Mii de polonezi îi aduc, în principalele oraşe din ţară, un omagiu primarului Gdanskului Pawel Adamowicz, înjunghiat în inimă; agresorul, inculpat de crimă. Discursul emoţionant susţinut de Donald Tusk, fostul său aliat politic

Mii de polonezi au participat luni seara la adunări împotriva violenţei, organizate în mai multe oraşe după moartea primarului din Gdansk Pawel Adamowicz, înjunghiat duminică seara de un bărbat la un eveniment de caritate public, relatează AFP. 

Lovit în mai multe rânduri cu un cuţit de către un infractor, ale cărui motivaţii rămân neclare, primarul din Gdansk a decedat luni după-amiază.

Pawel Adamowicz, care a condus oraşul timp de 20 de ani, a suferit o rănă gravă la inimă, altele la diafragmă şi la alte organe din cavitatea abdominală, potrivit medicilor săi. El a pierdut o ”cantitate enormă” de sânge.

Atacul a avut loc duminică seara, în faţa câtorva sute de persoane, inclusiv copii, pe o scenă ridicată în vederea unei acţiuni caritative naţionale de colectare de fonduri destinate achiziţionării unor echipamente spitaliceşti.

Agresorul, un locuitor de la Gdansk în vârstă de 27 de ani, care tocmai ispăşise o îndelungată pedeapsă la închisoare în urma unor atacuri armate, a fost inculpat de crimă, a anunţat parchetul.

Bărbatul, reţinut imediat după crimă, a cărui stare mentală urmează să fie examinată de către psihiatri, nu a recunoscut faptele. El riscă închisoarea pe viaţă.

Luni seara, mii de persoane s-au adunat în tăcere în centrul istoric al oraşului Gdansk pentru a-i aduce un omagiu lui Pawel Adamowicz şi a protesta faţă de violenţă.

”Dragă Pawel, vreau să-ţi promit că, pentru tine, pentru noi, noi vom apăra Gdanskul nostru, Polonia noastră şi Europa noastră de ură şi dispreţ. Ţi-o promitem. Adio Pawel!”, a declarat în faţa mulţimii Donald Tusk, preşedintele Consiliului European, care a venit la faţa locului luni seara pentru a-i aduce un omagiu prietenului şi fostului său aliat politic.

”Tu ai fost mereu acolo unde trebuia să apară o faţă bună şi curajoasă care să se opună răului”, a mai declarat fostul premier liberal polonez, el înuşi originar din acest oraş de coastă, la Marea Baltică.

Adunări asemănătoare au avut loc în mai multe oraşe poloneze, cele mai mari la Varşovia, Cracovia (sud), Poznan (vest) şi Wroclaw (vest).

DOLIU NAŢIONAL

Preşedintele Andrzej Duda, care i-a adus un omagiu lui Adamowicz, "un mare om politic”, a anuţat că ziua funeraliilor acestuia, a cărei dată urmează să fie hotărâtă de familie, va fi proclamată zi de doliu naţional.

Locuitori ai Gdanskului intervievaţi de AFP nu şi-au ascuns tristeţea faţă de anunţul morţii primarului, marcată prin tragerea clopotelor în toate bisericile.

”Este un şoc că un asemenea lucru se poate întâmpla la Gdansk (...). Este violenţă, un lucru pe care nu l-am avut în Polonia până acum”, a reacţionat Maciej Szczepanski, un angajat de birou în vârstă de 45 de ani. ”Este vina situaţiei politice, mai ales partidul aflat la putere (Lege şi Justiţie - PiS, conservator) pune gaz pe foc”, însă ”nu ne putem lăsa luaţi de ură”.

”Eu sunt furioasă şi în acelaşi timp tristă”, deplângea Agnieszka Naruszewicz, în vârstă de 35 de ani, o învăţătoare la o şcoală mică. ”El strângea bani pentru a salva vieţile copiilor, oamenilor de toate vârstele şi iată că a murit. Ne va lipsi mult la Gdansk”.

Agresiunea a provocat un şoc în Polonia, o ţară în care, practic, nu s-a înregistrat vreun incident violent de acest fel de la căderea comunismului, în urmă cu 30 de ani, cu excepţia asasinării prin împuşcare, la Lodz, în 2010, a unui membru PiS de către un bărbat considerat responsabil de faptele sale, care şi-a invocat ”ura” faţă de acest partid, aflat atunci în opoziţie.

Agresorul lui Adamowicz a vizat principalul partid de opoziţie, Platforma Civică (PO).

Înainte să fie reţinut pe scenă, unde l-a înjunghiat pe Adamowicz, acest bărbat a declarat că a fost aruncat la închisoare, în pofida faptului că era nevinovat, şi ”torturat” de PO.

Acest partid a susţinut candidatura lui Pawel Adamowicz în alegerile municipale din toamnă, în care acesta a obţinut o victorie, detaşat, cu peste 64% din voturi.

”De aceea moare Adamowicz”, a spus agresorul.

May, în faţa unei înfrângeri zdrobitoare în votul din Camera Comunelor privind acordul Brexitului

Premierul britanic Theresa May pare să se îndrepte spre o înfrângere zdrobitoare în Camera Comunelor care se pregăteşte să voteze acordul privind Brexitul marţi, scrie The Guardian. 

Conform unei analize The Guardian, peste 200 de parlamentari vor vota împotriva lui May.

Surse din Partidul Laburist au informat că dacă May nu va aduce nişte concesii neaşteptate, o victorie substanţială împotriva sa îl va determina pe liderul opoziţiei, Jeremy Corbyn, să ceară un vot de neîncredere în guvern, chiar marţi noaptea.

Însă cum parlamentarii conservatori cel mai probabil nu vor susţine moţiunea, Corbyn va fi presat să ceară organizarea unui al doilea referendum.

Membrii cabinetului nu ştiu cum plănuieşte May să continue procesul Brexitului dacă va pierde votul şi opiniile lor rămân împărţite în acest sens.

Cei pro-Brexit sunt convinşi că premierul ar trebui să se întoarcă la Bruxelles şi să încerce să renegocieze acordul iar cei pro rămânerea în UE speră că ea va ajunge la un compromis cu Partidul Laburist.

Luni, May a făcut apel la parlamentari să o susţină şi să reanalizeze acordul. Ea a subliniat că este singura opţiune care ar putea duce la realizarea Brexitului.

Însă există puţine semne că acest discurs ar fi ajutat în vreun fel. Puţini parlamentari au fost convinşi de clarificări oferite de o scrisoare a liderilor UE privind soluţia de rezervă pentru graniţa dintre Irlanda şi Irlanda de Nord.

Înfrângerea fiind aproape inevitabilă, parlamentarii susţinuţi de fostul ministru conservator Nick Boles sperau să preia controlul agendei din parlament şi să forţeze guvernul să caute un acord de tipul înţelegerii pe care o are Norvegia cu UE.

Există speculaţii din ce în ce mai puternice la Westminster privind faptul că indiferent ce cale va alege May, ea va fi forţată să ceară amânarea Brexitului. Ea nu a exclus complet această variantă luni, specificând că speră să nu fie necesară.

„Părăsim (UE) pe 29 martie. Am fost clară când am spus că nu cred că ar trebui să extindem articolul 50 şi nu cred că ar trebui să avem un al doilea referendum. Avem un mandat de la poporul britanic de a pleca şi este datoria noastră să livrăm acest lucru, dar vreau să o fac în aşa fel încât să fie fără probleme şi să protejăm locurile de muncă şi securitatea”, a afirmat May.

Există îngrijorări în guvern că nu va fi destul timp pentru a crea legislaţia necesară ori pentru a implementa acordul de retragere ori pentru a face pregătiri pentru un Brexit fără acord.

Doar patru membri ai Partidului Laburist au declarat că ar putea vota în favoarea acordului. Liderul partidului, Jeremy Corbyn, a făcut apel la parlamentarii laburişti să îşi păstreze cumpătul, într-un discurs ţinut înaintea votului: „Theresa May a încercat să şantajeze parlamentarii laburişti pentru a vota acordul, ameninţând că ţara va fi în haos dacă nu va exista niciun acord. Ştiu, după conversaţii cu colegii, că acest lucru a eşuat. Partidul Laburist nu va fi şantajat”.

VIDEO: Bunele maniere la restaurant. Reguli de respectat la servirea mesei. Cine dă comanda și cine plătește

Sunt câteva reguli stricte care trebuie respectate atunci când păşim într-un restaurant.

Bărbatul intră primul, dă comanda și plătește nota.

O seară la restaurant este foarte plăcută. Însă, sunt reguli stricte, atât pentru bărbați, cât și pentru femei.

Pentru a evita situaţiile neplăcute, începând cu aşezatul pe scaun, folosirea şerveţelului ori abordarea chelnerului, este importat să fim atenţi la câteva detalii.

Bune maniere la restaurant

  1. Când intrăm într-un restaurant, nu trântim uşa în nasul celui din spatele nostru, ci chiar o ţinem, ca să poată intra şi el. E normal ca acesta să ne mulţumească.  
  2. Nu se intră în restaurant cu paltonul, cu pălăria pe cap sau cu umbrela în mână, chiar dacă vrei doar să te asiguri că sunt locuri libere. Cu atât mai mult, nu-ţi vei pune hainele pe scaunul de alături.  
  3. Primul care intră în restaurant este bărbatul, pentru a-şi proteja invitata de privirile curioase ale celor din jur şi pentru a-i cere şefului de sală să-i indice o masă liberă.
  4. În orice situaţie, doamna este rugată să-şi aleagă locul pe care-l doreşte.  
  5. Bărbatul trage scaunul pe care urmează să se aşeze invitata sa şi ocupă locul de vizavi, dacă e liber.  
  6. Lista de bucate este consultată de fiecare în parte. După ce s-au hotărât ce vor să mănânce şi să bea, domnul este cel care dă comanda.
  7. O doamnă evită să vorbească cu chelnerul, pe tot parcursul mesei.
  8. O doamnă nu intră într-un local unde se servesc cu predilecţie băuturi alcoolice. În schimb, îi este permis să intre într-un restaurant de lux.
  9. Nu va arunca priviri insistente şi curioase prin sală, nu se va pieptăna şi nu-şi va retuşa machiajul la masă.
  10. O doamnă sau două doamne singure într-un restaurant nu-şi vor comanda niciun fel de băuturi tari şi ar fi de dorit să evite chiar şi vinul.

Cum stăm la masă

  • Când începem să mâncăm, ne aşezăm confortabil, apropiindu-ne de masă, pentru a nu ne pune şervetul pe genunchi. Îl folosim doar pentru a ne şterge buzele, la nevoie, şi nu-l împăturim frumos la sfârşit.
  • Serviciul la masă intră în atribuţiile chelnerului,care le dă întotdeauna întâietate doamnelor. Dacă, în lipsa acestuia, bărbatul toarnă vin în pahare, nu pune sticla pe masă, ci în frapieră.
  • Masa ia sfârşit numai la dorinţa doamnei care vă însoţeşte. Chemaţi discret chelnerul, pentru a achita nota de plată. Verificaţi-o cu o privire, căci aveţi dreptul să corectaţi greşelile flagrante. Dacă se iveşte o problemă, o rezolvaţi simplu, cerând lămuriri chelnerului. Veţi apela la patron numai dacă este absolut nevoie. 
  • La plecare, bărbatul îşi ajută partenera să se ridice, trăgându-i scaunul.
  • La garderobă, prima care se îmbracă este doamna.Garderobiera nu intervine şi nici doamna nu-l ajută pe domn să-şi pună paltonul sau fularul.

SURSA: adevarul.ro, ”Codul bunelor maniere“,de Aurelia Marinescu (1996)

VIDEO: Gala Critics’ Choice Awards 2019! Charlize Theron, Nicole Kidman, Lady Gaga, Emily Blunt au fost vedetele cele mai lăudate pentru ţinutele lor pe covorul roşu

Cea de-a 24-a ediţie a galei Critics’ Choice Awards a avut loc duminică seară, în oraşul american Santa Monica.

Vedetele s-au înghesuit pe covorul roşu în ţinute sexy datorită importanţei acestor premii.

Distincţiile acordate de Broadcast Film Critics Association şi de Broadcast Television Journalists Association sunt, din punct de vedere statistic, indicatori ai viitorilor laureaţi ai Premiilor Oscar.

Charlize Theron, 43 de ani, a strălucit într-o ţinută Givenchy

Foto: profimedia

Cea mai elegantă divă de la gală a fost Charlize Theron (43 de ani), într-o rochie şic argintie, marca Givenchy. 

Nicole Kidman, 51 de ani, a purtat o rochie Armani

Foto: profimedia

Nicole Kidman (51 de ani) a atras de asemenea toate privirile într-o ţinută în alb şi negru, semnată de creatorii de la prestigioasa Casă de modă Armani.

Lady Gaga, 32 de ani, a fost elegantă într-o rochie Calvin Klein

Foto: profimedia

Cântăreaţa Lady Gaga (32 de ani) a renunţat la obişnuitele sale ţinute şocante pentru o rochie albă cu nuanţe roz, cu trenă, Calvin Klein, foarte elegantă şi cu un decolteu generos.

Emily Blunt, 35 de ani, s-a remarcat într-o ţinută Prada

Foto: profimedia

Actriţa Emily Blunt (35 de ani) s-a remarcat de asemenea într-o rochie sexy, marca Prada.

Filmul “Roma” a fost marele câştigător al galei.

Drama în alb şi negru a obţinut premiile pentru cel mai bun film, cel mai bun lungmetraj străin, cel mai bun regizor şi cea mai bună imagine.

Lady Gaga (“A Star Is Born”) şi Glenn Close (“The Wife”) au primit premiul pentru cea mai bună interpretare feminină, iar Christian Bale (“Vice”), premiul pentru cea mai bună interpretare masculină. 

Julia Roberts nu a nimerit ţinuta

Julia Roberts, 51 de ani

Foto: profimedia

Actriţa Julia Roberts, în vârstă de 51 de ani, a fost criticată pentru ţinuta pe care a ales-o la gala Critics’ Choice Awards.

Ea a purtat o costumaţie cu pantaloni, creată de Stella McCartney, pantofi Louis Vuitton şi bijuterii Messika.

 Ţinuta nu numai că nu îi stătea bine, dar nici nu se potrivea cu eleganţa rochiilor purtate de celelalte colege ale sale.

Julia a venit într-o ţinută asemănătoare celei pe care a purtat-o la Globurile de Aur, în seara de 6 ianuarie.

Şi atunci a purtat o costumaţie cu pantaloni semnată tot de Stella McCartney, care a fost foarte apreciată. Însă ţinuta de atunci era sexy şi i se potrivea de minune.

Cod mov în Europa. Zăpada a ajuns în Africa

Iarna s-a transformat în coşmar! 26 de oameni au pierit în cea mai violentă furtună de zăpadă care s-a abătut asupra Europei în ultimii 30 de ani.

Germania a instituit nivelul maxim de alertă meteo: codul violet.

În Alpi, la peste 800 de metri altitudine, zăpada avea peste 3,2 metri înălţime şi meteorologii au anunţat vânturi de 85 km/h şi ninsori abundente.

Urgia albă s-a dezlănţuit cu o sălbăticie înfricoşătoare acum mai bine de şapte zile. Sudul Bavariei este complet paralizat şi mii de turişti aflaţi în staţiunile montane se roagă pentru viaţa lor.

Ieri, o avalanşă puternică a lovit hotelul Hubertus, din Balderschwang, Germania, blocând peste 100 de turişti în interior. Mai mulţi copaci au fost doborâţi de cantitatea imensă de zăpadă şi au blocat accesul în Harburg, Germania.

Peste 1.100 de turişti au rămas blocaţi în staţiunile montane dintre Germania şi Austria, după ce între 11 şi 13 ianuarie au căzut precipitaţii care au ridicat troiene de peste trei metri.

Autorităţile din Elveţia, Germania, Serbia, Muntenegru şi Franţa au emis avertismente către localnicii din localităţile de munte anunţându-i asupra riscurilor. Peste 300 de acoperişuri au cedat sub greutatea zăpezii.

Trenurile din gara din München au fost blocate duminică preţ de ore în şir din cauza nivelului uriaş de zăpadă.

Accesul către Munţii Pădurea Neagră a fost închis încă de sâmbătă şi riscul producerii de avalanşe este mai crescut ca oricând.

Conform meteorologilor austrieci, acest nivel crescut de precipitaţii se produce o dată la 30 sau 100 de ani.

Codul violet impus de autorităţi în Germania este o premieră în ultimul veac.

Fenomene meteorologice ciudate au avut loc şi în nordul Africii. Zilele trecute a nins în Algeria şi Tunisia, la altitudine.

Furtuna de zăpadă a ajuns până în Liban, unde a stârnit panică într-o tabără pentru refugiaţi. Nici nordul SUA şi Canada nu au scăpat de haosul alb.

Mai multe zboruri din Washington şi New York au fost amânate din cauza ninsorilor abundente şi mai multe autostrăzi interstatale au fost închise din cauza stratului mare de omăt. 

România: Vânt şi viscol până miercuri seara

Administraţia Naţională de Meteorologie a prelungit avertizarea de vreme severă. Astfel, 27 de județe vor fi sub cod galben de vânt, iar meteorologii avertizează și asupra ninsorilor și depunerii de polei.

Astfel, până miercuri seară, în majoritatea regiunilor, local și temporar vor fi intensificări ale vântului, în general cu viteze la rafală de 45-65 km/h accentuând senzația de rece, iar izolat și trecător, în special în Transilvania și Moldova, zăpada va fi spulberată.

În vestul, nordul și centrul țării temporar vor fi ninsori, în general slabe cantitativ, dar care vor favoriza depuneri de polei. În următoarele două săptămâni, vremea rămâne una specifică lunii ianuarie, cu vreme rece, dar precipitații puține.

Din 16 ianuarie, se va încălzi de la o zi la alta, până în 18 ianuarie, după care va urma o nouă răcire care va dura până în 23 ianuarie. Spre sfârșitul lunii ianuarie, la amiază vor fi în jur de 2 grade, iar noaptea minus 2 grade.

Ce taxe şi impozite locale trebuie să plătim în 2019

Modificările aduse anul trecut Codului Fiscal privesc, printre altele, şi impozitele şi taxele locale, inclusiv termenele până la care pot fi plătite fără penalităţi, dar şi un sistem de bonificaţii pentru plata integrală anticipată.

Orice persoană care are în proprietae o clădire, un teren sau un autovehicul datorează anual impozit pentru acestea. 

Potrivit noului Cod Fiscal, impozitele şi taxele locale sunt: a) impozitul pe clădiri şi taxa pe clădiri; b) impozitul pe teren şi taxa pe teren; c) impozitul pe mijloacele de transport; d) taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor; e) taxa pentru folosirea mijloacelor de reclamă şi publicitate; f) impozitul pe spectacole; g) taxele speciale; h) alte taxe locale.

Termene de plată

Sumele de plată sunt stabilite la nivelul fiecărei primării, inclusiv al celor şase din Capitală.

  • Impozitul pe clădiri se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie, inclusiv.
  • Taxa pentru servicii de reclamă şi publicitate se varsă la bugetul local, lunar, până la data de 10 a lunii următoare celei în care intră în vigoare contractul. 
  • Taxa specială pentru promovare turistică se varsă la bugetul local, lunar, până la data de 10 a lunii următoare celei în care s-a colectat.
  • Impozitul pe spectacole se plăteşte lunar până la data de 10 inclusiv a lunii următoare celei în care a avut loc spectacolul.

Ce bonificaţie se acordă

Pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe clădiri, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv, se acordă o bonificaţie (reducere) de până la 10%, stabilită prin hotărâre a consiliului local.   Plata se poate face atât prin ghişeul.ro, dacă primăriile sunt înscrise, cât şi la sediul Direcţiilor de Impozite şi Taxe locale.   

Dobânzi şi penalităţi pentru neplată

Depăşirea termenului de scadenţă pentru achitarea obligaţiilor fiscale principale aduce cu sine dobânzi şi penalităţi, potrivit Codului de Procedură Fiscală, scrie Avocatnet.ro.

Dobânda se calculează, în esenţă, pentru fiecare zi de întârziere – din prima zi de după termenul de scadenţă şi până la data plăţii sumei datorate. Însă există şi excepţii de la această regulă. În anul 2019, nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere, adică 7,3% pentru un an întreg. Referitor la penalităţile de întârziere, Codul de procedură fiscală dispune, de asemenea, că acestea se calculează pentru fiecare zi de întârziere – din ziua de după termenul de scadenţă şi până la data plăţii datoriei. În anul 2019, nivelul penalităţii de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere, adică 3,65% pentru un an întreg.

În cazul obligaţiilor fiscale principale nedeclarate sau care sunt declarate incorect de către contribuabili şi care sunt stabilite prin decizii de impunere în urma inspecţiei fiscale, se datorează o penalitate de nedeclarare.

Scutiri de la plata impozitului pe clădiri

Codul fiscal prevede peste 20 de situaţii în care nu se datorează impozit/taxă pe clădiri, scrie adevarul.ro. Iată câteva exemple:

  • clădirile aflate în proprietatea/coproprietatea veteranilor şi a văduvelor de război; 
  • clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea/coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate;
  • clădirile care sunt utilizate ca sere, solare, răsadniţe, ciupercării, silozuri;   
  • clădirile utilizate de unităţile şi instituţiile de învăţământ de stat, confesional sau particular, cu excepţia încăperilor care sunt folosite pentru activităţi economice care generează alte venituri decât cele din taxele de şcolarizare, servirea meselor pentru preşcolari, elevi sau studenţi şi cazarea acestora, precum şi clădirile utilizate de către creşe;   
  • clădirile care, prin destinaţie, constituie lăcaşuri de cult, precum şi casele parohiale, cu excepţia încăperilor folosite pentru activităţi economice;   
  • clădirile clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice.

Impozitul pe clădiri nu mai ţine cont de calitatea proprietarului persoană fizică sau juridică, ci de scopul utilizării clădirii. Astfel, impozitele sunt structurate în următoarele 3 categorii:

  1. folosirea clădirii în scop rezidenţial/locuinţă, cu cota de impozitare 2018 între 0,08% şi 0,2%;
  2. folosirea clădirii în activităţi economice (sedii PFA, sedii firmă, cabinete etc) cu procente de impozitare (cota de impozitare 2019) între 0,2% şi 1,3%, cu condiţia ca aceste clădiri să fie reevaluate/ construite/ achiziţionate în ultimii 5 ani.
  3. folosirea clădirii în ac--ti-vităţi economice, dar construcţia nu e reevaluată în ultimii 5 ani, când cota de impozitare 2018 este de 2% din valoarea clădirii.

Brit Awards 2019: Anne-Marie, Dua Lipa, Jorja Smith şi George Ezra, cele mai multe nominalizări

Anne-Marie, Dua Lipa, Jorja Smith şi George Ezra sunt artiştii care au primit cele mai multe nominalizări pentru Brit Awards 2019, ceremonie care va avea loc pe 20 februarie, la Londra. 

Cântăreţele Anne-Marie şi Dua Lipa conduc în lista selecţiilor cu câte patru nominalizări, în timp ce Jorja Smith a primit trei, la fel şi George Ezra.

La categoria „British album of the year” au fost selectate The 1975 - „A Brief Inquiry Into Online Relationships”, Anne-Marie - „Speak Your Mind”, Florence + The Machine - „High As Hope”, George Ezra - „Staying At Tamara's” şi Jorja Smith - „Lost & Found”.

Anne-Marie şi Jorja Smith au fost nominalizate şi la categoria „British female solo artist”, alături de Florence + The Machine, Jess Glynne şi Lily Allen.

George Ezra se regăseşte şi în categoria „British male solo artist”, împreună cu Aphex Twin, Craig David, Giggs şi Sam Smith.

Jorja Smith a fost inclusă în categoria „British breakthrough act” cu Ella Mai, Idles, Mabel şi Tom Walker.

Cel mai bun grup britanic va fi ales dintre The 1975, Arctic Monkeys, Gorillaz, Little Mix şi Years & Years, iar pentru categoria „British single” au fost nominalizate Anne-Marie - „2002”, Calvin Harris & Dua Lipa - „One Kiss”, Clean Bandit ft Demi Lovato - „Solo”, Dua Lipa - „IDGAF”, George Ezra - „Shotgun”, Jess Glynne - „I'll Be There”, RAMZ - „Barking”, Rudimental - „These Days”, Siagla & Paloma Faith - „Lullaby” şi Tom Walker - „Leave A Light On”.

Pentru „International male solo artist” au fost nominalizaţi Drake, Eminem, Kamasi Washington, Shawn Mendes şi Travis Scott”. Cât priveşte interpretele internaţionale, aici au fost selectate Ariana Grande, Camila Cabello, Cardi B, Christine & The Queens şi Janelle Monae.

Pentru categoria „International group” au fost nominalizate Brockhampton, The Carters, First Aid Kit, Nile Rodgers & Chicc şi Twenty One Pilots.