Terapie cu păpuși pentru bolnavii de Alzheimer. Schimbarea emoțiilor, studiată de terapeuți într-un centru de îngrijire din Canada

Pacienții bolnavi de Alzheimer au parte de o terapie alternativă într-un centru de îngrijire din Winnipeg, Canada. Li se fac cadou păpuși.

Obiectele neînsuflețite reușesc ceea ce nici rudele cele mai apropiate nu pot face: să aducă zâmbete pe fața pacienților și chiar să îi facă să râdă în hohote.

Fiecare dintre rezidenții unui centru pentru bolnavii de Alzheimer ajută la îngrijirea unui copil. Nu unul real, ci o păpușă care seamănă leit cu un bebeluș.

La început, familiile bolnavilor au fost reticente, dar orice opoziție s-a spulberat când au început să apară efectele neobișnuitei terapii.

Susie Nel Piad, terapeut: "Când li se dă păpuşa, emoţiile se schimbă. Dacă sunt agitaţi, se calmează, devin fericiţi şi zâmbesc, chiar dansează, vorbesc sau cântă".

Interacțiunea cu păpușile acordă responsabilitate, trezește sentimente care demonstrează că pacienții cu demență senilă încă pot simți dragoste.

Există, la început, o etapă de acomodare, în care terapeuții analizează comportamentul pacientului față de păpușă - dacă e acceptată sau respinsă, care e succesiunea reacțiilor, când apare momentul unei schimbări.

Perioada de probă poate dura ani.

Susie Nel Piad, terapeut: "În anumite momente, îşi dau seama că nu e un bebeluş adevărat, ci o păpuşă. Şi atunci, ştim cum să reacţionăm. Nu insistăm să spunem că e un copil adevărat. Nu forţăm nota. Raspundem în funcţie de ceea ce gândesc ei".

În Canada trăiesc 747.000 de bolnavi de Alzheimer. Statisticile relevă că în întreaga lume sunt 44 de milioane de oameni diagnosticați cu această maladie.

Biliardul, exercițiu matematic. Materie predată inedit în școli din Olanda

Matematica nu prea e iubită de copii. O constatare de la care au pornit profesorii unei școli din Olanda, care au introdus în programă... biliardul.

Așa s-au gândit ei că fac orele de matematică mai interesante, mai distractive.

Copiilor li se predau noțiuni din teoria numerelor sau geometrie, de exemplu, cu ajutorul bilelor și al tacului.

Tot ce nu poate fi predat la masa de biliard e explicat între două jocuri. Elevii au voie să se ridice oricând de la locurile lor, pentru a se mai relaxa puțin.

Experimentul a fost considerat un succes și, prin urmare, l-au introdus în alte 20 de școli, tot din Olanda.

Concurs internaţional de soluţii pentru restaurarea fortificaţiilor din Cetatea Medievală Sighişoara

Fortificaţiile din Cetatea Medievală Sighişoara vor fi restaurate în urma unui concurs internaţional de soluţii, Primăria Sighişoara anunţând, miercuri, că a încheiat prima etapă a demersurilor din procesul de restaurare iniţiat de Institutul Naţional al Patrimoniului, care vor constitui tema competiţiei.

"S-a încheiat termenul de depunere a ofertelor pentru lucrările de proiectare - etapa studii şi cercetări de fundamentare - pentru restaurarea Fortificaţiilor Sighişoarei în cadrul procedurii de atribuire lansată de Institutul Naţional al Patrimoniului, valoarea estimată a achiziţiei fiind de 562.127,63 lei, fără T.V.A.

Componentele fortificaţiei pentru care s-au solicitat servicii de elaborare a unor studii şi cercetări de fundamentare sunt Tronsoanele 1-6, Tronsoanele 8-18, Turnul Cojocarilor, Turnul Măcelarilor, Bastionul Cositorarilor, Turnul cu Ceas, Turnul Fierarilor, Turnul Cizmarilor şi Turnul Croitorilor.

Procedura reprezintă primul pas dintr-un proces de restaurare iniţiat de Institutul Naţional al Patrimoniului, care se va desfăşura prin concurs internaţional de soluţii", a arătat primarul Sighişoarei. Ovidiu Mălăncrăvean, într-un comunicat de presă.

Potrivit edilului, rezultatele acestei etape pregătitoare vor constitui tema concursului care va fi organizat în colaborare cu Ordinul Arhitecţilor din România, pe baza Regulamentului adoptat de UNESCO şi Uniunea Internaţională a Arhitecţilor.

Demersurile pentru restaurarea unor fortificaţii din Cetatea Medievală a Sighişoarei au fost reluate anul trecut, după ce, în luna februarie, o porţiune de 4,6 metri din zidul de incintă s-a prăbuşit pe o în zona Tronsonului 11, iar o porţiune de circa 10 metri din zona Tronsonului 7 este în pericol să se prăbuşească.

"În 2016, acest tronson a fost inclus Programul Naţional de Restaurare a Monumentelor Istorice (PNR) (...)

Experţi ai Institutul Naţional al Patrimoniului au fost aici, au constatat prăbuşirea a 4,60 metri din zid, au constatat că am izolat bine zona, am proptit zona afectată de o parte şi de alta ca să nu înainteze prăbuşirea.

Mai avem o problemă pe Tronsonul 7 al Zidului, în spatele Bisericii Catolice, unde există pericolul prăbuşirii pe circa 10 metri.

Am cuprins acest proiect pe finanţare locală în 2018, vrem să mergem pe proiectare şi execuţie. Aceste zone sunt mai periculoase", a declarat Ovidiu Mălăncrăvean, după prăbuşirea porţiunii de zid.

Din documentele vechi reiese că în jurul anului 1750, în locul în care s-a prăbuşit ultima porţiune de zid exista o groapă de eroziune, iar lucrările edilitare de refacere au fost efectuate în anul 1858.

Cetatea Medievală a Sighişoarei a fost construită în secolul al XII-lea de coloniştii saşi şi purta denumirea latină de Castrum Sex, iar din 1999 a fost înscrisă pe lista Patrimoniului Cultural Mondial UNESCO. 

A patra zi de caniculă în Australia, cu temperaturi de aproape 50 de grade

Mai multe recorduri de temperatură au fost doborât în părţi ale Australiei, în a patra zi a valului de căldură, scrie The Guardian. 

În nouă localităţi din New South Wales au fost doborâte recorduri miercuri, inclusiv şase recorduri din toate timpurile, conform Biroului de Meteorologie.

În Whitecliff, în nord-vestul New South Wales, a fost înregistrată maxima de 48,2 grade Celsius în jurul orei locale 15:30 – un record pentru zonă.

Joi au fost prognozate temperaturi de 48 de grade şi pentru oraşele Wilcannia, Menindee şi Ivanhoe.

Oraşele la graniţa dintre New South Wales şi Victoria Albury şi Wodonga au avut temperaturi record de 45,3 grade Celsius.

„Valul extrem de căldură din nordul Victoriei a adus câteva recorduri ieri: 45,3 grade Celsius în Albury-Wodonga este un record pentru ultimii 30 de ani”, a declarat meteorologul Rod Dickson.

În Mangalore, la două ore distanţă de Melbourne, au fost înregistrate 44,8 grade, cea mai călduroasă zi de ianuarie din istorie. Aceeaşi situaţie a fost şi în Yarrawonga cu o maximă de 45,7 de grade Celsius.

În ultimele zile, temperaturile maxime din Australia de Sud s-au ridicat cu 10-14 grade peste media normală. Marţi, termometrele indicau aproape 50 de grade Celsius în Port Augusta şi Tarcoola.

Miercuri, în Tarcoola s-au înregistrat 48,7 grade Celsius iar în Coober Pedy 47,8 grade în timp ce în Woomera 47,6 grade Celsius.

În Sydney temperaturile sunt aşteptate să depăşească 40 de grade joi iar vineri vor urca până la 45 de grade.

Au fost emise avertizări privind posibilitatea unor incendii în Mallee, Wimmera şi în partea de nord a statului Victoria.

Adrian Berinde a murit la vârsta de 60 de ani

Artistul folk, poetul şi pictorul Adrian Berinde a murit la vârsta de 60 de ani, după o luptă de doi ani cu cancerul. 

"Adrian Berinde nu mai este cu noi, de astăzi. Drum lin, Adrian! Vei fi mereu în gîndurile mele", a scris cântăreaţa Zoia Alecu pe pagina de Facebook. 

Născut la Oradea, în data de 4 mai 1958, "Adrian Berinde suferea de cancer metastazat pe oase, boală grea de care spera să scape în urma unui tratament special la o clinică din Germania", potrivit Monitorul de Cluj. 

Adrian Berinde a absolvit Şcoala de Arte Plastice din Cluj-Napoca şi a reuşit să fugă din ţară în 1982, stabilindu-se în Elveţia, la Moudon.

"În Elveţia, totul e aliniat la boloboc, oamenii, regulile, casele, peisajul, tot. Şi printre elveţienii orânduiţi perfect, ce puteam eu să fac, nepricepându-mă nici la vaci, nici la ceasuri?! Am făcut ce-am ştiut eu mai bine. Am pictat", mărturiseşte artistul pe site-ul său.

"La un an după acomodare, am făcut prima expoziţie personală la o galerie din centrul Lausanne-ului. În trei săptămâni s-a vândut toată şi am câştigat mai mulţi bani decât puteam să îmi imaginez la ora aia. Aşa am înţeles că nu am dat cu oiştea-n gard, dimpotrivă, sunt pe drumul meu cel bun. Am trăit cu, pentru şi din pictură o bună bucată de viaţă, mai bine de 20 de ani. Şi mi-a plăcut. Făceam aproape în fiecare an câte o expoziţie personală la Lausanne, Estavayer-le Lac sau Avry Fribourg. Doi ani mai târziu, am expus pentru Amnesty Internaţional la Payerne, Paris. La o expoziţie-concurs la Vevey, la care au fost artişti plastici din mai multe ţări, mi-au dat Premiul I. Participam la expoziţii internaţionale de grup, nici nu mai ţin minte câte. Mâncam pictură pe pâine. Centrul Cultural Francez George Pompidou mi-a scos şi o carte poştală cu un an înainte de lovitura de stat din România. Eram doar în creştere", mai povesteşte artistul.

"Absent" a fost primul album de muzică, pe care l-a înregistrat în studioul înfiinţat la Cluj-Napoca, Taurus. 

Au urmat alte şapte albume: "Negru de fum" (1996), "Vertical" (1997), "Captiv în inutil" (2001), "Albaştri după ploi" (2003), "Azil" (2011), "Atât de bine" (2015) şi "Arcan" (2017). 

A cântat în cluburi şi festivaluri, în concerte televizate, în Cirque du Soleil în Canada, în spectacolul "Varekai". A realizat emisiuni radio şi a lansat un album de versuri: "Captiv în inutil", a regizat o piesă de teatru după nuvela lui Cehov - "Salonul 6" şi un videoclip. A condus câţiva ani Clubul Prometheus. Prima expoziţie de pictură în ţară a avut-o la invitaţia Delegaţiei ONU în România. 

Anne Hathaway va juca într-o nouă adaptare a "The Witches", regizată de Robert Zemeckis

Anne Hathaway a încheiat o înţelegere cu Warner Bros. pentru a interpreta rolul Grand High Witch în adaptarea "The Witches", de Robert Zemeckis, potrivit Variety. 

Hathaway va prelua rolul interpretat de Anjelica Houston în filmul original din 1990.

Bazat pe romanul din 1973, filmul urmăreşte şapte ani din viaţa unui băiat care trebuie să se lupte cu vrăjitoare. 

Warner Bros. a adaptat cartea din 1990, dar surse apropiate proiectului spun că versiunea lui Zemeckis va fi fidelă cărţii, în timp ce interpretarea lui Houston a fost una liberă. 

Zemeckis va scrie şi scenariul şi va produce împreună cu colaboratorul Jack Rapke, Alfonso Cuaron şi Guillermo del Toro.

Actriţa americană a devenit cunoscută pe plan internaţional cu rolul interpretat în filmul ”Prinţesa Îndărătnică/ Princess Diary” (2001) şi continuarea acestei comedii romantice, lansată pe marile ecrane în 2004.

S-a remarcat apoi în roluri dramatice, precum cele din ”Experienţe extreme/ Havoc” (2005) şi ”Brokeback Mountain - O iubire secretă” (2005), însă a revenit la comediile romantice, jucând în ”Diavolul se îmbracă de la Prada/ The Devil Wears Prada” (2006), ”Jane/ Becoming Jane” (2007) şi ”Dragoste şi alte dependenţe/ Love and Other Drugs” (2010). 

A impresionat cu rolul atipic din ”Rachel se mărită/ Rachel Getting Married” (2008), pentru care a fost nominalizată la Oscar şi la Globul de Aur, şi s-a revanşat în 2013, câştigând ambele trofee, cu rolul din ”Mizerabilii/ Les Misérables”. A făcut alte roluri importante în filme precum ”Alice în Ţara Minunilor/ Alice in Wonderland”, ”Cavalerul negru: Legenda renaşte/ The Dark Knight Rises” şi ”Interstellar: Călătorind prin univers”. 

Hathaway filmează în prezent "DuPont". Ea va lansa în curând thrillerul "Serenity" şi comedia “The Hustle". Recent, a încheiat producţia dramei "The Last Thing He Wanted" pentru Netflix. 

viewscnt

12 piese intră în prima semifinală Eurovision România 2019

 Show-ul va fi transmis în direct și în exclusivitate la TVR 1

Încep emoţiile pentru semifinaliştii Eurovision România: Selecţia Naţională debutează duminică, 27 ianuarie a.c., la Iași, cu prima semifinală. 

Sub sloganul „Împlinește visul!”, 12 piese vor deschide seria show-urilor Eurovision România, dar numai șase dintre acestea vor contiua lupta pentru a reprezenta țara noastră în finala internațională.

Lista pieselor care vor concura în semifinala de la Iași, în ordine alfabetică:

Army of love - Bella Santiago
Muzică şi versuri: Bella Santiago, Alex Luft

Dear Father - Laura Bretan
Muzică: Mihai Alexandru
Versuri: Alexa Niculae

Destin - Trooper
Muzică şi versuri: Aurelian Dincă

Rock This Way – Ommieh & Anakrisez
Muzică: Eduard Cîrcotă
Versuri: Alexandru Bugan

Skyscraper - Teodora Dinu
Muzică şi versuri: Udo Mechels, Laila Samuelsen, Jonas Brøgger Filtenborg

Song of My Heart -  The Four  
Muzică şi versuri: Theea Miculescu, Cătălin Dascălu

The Call: Dynasty of Love - Berniceya
Muzică şi versuri: Florin Chitiul

The Way It Goes - Steam
Muzică: Sorin Cotorceanu, Mihai Răpeanu
Versuri: Sorin Cotorceanu

Underground - Vaida 
Muzică si versuri: Hanif Sabzevari, Michael James Down, Will Taylor, Tonje Gjevjon

We Are The Ones - Claudiu Mirea
Muzică: Mihai Ogăşanu, Claudiu Mirea
Versuri: Claudiu Mirea

Weight of The World - Nicola
Muzică şi versuri: Michael James Down, Will Taylor & Jonas Gladnikoff

Without You (Sin ti)- DYA & Lucian Colareza
Muzică:  Sergi Gascon
Versuri: Sergi Gascon, Daniel Andres Giraldo Mazo

Ordinea intrării în concurs urmează să fie stabilită.

Toate piesele calificate în semifinale sunt încărcate pe site-ul dedicat, eurovision.tvr.ro, unde pot fi accesate şi alte detalii privind concursul. Pentru informaţii suplimentare, vă rugăm să ne scrieţi la: eurovision.romania@tvr.ro

După show-ul de la Iași, Eurovision va continua la Arad, pe 10 februarie, unde juriul și telespectatorii vor califica celelalte piese pentru finală, în decorul de la Sala Sporturilor „Victoria”.
Marea Finală va avea loc pe 17 februarie 2019, la București și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de TVR. 

La capătul celor trei show-uri ale Selecţiei Naţionale 2019, vom afla cine va urca pe scena Eurovision din Tel Aviv. Smaranda Vornicu-Shalit va conduce, anul acesta, delegaţia României la Tel Aviv.

Sub sloganul „Dare to dream”, Eurovision Song Contest 2019 va avea loc la Tel Aviv, cu semifinalele pe 14 şi 16 mai şi finala pe 18 mai. La ediția cu numărul 64 a competiției muzicale, alături de România s-au mai înscris 41 de țări: Albania, Armenia, Austria, Australia, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Croația, Cipru, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Macedonia, Germania, Georgia, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Israel, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Moldova, Muntenegru, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, San Marino, Serbia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveția, Ucraina și Marea Britanie.   
Precedenta ediţie a competiţiei muzicale a fost câştigată de reprezentanta Israelului, Netta, cu piesa „Toy”.

Despre Eurovision:
Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia. Difuzat fără întrerupere, timp de 60 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: ABBA, Julio Iglesias, Celine Dion, Johnny Logan.
Televiziunea Română, membră a EBU, este organizatoarea Selecţiei Naţionale şi participă la competiţia europeană din anul 1993.
Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006). 
Ediția precedentă a concursului a avut loc la Lisabona, cu semifinalele pe 8 şi 10 mai şi finala pe 12 mai. România a fost reprezentantă de trupa The Humans, care a participat cu piesa Goodbye.