VIDEO: Femeile neepilate care „luptă împotriva constrângerilor societăţii“ au rupt netul în două: „Neglijenţa nu poate fi urcată la standard de frumuseţe“

O campanie prin care femeile de pretutindeni sunt îndemnate să nu se mai epileze în luna ianuarie pentru a se elibera astfel de „constrângerile societăţii“ a declanşat pe internet un război al declaraţiilor.

O tânără de 21 de ani din Marea Britanie, Laura Jackson, a lansat la începutul lunii campania „Januhairy“ prin care încurajează femeile de pretutindeni „să se elibereze de constrângerile societăţii“ şi să nu se mai epileze.

Femeile mai sunt îndemnate să publice în mediul online fotografii doveditoare.

Astfel, peste 2000 de femei „din Brazilia până în România“, scrie presa internaţională, s-au alăturat campaniei şi au publicat selfie-uri cu picioarele şi cu subraţul neepilate.

De asemenea, britanica a început şi o campanie de strângere de fonduri ad-hoc. „Cred în alegerea mea de a mă epila când voi dori, nu pentru că aş fi considerată dezgustătoare“, a fost mesajul uneia dintre susţinătoarele campaniei.

„Românca neepilată“ făcută celebră de presa britanică e bloggeriţa Alexandra Myth, care locuieşte la Londra.

Ea a dat startul campaniei în România şi a reuşit să lanseze o adevărată dezbatere în mediul online, divizând internetul în două tabere: pro şi contra epilării.

În timp ce unii consideră epilarea o formă de civilizaţie şi o chestiune ce ţine de igiena personală, alţii o văd ca pe o cutumă a societăţii.

„Femeile sunt presate să aloce mult timp pentru îngrijirea personală comparativ cu bărbaţii“

Activista feministă Andreea Bragă (33 de ani) a declarat că felul în care societatea alege să reacţioneze la această campanie, prin respingere, aprobare sau ridiculizare, „atrage atenţia asupra unei probleme“.

„Cred că are legătură cu normele existente în societate, din diferite timpuri. Epilatul a început din cele mai vechi timpuri, din Egiptul Antic. Însă, în prezent, este în strânsă legătură cu ceea ce înseamnă standarde de frumuseţe în societatea noastră. Tocmai felul în care societatea reacţionează la decizia unor activiste de a arăta că nu ar trebui să fie o problemă faptul că aleg să nu se epileze validează practic ideea că normele sociale impuse femeilor sunt în direcţia asta. Nu cred că trăim într-o societate liberă.

În România cel puţin, femeile sunt sancţionate pentru felul în care aleg să arate. Şi putem lua ca exemplu situaţiile în care mergi la un interviu sau te duci la o conferinţă.

Dacă ar veni o femeie care nu este epilată pe picioare, de exemplu, cu siguranţă ar fi sancţionată simbolic: nu ar fi luată în serios sau anumite persoane ar considera că este ceva în neregulă cu ea, că are o problemă din cauză că nu s-a supus acestor reguli sociale, conform cărora femeile trebuie să se prezinte întotdeauna ca scoase din revistă.

În plus, modelele promovate până la urmă în mass-media şi în revistele dedicate femeilor încurajează nişte standarde de frumuseţe care sunt greu de obţinut, unele chiar imposibil“, a explicat activista.

În plus, Andreea Bragă e de părere că epilarea nu ţine doar de igienă, principalul argument al celor care se împotrivesc acestei campanii, pentru că dacă ar fi aşa, crede ea, acest lucru s-ar aplica şi în cazul bărbaţilor.

„E clar că femeile sunt presate să aloce mult timp pentru îngrijirea personală comparativ cu bărbaţii. Încă nu suntem libere să fim naturale. Sigur, fiecare femeie este liberă să trăiască aşa cum doreşte. Însă această libertate vine la pachet cu nişte sancţiuni din partea societăţii, există nişte repercusiuni dacă alege să facă asta. Nu cred că este o chestie ce ţine doar de igienă, pentru că dacă ar fi aşa, asta s-ar aplica şi bărbaţilor. Şi vedem că există un dublu standard.

Măsurile acestea de igienă nu sunt impuse de societate şi bărbaţilor. Ba din contră, dacă vedem bărbaţi epilaţi pe picioare, cumva intră în contradicţie cu ideea de masculinitate, aşa cum o înţelegem noi ca societate. Adică, am senzaţia că pilozitatea în cazul bărbaţilor este direct proporţională cu masculinitatea“.

„Acest statement politic este deja stupid“

Pe de altă parte, jurnalista Sidonia Bogdan e de părere că acest demers este unul stupid şi că, în fond, epilarea este o formă de civilizaţie.

„Noul trend în materie de feminism: să ţi se explice doct că e opţiunea femeilor să îşi lase părul lung la subraţ şi pe picioare, pentru că asta e o regulă impusă de comercial.

Aş vrea ca pe această logică să nu se mai spele niciodată pe dinţi, pentru că atunci când a fost impusă această cutumă (în SUA, după Primul Război Mondial, soldaţilor care se plângeau de dureri dentare) evident că a avut de câştigat industria pastei de dinţi, un construct 100% comercial.

La fel, să nu se tundă niciodată, să nu se împarfumeze, să nu îşi taie unghiile. Doar să se spele. Sunt multe femei care nu se epilează pe braţe, inghinal, intră în relaţii cu bărbaţi pe care nu-i deranjează asta, e treaba lor, dar acest statement politic este deja stupid.

Epilatul e o chestiune de igienă şi un construct civilizaţional.

Aceste întoarceri - sigur, sterile, că nu prind - la obiceurile tribale, cu femeia peşterii care trebuie apreciată aşa cum e ea de la natură sunt ipocrite. Şi nu e semn de feminism, şi pe bărbaţi există «presiuni».

Îşi tund firele care curg din nas, mulţi se epilează, unii se pensează, dacă e cazul, unii îşi fac manichiura.

Există cosmetice şi pentru bărbaţi. Este o chestiune de estetică şi igienă. Şi da, e semn de civilizaţie“, a scris jurnalista pe Facebook.

Georgiana Mutescu, specialist în estetică, confirmă că epilarea este şi o chestiune de sănătate şi de igienă personală, pentru că firele de păr pot da naştere mai multor afecţiuni ale pielii, precum iritaţii, furunculoză şi chiar foliculită.

„Mai mult, firele de păr care cresc foarte lungi favorizează transpiraţia şi apariţia mirosurilor neplăcute şi pot irita pielea“, a spus specialista.

Ea a menţionat şi că epilarea este un serviciu unisex: „Epilarea nu este asociată neapărat cu feminitatea, pentru că în prezent mai mult de 30% dintre clienţii centrelor de înfrumuseţare Nomasvello sunt domni. Din ce în ce mai mulţi bărbaţi aleg să se epileze, pentru a avea o piele sănătoasă şi a da un randament mai mare în sălile de sport.

De aici a apărut şi termenul de «spornosexual», care defineşte un bărbat cu preocupări estetice, preocupat de propria imagine şi de îmbunătăţirea ei constantă, fără exagerări.

Aşadar, epilarea ţine de estetic şi e un serviciu unisex“.

„Neglijenţa nu poate fi urcată la standard de frumuseţe“

La rândul ei, psihologul Keren Rosner a declarat că femeile care se alătură acestei campanii vor să capteze atenţia, având un comportament exagerat şi e de părere că neepilarea este o formă de neglijenţă, care nu poate fi urcată la nivel de standard de frumuseţe.

„Eu cred că standardele de frumuseţe includ igiena şi îngrijirea, care nu pot fi contrazise de mesaje denigratoare de acest fel. Este vorba de simţul estetic care nu poate fi negat de nicio concepţie care vrea să se impună acum din punctul de vedere al feministelor. 

Neglijenţa nu poate fi urcată la standard de frumuseţe. Şi acest comportament este situat la o extremă, este exagerat negativ aşa cum excesul poate fi la polul opus.

Orice abuz este nociv, inestetic, nedorit, nesănătos. Şi neglijarea şi forma pe care o promovează acum feministele, dar şi cealaltă formă exagerată de îngrijire şi de intervenţie permanentă.

Cred că această manifestare este doar un comportament demonstrativ, care denotă nevoia de a ieşi în evidenţă cu ceva. Să fie observabile, chiar dacă este neplăcut celui care priveşte.

Este o formă de revoltă faţă de preocuparea exagerată de aspectul fizic şi de intervenţiile care devin foarte variate şi sofisticate din ultima perioadă“. În schimb, activista feministă Andreea Bragă consideră campania „o eliberare de norme impuse femeilor, inclusiv asupra corpurilor femeilor“ şi crede că poate fi un model pentru alte tinere, adolescente, femei, care arată că multe resimt presiunea standardelor de frumuseţe.

„Eu susţin orice formă de libertate a femeilor şi susţin inclusiv această campanie. E clar că există femei care doresc prin această campanie să atragă atenţia tocmai asupra acestor standarde duble şi asupra normelor impuse asupra femeilor.

Sigur că poate fi considerată nu neapărat urgentă, comparativ cu alte probleme. Dar nu cred că este de succes să facem o ierarhie sau să prioritizăm lucrurile. Ele nu se exclud. Dacă au iniţiat această campanie, foarte bine, sunt sigură că sunt multe alte lucruri care pot fi făcute pentru drepturile femeilor în România şi în lume în general“, a adăugat Andreea Bragă.   

Psihologul Keren Rosner nu crede însă că această campanie va avea un impact real şi notează faptul că aspectul fizic este un criteriu de selecţie în ceea ce priveşte parteneriatul, dar şi o formă de respect pentru cei din jur.

„Cred că nu va avea succes. Va coopta persoane care sunt foarte revoltate, care probabil că au alte complexe pe care nu ştiu cum să le rezolve şi atunci găsesc această formă de revoltă.

Ca în orice domeniu, trebuie să fie un echilibru în tot ceea ce facem. Dacă nu investim bani şi dacă nu asta este principala noastră ocupaţie, epilatul face parte din viaţa cotidiană, din igiena personală şi din bunul simţ cu care ne prezentăm în faţa celorlalţi.

Aspectul fizic are importanţă şi spune ceva despre personalitatea fiecăruia. Este un criteriu care creionează profilul psihologic al unei persoane: dacă este o persoană îngrijită sau nu, dacă se preocupă de sine şi cât de mult se respectă pe sine şi îi respectă pe ceilalţi. Pentru că este şi o formă de respect să ai grijă de tine. Este o problemă atunci când această preocupare este exclusivă“, explică Rosner. 

De asemenea, specialista detaliază şi de ce nu este de acord cu această formă de neglijenţă: „Frumuseţea este un criteriu de selecţie în ceea ce priveşte parteneriatul, prieteniile, generează o stare de bine, creşte stima de sine, încrederea de sine şi încrederea în reuşită şi, până la urmă, oamenii se ghidează după anumite standarde care contribuie la frumuseţe şi contribuie la un aspect plăcut, pentru că aspectul nu este exclusiv pentru sine, ci este şi pentru ceilalţi.

Impactul vizual este foarte puternic şi generează emoţii foarte variate, fiecare îşi doreşte, în momentul în care întâlneşte o altă persoană, ochii care îl privesc să fie admirativi. Şi din acest motiv nu cred în reuşita promovării acestui gen de neglijenţă. Sunt de acord cu un echilibru şi cu un anumit bun simţ, care înseamnă un drum de mijloc. Nici la o extremă, nici la cealaltă. Dar, această manifestare a feministelor cred că este şi o formă de a ieşi în evidenţă. Epilatul nu este obligatoriu.

În prezent este o opţiune, însă fiecare optează pentru varianta care i se pare mai potrivită şi mai bună. Nimeni nu te forţează, dar sunt nişte lucruri care ţin de igienă.

Chiar astăzi am avut un pacient care mi-a spus că a făcut polo în tinereţe şi că el se epila atunci pentru că era o cerinţă a sportului. Nu ţine exclusiv de moft.

Este o investiţie în tine, dar este şi o formă de igienă, iar timpul este variat. El diferă de la cât de mult vrei să intervii şi de la cât vrei să faci pentru tine şi cât nu“, a conchis Rosner.  

sursa: adevarul

VIDEO: „Joni 75”, filmul celor două concerte aniversare Joni Mitchell, proiectat în cinematografe pe 7 februarie 2019

„Joni 75”, filmul celor două concerte aniversare dedicate artistei canadiene Joni Mitchell, va fi proiectat în cinematografele nord-americane pe 7 februarie. 

Sub numele „The Music Center Presents Joni 75: A Birthday Celebration”, Trafalgar Releasing îl va prezenta pentru o singură seară în sălile din Statele Unite şi Canada.Coloana sonoră va fi lansată pe 1 martie, prin casa de discuri Verve.

Show-urile „Joni 75” au avut loc pe 6 şi 7 noiembrie 2018, la Los Angeles, cu casa închisă, iar între invitaţi s-au numărat James Taylor, Graham Nash şi Kris Kristofferson, Chaka Khan, Diana Krall, Seal, Emmylou Harris, Brandi Carlile, Norah Jones, Rufus Wainwright şi Glen Hansard.

Cel de-al doilea concert a avut loc chiar de ziua artistei, care a urcat pe scenă la final alături de toţi invitaţii.

Trafalgar Releasing a mai lansat în cinematografe „Coldplay: A Head Full of Dreams”, „Burn the Stage: The Movie” şi „Muse: Drone World Tour”.

Roberta Joan Mitchell, născută pe 7 noiembrie 1943, în provincia Alberta (Canada), este cântăreaţă şi compozitoare. Şi-a început cariera la jumătatea anilor 1960, iar până în prezent a lansat 19 albume de studio. Cel mai recent material de studio al ei, „Shine”, a apărut în 2007. Recunoscută drept unul dintre cei mai influenţi artişti folk-rock, Mitchell a fost recompensată cu nouă premii Grammy, dintre care unul onorific, şi trei Juno Awards. A fost inclusă în Canadian Music Hall of Fame, în 1981, şi în Rock and Roll Hall of Fame, în 1997. Din palmaresul ei fac mai parte Century Award din partea Billboard şi Polar Music Prize.

Între cele mai cunoscute single-uri ale ei se numără „Big Yellow Taxi”, „You Turn Me On, I'm a Radio", „Free Man in Paris", „Jericho”, „Cool Water” şi „Both Sides, Now".

Festivalul oficial Woodstock 50, în perioada 16 - 18 august 2019

Festivalul oficial Woodstock 50 va avea loc în perioada 16 şi 18 august, în Watkins Glen (New York), a anunţat miercuri Michael Lang, cofondator şi coproducător al evenimentului din 1969. 

Anunţul vine la două săptămâni după ce o celebrare a 50 de ani de la Woodstock a fost anunţată pentru 15 - 17 august, la Bethel Woods Center for the Arts, pe locul unde s-a desfăşurat legendarul eveniment.

În anunţul făcut, Lang susţine că acesta este singura aniversare autorizată a festivalului din 1969 şi că aceasta va beneficia de un lineup „uimitor”, care va fi anunţat săptămânile următoare.

Spaţiul pe care va fi organizat evenimentul aniversar, pista de curse Watkins Glen International, are o suprafaţă de 4 km pătraţi. Aici au mai fost organizate festivaluri, inclusiv Summer Jam 1973, la care au cântat The Band, The Grateful Dead şi Allman Brothers Band.

„Este momentul să punem capăt speculaţiilor şi să anunţăm oficial că Woodstock 50 va avea loc”, a transmis Lang, citat de Variety. „Festivalul din 1969 a fost o reacţie a tinerilor acelei perioade la cauzele pentru care ne simţeam obligaţi să luptăm - drepturi civile, ale femeilor, anti-război, şi a uşurat misiunea noastră de a împărtăşi pace, dragoste şi muzică. Astăzi, în ţara noastră există aceeaşi dezbinare şi am învăţat că muzică are puterea de a aduce oamenii împreună. Aşadar, este timpul să aducem spiritul Woodstock înapoi şi să ne facem vocile auzite”.

La acest festival vor fi amplasate 3 scene principale pe care vor urca peste 60 dintre „cele mai mari nume din rock, hip hop, pop şi country”, se mai arată în anunţ. Lang a specificat că, pe lângă tinerele talente, vor susţine concerte şi artişti veterani consacraţi.

„Locul original, Bethel, este minunat, dar prea mic pentru ce preconizăm”, a mai spus el despre spaţiul unde în urmă cu jumătate de secol s-au adunat peste 500.000 de persoane. 

Cea de-a 50-a aniversare Woodstock va fi produsă sub licenţa Woodstock Ventures, ale cărei baze au fost puse de Lang împreună cu Joel Rosenman şi regretatul John Roberts, fondatori ai festivalului. Artie Kornfeld, care a coprodus evenimentul din 1969, se va alătura echipei pentru Woodstock 50.

În perioada 15 - 18 august 1969, în apropiere de New York, a avut loc festivalul Woodstock - Three Days of Peace & Music, la care au cântat, între alţii, Jimi Hendrix, The Who, Santana, Joe Cocker, Janis Joplin, Sly & the Family Stone, The Band, Joan Baez, Grateful Dead, Jefferson Airplane şi Crosby, Stills, Nash & Young. Evenimentul a adunat aproximativ 500.000 de persoane.

Stan Lee va fi omagiat la Los Angeles printr-un eveniment la care vor participa Kevin Smith şi Mark Hamill

Scriitorul şi editorul Stan Lee va fi omagiat la Los Angeles printr-un eveniment la care vor participa, între alţii, Kevin Smith şi Mark Hamill, potrivit The Hollywood Reporter.

Evenimentul, organizat de cineastul Kevin Smith, de companiile Legion M, Agents of Mayhem şi POW! Entertainment, este conceput ca un act caritabil pentru sprijinirea The Hero Initiative, organizaţie nonprofit care ajută creatorii de benzi desenate.

Intitulat „Excelsior! A Stan Lee Celebration”, evenimentul va avea loc pe 30 ianuarie, la TCL Chinese Theatre. Aici va fi amenajată o expoziţie cu lucrări ale lui Lee, dar şi costume inspirate de creaţiile sale, iar sala va găzdui o reprezentaţie muzicală.

Smith va conversa în sala teatrului cu actorul Mark Hamill („Star Wars”), cu Rob Liefeld (co-creator al lui Deadpool), cu producătorul Michael Uslan („Batman”), cu actorul Vincent D’Onofrio („Daredevil”), cu rapperul RZA şi producătorul Tom DeSanto („X-Men” şi „Transformers”).

Scriitorul şi editorul Stan Lee, creator al unor personaje ca Spider-Man şi Hulk, a murit pe 12 noiembrie 2018, la vârsta de 95 de ani.

Stanley Martin Lieber, pe numele său real, s-a născut pe 22 decembrie 1922, la New York. A fost desenator, scriitor, editor, om de televiziune şi preşedinte al companiei Marvel. În 2009, Disney a cumpărat Marvel Entertainment şi majoritatea filmelor cu supereroi pentru 4 miliarde de dolari.

În colaborare cu mai mulţi artişti, precum Jack Kirby şi Steve Ditko, el a creat personajele Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Daredevil, Thor şi X-Men.

A primit National Medal of Arts în 2008 şi a fost inclus în The Will Eisner Award Hall of Fame (1994) şi Jack Kirby Hall of Fame (1995).

Liderul trupei Radiohead nu va participa la ceremonia Rock and Roll Hall of Fame: Nu o înţelegem cu adevărat, ca britanici

Thom Yorke, liderul trupei Radiohead, nu va participa la ceremonia Rock and Roll Hall of Fame de anul acesta, unde grupul britanic va fi inclus alături de The Cure, Def Leppard, Roxy Music şi The Zombies. 

Într-un interviu acordat Variety, el a precizat că programul nu îi va permite să participe la gală.

Ceremonia de includere a celor cinci trupe britanice şi a cântăreţelor americane Janet Jackson şi Stevie Nicks va avea loc pe 29 martie la Barclays Center din Brooklyn.

„Nu pot. Ştiu că nu pot, din cauza partiturilor de pian pe care le-am scris. Trebuie să fiu la Filarmonica din Paris”, a spus el. Piesa muzicală scrisă pentru Katia şi Marielle Labèque va avea premiera la Philharmonie de Paris pe 7 aprilie.

Rock and Roll Hall of Fame nu i-a încântat niciodată pe membrii trupei Radiohead, a mai spus Yorke. „Nu vrem să jignim pe nimeni. Credem că pur şi simplu nu o înţelegem. Ne-a fost explicat, aşa că suntem bine. Dar nu o înţelegem cu adevărat, ca britanici. Cred că problema noastră vine din faptul că toate ceremoniile din Marea Britanie sunt nişte mizerii. Am crescut cu Brits (Brit Awards, n.r.), care sunt ca un accident de maşină comis sub influenţa alcoolului în care nu vrei să fii implicat”, a glumit el.

„Deci, nu prea ştim ce să facem cu asta”, a continuat muzicianul.

Piesa „Suspirium”, pe care a compus-o pentru filmul lui Luca Guadagnino „Suspiria”, a fost inclusă pe lista scurtă pentru o nominalizare la categoria „cel mai bun cântec original” a premiilor Oscar.

„Chestia cu Oscarul are mai mult sens, cred, pentru că mi-a fost explicată mai mult. Sper că va fi nominalizată (piesa, n.r.). Ar fi minunat, pentru că a însemnat un an şi jumătate din viaţa mea şi am muncit din greu. Uneori, este frumos să fii recunoscut. Uneori, dacă înţelegi ce înseamnă”.

Thom Yorke semnează întreaga coloană sonoră a filmului lui Guadagnino. Albumul „Suspiria” a fost lansat în octombrie 2018. Aceasta este prima coloană sonoră creată de Yorke pentru un lungmetraj.

Nominalizările pentru premiile Oscar vor fi anunţate pe 22 ianuarie.

Cristina Neagu a fost operată la genunchiul drept, în Belgia. Sportiva este optimistă și începe recuperarea

Handbalista Cristina Neagu a anunţat miercuri că a fost operată cu succes la genunchiul drept, în Belgia, în urma rupturii de ligament încrucişat anterior suferită la Campionatul European din Franţa.

„Fără tine handbalul este pustiu!" i-au transmis colegele de la CSM Bucureşti, care o aşteaptă pe Cristina să revină pe teren în iulie.


„M-am trezit cu zâmbetul pe buze! Totul a decurs bine şi de acum înainte cu forţă spre revenire !" au fost primele rânduri scrise de Cristina Neagu după operaţia efectuată la genunchiul drept în clinica "Aspetar" din Antwerp.

La reconstrucţia artroscopică a ligamentului încrucişat anterior rupt în meciul România - Ungaria, medicii, coordonaţi de doctorul Marc Martens, au folosit cea mai modernă metodă pentru ligamentoplastie, tehnica "All-Inside Graft Link".

Operaţia s-a efectuat artroscopic, minim-invaziv şi a realizat reproducerea cât mai exactă a lungimii, grosimii, locurilor de inserţie şi a orientarii fibrelor ligamentului nativ rupt prin utilizarea unei grefe.

„Vă mulţumesc pentru mesaje şi sprijin !" şi-a încheiat mesajul Neagu după a treia intervenţie chirurgicală majoră din cariera sa. Cea mai gravă a fost la umărul drept, a fost efectuată în SUA și în urma ei  a stat departe de teren un an şi jumătate.

VIDEO: Kevin Hart a confirmat că nu va fi gazda ceremoniei Oscarurilor din 2019: ''Am trecut peste asta''

Actorul american de comedie Kevin Hart a confirmat miercuri în emisiunea ''Good Morning America'' că nu va fi gazda ceremoniei de decernare a premiilor Oscar din acest an adăugând că nu doreşte să mai discute despre acest subiect, conform DPA.

Actorul a fost invitat miercuri la emisiunea ''Good Morning America'' unde a vorbit despre controversata temă legată de prezentarea celei de-a 91-a ceremonii de decernare a premiilor Academiei Americane de Film.

''Vreau ca toată lumea să ştie că am terminat cu asta", i-a spus Hart coprezentatorului emisiunii, Michael Strahan. "Este o decizie pe care am luat-o personal şi nu vreau să mai discut despre ea'', a adăugat el.

Decizia sa a fost cu atât mai grea cu cât Hart se află turneu de promovare a celui mai recent film, ''The Upside'', în care joacă alături de Bryan Cranston.

Hart a fost anunţat la 4 decembrie drept gazdă a ceremoniei Oscarurilor din 2019, numirea sa fiind însă urmată la scurt timp de un val de critici provocate de unele comentarii făcute de acesta pe Twitter cu ani în urmă la adresa persoanelor LGBT.

Două zile mai târziu, actorul a decis să renunţe să fie gazda galei din luna februarie. ''Am ales să renunţ să fiu gazda Oscarurilor de anul acesta... deoarece nu doresc să creez o diversiune într-o noapte care ar trebui celebrată de atât mulţi artişti extrem de talentaţi. Îmi cer scuze sincer faţă de toată comunitatea LGBT pentru remarcile mele insensibile din trecut", a justificat Hart pe Twitter.

În săptămânile care au urmat, Kevin Hart a continuat să se apere în faţa criticilor şi a insistat că şi-a cerut anterior scuze faţă de comunitatea LGBT pentru glumele şi mesajele publicate pe Twitter.

''Sunt convins că am rezolvat problema şi am spus tot ce aş putea spune'', a subliniat actorul în interviul de miercuri. ''Aşa că am trecut peste asta'', a confirmat el.

''Sunt un om bun, iubesc să iubesc, dacă nu vedeţi asta, atunci... problema este la voi. Nu ar trebui să dovedesc cine sunt. Dacă cineva vrea să îl vadă pe Kevin Hart drept un mare monstru care nu ar iubi pe altcineva din cauza alegerii sale în viaţă, atunci n-are decât'', a adăugat actorul.