Huawei Nova 4, primul telefon cu cameră foto de 48 megapixeli

Huawei a bifat o nouă premieră în lumea tehnologiei prin Nova 4: a lansat pe piaţă primul telefon cu o cameră foto de 48 de megapixeli.

Nova 4 întrece astfel vechiul Nokia Pureview 808, care s-a lansat în 2012 cu o cameră de 41 de megapixeli.

Noul smartphone al chinezilor iese în evidenţă şi prin lipsa „bretonului”, banda neagră din partea superioară a ecranului, apărută prima oară la iPhone X şi copiată apoi de aproape toţi producătorii.

În loc de acest artificiu, ecranul de 6,4 inchi lui Huawei Nova 4 are o gaură discretă, unde se află camera frontală.

Cât costă Huawei Nova 4

Noul telefon are şi alte specificaţii impresionante: 8 GB de RAM şi 128 de GB capacitate de stocare.

Huawei Nova 4 a fost lansat iniţial în China, la un preţ de 490 de dolari. Cel mai probabil, va ajunge în viitorul apropiat şi în Europa.

Peste o mie de urători, la Suceava, în cea mai mare paradă din țară a obiceiurilor de iarnă

Mii de suceveni au asistat, joi, la cea mai mare paradă din țară a obiceiurilor de iarnă și au vizionat și un spectacol în cadrul Festivalului Internațional al Obiceiurilor de Iarnă, eveniment care a reunit peste 1000 de urători din toate vetrele folclorice ale județului Suceava, din județe vecine,  dar și din Ucraina. 

Manifestarea a debutat cu parada măștilor și a costumelor, pe artera principală a Sucevei, fiind deschisă de un grup de urători din Câmpulung Moldovenesc, cu buciumași și un plug tras de boi.

Cetele de urători şi mascaţi au trecut prin faţa Palatului Administrativ, unde au fost întâmpinaţi de preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, de primarul Sucevei, Ion Lungu, dar și de alți reprezentanți ai administrației județene și locale. 

Aceștia au oferit colaci tradiționali tuturor grupurilor de urători. Vedeta acestei ediții a festivalului a fost Malanca lui Ștefan  cel Mare din Vicovu de Sus, în care participanții, călare pe 14 cai, au jucat o scurtă piesă de teatru popular în care au elogiat viața domnitorului.

În cadrul festivalului nu au lipsit tradiționalele momente cu „plugul”, iar muzicanţii au dat viață personajelor care au dansat „capra” sau „ursul”. 

Cetele de urători au prezentat și jocuri cu flăcări, dar şi malanca, o formă de teatru popular cu tentă satirică, unde personajele sunt  baba şi moşneagul, doctorul, popa, capra şi ciobanul, căiuţii, ursul, cerbul şi negustorul.

Spectacole similare de datini și obiceiuri de Anul Nou vor avea loc în această perioadă în numeroase localităţi din judeţul Suceava, iar în 13 ianuarie se va desfăşura în comuna Drăguşeni „Festivalul datinilor şi obiceiurilor de iarnă pe stil vechi”. 

Topul câștigurilor din muzica românească în 2018. Ștefan Bănică jr e regele încasărilor, cu jumătate de milion de euro!

2018 a fost bun pentru majoritatea cântăreților, în special pentru cei "abonați" la manifestări plătite bani publici.

Anul Centenarului a fost întreținut cu bugete imense, cheltuite pe sute de spectacole și concerte.

Fruntaș în topul pe 2018 este Ștefan Bănică jr, iar în coada clasamentului se regăsește divorțatul Connect-R. 


Numai în ultimele două luni ale anului, cel mai actor dintre soliști a câștigat 200.000 euro, totalul pe 2018 urcând jumătate de milion de euro!

În noiembrie, Bănică a plecat pentru prima oară în Canada, pentru patru concerte, iar în decembrie a umplut Sala Palatului din București tot de patru ori, dar și Sala Polivalentă din Cluj Napoca!

Juratul de la „X Factor”, care a mai cântat de Ziua națională la Timișoara, în fața a zeci de mii de oameni, încheie anul cu un bănos concert în Israel, susținut pe 30 decembrie, apoi, de Revelion, va fi pe o scenă din centrul Sibiului.

Iată, radiografiate, doar ultimele două luni din activitatea concertistică a lui Bănică jr., artistul preferat al românilor la fiecare sfârșit de an.

Privind retrospectiv, sărbătoarea Marii Uniri fost împărțită în atât de multe evenimente publice, încât până și soliștii mediocri, care se întorseseră de mult în anominat, au fost reactivați, iar autoritățile au împărțit cu generozitate bugete de sute de mii euro pentru spectacole cu invitații date gratis.

Topul câștigurilor din muzică în 2018

La ora bilanțului, toți cei care și-au sacrificat weekendurile și sărbătorile pentru a cânta pot vorbi de o agoniseală serioasă.

Iată o estimare a încasărilor artiștilor noștri.

Ștefan Bănică jr: 500.000 de euro

Delia: 400.000 de euro

Smiley & band: 350.000 de euro

Carla’s Dreams: 300.000 de euro

Voltaj: 300.000 de euro

Loredana: 300.000 de euro

Direcția 5 : 300.000 de euro

Andra & band: 300.000 de euro

Holograf: 250.000 de euro

Brenciu & HB Orchestra: 250.000 de euro

Fuego: 250.000 de euro

Inna: 250.000 de euro

Lidia Buble: 200.000 de euro

Lora: 200.000 de euro

Vama: 150.000 de euro

3Sud Est: 150.000 de euro

Alex Velea & band: 150.000 de euro

Connect-R & band: 150.000 de euro

Campioni la încasări sunt însă și cântăreții de muzicii populare și de petrecere!

Constantin Enceanu, Nicu Paleru, Petrică Mâțu Stoian, Emilia Ghinescu și Ionuț Dolănescu au strâns peste 200.000 de euro fiecare.

„Inventarul” financiar a fost făcut cu ajutorul unor importanți manageri și impresari muzicali, cei care alimentează activitatea și conturile vedetelor.

Sumele reprezintă doar încasări din evenimente concertistice, nu și din drepturi de autor, activități comerciale ori contracte TV.

Toate acestea vin să rotunjească veniturile vedetelor. 

sursa: libertatea.ro

Cele mai scumpe 10 opere de artă adjudecate la licitaţii, în 2018

Piaţa de artă la nivel mondial evoluează bine, cu o creştere pe care a înregistrat-o încă de anul trecut.

Potrivit raportului Artprice, liderul mondial de informaţii despre piaţa de artă, vânzările de produse "Fine Art" au atins 8,45 de miliarde de dolari în primul semetru al anului 2018, adică o creştere de 18% în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului 2017. 

Statele Unite rămân pe primul loc în topul vânzărilor la casele de licitaţie, în faţa Chinei, Regatului Unit şi a Franţei, care a realizat un bilanţ 2018 relativ stabil, plasând casa Sotheby's în fruntea clasamentului, înaintea caselor Christie's şi Artcurial, pe locul trei. 

Aproape o operă din cinci vândute la casele de licitaţii din lume este adjudecată într-o sală americană, precizează raportul Artprice. 

New York-ul concentrează cea mai importantă piaţă de artă de pe planetă. 

Modigliani, Picasso, Hockney au stabilit recorduri de peste 100 de milioane de dolari în cursul sesiunilor de vânzări, în primăvară şi în toamnă, totalizând un miliard de dolari, la toate casele (Sotheby's, Christie's şi Phillips).

La Paris, cea mai importantă vânzare în licitaţie a fost de 16,1 milioane de euro pentru un vas chinezesc adus în mod miraculos la Sotheby's într-o cutie de pantofi. 

De remarcat că Hong Kong a avut anul acesta performanţe în special graţie lui Zao Wouki iar Geneva - mulţumită bijuteriilor, în special cele ale Mariei-Antoaneta. 

Despre piaţa de artă de la Londra s-a vorbit mult, în special datorită loviturilor mediatice.

Pe 5 octombrie, la Sotheby's, o operă a lui Banksy, "Girl with balloon", adjudecată la 1,2 milioane de euro, s-a autodistrus parţial imadiat după lovitura de ciocan.

Relatată intens pe reţelele de socializare, această autodistrugere, orchestrată de echipa lui Banksy, a arătat derapajele pieţei de artă şi absurditatea acestei spirale a licitaţiilor. 

Cele mai scumpe 10 opere de artă, adjudecate la licitaţii, în 2018

Amedeo Modigliani, "Nu couché (sur le côté gauche)", 1917

Niciodată Sotheby's nu a vândut un tablou la acest preţ.

Pe 14 mai, la New York, nudul lui Modigliani, care a beneficiat de o garanţie, a fost adjudecat la 157,2 milioane de dolari. Însă nu a bătut recordul pentru o operă "a celui mai parizian dintre pictorii italieni" stabilită în noiembrie 2015 de un alt "Nud couché", vândut la 170,4 milioane de dolari, la Christie's.

Pablo Picasso, "Fillette à la corbeille fleurie", 1905

Adjudecat la 115 milioane de dolari, acest tabou din perioada albastră a fost vedeta colecţiei lui David şi Peggy Rockefeller, care a totalizat 646 de milioane de dolari, în mai, la Christie's New York.

Înainte de a fi cumpărat de cuplu, tabloul s-a aflat în proprietatea colecţionarei americane Gertrude Stein şi a fratelui ei, Leo, care i-au frecventat pe Paul Cézanne şi Henri Matisse. Ei l-au cumpărat în 1905 la un preţ modic. 

David Hockney, "Portrait of an artist", 1972

Lucrarea-cult a lui David Hockney a fost vândută contra sumei de 90,3 milioane de dolari, în mai, la Christie's New York. Ea a bătut recordul pentru o operă a unui artist în viaţă, detronând "Balloon Dog (Orange)", de Jeff Koons, vândut cu 58,4 milioane de dolari, în 2013, tot la casa Christie's din New York.

Această pânză din 1972 îl reprezintă pe Peter Schlesinger, fostul amant al pictorului. 

Kasimir Malevitch, "Composition suprématiste", 1916

Pânza a fost adjudecată în mai, la Christie's. Ea a fost cumpărată de galeria Lévy Gorvy în contul unui client. Adjudecarea sa la 85,8 milioane de dolari a marcat un nou record pentru artistul rus. 

Claude Monet, "Nymphéas en fleurs", circa 1916

La 84,6 milioane de dolari, un record, această pânză a fost un alt lot foarte râvnit din colecţia Rockefeller.

Tabloul pictat la Giverny, între 1914 şi 1917, a eclipsat ultimul record de 81,4 milioane de dolari pentru "La Meule", în noiembrie 2016, la New York. Monet are cea mai sigură valoare pe piaţa de artă impresionistă. 

Henri Matisse, "Odalisque couchée aux magnolias", 1923

Adjudecat la 80,7 milioane de dolari, pânza care a făcut parte din colecţia Rockefeller, a depăşit suma de 46,4 milioane de dolari atinsă de "Les coucous tapis bleu et rose" în timpul unei vânzări a colecţiei Bergé, Yves Saint Laurent, organizată la Christie's în 2009.

Această licitaţie, care a strâns 373,5 milioane de euro, a fost calificată drept "vânzarea secolului". Ea a fost detronată de cea a colecţiei Rockefeller. 

Constantin Brâncuşi, "La Jeune Fille Sophistiquée (Portrait de Nancy Cunard)", 1932

Din bronz lustruit, această sculptură emblematică, concepută în 1928, a atins suma de 71 de milioane de dolari, în luna mai, la Christie's din Hong Kong. Ea a făcut parte din colecţia cuplului american Elizabeth şi Frederick Stafford, care au cumpărat piesa direct din atelierul artistului pentru 5.000 de dolari în 1955. 

Pablo Picasso, "Femme au Beret et a la Robe Quadrillee (Marie-Therese Walter)", 1937

Adjudecat la 68,7 milioane de dolari, în februarie, la Sotheby's din Londra, "La Femme au béret", reprezentând-o pe muza artistului Marie-Thérèse Walter, a fost cumpărat direct de pe proprietatea artistului şi nu a fost niciodată pus în vânzare pe piaţă.

Pânza a fost realizată la sfârşitul anului 1937, anul în care Picasso a dat naştere uneia dintre capodoperele sale, "Guernica". În aceeaşi sesiune de vânzări, un alt Picasso, "La Dormeuse", a fost cumpărată pentru 57,8 milioane de dolari. Cota lui Picasso nu a scăzut. 

Zao Wou-Ki, "Juin - Octobre 1985", 1985

Este cea mai frumoasă surpriză de vânzare la Hong Kong. Tabloul imens al lui Zao Wou-Ki, un triptic "abstract" de zece metri lungime, a fost adjudecat contra sumei de 65 de milioane de dolari, un record pentru artist, pe 30 septembrie, la Sotheby's.

Intitulat "Juin-Octobre 1985", compoziţia a fost comandată personal de arhitectul american de origine chineză I.M. Pei.

Părintele Piramidei de la Luvru, el însuşi originar din China, a fost un admirator şi un prieten al artistului decedat în 2013.

Opera constituie "exemplul perfect de fuziune între tehnicile orientale, occidentale şi filosofia sa", a explciat Vinci Chang, responsabil al departamentului de artă contemporană de la Sotheby's. Cumpărătorul este cu siguranţă de origine asiatică. 

Jean-Michel Basquiat, "Flexible", 1984

Basquiat face parte din clubul foarte restrâns al artiştilor, cu Picasso, Modigliani, Bacon, Giacometti, Munch şi Warhol, care au depăşit pragul fatidic şi psihologic de 100 de milioane de dolari pe piaţa de artă.

El este singurul artist născut după 1945 care a atins un astfel de nivel. Cele mai mari preţuri ale operelor sale au fost în 2017, după expoziţia Fundaţiei Louis Vuitton, unde a fost expusă pânza cea mai scumpă, achiziţionată la 110 milioane de dolari de către japonezul Yusaku Maezawa.

Anul acesta, nu au mai fost scoase pe piaţă pânze majore, cu excepţia acestei "Flexible", vândută la Phillips, în mai, la New York.

Michelle Obama a devenit cea mai admirată femeie în Statele Unite, depăşind-o pe Hillary Clinton

Michelle Obama a devenit cea mai admirată femeie în Statele Unite şi a întrerupt cei 17 ani de "domnie" ai lui Hillary Clinton în acest clasament anual, potrivit unui sondaj publicat joi de compania Gallup.

În clasamentul echivalent masculin, Barack Obama a rămas pentru al 11-lea an consecutiv bărbatul cel mai admirat de către compatrioţii lui. Preşedintele Donald Trump se află pentru al patrulea an pe poziţia a doua.

Sondajul este realizat de compania Gallup în fiecare an începând din 1946, cu excepţia anului 1976.

Pentru sondajul din 2018, un număr de 1.025 de americani au fost consultaţi în perioada 3 - 12 decembrie.

Michelle Obama, care se află în prezent într-un turneu mondial de promovare a volumului ei de memorii, lansat în noiembrie, a primit 15% din totalul voturilor.

Ea a devansat-o pe prezentatoarea TV americană Oprah Winfrey (5%), clasată pe locul al doilea. Hillary Clinton şi actuala primă doamnă a Statelor Unite, Melania Trump, împart poziţia a treia cu 4% din voturi.

Hillary Clinton s-a clasat pe primul loc al acestui clasament de 22 de ori - inclusiv în ultimii 17 ani consecutivi.

În ceea ce priveşte secţiunea masculină a sondajului din acest an, Barack Obama a obţinut 19% din voturi, devansându-l pe Donald Trump (13%) şi, ex aequo, pe fostul preşedinte George W. Bush şi papa Francisc, care au obţinut fiecare 2% din totalul voturilor exprimate. 

Mortem, pentru prima dată în România, la Rockstadt Extreme Fest 2019

Mortem este noul nume confirmat la Rockstadt Extreme Fest 2019, ce va avea loc între 1 – 4 august 2019, la poalele Cetății Râșnov.  

MORTEM, cunoscuta trupă norvegiană de black metal, vine în premieră în România la Rockstadt Extreme Fest.

Formată în 1989 de Marius Vold (Stigma Diabolicum, Thorns, Arcturus) și de Steinar Sverd Johnsen (Arcturus, Covenant, Satyricon), Mortem a fost una dintre primele formații de profil, care a contribuit la punerea bazelor scenei black metal din Norvegia.

Totul a început cu intensul demo „Slow Death”, foarte bine primit de fanii black metal și de critica de specialitate, urmat însă de o despărțire a trupei.

Membrii formației au început alte proiecte muzicale, precum Arcturus sau Thorns, care au devenit, de altfel, nume sonore la nivel internațional.

După o lungă tăcere, nostalgia pentru abordările muzicale incluse pe „Slow Death” a făcut ca trupa să se reunească într-o formulă nouă, duoul Marius – Sverd fiind întregit de cunoscutul Hellhammer la tobe (Mayhem, Covenant, Arcturus), de Tor Stavenes (1349) și de Svart Lotus la bas (Svart Lotus, Den Saakaldte). Iar asta nu e tot.

Reunirea forțelor acestor muzicieni se va materializa și într-un nou material, care va reînvia energia brută a materialului inițial și o va întregi cu elemente fresh, asezonate cu influențe gore și tonalități specifice începuturilor black metal-ului.

Pe scena de la poalele Cetății Râșnov, Mortem (Norvegia) va cânta alături de Bloodbath (Suedia), Clawfinger (Suedia) Adept (Suedia), 1349 (Norvegia), Bölzer (Elveția), Mgła (Polonia), Candlemass (Suedia), Paradise Lost (Marea Britanie), Hypocrisy (Suedia), Asphyx (Finlanda), Schammasch (Elveția), Ektomorf (Ungaria) și de Korpiklaani (Finlanda). Noi nume consacrate în industria muzicală internațională vor fi anunțate în curând.

Abonamentele pentru ediția 2019 s-au pus în vânzare în rețeaua iaBilet și pe iabilet.ro.

Perioadele de vânzare a abonamentelor la REF 2019 sunt:

  • Pre-sale 4: include 1.000 de abonamente cu prețul de 300 lei/ buc., valabil până la epuizare, dar nu mai târziu de 20 ianuarie 2019;
  • Pre-sale 5: va include 1.000 de abonamente cu prețul de 330 lei/ buc., valabil până la epuizare, dar nu mai târziu de 17 martie 2019;
  • Pre-sale 6: va include 1.000 de abonamente cu prețul de 360 lei/ buc., valabil până la epuizare, dar nu mai târziu de 16 iunie 2019;
  • După data de 16 iunie 2019 și în timpul festivalului abonamentele vor costa 390 lei/ buc.

Pentru Rockstadt Extreme Fest 2019 vor fi disponibile și bilete pe zi, care vor fi puse în vânzare aproximativ cu 1 lună înainte de începerea festivalului la pretul de 220 lei. Mai multe detalii despre acestea vor putea fi oferite în la acel moment.

Copiii cu vârste de până la 12 ani vor avea acces gratuit în interiorul festivalului dacă vor fi însoțiți de un părinte sau tutore legal cu abonament sau bilet valid.

Cea de-a șaptea ediție a Rockstadt Extreme Fest, unul din cele mai importante evenimente metal din Europa de Sud Est si cel mai cunoscut festival de metal din Romania, va avea loc la poalele Cetății Râșnov - terenul de Biatlon de la baza cetății.Facebook event Rockstadt Extreme Fest 2019:

Care este temperatura optimă în casă iarna. De ce este indicat ca termometrul să indice mai puţin decât vara

În perioada de iarnă este ideală o temperatură optimă în locuinţă pentru a nu periclita sănătatea corpului. O temperatură prea scăzută sau una prea ridicată poate afecta organismul şi calitatea somnului.

Organismul unei persoane îşi poate regla temperatura optimă pentru a funcţiona la capacităţi normale.

Acesta este unul dintre motivele pentru care copii nu trebuie îmbrăcaţi excesiv.

Cu cât vârsta este mai mică, cu atât această funcţie a corpului îşi reglează mai uşor temperatura optimă, fără să consume multă energie.  

Unde este foarte frig pot apărea şi bolile de plămâni, gripă şi alte afecţiuni.

Locuinţele încălzite necorespunzător nu sunt cele mai sănătoase. Dacă în casă temperatură este mai mare de 24-25 de grade Celsius, organismul va avea de suferit atunci când ieşi afară şi îi va fi greu să se acomodeze la temperaturile negative.   

Organismul uman este obişnuit cu alternarea anotimpurilor astfel încât nu este indicat să existe aceeaşi temperatură în casă pe tot parcursul anului. Se recomanda că în zilele de iarnă, temperatura din casă să fie cu 1-2 grade mai scăzută decât temperatură setată pentru perioadă verii.

Astfel, potrivit studiilor relizate, temperatura optimă în camera de zi este cuprinsă între 19 şi 22 de grade Celsius, în dormitor - între 16-18 de grade Celsius, iar în baie - între 22-24 de grade Celsius.   

O mulţime de părinţi consideră că în cameră bebeluşului temperatură trebuie să fie ridicată, însă în realitate lucrurile nu stau neapărat aşa. Temperatura ideală este cea între 22 şi 24 grade Celsius.

Temperatură recomandată de pediatri în timpul nopţii este cea cuprinsă între 17 şi 20 grade Celsius.

Pe timpul verii, temperatura din camera copilului nu trebuie să scadă sub 16 grade Celsius.

Pentru copiii mai mari, temperatura optimă este cuprinsă între 18-22 grade Celsius.    

În camerele nelocuite, temperatura poate fi mai scăzută cu 4-5 grade Celsius.

În cazul adulţilor, temperatura optimă asigură confortul şi influenţează în mare măsură somnul. Dacă în cameră este prea cald, somnul este agitat şi există chiar posibilitatea trezirii în timpul nopţii, tulburând în felul acesta ciclurile de somn.

În cazul copiilor mici, temperatură optimă este aproape vitală. În cazul în care temperatura din cameră este prea ridicată, bebeluşii pot deveni agitaţi, irascibili, pot avea insomnii, se pot deshidrata şi pot răci mai repede. 

  Foarte important este şi procentul de umiditate din locuinţă, în special pentru sistemul respirator.

În sezonul rece, aerul din casă este mult mai uscat din cauza temperaturii exterioare când vaporii de apă din încăperi tind să se condenseze mai mult iar aerul devine mai uscat.

Umiditatea optimă pe timpul iernii este între 40% – 60%. Odată cu creşterea temperaturii din casă are loc şi o scădere a nivelului de umiditate. Acest lucru este uşor resimţit de către organism, pielea se usucă mai repede, la fel şi gâtul, nasul, ochii sau plămânii şi pot apărea probleme respiratorii sau tuse.   

În acelaşi timp, aerisirea este absolut necesară şi indicată medical. Într-o cameră în care se află patru persoane ar trebui aerisit din două în două ore. Aerul rece şi uscat de afară înlocuieşte pe cel cald şi plin de vapori dinăuntru, evitând formarea durerilor de cap sau alergiilor.

În aerul folosit din încăpere, neaerisit, se adună mirosuri, o concentraţie mare de dioxid de carbon, chimicale de la soluţiile de curăţat. Astfel, lipsa oxigenului suficient poate duce şi la scăderea concentrării şi a eficienţei persoanelor.

Ca urmare a umidităţii ridicate, substanţele nocive au un efect agresiv care pot dauna şi pereţilor, deteriorând tencuiala şi determinând apariţia mucegaiului.

Pe perioadă anotimpului rece, pentru a evita pierderile inutile de căldură, implicit resurse, se recomandă aerisirea locuinţei mai puţin şi mai des.