Brandi Carlile, Miley Cyrus, H.E.R. şi Red Hot Chili Peppers au fost adăugaţi în lineup-ul galei Grammy, care va avea loc pe 10 februarie.
Recording Academy a anunţat joi noile nume de artişti care vor cânta la cea de-a 61-a ceremonie a premiilor Grammy.
Red Hot Chili Peppers va urca pe scenă alături de rapperul Post Malone, care anul trecut a făcut duet cu trupa Aerosmith.
Cele patru nume se alătură artiştilor Camila Cabello, Cardi B, Dan + Shay, Malone, Shawn Mendes, Janelle Monáe şi Kacey Musgraves, anunţaţi săptămâna trecută.
Gala Grammy va fi găzduită de cântăreaţa Alicia Keys şi va avea loc la Staples Center din Los Angeles.
Dintre noii anunţaţi, Brandi Carlile a primit şase nominalizări anul acesta - la categoriile „Record Of The Year” („The Joke”), „Album Of The Year” („By The Way, I Forgive You”), „Song Of The Year” („The Joke”), „Best American Roots Performance” („The Joke”), „Best American Roots Song” („The Joke”) şi „Best Americana Album”.
H.E.R. este selectat la categoriile „Album Of The Year” („H.E.R.”), „Best New Artist”, „Best R&B Performance” („Best Part” feat. Daniel Caesar), „Best R&B Song” („Focus”) şi „Best R&B Album”.
Cea de-a 61-a gală a premiilor Grammy este produsă de AEG Ehrlich Ventures pentru Recording Academy.
Cântăreaţa americană Pink va primi o stea pe Hollywood Walk of Fame, în cadrul unei ceremonii care va avea loc pe 5 februarie.
Artista va primi a 2.656-a stea de pe bulevardul hollywoodian.
„Este un artist unic, care te bucură şi suprinde de fiecare dată. Fascinează publicul cu vocea ei şi cu show-urile pline de acţiune”, a spus Ana Martinez, producătoare a Hollywood Walk of Fame, citată de Variety.
Ellen DeGeneres va fi invitată la ceremonia organizată pentru Pink, alături de actriţa Kerri Kenney-Silver.
Născută pe 8 septembrie 1979, Pink şi-a început cariera, în 1995, ca membră a grupului R&B Choice. După ce a semnat cu LaFace Records, şi-a început cariera solo şi a lansat primul album, „Can’t Take Me Home”, în 2000. Acesta a fost premiat cu două discuri de platină în Statele Unite şi a cuprins două single-uri ce au ajuns în top 10 al Billboard 100: „There You Go” şi „Most Girls”.
A lansat 7 albume de studio, care au fost vândute în peste 50 de milioane de copii, a avut 15 single-uri în top 10 al Billboard 100, inclusiv patru pe primul loc.
Cântăreaţa a obţinut, între altele, trei premii Grammy, trei Billboard Music Awards, şapte MTV Video Music Awards, două People’s Choice Awards şi a fost desemnată Femeia Anului de către Billboard în 2013.
Cel mai nou album semnat Pink este „Beautiful Trauma”, lansat pe 13 octombrie 2017. A primit două nominalizări pentru Grammy 2019 - „Best Pop Vocal Album” şi „Best Pop Solo” („What About Us”).
În luna martie 2019, ea va relua turneul „Beautiful Trauma”. Pentru concertele din prima parte a turneului, susţinute în SUA şi Canada în 2018, au fost vândute peste 1 milion de bilete, iar în total ea a susţinut 42 de show-uri cu casa închisă.
Pink susţine câteva organizaţii caritabile, precum Make a Wish Foundation, Autism Speaks, Human Rights Campaign şi No Kid Hungry, şi este ambasador UNICEF.
De când a anunţat că se retrage din carieră, Jack Nicholson, în vârstă de 81 de ani, a fost rareori văzut în public.
Însă, fiind un mare fan al echipei de baschet Lakers, legendarul actor nominalizat la Oscar de 12 ori, nu a ratat meciul de luni, disputat în Los Angeles.
A venit la meci însoţit de fiul său Ray, în vârstă de 26 ani şi a mâncat tot timpul. Evident, meniul din sala polivalentă a constat în cartofi prăjiţi cu ketchup şi maioneză şi un ditamai hamburgerul.
Viaţa de pensionar şi-a pus amprenta pe fizicul lui Jack Nicholson.
Rebelul de la Hollywood, acum în vârstă de 81 de ani, a luat în greutate cel puţin 5 kilograme, în ultimii doi ani. Însă acest lucru nu pare să îl deranjeze. Luni, Jack Nicholson a fost surprins în primul rând la meciul disputat de echipa Lakers pe terenul din Los Angeles.
Jack Nicholson and his son Raymond hang out at the Los Angeles Lakers Vs the Golden State Warriors Basketball game at the Staples Center in Los Angeles, Ca
Pictured: Jack Nicholson,Raymond Nicholson
Ref: SPL5057049 210119 NON-EXCLUSIVE
Picture by: London Entertainment / SplashNews.com
Splash News and Pictures
Los Angeles: 310-821-2666
New York: 212-619-2666
London: 0207 644 7656
Milan: 02 4399 8577
photodesk@splashnews.com
World Rights
El a venit însoţit de fiul lui, Ray Nicholson, de 26 de ani, şi a urmărit partida cu sufletul la gură. Chiar dacă adversarul echipei Lakers a făcut spectacol pe teren, Nicholson a aplaudat prestaţia echipei favorite care a jucat fără vedeta LeBron james.
Echipa Golden State Warriors a reuşit să îl facă pe Nicholson să se ridice în picioare şi să aplaude frenetic.
Toată planeta ştie că Nicholson are abonament la stadionul Lakers de mai bine de patruzeci de ani.
El s-a aflat pe teren inclusiv la victoria echipei Lakers contra adversarilor lor din Minnesota Timberwolves.
Conform People, actorul care are o avere estimată la peste 400 de milioane de dolari a mâncat tot timpul meciului şi a băut inclusiv cola.
Vremea a dat peste cap circulaţia rutieră. Din cauza poleiului, şoferii nu au voie să meargă cu maşina pe A2, pe tronsonul Bucureşti-Drajna, şi pe patru drumuri naţionale din judeţele Buzău şi Ialomiţa.
Şi pe alte două drumuri traficul a fost oprit temporar din cauza unor accidente, conform Infotrafic.
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că circulaţia pe DN1 (E60) este oprită pe ambele sensuri la km 520+300 de metri, între localităţile Şaula şi Izvorul Crişului, în judeţul Cluj după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe carosabil, pe fondul neadaptării vitezei la carosabilul alunecos. Nu s-au înregistrat victime.
Circulaţia pe sensul Bucureşti – Alexandria al DN6 este întreruptă la km 13, pe raza localităţii Bragadiru (judeţul Ilfov), din cauza unui accident rutier, un pieton fiind accidentat grav de un autoturism.
Din cauza poleiului, traficul rutier pe Autostrada A2 Bucureşti – Constanţa este oprit de la kilometrul 10+500 de metri (Bucureşti) până la kilometrul 106 + 800 de metri, între Bucureşti şi Drajna Nouă.
În judeţul Gorj, din cauza viscolului puternic, traficul rutier este oprit pe DN 67C, între localităţile Novaci şi Rânca, pe tronsonul kilometric 16 - 34+800 de metri.
Porturile Midia şi Mangalia, închise
În judeţul Ialomiţa, din cauza poleiului de pe carosabil, sunt închise două drumuri naţionale: DN2C, pe tronsonul Amara – limita cu judeţul Buzău şi DN1D, pe tronsonul Urziceni – limita cu judeţul Buzău. Conform CNAIR, a fost ridicată restricţia de tonaj (7,5t) impusă din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, pe DN2A (Urziceni – limita cu judeţul Constanţa)..
În judeţul Buzău, din cauza poleiului de pe carosabil, sunt închise două drumuri naţionale: DN2B, pe tronsonul Buzău – limita cu judeţul Brăila şi DN2C, pe tronsonul Costeşti – limita cu judeţul Ialomiţa.
Circulaţia feroviară a fost închisă în această dimineaţă pe secţia de cale ferată 202, între localităţile Strâmbuţa (judeţul Hunedoara) şi Pietrele Albe (judeţul Gorj), după ce pe gabaritul liniei de cale ferată a căzut grohotiş de pe versanţi.
Din cauza ceţii dense, porturile Midia şi Mangalia au fost închise. Din acelaşi motiv, porturile Constanţa Nord şi Constanţa Sud-Agigea sunt deschise, însă doar maritim.
Tenorul Mario Frangoulis cântă în premieră în România la Sala Palatului anul viitor, pe 20 aprilie, într-un concert extraordinar alături de Orchestra Simfonică București. Din concert nu vor lipsi piese celebre precum Hijo de la Luna, Nights in White Satin (Notte di Luce) sau Vincero Perdero.
Un tenor fabulos, cu un registru vocal impresionant și o tehnică excelentă, un artist clasic crossover care se bucură de un fenomenal succes pe întreg mapamondul, cu 19 albume în palmares și peste 7 milioane de copii vândute în întreaga lume, Mario Frangoulis calcă pe urmele granzilor: “Andrea Boceli, move over!”, titrează Daily News, în timp CNN recunoaște că „lumea lui Frangoulis este distilată până la sunet pur, doar voce".
Combină clasicul cu contemporanul, amestecând cu ușurință opera cu pop, rock, folk, soul sau world music, a împărțit scena cu monștri sacri precum Sarah Brightman, Placido Domingo, Montserrat Caballe, José Carreras, Liu Huan, Lara Fabian, Klaus Meine sau Angela Gheorghiu și a cântat cu cele mai bune orchestre ale lumii, de la Boston Pops la Chicago Symphony, Filarmonica din Tokyo, Opera Novaya din Moscova, Royal Simphony Orchestra sau Orchestra Filarmonică din Londra.
Născut în Africa și crescut în Grecia, Mario Frangoulis a studiat în Marea Britanie, la Londra. Era încă elev la London’s Guildhall School of Music când Sir Andrew Lloyd Webber l-a distribuit în rolul lui Raoul din „Fantoma de la Operă”, performanță ce i-a adus aplauzele publicului și laudele criticilor.
Și-a descoperit potențialul și înclinarea către operă ținând capul de afiș al spectacolului "The King and I" de Rodger și Hammerstein alături de legendara soprană americană Barbara Cook și Orchestra BBC sub bagheta lui Wally Harper.
A urmat câștigarea bursei Maria Callas și a concursului Pavarotti, care i-au deschis drumul spre Italia pentru a studia cu tenorul Carlo Bergonzi.
La Roma a avut ocazia să-l cunoască și să-l impresioneze profund pe Nicole Rescigno, dirijorul favorit al Mariei Callas, căruia i-a devenit student. Și nu doar lui, ci și aclamatului Alfredo Kraus, considerat de specialiști drept unul dintre cei mai buni tenori de la sfârșitul secolului XX, un veritabil reprezentant al generației de aur alături de Enrico Caruso, Franco Corelli, Mario del Monaco sau Luciano Pavarotti. Mario Frangoulis a fost singurul elev privat pe care Kraus l-a acceptat vreodată.
A continuat să-și cultive talentul la faimoasa școală de muzică Juilliard din New York, studiind cu soprana Dodi Protero sub îndrumarea lui Marilyn Horne.
Cariera sa a decolat spectaculos însă abia după ce a ajuns în atenția lui Peter Gelb, șeful casei de discuri Sony Classical, actualmente director artistic al Metropolitan Opera din New York. De-atunci și până acum, Mario a lansat nu mai puțin de 19 albume și a vândut impresionanta cifră de 7 milioane de copii în întreaga lume.
A început în 2002 cu albumul “Sometimes I Dream”, urmat la patru ani distanță de „Follow Your Heart”. Ambele discuri l-au propulsat pe primele poziții în clasamentul Billboard al celor mai bun de artiști de clasic crossover din întreaga lume (# 2 și # 3, în imediata vecinătate a lui Andrea Bocelli și Josh Groban timp de peste 50 de săptămâni).
Este în mod constant plasat în primele 10 locuri în topurile internaționale, iar în 2011 a fost votat Best Male Classical Crossover Artist, o recunoaștere globală pe deplin meritată.
De-a lungul carierei sale, Mario și-a folosit atât talentul ca solist, cât și ca actor: de la Tony din „West Side Story” la La Scala din Milano (ales dintre mii de concurenți) la Alfred Drake în muzicalul „Kiss Me Kate” al lui Cole Porters. Varietatea registrelor stilistice pe care le acoperă nu se oprește aici: a intepretat piesa “So In Love” în filmul „De Lovely” alături de pop icon-ul Lara Fabian, a readus la viață tragedii antice grecești cu roluri epice precum Dionysus, Achilles (în timpul Jocurilor Olimpice de la Atena din 2004) și a ridicat în picioare publicul în amfiteatre legendare precum teatrul antic Epidaurus din Grecia (monument UNESCO) sau teatrul Pergamon din Turcia cu interpretarea lui Prometeu.
În 2012, la invitația lui Robin Gibb (The Be Gees) Mario înregistează “Daybreak”, ultima piesă pe care Robin a scris-o vreodată, parte a compoziției „Titanic Requiem”. Un an mai târziu, Mario a interpretat această piesa în memoria lui Gibb, într-un concert emoționant alături de istorica orchestră Boston Pops difuzat de televiziunea publică americană. Transmisiunea a înregistrat o audiență uriașă, de peste 50 de milioane de gospodării în America și Canada.
În 2016, Mario Frangoulis străbate Asia în turneu cu Sarah Brightman – 24 de concerte în Japonia, Coreea de Sud, China și Taiwan. 2017 a marcat lansarea albumului său „Ark”, cu duete grecești, și turnee în 25 de orașe din Grecia și Cipru, culminând cu un concert fabulos la Acropolis alături de Angela Gheorghiu. Începutul lui 2018 îl găsește în studio, pregătind un nou album în limba greacă greacă, cu piese semnate chiar de el.
Top modelul Naomi Campbell a defilat, pentru prima dată în 14 ani, pentru casa Valentino, care şi-a prezentat colecţia de primăvară la Săptămâna Modei de la Paris.
Prezenţa ei pe podium a fost una neaşteptată. Campbell, în vârstă de 48 de ani, a încheiat prezentarea colecţiei de primăvară 2019 purtând o creaţie a lui Pierpaolo Piccioli - o rochie neagră, lungă, transparentă.
În trecut, modelul - cu o carieră în modă de 33 de ani - a încheiat numeroase show-uri Valentino. Ultima dată când britanica Naomi Campbell a defilat pentru Valentino a fost în 2005, la prezentarea colecţiei de primăvară.
Pierpaolo Piccioli, directorul creativ al casei Valentino, s-a alăturat modelelor Naomi Campbell, Sabah Koj, Liya Kebede, Kaia Gerber, Akiima Nyarach Abouch, Ayak Veronica, Mariacarla Boscono, Ugbad Abdi, Natalia Vodianova şi Adut Aketch la finalul prezentării haute couture care a primit laude din partea criticilor.
Mihaiță Trăistariu s-a retras de la Eurovision România, însă pasiunea lui pentru acest concurs nu poate fi îngrădită, așa că, artistul a hotărât să se înscrie la Selecția Națională Eurovision 2019, Belarus.
Mihaiță Trăistariu este foarte fericit că i s-a mai oferit o șansă să interpreteze piesa «Baya» la Selecția Națională pentru Belarus. „Fostul participant român la Eurovision va participa la procesul național de selecție a Eurovision 2019 pentru Belarus, cu piesa ‘Baya'”, este anunțul de pe site-ul oficial, eurovoix.com.
Mihai a publicat un mesaj pe rețelele de socializare, unde a precizat că va concura la Eruovision Belarus și speră să fie alesul publicului și a juraților și chiar să reprezinte țara lor.
„Vești bune pentru fanii mei. Povestea Eurovision continuă în 2019. M-am înscris în Belorusia ! Să-mi țineți pumnii”, a scris Mihai Trăistariu pe contul de socializare.
Motivele pentru care Mihai Trăistariu s-a retras de la Eurovision 2019
El a fost întrebat despre problemele întâmpinate în cadrul selecției naționale de la Eurovision 2019. Artistul a oferit declarații în exclusivitate pentru adevărul.ro.
„M-am retras din mai multe motive. Principalul motiv a fost următorul: preselecţiile s-au încheiat pe 10 decembrie.
Eu m-am chinuit, toţi ne-am chinuit de fapt, că am mai vorbit cu alţi colegi, să fim gata la timp, să se facă jurizarea corect.
Aşadar, 126 de piese s-au înscris şi pe 20 decembrie s-a anunţat lista semifinaliştilor, cele 24 de piese.
La o zi distanţă s-a retras Dan Bittman.
Noi ne aşteptam, după ce au rămas 23 de piese, să treacă în semifinale următorul din listă, în funcţie de punctajul obţinut. Căci juriul a fost interesant şi inedit, a fost format din oameni dragi anul acesta, chiar a fost foarte fain -Magic FM, Radio Zu, Kiss FM, cele mai comerciale radiouri au fost în juriu. Până la urmă, dacă piesa e şi de radio, atunci e mai bine pentru România”, a declarat el.
Mihai Trăistariu a continuat interviul, mărturisind că se aștepta ca după plecarea lui Dan Bittman, cineva din cei eliminați să primească poziția acestuia.
„Aşadar, ne aşteptam ca după retragerea lui Bittman să intre următorul din listă, adică al 25-lea.
N-a fost aşa. TVR ne-a lăsat în suspans câteva zile, fără să ne spună ce se va întâmpla, şi apoi a anunţat, printr-un comunicat oficial, după trei-patru zile, că nu va fi înlocuită piesa lui Bittman şi că vor rămâne 23 de piese în concurs. Şi am lăsat-o aşa, în pană.
Noi ne-am luat această grijă şi am continuat cu ale noastre, să ne pregătim pentru luna ianuarie, când încep semifinalele. Ei bine, acum două-trei zile ne-am trezit cu toţii că s-au răzgândit (n.r. organizatorii Eurovision România) şi cum în regulament era prevăzut că ei vor muta oricând cu acest „wild card“, care este foarte discutat şi care e preluat din tenis, pe cineva din semifinală în finală.
Asta însemna „wild card“, nu să aduci pe unul de acasă cum au făcut ei. Au adus două momente de acasă, adică au trecut peste cei 126 de înscrişi şi le-au băgat direct în concurs. Ceea ce ni s-a părut nedrept tuturor.”
Artistul care a adus pentru România poziția a patra în cadrul concursului Eurovision din 2006 a declarat că s-a făcut și o petiție pentru a face dreptate în cazul pieselor aduse de acasă în concurs.
„S-a făcut o petiţie care circulă şi se semnează. Din cunoştinţele mele, mai sunt vreo şase concurenţi care ar vrea să se retragă. Acum, eu m-am retras de-adevăratelea, chiar mă enervează situaţia. Dacă nu se retrag şi alţii, nu mai e problema mea.
Probabil se bucură că au scăpat de mine, nu ştiu. Deci, acesta a fost principalul motiv: că au intrat două piese în concurs din intervenţii, din telefoane, căci cu siguranţă aşa au intrat.
Nu contest talentul nimănui, nu contest talentul Bellei Santiago, chiar îmi place foarte mult vocea ei, dar nu e firesc să vii de acasă cu telefoanele casei de discuri, care intervin şi care te bagă direct în concurs - „Hai să o băgăm pe Bella că vocea-i bună, că piesa-i bună“.
Şi au băgat-o direct în concurs, alături de alţii. E cusută cu aţă albă. Mai bine o trimiteau pe ea din start şi nu mai făceau preselecţii.
Pe mine mă costă acest Eurovision peste 350 de milioane de lei vechi. Eu investesc tot timpul în coregrafii, dansatori, machiaj, am oameni plătiţi, cu cazări, cu mese”, a mai declarat el.
Mihaiță Trăistariu vrea să concureze anul viitor la Eurovision
Artistul își doirește să concureze anul viitor la Eurovision, deoarece el este foarte pasionat de acest concurs și speră ca la un moment dat să reprezinte din nou România la nivel European.
„Aşa că, de Eurovision nu mă las oricum, dar nu ştiu dacă anul ăsta sau revin la anul. M-am uitat şi la Moldova, dar acolo trebuie să fii cetăţean moldovean sau să faci un duet cu un cetăţean. Ar trebui să fac piesă în duet, dar încă nu ştiu ce să zic. Ideea este că de Eurovision nu mă las oricum. E ţelul vieţii mele şi o să merg indiferent pentru ce ţară. Dacă văd că în România nu se poate, merg în alte ţări.”