Baseball Festival, sâmbătă, în Capitală; se vor confrunta naţionalele de baseball ale României, Moldovei, Bulgariei şi ​militari americani de la baza Mihail Kogălniceanu

A doua ediţie a Baseball Festival, în care se vor confrunta naţionalele de baseball ale României, Moldovei, Bulgariei şi ​o selecţionată a Statelor Unite ale Americii​,​reprezentată de militarii staţionaţi la baza militară Mihail Kogălniceanu, va avea loc sâmbătă, la Complexul Cultural Studenţesc TEI din Bucureşti. Intrarea este liberă, iar evenimentul va fi deschis de ​o demonstraţie de tip ​All ​Star ​Game, ​cu echipe formate din jucători ale celor patru state.

Evenimentul va avea loc de la ora 11:00.

Baseball Festival promite spectacol ​de tip ​american, concursuri cu premii​ pentru spectatori, food corner​​, iar cei prezenţi vor putea lua contact cu mingea şi ​cu echipamentul de baseball, vor arunca la ţintă şi se vor ​intâlni cu jucatori ​din echipele prezente, potrivit Ambasadei SUA la Bucureşti.

Este a doua oară cand soldaţii din baza americană de la Mihail Kogalniceanu vor fi prezenţi la Bucureşti pentru o astfel de competitie. Anul trecut, prima ediţie a Baseball Festival a avut aproximativ 1.500 de spectatori, printre care s-au numărat şi campionii olimpici Gabriela Szabo şi Mihai Covaliu. Tricolorii s-au impus cu 6-4 în faţa echipei Statelor Unite ale Americii reprezentată de militarii staţionaţi la baza militară Mihail Kogălniceanu. ​La eveniment au participat şi vedete din MLB (liga profesionistă de baseball din SUA), precum şi fiica celebrului Jackie Robinson, primul sportiv de culoare acceptat în liga profesionistă americană.

Baseballul este un sport în creştere în România, existând în prezent peste 20 de cluburi în diverse zone din ţară.

Spectacolul face parte din proiectul Jackie Robinson care promovează ​parteneriatul dintre Statele Unite ale Americii şi România din ultimii 100 de ani şi este organizat de ​Ambasada SUA în Romania, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative - SNSPA şi Federaţia Română de Baseball şi Softball.

Gianluigi Buffon, oficial la PSG. Portarul italian, prezentat pe site-ul campioanei Franței

Gianluigi Buffon, oficial la PSG. Portarul italian, prezentat pe site-ul campioanei Franței.

Cu gruparea care va fi pregătită de neamțul Thomas Tuchel, Gigi Buffon a semnat un contract pe un an cu posibilitate de prelungire pe încă unul.

Buffon are 40 de ani, iar ultima formație pentru care a evoluat a fost Juventus Torino, pentru care a jucat 17 sezoane (2001-20018).

 

Produsele congelate de la Greenyard, responsabile de infectarea cu listeria, distribuite și în România

Produsele congelate de la Greenyard, responsabile de infectarea cu listeria, au fost distribuite şi în România. Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a fost notificată oficial vineri seara cu privire la includerea României pe lista de distribuţie a produselor congelate aparţinând companiei "Greenyard" din Ungaria, pentru care s-a iniţiat deja retragerea preventivă în toate statele membre. 

ANSVA a fost notificată prin prin Sistemul Rapid de Alertă pentru Alimente şi Furaje de la Punctul Naţional de Contact al Ungariei. Cu toate acestea, precizează ANSVSA, în notificarea primită nu s-a comunicat şi un buletin de analiză care să indice prezenţa Listeria monocytogenes în produsele congelate de pe piaţa din ţara noastră.

Toate informaţiile primite au fost diseminate structurilor teritoriale ale ANSVSA implicate, pentru a verifica procedurile de retragere şi rechemare a firmelor distribuitoare şi a celor care comercializează produsele, incluse pe lista de distribuţie comunicată.

Cele mai bune 100 de cântece ale secolului XXI, potrivit revistei Rolling Stone

Pe lista "celor mai bune 100 de cântece ale secolului XXI" publicată de revista americană Rolling Stone, în ediţia sa din iulie, figurează pe primul loc, 'Crazy in Love' - piesa de pe primul album de debut solo al cântăreţei Beyoncé, la care a colaborat cu rapperul Jay-Z.

 

 

Revista Rolling Stone notează că în anii 2000 s-a produs "o cantitate incredibilă de muzică" şi "am avut norocul să asistăm" la debutul carierei unor vedete ca Beyonce, Drake, Jack White sau Adele, dar şi la strălucirea unor staruri deja consacrate, precum Beck, Outkast sau U2.

Pe primele cinci locuri se poziţionează, în afară de Beyoncé şi de soţul său Jay-Z care ocupă locul 5 cu '99 Problems', cântecele 'Paper Planes', de M.I.A. (2): 'Seven Nation Army', de The White Stripes (3) şi 'Hey Ya!', de Outkast (4)

Printre artistele feminine ale căror piese s-au clasat pe locuri fruntaşe se numără Lady Gaga, cu 'Bad Romance' (21), regretata Amy Winehouse, cu 'Rehab' (20), sau cântăreaţa britanică Adele, cu 'Rolling in the Deep' (8).

 

 

Şi artişti latino-americani au fost incluşi pe această prestigioasă listă, redactată de artişti, producători, critici şi experţi ai industriei discografice.

Astfel, piesa 'Despacito', pe care cantautorul portorican Luis Fonsi o interpretează alături de compatriotul său Daddy Yankee şi care a condus lista succeselor şi reproducerile pe Youtube, s-a clasat pe locul 91.

Versiunea aleasă este remix-ul realizat în colaborare cu Justin Bieber.

Daddy Yankee este inclus în topul 100 şi cu piesa 'Gasolina', pe care revista americană o consideră "un punct de cotitură al ascensiunii genului reggaeton în muzica mondială".

Pe locul 85 figurează 'My Shot', un cântec compus de dramaturgul, compozitorul şi actorul Lin-Manuel Miranda, de origine portoricană şi născut la New York, pentru musicalul 'Hamilton'.

Mai sus, pe locul 59, se clasează piesa 'Bodak Yellow', interpretată de Cardi B, o artistă de rap născută în Bronx din mamă dominicană şi tată din Trinidad şi Tobago.

Marea Britanie - Zeci de pescăruşi, salvaţi după ce au băut din alcoolul abandonat pe plaje

Zeci de pescăruşi au fost salvaţi de Societatea Regală de Prevenire a Cruzimii faţă de Animale (RSPCA) după ce au băut din alcoolul abandonat pe plaje din Marea Britanie, scrie The Telegraph.

Centrul din West Hatch (Taunton, Somerset) a avertizat că în doar două săptămâni au fost înregistrate aproximativ 30 de cazuri.

Una dintre teorii este aceea că pescăruşii beau din alcoolul rămas pe plajele din sud-vest şi sunt apoi prea ameţiţi să mai meargă sau să zboare.

 

 

Este, de asemenea, posibil ca pescăruşii să fi mâncat produse din zona fabricii de bere. Veterinarul David Couper a declarat că situaţia este una „foarte neobişnuită”.

„Anul trecut, am avut două cazuri izolate, dar anul acesta au fost o mulţime la est de Devon, Dorset şi Somerset. Unele dintre păsări au fost găsite inconştiente sau clătinându-se şi toate miroseau a alcool”, a spus el.

Medicul a adăugat că păsările arătau „groaznic”, iar unele chiar au murit.

„Altele şi-au revenit după o zi de odihnă şi rehidratare. Părea să fi ingerat un tip de cereale - posibil de la fabrica de bere - care le-a îmbătat. Dar este ciudat pentru că anchetele au demonstrat că aceste produse ar trebui să aibă mici urme de alcool după ce a fost extras”.

 

 

O echipă de şase pompieri a fost chemată pentru a salva un pescăruş care avea un comportament neobişnuit pe un acoperiş, însă până la sosirea lor el a căzut şi zăcea agitându-şi capul. Şeful echipei a povestit că pasărea a încercat apoi să zboare, dar nu a reuşit. „A regurgitat pe mine şi mirosea a bere”.

Localnicii din Lyme Regis cred că pescăruşii beau berea rămasă pe plajă.

 

sursa: agerpres

Suedezul Magnus Karl Johansson va pregăti echipa feminină de handbal CSM Bucureşti

Suedezul Magnus Karl Johansson va pregăti echipa feminină de handbal CSM Bucureşti în următoarele două sezoane, a anunţat, vineri, campioana României pe site-ul său oficial.

''Sunt bucuros pentru încrederea pe care conducerea clubului CSM Bucureşti o are în mine. Sunt de asemenea bucuros pentru faptul că am ocazia să fac parte din staff-ul tehnic al unei echipe atât de importante din handbalul european.

Abia aştept să începem meciurile în faţa suporterilor români.

O să dau tot ce am mai bun pentru a obţine cele mai bune performanţe cu CSM Bucureşti!'', a declarat Magnus Karl Johansson.

Johannson, născut pe 15 decembrie 1969 la Goteborg (Suedia), vine în România după doi ani petrecuţi în Norvegia, la Molde HK.

Noul antrenor al echipei bucureştene are o experienţă de 25 de ani pe banca tehnică şi este multiplu campion al Suediei, atât la feminin, cu echipa IK Savehof, cât şi la masculin, cu Redbergslids IK.

Cu ambele formaţii a evoluat şi în Liga Campionilor. Totodată, Johansson a fost secundul naţionalei Suediei în perioada 2008-2011, timp în care Per Johansson a fost principal, câştigând medalia de argint la Campionatul European din 2010.

''Nu a fost o perioadă uşoară, căutările au fost intense şi am avut pe listă mulţi antrenori. Aşa cum am mai spus, ne dorim stabilitate şi continuitate la CSM Bucureşti. Considerăm că Magnus Johansson este cea mai bună variantă în acest moment pentru echipa feminină de handbal şi va avea tot sprijinul conducerii clubului în îndeplinirea obiectivelor'', a declarat directorul general al CSM Bucureşti, Gabriela Szabo.

La rândul său, Nicolae Luca, team managerul echipei, a afirmat: ''S-a pus de multe ori în discuţie ce profil trebuie să aibă viitorul antrenor al CSM Bucureşti, în condiţiile în care ponderea este deţinută în acest moment de jucătoare ce provin din aria balcanică, şi aş include şi româncele aici.

De asemenea, am luat în calcul caracterul puternic şi voinţa fetelor, toate participante în Liga Campionilor, iar peste 90% dintre ele jucând în Final Four.

De aceea, recunosc faptul că au fost purtate discuţii cu antrenori ce au corespuns tuturor condiţiilor, inclusiv antrenori din sfera masculină, ale căror rezultate şi experienţă i-ar fi impus în faţa grupului''.

''Am decis să-i acordăm încredere lui Magnus Johansson şi suntem convinşi că decizia este una bună, având în vedere experienţa câştigată în munca sa cu ambele categorii şi, totodată, discuţiile purtate cu antrenori şi jucătoare cu care a colaborat de-a lungul timpului.

Având întreaga susţinere a celor din handbalul de la CSM Bucureşti, îi urăm succes şi suntem nerăbdători să începem'', a subliniat Luca.

CSM Bucureşti a avut doi antrenori în sezonul precedent, început cu daneza Helle Thomsen şi încheiat cu suedezul Per Johansson, care a obţinut medaliile de bronz în Liga Campionilor, titlul şi Cupa în România.

Paris Hilton a făcut senzatie intr-un club din Bucuresti : “Sunt bine, am venit pentru prima dată în România. Sunt fericită”

Ieri noapte, Paris Hilton a fost gazda unei petreceri de fițe bucureștene. Moștenitoare lanțului hotelier Hilton a mixat muzică într-un club din București.

    Blondina, care nu se dă în lături de la petrecerile opulente, și-a descoperit acest hobby, de a fi DJ, în urmă cu ceva ani.

    Paris Hilton a ajuns pentru prima dată în România, joi, 5 iulie. Noaptea trecută, a susținut primul show live din țara noastră, în postura de DJ.

„Sunt foarte entuziasmată, este pentru prima dată când sunt în România. O să fie o seară distractivă”, avea să declare Paris, la sosirea pe aeroportul Otopeni.

Organizatorii evenimentului i-au pus acesteia la dispoziție cel mai scump apartament de la Hotelul Hilton din București.

Vedeta în vârstă de 37 de ani a susţinut un show într-un club din Capitală.

Cu o viaţă tumultoasă, dar şi numeroşi fani, Paris a reuşit să transforme cele 5 milioane de dolari de la bunicul său într-o avere de peste 300 de milioane.

Acum este DJ, însă are şi o linie de parfumuri, mai multe magazine de modă, dar şi localuri de noapte.

Paris Hilton: “Sunt bine, am venit pentru prima dată în România. Sunt fericită”

Chiar dacă iniţial trebuia să vină cu propriul avion, Paris Hilton a aterizat în România cu o cursă de linie.

A fost aşteptată de zeci de fani care au venit inclusiv din străinătate ca să o vadă. Îmbrăcată cu o ţinută lejeră şi flancată de bodyguarzi, Paris şi-a arătat mândră inelul de logodnă.

Prima vedetă despre care s-a spus că este “faimoasă doar pentru că este faimoasă” , Paris Hilton nu şi-a ascuns viaţa extravanta de ochii presei. Prin stilul nonconformist, a reuşit să ţină mereu primele pagini ale publicaţiilor din întreaga lume.

Străbunicul patern este fondatorul hotelurilor Hilton, Conrad Hilton. La moartea sa, acesta nu le-a lăsat prin testament nimic urmaşilor, însă bunicul lui Paris a contestat decizia şi a câştigat.

Culmea este ca 9 ani mai târziu el a hotărât că va lăsa aproape toată averea, estimată atunci la 2,3 miliarde de dolari, unei fundaţii de caritate.

Doar 3% din moştenire, adică aproape 70 de milioane de dolari, urma să revină urmasilor, 8 copii şi 23 de nepoţi.

Decizia lui a însemnat că moştenirea lui Paris s-a micşorat de la 100 la 5 milioane de dolari, după plata taxelor.

Tânăra a reuşit însă să mărească această sumă. A pus la punct planuri pentru noi hoteluri în New York, Las Vegas sau Dubai şi a deschis magazine şi cluburi pe plajă.

Cele 23 de parfumuri lansate de ea au avut vânzări de 2, 5 miliarde de dolari.

La începutul anilor 2000, a apărut în reality show-ul ″The Simple Life″.

Alături de prietena ei, Nicole, fiica lui Lionel Richie, Paris apărea în ipostaze complet străine pentru ea, curata camere de hotel, muncea la fermă şi servea într-un fast-food.

A devenit şi autoarea unui best seller, ″Confesiunile unei mostenitoare″⁣, iar apoi şi-a încercat talentul în muzică. N-a ratat nici joburi de fotomodel şi actriţă.

În aceeaşi perioadă, Paris era “abonata” cluburilor de noapte şi a fost prinsă de câteva ori conducând sub influenţa alcoolului.

Tot ei i s-au atribuit relaţii cu Randy Spelling, Oscar De La Hoya, Leonardo DiCaprio, Tom Sizemore şi jucătorul de poker Rick Salomon, alături de care a filmat o casetă deocheată.

În 2009 s-a afişat inclusiv cu fobalistul Cristiano Ronaldo, iar apoi cu Afrojack.

Acum, pare că vrea să se aşeze la casa ei alături de actorul Chris Zylka. Acesta i-a dăruit un inel de peste 2 milioane de dolari.

Paris este îndrăgostită şi de câini, pentru care a creat o linie de îmbrăcăminte.

În Bucureşti a venit în calitate de DJ. Onorariul ei este de aproape o jumătate de milion de dolari.