţie pentru a ajunge în China să promoveze „Deadpool 2”

Actorul şi producătorul Ryan Reynolds a anulat operaţia la braţ la care urma să fie supus duminică pentru a ajunge în China să îşi promoveze filmul „Deadpool 2”, scrie Variety. 

El a plecat duminică spre Beijing, după ce Fox a anunţat în urmă cu câteva zile că o variantă modificată a filmului lansat anul trecut va avea premiera în China pe 25 ianuarie.

Este primul film al francizei care a reuşit să treacă de cenzură. 

Varianta modificată a fost iniţial lansată în SUA în luna decembrie, sub numele „Once Upon a Deadpool”.

Filmul „Deadpool 2”, regizat de David Leitch, a fost lansat pe 18 mai 2018 şi a generat încasări totale de 743,8 de milioane de dolari, la nivel global.

„A fost un vis al meu de ani să aduc «Deadpool» în China şi publicului chinez, aşadar, pentru mine este raiul pe pământ”, a spus el fanilor din Beijing.

Ryan Reynolds s-a rănit la braţul stâng în timpul filmărilor şi era programat să fie operat duminică dimineaţă, la New York. „Asta era mai important. Nu aveam cum să ratez să vin în China”.

În cinematografele chineze el va fi lansat sub numele „Deadpool 2: I Love My Family”.

CINEMA |Noul Box Office românesc

Thrillerul „Glass”, cu James McAvoy, Bruce Willis şi Samuel L. Jackson în distribuţie, a debutat pe primul loc în box office-ul românesc de weekend, astfel că lungmetrajul SF „Aquaman”, cu Jason Momoa în rol principal, a coborât pe locul al doilea după al cincilea weekend de la premieră. 

Regizat de M. Night Shyamalan, „Glass” spune povestea lui David Dunn (Willis) care se foloseşte de abilităţile supranaturale pentru a da de urma lui Kevin Wendell Crumb (McAvoy), care are 24 de personalităţi. Filmul a generat încasări de 879.259 de lei, potrivit cifrelor oferite News.ro de Cinemagia.

„Aquaman” a coborât astfel pe locul al doilea, după ce a generat încasări de 558.630 de lei şi a fost vizionat de 23.641 de spectatori.

Comedia „Familie de-a gata/ Instant Family”, cu Mark Wahlberg şi Rose Byrne, a debutat pe poziţia a treia în clasamentul românesc, cu încasări de 553.671 de lei şi 26.687 de spectatori.

Cei doi formează un cuplu care adoptă trei copii, fraţi. Odată cu această decizie, viaţa lor este transformată complet şi se găsesc de multe ori depăşiţi de situaţie.

Drama cu accente de thriller „Papillon”, cu Charlie Hunnam şi Rami Malek în distribuţie, a debutat pe locul al patrulea în box office-ul românesc de weekend. Filmul a generat încasări de 344.016 lei şi a fost vizionat de 15.976 de spectatori.

Lungmetrajul regizat de Michael Noer şi scris de Aaron Guzikowski are la bază romanele „Papillon” şi „Banco” ale lui Henri Charrière, dar şi scenariul filmului omonim lansat în 1973, scris de Dalton Trumbo şi Lorenzo Semple Jr.

Animaţia „Ralph rupe netu'/ Ralph Breaks the Internet” a coborât trei locuri, până pe cinci. În al treilea weekend de la premieră, filmul a generat încasări de 292.187 de lei.

O altă animaţie, „Asterix: Secretul poţiunii magice/ Astérix: Le secret de la potion magique”, a debutat pe locul al şaselea în clasament, cu încasări de 285.496 de lei şi 14.585 de spectatori.

Filmul de animaţie „Crăiasa zăpezii: Ţinutul oglinzilor/ The Snow Queen: Mirrorlands” s-a clasat pe locul al şaptelea, în coborâre patru locuri, după al doilea weekend de la premieră. El a generat încasări de 230.648 de lei şi a fost vizionat de 11.831 de spectatori.

Filmul SF „Bumblebee”, regizat de Travis Knight, a coborât trei poziţii, până pe opt, după al patrulea weekend de la premieră, când a generat încasări de 177.461 de lei şi a fost vizionat de 7.580 de spectatori.

„Curierul traficanţilor/ The Mule”, thriller semnat de Clint Eastwood, care joacă alături de Bradley Cooper, a coborât cinci poziţii, până pe nouă. În al treilea weekend de la premieră, filmul a generat încasări de 164.208 lei şi a fost vizionat de 7.465 de spectatori.

Drama muzicală „Bohemian Rhapsody”, despre ascensiunea trupei Queen, regizată de Bryan Singer, a coborât trei locuri în clasamentul românesc de weekend, până pe zece. În al 12-lea weekend de la premieră, filmul a generat încasări de 162.968 de lei şi a fost vizionat de 6.929 de spectatori.

Billboard 200 - Cea mai lungă perioadă din ultimii trei ani în care un album rap se află în fruntea clasamentului

Pentru a opta săptămână consecutiv, un album rap s-a clasat în fruntea clasamentului Billboard 200, înregistrându-se astfel cea mai lungă perioadă de timp din ultimii trei ani în care un gen muzical s-a aflat pe primul loc în top. 

Albumul „A Boogie Wit da Hoodie” al lui Hoodie SZN s-a clasat pentru doua săptămână pe primul loc, după ce, în a patra săptămână de la lansare - încheiată pe 17 ianuarie - a fost vândut în 56.000 de unităţi, potrivit Nielsen Music. 

(FILES) In this file photo taken on November 4, 2018, A Boogie Wit Da Hoodie performs at the 2018 Complex Con at Long Beach Convention Center in Long Beach, California. The Bronx rapper has snagged the top spot on the US Billboard 200 chart after selling just 823 albums, and posting 83 million on-demand streams. Billboard, whose chart ranks the most popular albums of the week in the US, said on January 14, 2019, that A Boogie Wit Da Hoodie's album "Hoodie SZN" climbed to the top with the equivalent of 58,000 sales for the week ending January 10. / AFP / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Earl Gibson III

Această săptămână a reprezentat a opta în care un album rap a ocupat locul întâi, situaţie întâlnită ultima dată în iulie 2016, când „Views” al lui Drake a înregistrat performanţa de a petrece opt săptămâni pe prima poziţie.

Pe locul al doilea în Billboard 200 s-a clasat coloana sonoră a animaţiei „Spider-Man: Into the Spider-Verse”, în urcare un loc, după ce a fost vândută în 52.000 de unităţi în a cincea săptămână de la lansare.

Primele zece poziţii sunt completate de albume foste numărul 1.

Pe locul al treilea, în coborâre o poziţie, s-a clasat „I Am > I Was” al lui 21 Savage, cu 46.000 de unităţi vândute în a patra săptămână de la lansare.

„beerbongs & bentleys” al lui Post Malone a urcat un loc, până pe cinci, cu 43.000 de unităţi vândute în a 38-a săptămână, iar „Championships” al lui Meek Mill a coborât unul, până pe cinci, după ce a fost vândut în 42.000 de unităţi în a şaptea săptămână de la lansare.

Un loc a urcat şi coloana sonoră a filmului „A Star is Born”. Albumul cu piese interpretate de Lady Gaga şi Bradley Cooper s-a clasat pe şase, după a 15-a săptămână de top, când a fost vândut în 40.000 de unităţi. 

„Astroworld” al lui Travis Scott a coborât un loc, până pe şapte, cu 40.000 de unităţi vândute în a 24-a săptămână de la lansare, iar „Scorpion” al lui Drake şi-a menţinut poziţia, a opta, cu 39.000 de unităţi vândute în a 29-a săptămână.

Coloana sonoră a musicalului „The Greatest Showman” a urcat două poziţii, până pe nouă, cu 36.000 de unităţi vândute în a 58-a săptămână de la lansare.

Pe locul al zecelea în clasamentul american al albumelor s-a clasat „Dying to Live” al rapperului Kodak Black, în coborâre o poziţie, după ce a fost vândut în 35.000 de unităţi în a cincea săptămână de top.

Pentru a treia săptămână la rând, între primele 40 de albume clasate în top 200 nu există niciun debut. 

Billboard 200 clasifică cele mai populare albume din Statele Unite pe parcursul unei săptămâni, pe baza consumului multi-metric, care include vânzarea de copii fizice ale discurilor, single-urilor (10 cântece înseamnă un album) şi activitatea online (1.500 de descărcări sunt egale cu un album).

Fiul lui Lionel Richie a fost arestat pe aeroportul Heathrow din Londra, după ce a spus că are o bombă în bagaj

Fiul lui Lionel Richie a fost arestat de poliția britanică pe aeroportul Heathrow din Londra după ce le-a spus angajaților că are o bombă în bagaj și o va detona în avionul cu care trebuia să călătorească, scrie Daily Mail .


Miles „Milo” Brockman Richie, de 24 de ani, care este model, a și lovit un ofițer de pază de la Terminalul 5 al Aeroportului Heathrow din Londra, sâmbătă dimineață.

Scotland Yard au spus că un bărbat a fost arestat după ce a comunicat informații false care au dus la o alertă cu bombă pe aeroport, dar nu a confirmat că a fost Richie. 

Potrivit martorilor, fiul lui Lionel Richie a devenit iritat după ce nu i s-a permis să urce într-un avion. Atunci el a spus că va detona o bombă la bord dacă nu i se va permite să urce în avion.

După aceea, Milo Richie l-a lovit pe unul dintre angajații personalului de securitate, înainte de a fi reținut de poliție. Între timp el a fost eliberat din arest. 

Milo este unul dintre cei doi fii ai lui Lionel Richie, din căsătoria cu dansatoarea Diane Alexander. Celălalt, Sofia Richie, de 20 de ani, este și ea model. 


Andra, aspru criticată de Luminiţa Dobrescu: „O mare obrăznicie şi lipsă totală de respect“

Luminiţa Dobrescu (72 de ani), prima cântăreaţă din România care a câştigat trofeul Cerbul de Aur, a criticat-o aspru pe Andra (32 de ani) pentru o afirmaţie făcută pe scena Sălii Palatului.

În 1969, Luminiţa Dobrescu a câştigat prestigiosul trofeu Cerbul de Aur graţie interpretări piesei „Of, inimioară“.

De altfel, anul trecut, artista a revenit pe scena festivalului la ediţia aniversară.

Într-o postarea pe Facebook, Luminiţa Dobrescu s-a arătat indignată de o afirmaţie făcută de Andra în timpul unuia dintre spectacolele „Tradiţional“ susţinute anul trecut la Sala Palatului.

După interpretarea alături de Lidia Buble a piesei „Of, inimioară“, Andra a declarat: „Cine o zis că generaţia nouă nu ascultă şi nu cântă muzică populară? Iată dovada! Felicitări!“.

În shimb, Luminiţa Dobrescu a catalogat afirmaţia că piesa este din folclor drept „cea mai mare obrăznicie posibilă şi o lipsă totală de respect“, precizând că melodia a fost compusă de Edmond Deda.

„Hahahahaha! Să auzi şi să nu crezi... Andra cântă «muzică populară» şi afirmă cu mult curaj cum că piesa «Of, inimioară» este folclor românesc!

Este cea mai mare obrăznicie posibilă şi lipsă totală de respect faţă de o piesă sacră a muzicii uşoare româneşti, cu o dublă valoare în istoria acesteia. Compozitorul este Edmond Deda! Şi nu a scris manele!“, a scris artista pe Facebook. 

Luminiţa Dobrescu a avut o apariţie încântătoare în debutul ediţiei aniversare din 2018 a Festivalului Internaţional Cerbul de Aur.

Ea a urcat pe scenă pentru a interpreta „Of, inimioară“, melodia care i-a adus trofeul la cea de-a doua ediţie a festivalului, în urmă cu 49 de ani. 

La 22 de ani, slăbuţă, tunsă băieţeşte şi cu mult nerv, Luminiţa Dobrescu a cucerit publicul cu interpretarea melodiei „Of, inimioară“.   

Luminiţa Hortenzia Dobrescu a moştenit pasiunea de la tatăl său, iar în liceu a fost remarcată de profesorul de muzică şi astfel a ajuns în corul de muzică populară. În 1965, corul a fost invitat în emisiunea „Clubul tinereţii“ de la TVR, iar micuţa cântăreaţă a ieşit în evidenţă.

Ulterior, compozitorul George Grigoriu i-a compus primul cântec, devenit în scurt timp şlagăr –  „Doar băieţii sunt de vină“.   

Deşi tânără, devine o prezenţă constantă în emisiunile muzicale ale TVR şi, tot în 1965, participă într-un turneu în URSS, ajungând ulterior în Iugoslavia, Israel, Bulgaria, Olanda, Belgia şi Republica Democrată Germană.

În 1966, a jucat în musicalul lui Valeriu Lazarov „Omul şi camera“ şi cântă pentru prima dată la Festivalul Mamaia. Un an mai târziu, începe colaborarea cu Teatrul de Revistă „Constantin Tănase“.  

Deşi iniţial a dat examenul de admitere la Medicină, ulterior a fost admisă la Conservatorul „Ciprian Porumbescu“ la secţia Pedagogie. S-a căsătorit imediat după Bacalaureat cu Dan Dominique Costinescu, student la arhitectură şi cel care s-a ocupat de organizarea spectacolelor artistei, cât şi de textele cântecelor preluate din repertoriul internaţional.   

În perioada 1965-1970, Luminiţa Dobrescu era una dintre cele mai apreciate cântăreţe din România, preferată a soţilor Ceauşescu. De altfel, au existat unele controverse în momentul în care a câştigat Cerbul de Aur, unele voci susţinând că dictatorul a jucat un rol în această victorie, însă artista a negat vehement.   

„Era a doua ediţie a Cerbului de Aur. Am participat eu, Anda Călugăreanu şi Mihaela Mihai. A fost un juriu internaţional. Am ieşit în unanimitate câştigătoare a acestui festival.

S-a zvonit că ar fi fost nişte presiuni de sus ca să câştig, dar nu a fost aşa. Familia Ceauşescu mi-era fană, într-adevăr, dar înainte de festival nu-i cunoşteam. Exclus să fi fost vreo presiune. Eu m-am lansat cu patru ani înainte de Cerbul de Aur“, a explicat artista.       

De asemenea, în perioada de glorie i s-a propus colaborarea informativă cu Securitatea, acesta fiind şi unul dintre motivele care au determinat-o să plece din România, după cum a mărturisit. În 1970 s-a stabilit în Germania, ceea ce i-a adus şi divorţul de soţul ei.

În Germania Federală a studiat limba timp de patru ani la Institutul Goethe şi a cerut azil politic, primind după şapte ani cetăţenie germană, moment în care a fost nevoită să renunţe la cea română. În România, a fost condamnată printr-un proces politic la 10 ani de închisoare, dar a fost achitată în urma unei amnistii. 

Tot în Germania şi-a întâlnit al doilea soţ, pe instrumentistul de jazz Adrian Ciceu, alături de care a avut un mariaj de un deceniu. După despărţirea de el, în 1998, cântăreaţa se mută în Toscana (Italia), iar din 2006 s-a stabilit la Streza, lângă Milano. 

FOTO/ VIDEO: Adevarul despre cea mai fierbinte scena din "Wolf of Wall Street". Ce s-a aflat despre Margot Robbie si Leonardo DiCaprio

Avea doar 23 de ani cand a primit rolul lui Naomi Lapaglia, sotia lui Leonardo DiCaprio din "The Wolf of Wall Street", si a impresionat atat prin talent, cat si prin atuurile fizice.

Frumusetea naturala a lui Margot Robbie n-a trecut deloc neobservata in filmul de Oscar, unde apare goala si are parte de scene incendiare cu DiCaprio.

Dar nu i-a fost deloc usor sa accepte propunerea regizorului Martin Scorsese de a renunta la haine.

Blonda a recunoscut ca si-a mintit familia despre cat de mult apare goala in pelicula.

"Nuditatea a fost de la inceput o problema pentru familia mea. A trebuit sa mint, le-am zis ca nu exista astfel de scene si orice ar citi, sa nu creada ce spun tabloidele.

Apoi, mi-am dat seama ca vor dori sa vada si ei filmul si atunci ce le spun despre acele scene?

Am nascocit o poveste si le-am zis ca au folosit CGI si au suprapus capul meu pe corpul altei persoane. Ei nu au nici o treaba cu tehnologia, asa ca m-au crezut imediat", a spus ea pentru Hollywood Reporter.

In ciuda meritelor, presa din SUA a comentat cateva dintre scenele in care si-a etalat calitatile fizice, una dintre acestea fiind secventa in care Margot il impinge cu piciorul pe partenerul sau.

S-a scris ca editorii de montaj au folosit tehnologia digitala pentru a ii face picioarele mai lungi si mai subtiri.

In apararea sa, actrita spunea atunci ca este impotriva stereotipurilor de fete perfecte care apar in filme si la televizor.

De asemenea, ea a declarat ca producatorii erau hotarati sa-i accentueze si culoarea ochilor prin tehnica digitala, insa au renuntat atunci cand si-au dat seama ca pigmentul albastru al sau este suficient de puternic pentru a crea contrastul necesar.

  • Etichete:

Blue Monday. A treia zi de luni din ianuarie, considerată cea mai deprimantă zi a anului

Lunea cea Tristă, 21 ianuarie, considerată de cei superstiţioşi cea mai deprimantă zi a anului, zi în care oamenii manifestă o stare de tristeţe, sunt inactivi şi consumă carbohidraţi sau ciocolată în exces.

Indiferent de cât de adevărată este această teorie, optimiştii se ţin tari şi le urează deprimaţilor un Blue Monday fericit!

Teoria celei mai deprimante zile din an a apărut în 2005. Numele i-a fost dat de o companie turistică în cursul unei campanii publicitare de promovare a ofertelor de vacanţă, iar data a fost calculată de psihologul britanic Cliff Arnall.

El a creat chiar şi o formulă matematică pentru a calcula cele mai dificile zile ale anului, iar pentru Lunea deprimării s-a luat în calcul vremea, datoriile, salariul, facturile la utilităţi sau nivelul motivaţional şi faptul că ianuarie este o lună deprimantă pentru mulţi.

Este adevărat ca în ianuarie, vremea este de multe ori groaznică, zilele sunt mai scurte, beneficiem de mai puţină lumină naturală şi, în plus, ne luptăm să scapăm de urmările exceselor din perioada de după Crăciun, aşa încât poate că sunt destule motive ca în această lună să nu ne simţim prea bine.

Dar, acţionează oare depresia în acest fel? Are sens formula de calcul?

Şi, există oare de fapt cea mai deprimantă zi a anului?

Unii oamenii de ştiinţă spun că nu.

Pe de altă parte, în ultimii trei ani, cercetătorii britanici au analizat mai mult de 2 milioane de tweet-uri postate în ianuarie de compatrioţii lor, în căutarea unui limbaj negativ sau a cuvintelor care să descrie scăderea bunei dispoziţii. Au descoperit ca în această lună sunt de cinci ori mai multe postări care au legătură cu vinovăţia, pentru că oamenii nu-şi ţin promisiunile făcute de a-şi schimba stilul de viaţă. Analiza a mai arătat şi că în această lună, lumea s-a plâns de şase ori mai mult decât în mod normal despre vremea rea, barbaţii mai mult decât femeile.

În plus, avocaţii au spus că ei consideră Lunea cea Tristă ca fiind Lunea Divorţurilor, pentru că în această zi din an încep cele mai multe astfel de proceduri legale.

Oricum ar sta lucrurile în această zi, optimiştii se ţin tari şi combat teoriile despre depresivele zile de luni, urându-le  deprimaţilor un Blue Monday fericit!