Mircea Tiberian, în deschiderea Stagiunii "Eufonii" la Muzeul Naţional al Literaturii Române

Concertul susţinut de Mircea Tiberian, Ana Dubyk şi Marina Arsene alături de lectura autorului Cosmin Perţa vor inaugura, sâmbătă, de la ora 18.00, cea mai nouă stagiune iniţiată de UCIMR pentru a celebra creativitatea autorilor români de jazz şi literatură. 

Primul eveniment al Stagiunii de jazz şi literatură "Eufonii" la MNLR va avea loc sâmbătă, la Sala Perpessicius a Muzeului Naţional al Literaturii Române (Str. Nicolae Creţulescu nr. 8, aproape de Biserica Albă). Intrarea va fi liberă, rezervarea fiind esenţială la adresa rezervari.ucimr@gmail.com. 

Stagiunea ce se va desfăşura în perioada februarie - aprilie 2019 într-unul dintre spaţiile emblematice ale creativităţii româneşti - Muzeul Naţional al Literaturii Române - face parte din proiectul ambiţios "100 de ani în 100 de concerte", organizat de UCIMR cu sprijinul Primăriei Sectorului 1 prin Centrul Cultural al Sectorului 1.

Proiectul îl are ca invitat pe Mircea Tiberian, nume care a contribuit fundamental la evoluţia scenei de jazz din România, atât prin semnătura de autor, cât şi prin eforturile depuse constant pentru încurajarea noilor generaţii din jazz-ul românesc.

Cu o carieră în muzică de peste 40 de ani, Mircea Tiberian este pianist, compozitor, dar şi profesor în cadrul Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti unde a fondat, şi coordonează în prezent, Departamentul de jazz.

Alături de Mircea Tiberian vor concerta Ana Dubyk şi Marina Arsene, două voci cu timbru aparte ce s-au făcut remarcate în ultimii ani la numeroase evenimente şi festivaluri de profil, impresionând juriile la concursurile de jazz. Iar Cosmin Perţa, unul dintre autorii reprezentativi ai generaţiei douămiiste, va continua timpul sonor al "Eufoniilor" de la MNLR prin spectacolul de lectură din care vor face parte unele dintre cele mai recente scrieri ale sale.

Următorul eveniment al Stagiunii "Eufonii" la MNLR va avea loc sâmbătă, 2 martie, de la ora 18:00 când invitat va fi Sorin Zlat Trio (Sorin Zlat - pian, Mihaela Alexa - voce, Michael Acker - contrabas), iar autoarea Svetlana Cârstean va citi din cele mai recente scrieri.

Lady Gaga s-ar fi despărțit de logodnicul său. Ce a postat artista pe Instagram de Valentine's Day

Lady Gaga și Christian Carino s-au despărțit, susție o sursă apropiată cuplului, citată de E! News.

De Ziua Îndrăgostiților, Gaga nu a postat nimic legat de iubitul ei pe Instagram, preferând să publice o fotografie cu cel mai nou tatuaj pe care și l-a făcut. 

O sursă spune că artista și logodnicul ei s-au despărțit săptămâna trecută și acesta este motivul pentru care cei doi nu au participat împreună la Premiile Grammy 2019, iar Gaga a fost văzută fără inelul de logodnă pe deget.

Alte surse spun, însă, că cei doi sunt împreună și Lady Gaga a apărut fără inelul de logodnă deoarece acesta nu se potrivea cu numărul artistic pe care l-a susținut.

„Pur și simplu nu purta inelul din cauza concertului”, a spus o sursă. „Și-au pus în așteptare toate planurile de nuntă din cauza sezonului aglomerat al lui Lady Gaga. Dar tot plănuiesc să se căsătorească anul acesta”. 


De Ziua Îndrăgostiților, Gaga a postat pe Instagram o fotografie cu cel mai nou tatuaj pe care și l-a făcut.

Un trandafir de-a lungul coloanei vertebrale. Iar pe Instastory a postat o fotografie în care își arată alt tatuaj făcut împreună cu managerul ei, Bobby Campbell. 

Christian Carino e cu 17 ani mai în vârstă decât viitoarea lui soție și are o fată, Bella Carino, dintr- relație anterioară. 

El este unul dintre agenții infuelnți de la Hollywood, având în „portofoliu' nume precum Miley Cyrus, Justin Bieber, Henry Styles etc. 

Dragoș Bucur se întoarce la emisiunea ”Visuri la cheie” după o pauză de un an

Fanii emisiunii ”Visuri la cheie” de la Pro Tv au numai motive de bucurie. Dragoș Bucur, cel care a prezentat de la bun început show-ul, dar a luat o pauză la începutul anului trecut, se întoarce la emisiune.

După o pauză de un an, Dragoș Bucur va prezenta din nou emisiunea ”Visuri la cheie”, anunță Pagina de Media.

Emisiunea se află la sezonul cu numărul șase. Primele patru au fost prezentate de Dragoș Bucur, iar cel de-al cincilea, de actorul Corneliu Ulici.

Actorul părăsise anul trecut formatul, după ce „s-a dedicat familiei, școlii de actorie Actoriedefilm.ro și proiectelor sale din film atât din România, cât și din Amsterdam și Belfast, unde a petrecut 5 luni pentru filmări”, spun reprezentanții Pro TV.

„Visuri la cheie reprezintă unul dintre cele mai dragi proiecte în care am fost implicat și mă întorc cu foarte mult entuziasm.

Aveam nevoie de o pauză, pentru a petrece mai mult timp cu Dana și cu familia noastră, pentru a călători împreună, dar și pentru a mă putea dedica proiectelor mele de film.

A fost un an în care am descoperit locuri și lucruri noi, în care am cunoscut oameni extraordinari, iar acum sunt pregătit să revin în televiziune, la Visuri la cheie.

Le mulțumesc tuturor celor care au avut mereu încredere în mine și le mulțumesc foarte mult colegilor.

Mă întorc cu gânduri bune și cu mult entuziasm în proiectul care mi-a fost întotdeauna aproape de suflet”, a declarat Dragoș Bucur

Sezonul trecut, Corneliu Ulici a fost prezentatorul emisiunii ”Visuri la Cheie”.

”A fost o onoare să prezint un sezon Visuri la cheie în locul lui Dragoș, căruia îi spun: Bine ai revenit! A fost o experiență superbă și sunt fericit că am putut, împreună cu echipa, să contribui la schimbarea vieților unor oameni în bine.”

Filme clasice, considerate patrimoniu al cinematografiei argentiniene, la Institutul Cervantes, 18 - 23 februarie 2019

Şapte filme considerate patrimoniu al cinematografiei argentiniene vor fi proiectate, săptămâna viitoare, de luni până sâmbătă, la sediul Institutului Cervantes, sub titlul "Cine Clasico Argentino".

Este vorba despre titluri care fac parte din cele 100 de pelicule din producţia cinematografică argentiniană a ultimilor 40 de ani, restaurate digital 4 k, cu cea mai mare atenţie în laboratorul "Gotika" din Buenos Aires şi folosind cele mai performante metode.

În prima zi, pe 18 februarie, de la ora 19,00, va fi prezentată pelicula "Un Oso Rojo", regia Adrian Caetano.

Deşi doar Oso le ţine şirul, au trecut şapte ani de când a fost închis pentru crimă şi jaf armat.

Fiica lui, Alicia, împlinea un an în ziua jafului, iar Natalia, soţia lui, probabil nu l-a iertat niciodată.

Acum, când iese în stradă, eliberat condiţionat, Oso se gândeşte că, cine ştie, o poate lua de la capăt.

Ca un western urban, Un Oso Rojo trasează destinul unui justiţiar marginal în cruciada reală a unei suburbii din Buenos Aires, potrivit sinopsisului filmului.

Seria de filme continuă cu "Pizza, Birra, Faso", regia Adrian Caetano şi Bruno Stagnaro, - marţi, "Sur", regia Fernando Pino Solanas, - miercuri, "Roma", regia Adolfo Aristarain, - joi, "El lado oscuro del corazon", regia Eliseo Subiela, - vineri.

Sâmbătă, în ultima zi a evenimentului, vor fi prezentate două filme: "Hombre mirando al Sudesteh, regia Eliseo Subiela, de la ora 17,00, şi "Juan Moreira", regia Leonardo Favio", de la ora 19,00.

Intrarea este liberă, în limita numărului de locuri disponibile.

Accesul în sală se face pe baza unei solicitări de rezervare de loc trimisă la adresa de mail cultbuc@cervantes.es.

Rezervarea devine valabilă numai dacă solicitantul a primit în scris o confirmare a disponibilităţii de locuri.

Evenimentul este organizat de Ambasada Republicii Argentina în România şi Institutul Cervantes din Bucureşti.

PROGRAMUL FILMELOR

Luni, 18 februarie 2018, ora 19.00 – "Un Oso Rojo", regia Adrian Caetano, Argentina, 2002, 95 minute, versiunea originală spaniolă, subtitrare română, gen dramă.

Marti, 19 februarie, ora 19.00 – "Pizza, Birra, Faso", regia Adrian Caetano Si Bruno Stagnaro, Argentina, 1997, 92 minute; versiune originala spaniola, subtitrare în engleză, actiune.

Miercuri, 20 februarie, ora 19:00 – "Sur", regia Fernando Pino Solanas, Argentina, 1987, 118 minute, versiune originala spaniola, subtitrare în engleza, gen dramă.

Joi, 21 februarie, ora 19:00 –"Roma", regia Adolfo Aristarain, Argentina, 2004, 155 minute, versiune originala spaniola, subtitrare în engleză, gen dramă.


Vineri, 22 februarie, ora 19.00 – "El lado oscuro del corazón", regia Eliseo Subiela, Argentina, 1992, 127 minute, versiune originala spaniola, subtitrare în engleză, gen dramă.

Sâmbătă, 23 februarie, ora 17.00 – "Hombre mirando al Sudeste", regia Eliseo Subiela, Argentina, 1986, 105 minute, versiune originala spaniola, subtitrare în engleză, gen dramă.

Jason Momoa, în negocieri pentru a se alătura noii versiuni a filmului 'Dune' al lui Denis Villeneuve

Actorul american Jason Momoa se află în negocieri pentru a se alătura distribuţiei noii versiuni a filmului 'Dune' pe care o pregăteşte regizorul canadian Denis Villeneuve, informează site-ul de specialitate The Wrap, conform agerpres.

Dacă negocierile ajung la bun sfârşit, Momoa va face parte dintr-o distribuţie de vedete în care figurează Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Dave Bautista, Stellan Skarsgaars, Oscar Isaac, Zendaya, Josh Brolin şi Charlotte Rampling

Jason Momoa, care a devenit cunoscut graţie rolului său din serialul 'Game of Thrones', trece printr-un bun moment profesional datorită 'Aquaman' (2018), un film care a avut încasări în întreaga lume de 1,122 miliarde de dolari.

În noul 'Dune', Chalamet, nominalizat la Oscar pentru 'Call Me By Your Name' (2017), va fi protagonistul povestirii şi va prelua rolul interpretat de Kyle MacLachlan în filmul original, lansat în 1984 şi regizat de David Lynch.

Scenariul noii versiuni va fi semnat de însuşi Villeneuve alături de Eric Roth şi Jon Spaihts.

Villeneuve este unul dintre regizorii cei mai bine cotaţi ai momentului la Hollywood după ce a realizat filme precum 'Sicario' (2015), 'Arrival' (2016) şi 'Blade Runner 2049' (2017).

Acţiunea din 'Dune' se petrece într-un viitor nu foarte îndepărtat în care o serie de lumi, guvernate de familii feudale rivale, luptă pentru a controla accesul la un drog numit 'Melange', care prelungeşte viaţa.

Luis Fonsi, Alejandro Sanz, JBalvin, Juanes, într-un concert umanitar pentru Venezuela, organizat de britanicul Richard Branson, fondator al Grupului Virgin, pe 22 februarie 2019, în oraşul columbian Cúcuta

Omul de afaceri şi filantrop britanic Richard Branson, fondator al Grupului Virgin, a anunţat că, la 22 februarie, se va desfăşura un concert în oraşul columbian Cúcuta, în care vor cânta Luis Fonsi, Alejandro Sanz şi Juanes pentru a strânge fonduri destinate Venezuelei, relatează vineri EFE.

"Scopul nostru este de a strânge 100 de milioane de dolari în 60 de zile pentru a redeschide frontiera Venezuelei astfel încât ajutorul umanitar să poată ajunge la milioane de persoane nevoiaşe", a declarat Branson într-un video postat joi pe Twitter.

Printre artiştii invitaţi să participe se află Luis Fonsi, Juanes, Ricardo Montaner, Juan Luis Guerra, Fonseca, Alejandro Sanz, JBalvin, Carlos Vives, Nacho, Anitta, Mau y Ricky, Danny Ocean, Alesso Dj şi youtuberii Marko, Lele Pons şi Rudy Mancuso.

Potrivit lui Branson, preşedintele interimar al Venezuelei, Juan Guaidó, l-a rugat să organizeze acest concert "pentru a atrage atenţia lumii" asupra Venezuelei. El a precizat că evenimentul "va fi transmis live pentru milioane de oameni din întreaga lume".

Toate încasările obţinute de 'Concertul pentru libertate' vor fi destinate persoanelor nevoiaşe din Venezuela, a asigurat omul de afaceri britanic. În localitatea de frontieră Cúcuta se află depozitate ajutoarele umanitare trimise de SUA pentru a sprijini contracararea crizei umanitare din Venezuela.

Guaidó a informat că a strâns peste 100 de milioane de dolari pentru a-i ajuta pe venezueleni cu medicamente şi alimente. Ajutoarele se află în Cúcuta şi ar putea intra în ţară la 23 februarie cu ajutorul voluntarilor, Bisericii Catolice şi mai multor ONG-uri.

Quincy Jones va relua clasicele albume ale lui Michael Jackson "Off the Wall", "Thriller" şi "Bad", pe O2 Arena din Londra

Quincy Jones, pionier al jazz-ului, va susţine, pe 23 iunie, pe scena O2 din capitala londoneză, un concert în timpul căruia o orchestră simfonică va relua cele trei albume pe care producătorul le-a conceput pentru Michael Jackson. 

Jones, în vârstă de 85 de ani, a fost un colaborator privilegiat al lui Michael Jackson. El i-a produs trei albume "Off the Wall" (1979), "Thriller" (1982) şi "Bad" (1987) care s-au vândut în peste 150 de milioane de copii şi s-au impus drept cele mai importante discuri pop din toate timpurile, cu o listă incalculabilă de discuri de platină şi premii. 

Muzicianul, care a câştigat 28 de premii Grammy, a scris pe Twitter: "Este un vis să prezint această muzică live. Sper că vă veţi alătura (...) în onoarea celor trei proiecte foarte speciale pe care le-am produs şi despre care, cred, că aţi auzit vorbindu-se...". 

Show-ul va avea loc pe O2 Arena din Londra, pe 23 iunie. Biletele vor fi puse în vânzare pe 15 februarie, la ora 15.00. 

Pentru această ocazie, Jones a apelat la o orchestră simfonică care va fi dirijată de Jules Bucklet şi de Jones. În spectacol vor fi şi invitaţi speciali, dar care încă nu au fost anunţaţi. 

Născut pe 14 martie 1933, în Chicago, Quincy Jones este producător muzical, dar şi actor, dirijor şi compozitor. Cu o carieră de peste şase decenii, el a primit 79 de nominalizări la premiile Grammy, şi a primit 28 de trofee, inclusiv Grammy Legend Award în 1991. A făcut parte - ca trompetist - din trupa lui Dizzy Gillespie, şi-a format propriul grup - The Jones Boys, iar în 1964 a devenit vicepreşedinte al Mercury Records. A scris muzică pentru peste 30 de filme, primul fiind "The Pawnbroker" (1964), regizat de Sidney Lumet.

În 1968 a fost primul afro-american nominalizat de două ori la premiile Oscar, pentru muzica din filmele "Banning" (pentru care a colaborat cu Bob Russell) şi "In Cold Blood". Trei ani mai târziu, a devenit primul afro-american director muzical al ceremoniei premiilor Academiei de film americane. A colaborat, între alţii, cu Frank Sinatra şi Michael Jackson. Cu Jackson a lucrat la albumele "Off the Wall” (1979), "Thriller” (1982) şi "Bad” (1987), dar şi la piesa "We are the World" (1985). A fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame în 2013 şi desemnat de revista Time unul dintre cei mai influenţi muzicieni de jazz ai secolului 20.