Originalitatea piesei „Thinking Out Loud” a lui Ed Sheeran va fi hotărâtă în sala de judecată

Originalitatea piesei „Thinking Out Loud” a lui Ed Sheeran va fi hotărâtă în sala de judecată, după ce un judecător american a respins cererea cântăreţului britanic de a renunţa la procesul în care este acuzat că a copiat părţi din melodia „Let's Get It On” a lui Marvin Gaye, scrie BBC. 

În decizia luată joi, judecătorul Louis Stanton a spus că un juriu va hotărî în acest caz.

El a precizat că a găsit „asemănări substanţiale între câteva elemente muzicale ale celor două piese”.

Sheeran neagă că ar fi luat părţi din melodia lansată în 1973 pentru „Thinking Out Loud” a sa.

Acţiunea împotriva lui Sheeran, Sony/ATV Music Publishing şi Atlantic Records a fost intentată de moştenitorii şi administratorii averii producătorului Ed Townsend, care a fost co-autor al „Let's Get It On”.

Judecătorul Stanton face verificări privind un alt proces, în care sunt cerute daune de 100 de milioane de dolari, privind aceeaşi piesă. El a fost intentat în luna iunie 2018 de Structured Asset Sales, care deţine părţi din drepturile de autor asupra piesei lui Gaye.

Cât priveşte asemănările găsite de judecător, ele fac referire la linia de bas şi percuţie şi a spus că ascultătorii le pot găsi similare din punct de vedere estetic.

Avocaţii lui Sheeran au susţinut că „Thinking Out Loud” este diferită pentru că are „tonuri melancolice, vorbind despre o dragoste de lungă durată”, pe când „Let's Get It On” este caracterizat ca „imn al sexului”.

Ed Sheeran şi casele de discuri nu au răspuns deciziei judecătorului Stanton.

Familia lui Twnsend este nerăbdătoare ca aces caz să fie audiat în sala de judecată, a spus avocatul Pat Frank pentru Reuters.

Ei au spus că Sheeran şi cele două companii „au copiat inima «Let's» şi au repetat această parte continuu în «Thinking»”, potrivit documentelor depuse în 2016.

În 2017, Ed Sheeran a ajuns la o înţelegere de 20 de milioane de dolari într-un proces privind încălcarea drepturilor de autor care a implicat piesa lui „Photograph”. Compozitorii Thomas Leonard şi Martin Harrington l-au dat în judecată în 2016 susţinând că balada lui Sheeran are aceeaşi structură ca piesa lor „Amazing”.

Tot în 2017, echipa care a realizat single-ul „No Scrubs” (1999) al lui TLC a fost creditată pentru compoziţie în cazul melodiei „Shape of You” a lui Sheeran, după ce critici muzicali şi ascultători au făcut comparaţii între elemente ale celor două cântece.

Termenul pentru restituirea taxei auto a fost prelungit până în iunie

Aveți de recuperat banii de pe taxa auto ? Ei bine, va trebui sa mai așteptați.

Autoritățile au prelungit până în iunie termenul până la care puteți primii banii. 

Pe de altă parte, 2019 este al treilea an consecutiv în care nu mai există o taxă de poluare: cei responsabili nu au reușit să găsească o formulă de calcul care să nu fie anulată apoi de instanțe.

Decizia prin care termenul de restituire a sumelor provenite din taxa auto se prelungește cu șase luni, adică pană în iunie 2019, a fost publicată în Monitorul Oficial chiar înainte de trecerea in Noul An. Autoritățile au luat această decizie pentru că sunt încă mulți cetățeni care nu și-au recuperat banii.

Indiferent că vorbim de taxa auto specială, cea pe poluare sau cea pentru emisiile poluante, toate aceste sume vor putea fi restituite până la data de 30 iunie 2019.

Excepție face doar timbrul de mediu, a cărui perioadă de restituire a sumelor a fost prelungită cu doar trei luni.

Introdusă la 1 ianuarie 2007, modificata în 2009, încă o dată în 2012, suspendata in același an și transformată în timbru de mediu în 2013, taxa auto le-a creat numai probleme șoferilor, dar și autorităților.

În cei zece ani în care s-a aplicat, taxa a strâns la bugetului statului peste 7 miliarde de lei, bani pe care autoritățile îi restituie acum oamenilor.

Dincolo de asta, deși au trecut doi ani de când timbrul de mediu a fost eliminat, autoritățile nu au reușit nici acum să găsească o nouă formulă de calcul pentru taxa auto.

Iar în 2017, grafica 550.000 de vehicule second hand au ajuns în țara noastră. Asta înseamnă că în doi ani autoritățile au "înscris" un milion de mașini vechi care circulă acum pe străzi.

Peste 200 de milioane de bilete de cinema, vândute în Franţa în 2018, în scădere faţă de anul anterior

Peste 200 de milioane de bilete de cinema au fost vândute în Franţa în 2018, în scădere cu 4% faţă de anul anterior, care a reprezentat al treilea cel mai bun din ultima jumătate de secol. 

Totalul de anul acesta este estimat la 201 milioane de bilete, potrivit Variety.

Cât priveşte încasările generale, box office-ul francez însumează 1,3 miliarde de euro, sumă asemănătoare cu cea înregistrată în 2017, graţie creşterii uşoare a preţurilor biletelor.

Filmul care a generat cele mai mari încasări a fost „Incredibles 2”, cu 44,5 milioane de dolari.

Două filme franceze au reuşit să strângă peste 5 milioane de spectatori fiecare - generând încasări de peste 37 de milioane de dolari fiecare - iar patru s-au clasat în top 10.

Două comedii lansate de Pathé, „Les Tuche 3” (Olivier Baroux) şi „La ch’tite famille” (Danny Boon), s-au numărat între cele mai de succes filme franceze ale anului, alături de „Le Gran Bain”, de Gilles Lellouche, care a avut premiera la Cannes, şi de „Taxi 5”, de Franck Gastambide.

Încasări importante au avut şi „Avengers: Infinity War”, „Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”, „Black Panther” şi „Bohemian Rhapsody”.

Între producţiile franceze s-au numărat animaţia „Asterix: The Secret of the Magic Potion”, lansată pe 5 decembrie, drama „Mademoiselle de Joncquières”, de Emmanuel Mouret, care a avut premiera la Festivalul de la Toronto, „Tout le monde debout”, de Franck Dubosc, „Première année”, de Thomas Lilti, şi „Sauver ou perir”, de Frédéric Tellier.

„Solo: A Star Wars Story” a fost un eşec în Franţa, cu încasări 12 milioane de dolari.

Eric Marti, de la Comscore France, a declarat: „În ultimii cinci ani, aproximativ 50% dintre filmele franceze au vândut mai puţin de 20.000 de bilete”.

El a precizat că în 2018 au fost lansate aproximativ 820 de noi filme, 300 fiind titluri franţuzeşti.

Peste 97 de milioane de bilete de cinema, vândute în 2018 în Spania

Peste 97 de milioane de bilete de cinema au fost vândute în 2018 în Spania, unde box office-ul a cunoscut o scădere uşoară faţă de anul anterior. 

Scăderea a fost de 1,9%, în cazul încasărilor, şi de 2%, în cazul numărului de bilete vândute, potrivit Variety, care citează un raport ComScore.

În total, încasările din box office-ul spaniol pentru anul trecut au fost de 585,7 milioane de euro, iar numărul de bilete vândute de sălile de cinema a fost 97,7 milioane.

Cele mai mari încasări din Spania le-a avut producţia Disney „Jurassic World: Fallen Kingdom” - 24,2 milioane de euro. Lungmetrajul a fost şi cel mai vizionat - 3,9 milioane de sepctatori.

Cel mai urmărit film spaniol şi cel care a generat cele mai mari încasări a fost anul trecut „Campeones”, de Javier Fesser, care a fost propunerea Spaniei pentru o nominalizare la Oscar. Filmul a generat încasări de 19,1 milioane de euro şi a fost vizionat de 3,3 milioane de spectatori.

Pe locul al zecelea în topul celor mai vizionate filme spaniole s-a clasat „Todos lo Saben” al lui Asghar Farhadi, cu Penélope Cruz, Javier Bardem şi Ricardo Darín în distribuţie. Lungmetrajul a generat încasări de 3,1 milioane de euro şi a fost vizionat de 570.326 de spectatori.

Cota de piaţă pentru filmele naţionale a fost, potrivit ComScore, de 17,5%, peste media ultimilor ani.„Scăderea de anul acesta nu este alarmantă, având în vedere că a avut loc Cupa Mondială”, a spus David Rodríguez, director al ComScore Spain.

În ultimele 12 luni, în Spania au fost inaugurate mai multe cinematografe performante, iar Rodríguez este convins că acest lucru va duce la o creştere a numărului spectatorilor.

Kanye West şi-a reafirmat susţinerea pentru Donald Trump şi ambiţia de a candida la preşedinţie

Rapperul Kanye West şi-a reafirmat, într-o serie de mesaje publicate pe Twitter în prima zi a anului, susţinerea faţă de Donald Trump şi ambiţia de a candida la preşedinţia Statelor Unite, după ce în luna octombrie spunea că se distanţează de politică. 

„Trump toată ziua”, a scris el, după care a adăugat un mesaj cu trei emoji-dragon, referire la faptul că el şi preşedintele american au „o energie de dragon”. Într-un alt mesaj a scris: „Asta ca să ştiţi în 2019 unde mă poziţionez”.

West a mai spus că „de acum înainte voi cânta cu nenorocita asta de şapcă pe cap”, în legătură cu accesoriul inscripţionat „Make America Great Again”, mesajul campaniei prezidenţiale a lui Donald Trump.

În luna decembrie, rapperul Pusha T - al cărui album „Daytona” din 2018 a fost produs de West - a spus la „The Daily Show” că West a încetat să mai poarte şapca. Pusha T a deschis accesoriul ca fiind „gluga Ku Klux a acestei generaţii”.

West şi-a explicat preferinţa pentru şapca MAGA: „Unul dintre lucrurile mele preferate dintre multele lucruri pe care le reprezintă şapca Trump este că oamenii nu îmi pot spune ce să fac pentru că sunt negru”.

În prima zi a anului, Kanye West a mai scris: „Negrii sunt 90% democraţi. Pentru mine, asta sună a control. Nu mă vor programa”.

Un sondaj al Pew Research Center a arătat că 90% dintre votanţii de culoare i-au susţinut pe democraţi la alegerile din toamna anului trecut.

Într-un alt mesaj, West a scris „2024”, făcând aluzie la ambiţia lui de a candida la preşedinţie, intenţie discutată în urmă cu câteva luni, potrivit The Guardian. 

La începutul lunii octombrie, West s-a întâlnit cu Trump în Biroul Oval şi a ţinut un monolog despre relaţiile interrasiale, taxe, justiţie şi sănătate mintală. El a descris atunci şapca MAGA drept „pelerina lui Superman”.

Sam Rockwell şi Jessica Chastain vor prezenta gala Globurilor de Aur

Actorii Sam Rockwell şi Jessica Chastain vor prezenta gala Globurilor de Aur, iar Sandra Oh şi Andy Samberg, gazdele anunţate în decembrie, vor fi coprezentatori. 

Asociaţia Presei Străine de la Hollywood (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) a făcut anunţul miercuri.

Rockwell a câştigat un Glob de Aur şi un Oscar în urmă cu un an pentru rolul secundar din „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, iar anul acesta este nominalizat la Globurile de Aur pentru rolul George W. Bush din „Vice”.

Chastain a fost recompensată cu un Glob de Aur în 2013, pentru interpretarea din „Zero Dark Thirty”. Anul trecut ea a primit a cincea nominalizare, pentru rolul principal din „Molly's Game” (2017).

Actriţa a primit şi două nominalizări la Oscar, pentru rol secundar - „The Help” (2011) - şi rol principal - „Zero Dark Thirty” (2012).

Cea de-a 76-a gală a premiilor Globurile de Aur va avea loc pe 6 ianuarie la Los Angeles şi este produsă de Dick Clark Productions.