Orlando Bloom şi Katy Perry s-au logodit de Valentine's Day

Cântăreaţa Katy Perry (34 de ani) şi actorul Orlando Bloom (42 de ani) s-au logodit de Valentine's Day. Cei doi au publicat o fotografie în care apar împreună şi în care cântăreaţa arată un inel.

Katty Perry şi Orlando Bloom au o relaţie din ianuarie 2016. Cei doi s-au despărţit pentru o scurtă perioadă, pentru ca, în luna aprilie 2018, să redevină un cuplu.  

Cei doi artişti au publicat pe conturile lor de socializare aceeaşi fotografie, care anunţă logodna.

„Pe viaţă“, a fost mesajul lui Orlando Bloom.   

De asememenea, mama cântăreţei a scris pe Facebook următorul mesaj: „Ia te uită cine s-a logodit aseară“, alături de fotografia cu cei doi îndrăgostiţi, scrie E! News.  

Născută pe 25 octombrie 1984, Katheryn Elizabeth Hudson, pe numele de scenă Katy Perry, este o cântăreaţă americană care a devenit cunoscută cu single-ul „I Kissed a Girl“, ce a ajuns în 2008 pe primul loc în topurile din peste 20 de ţări, inclusiv în Statele Unite şi Marea Britanie.

Albumele şi single-urile sale au fost vândute în peste 90 de milioane de copii pe plan mondial. „Witness“ (2017) este cel de-al cincilea material de studio lansat de cântăreaţă.   

BEVERLY HILLS, CA - OCTOBER 18: Mayor of Los Angeles Eric Garcetti, Katy Perry, and Orlando Bloom attend the amfAR Gala Los Angeles 2018 at Wallis Annenberg Center for the Performing Arts on October 18, 2018 in Beverly Hills, California. (Photo by Stefanie Keenan/Getty Images for Perrier-Jouët and Absolut Elyx)

Născut pe 13 ianuarie 1977, în Canterbury (Marea Britanie), Orlando Jonathan Blanchard Bloom este actor cunoscut din filme ca „Elicopter la pământ!/ Black Hawk Down“ (2001), „Troia/ Troy“ (2004), „Regatul Cerului/ Kingdom of Heaven“ (2005) şi „Cei trei muschetari/ The Three Musketeers“ (2011).   

Actorul a interpretat şi rolul elfului Legalas din trilogiile „Stăpânul inelelor“ şi „Hobbitul“, dar şi pentru rolul Will Turner în franciza „Piraţii din Caraibe“, în care a apărut alături de Johnny Depp. Din 2009 este ambasador itinerant al UNICEF.

STS lansează aplicaţia APEL 112. La iniţierea apelului, telefonul va transmite automat serviciului de urgenţă coordonatele GPS

Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) lansează astăzi aplicaţia de urgenţă „Apel 112” pentru telefoane mobile care permite transmiterea coordonatelor GPS la momentul iniţierii apelului către Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112.

 În baza acestora, intervenţia agenţiilor specializate (Serviciul  de Ambulanţă, Poliţie, ISU-SMURD, Jandarmi, Salvamont) este mai rapidă şi mai eficientă, crescând astfel şansele de salvare.

"Aplicaţia permite transmiterea localizării apelanţilor 112 atunci când apelul de urgenţă este generat dintr-o reţea naţională de telefonie mobilă. 

Utilizarea aplicaţiei presupune activarea şi existenţa serviciilor de date (acces Internet) şi a serviciului de localizare (GPS) ale telefonului mobil", se arată într-un comunicat al STS.

În lipsa serviciului de date, poziţia apelantului va putea fi totuşi comunicată operatorului 112 în timpul conversaţiei telefonice pentru că aplicaţia permite afişarea coordonatelor GPS.

Aplicaţia „Apel 112” este gratuită şi poate fi descărcată şi instalată pe telefonul mobil din magazinele de aplicaţii Google Play şi App Store, începând de astăzi, 15 februarie.

Aplicaţia este compatibilă cu telefoanele mobile cu sisteme de operare Android şi iOS. Versiunile minime suportate de sistemele de operare ale telefoanelor mobile sunt iOS 5 şi Android 4.4.

Pentru a putea folosi aplicaţia într-un caz de urgenţă, utilizatorul trebuie să introducă în aplicaţie numărul sau numerele de telefon, în cazul în care în telefonul mobil sunt două cartele SIM cu servicii de date active.

Folosirea aplicaţiei nu necesită înregistrarea în sistemul informatic al 112 a apelantului sau a numărului/ numerelor de telefon pe care acesta îl/ le deţine. 

La prima accesare a aplicaţiei, utilizatorul trebuie să accepte Termenii şi Condiţiile, apoi dacă informaţia de localizare este disponibilă, pe ecranul telefonului sunt afişate latitudinea şi longitudinea corespunzătoare poziţiei. 

Acurateţea informaţiilor de localizare depinde de calitatea semnalului GPS, iar precizia poate varia de la câteva zeci de metri până la câteva sute de metri.

"La utilizarea butonului „Apelare 112” sau „Transmitere poziţie”, aplicaţia extrage şi transmite informaţiile de localizare asociate telefonului mobil, în format AML (Advanced Mobile Location), către sistemul informatic al 112.

Aceste informaţii vor fi prelucrate şi puse la dispoziţia operatorilor 112 şi a agenţiilor specializate numai în asociere directă cu un apel de urgenţă 112 generat de la numărul de telefon de pe care a fost transmisă informaţia de localizare" precizeaz[ STS.

La nivel european sunt şi alte ţări în care instituţiile sau autorităţile cu atribuţii în gestionarea apelurilor de urgenţă au pus la dispoziţia populaţiei aplicaţii similare celei dezvoltate de către Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, de exemplu Finlanda, Austria, Slovenia, Lituania. 

OMV Petrom a donat 10 milioane de euro pentru construcţia primului spital de oncologie şi radioterapie pediatrică din România

OMV Petrom a donat 10 milioane de euro pentru construcţia primului spital de oncologie şi radioterapie pediatrică din România, proiect pe care Asociaţia Dăruieşte Viaţă a început să-l realizeze în curtea Spitalului "Marie Curie".

Anunţul a fost făcut pe Facebook de Oana Gheorghiu, co-fondatoarea a Asociaţiei Dăruieşte Viaţa. 

Asociaţia Dăruieşte Viaţă şi-a asumat misiunea de a ridica primul spital de oncologie şi radioterapie pentru copiii diagnosticaţi cu cancer din România.

Este pentru prima dată când, în România, un ONG construieşte un spital de la zero, exclusiv din donaţii şi sponsorizări.

Potrivit calculelor Asociaţiei, suma estimată pentru construcţia spitalului este de 16 milioane de euro, iar pentru echipamente: 10 milioane de euro.   Campania de strângere de fonduri a fost lansată în decembrie 2015, iar lucrările au debutat în decembrie 2017.

Fundaţia a fost turnată în iunie 2018, iar data finalizării construcţiei este iunie 2020.  Suprafaţa clădirii va avea 12.000 mp, cu opt săli de operaţie, secţii de chirurgie, neurochirurgie, oncologie, hemato-oncologie şi terapie intensivă. 

Spitalul Dăruieşte Viaţă va conţine:  Radioterapie: două buncăre la subsol, plus spaţiile de pregătire pacienţi Spaţiu pentru un nou RMN şi un nou CT, cu spaţii dedicate anestezierii pacientului copil Oncologie - ambulator şi internare continuă (parter şi etaj 1) Hemato- oncologie: saloane şi 5 camere sterile (etaj 2) Chirurgie (etaj 3) Neurochirurgie (etaj 4) Terapie intensivă (etaj 5) Bloc operator cu 8 săli de operaţie (etaj 6) Număr paturi: 200.

Peste 1.700 de companii şi peste 250.000 de donatori persoane fizice s-au alăturat proiectului până în momentul de faţă, contribuind cu peste 15 milioane de euro.

Turnarea fundaţiei a început în luna iunie 2018,  în curtea Spitalului “Marie Curie” din Bucureşti, iar începutul anului 2019 construcţia a ajuns la nivelul etajului 2. Campania de strângere de fonduri continuă.

Procesul de strângere de fonduri este transparent, cu toate etapele şi rezultatele comunicate pe Bursa de Fericire - platforma online de strângere de fonduri a Asociaţiei Dăruieşte Viaţă. 

Donaţiile se pot face: online, lunar sau o singură dată, pe Bursa de Fericire - platforma de strângere de fonduri; prin comanda unui produs din Colecţiile Bursa de Fericire, iar donaţia se transformă în cărămizi pentru Spitalul „Dăruieşte Viaţă”; prin crearea propriului eveniment prin care se vor strânge fonduri pentru Spital cu ajutorul celor dragi.

Donaţii mai pot fi făcute prin SMS cu mesajul SPITAL la 8864 (4 euro/lună) şi/sau la 8844 (2 euro/lună).

Companiile cu cifra de afaceri de peste 1 milion de euro pot redirecţiona 20% din impozitul pe profit către Dăruieşte Viaţă. 

Ben Affleck a confirmat că nu va mai juca rolul Batman

Actorul american Ben Affleck a confirmat la emisiunea Jimmy Kimmel Live că nu va mai juca rolul Batman într-un alt film produs de studiourile Warner Bros., relatează vineri UPI.


Warner Bros. au anunţat luna trecută că un nou film numit "The Batman", scris şi regizat de Matt Reeves, este programat să fie lansat pe 25 iunie 2021.

Studioul a afirmat că Affleck - care a jucat în 2016 în filmul "Batman v Superman: Dawn of Justice", în producţia din 2016 "Suicide Squad" şi "Justice League" în 2017 - nu îşi va mai relua rolul în noul film.

"Încântat pentru #TheBatman în vara anului 2021 şi să văd viziunea @MattReevesLA că prinde viaţă", a scris atunci Affleck.

El nu a confirmat public în mod explicit că nu va mai juca în noul film Batman până la emisiunea de joi Jimmy Kimmel Live.

Warner Bros. nu a anunţat deocamdată cine îl va înlocui pe Affleck în rolul Batman.

VIDEO|Mesajul lui Brian May pentru echipa musicalului "We Will Rock You" România: Ritmul să fie cu voi!

Chitaristul trupei Queen Brian May a transmis, printr-un mesaj video, mulţumiri echipei din România pentru producţia musicalului "We Will Rock You". "Rotmul să fie cu voi!", i-a încurajat muzicianul pe artişti. 

"Salutări oameni frumoşi - actori, trupă, companie - care muncesc pentru "We Will Rock You România". Sunt “unchiul Brian” şi sunt alături de voi cu toată inima mea. Mulţumesc pentru tot efortul pe care îl faceţi ca să prindă viaţă această producţie. Mulţumesc pentru spiritul vostru, pentru dedicarea şi pentru talentul vostru. Ritmul să fie cu voi! Să aveţi o premieră minunată, o să vă urmăresc îndeaproape! Să fiţi binecuvântaţi, sunt cu voi!", a fost mesajul lui May.

"We Will Rock You" România are premiera pe 10, 11 şi 12 aprilie la Sala Palatului, spectacolul fiind regizat de Răzvan Mazilu, un pionier al genului musical în România, regizor şi coregraf pentru unele dintre cele mai de succes show-uri de la noi: ”Full Monthy”,“West Side Story”, “Mon Cabaret Noir”, “Cabaret” sau “Sunetul Muzicii”.

În distribuţia producţiei româneşti figurează Loredana, Răzvan Vasilescu, Adi Nour, adolescenta Mara Captanu aflată la debut, Lucian Ionescu, Bianca Ionescu, Ciprian Teodorescu, Mihai Munteniţă şi Ionuţ Burlan, dar şi pe Maria Alexievici, Luiza Cobori, Cristina Danu, Ana Maria Ivan, Alexa Niculae, Silviu Mircescu, Radu Mitrea, Vlad Nicolici, Alex Ştefănescu, Horea Suciu şi câştigătorul “Românii au talent”, Emil Rengle.

Musicalul este produs în România de WonderTheatre, compania care are în repertoriu spectacole de teatru destinate familiei, comedii după unele dintre cele mai de succes texte internaţionale ale momentului.

Mircea Tiberian, în deschiderea Stagiunii "Eufonii" la Muzeul Naţional al Literaturii Române

Concertul susţinut de Mircea Tiberian, Ana Dubyk şi Marina Arsene alături de lectura autorului Cosmin Perţa vor inaugura, sâmbătă, de la ora 18.00, cea mai nouă stagiune iniţiată de UCIMR pentru a celebra creativitatea autorilor români de jazz şi literatură. 

Primul eveniment al Stagiunii de jazz şi literatură "Eufonii" la MNLR va avea loc sâmbătă, la Sala Perpessicius a Muzeului Naţional al Literaturii Române (Str. Nicolae Creţulescu nr. 8, aproape de Biserica Albă). Intrarea va fi liberă, rezervarea fiind esenţială la adresa rezervari.ucimr@gmail.com. 

Stagiunea ce se va desfăşura în perioada februarie - aprilie 2019 într-unul dintre spaţiile emblematice ale creativităţii româneşti - Muzeul Naţional al Literaturii Române - face parte din proiectul ambiţios "100 de ani în 100 de concerte", organizat de UCIMR cu sprijinul Primăriei Sectorului 1 prin Centrul Cultural al Sectorului 1.

Proiectul îl are ca invitat pe Mircea Tiberian, nume care a contribuit fundamental la evoluţia scenei de jazz din România, atât prin semnătura de autor, cât şi prin eforturile depuse constant pentru încurajarea noilor generaţii din jazz-ul românesc.

Cu o carieră în muzică de peste 40 de ani, Mircea Tiberian este pianist, compozitor, dar şi profesor în cadrul Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti unde a fondat, şi coordonează în prezent, Departamentul de jazz.

Alături de Mircea Tiberian vor concerta Ana Dubyk şi Marina Arsene, două voci cu timbru aparte ce s-au făcut remarcate în ultimii ani la numeroase evenimente şi festivaluri de profil, impresionând juriile la concursurile de jazz. Iar Cosmin Perţa, unul dintre autorii reprezentativi ai generaţiei douămiiste, va continua timpul sonor al "Eufoniilor" de la MNLR prin spectacolul de lectură din care vor face parte unele dintre cele mai recente scrieri ale sale.

Următorul eveniment al Stagiunii "Eufonii" la MNLR va avea loc sâmbătă, 2 martie, de la ora 18:00 când invitat va fi Sorin Zlat Trio (Sorin Zlat - pian, Mihaela Alexa - voce, Michael Acker - contrabas), iar autoarea Svetlana Cârstean va citi din cele mai recente scrieri.

Lady Gaga s-ar fi despărțit de logodnicul său. Ce a postat artista pe Instagram de Valentine's Day

Lady Gaga și Christian Carino s-au despărțit, susție o sursă apropiată cuplului, citată de E! News.

De Ziua Îndrăgostiților, Gaga nu a postat nimic legat de iubitul ei pe Instagram, preferând să publice o fotografie cu cel mai nou tatuaj pe care și l-a făcut. 

O sursă spune că artista și logodnicul ei s-au despărțit săptămâna trecută și acesta este motivul pentru care cei doi nu au participat împreună la Premiile Grammy 2019, iar Gaga a fost văzută fără inelul de logodnă pe deget.

Alte surse spun, însă, că cei doi sunt împreună și Lady Gaga a apărut fără inelul de logodnă deoarece acesta nu se potrivea cu numărul artistic pe care l-a susținut.

„Pur și simplu nu purta inelul din cauza concertului”, a spus o sursă. „Și-au pus în așteptare toate planurile de nuntă din cauza sezonului aglomerat al lui Lady Gaga. Dar tot plănuiesc să se căsătorească anul acesta”. 


De Ziua Îndrăgostiților, Gaga a postat pe Instagram o fotografie cu cel mai nou tatuaj pe care și l-a făcut.

Un trandafir de-a lungul coloanei vertebrale. Iar pe Instastory a postat o fotografie în care își arată alt tatuaj făcut împreună cu managerul ei, Bobby Campbell. 

Christian Carino e cu 17 ani mai în vârstă decât viitoarea lui soție și are o fată, Bella Carino, dintr- relație anterioară. 

El este unul dintre agenții infuelnți de la Hollywood, având în „portofoliu' nume precum Miley Cyrus, Justin Bieber, Henry Styles etc.