Cele mai curate oraşe din Europa

Ediţia din acest an a Street Delivery ne-a provocat pe toţi, prin tema aleasă, “smart city”?, la multe întrebări în ceea ce priveşte felul în care vedem noi oraşul ideal. Cu toţii am enumerat în gând câteva trăsături pe care am vrea să le recunoaştem la oraşul în care trăim iar printre acestea s-a aflat cu sigurnaţă curăţenia. Pentru că nu-i aşa, curăţenia spune multe despre cât de civilizaţi suntem. Dar nu despre oraşul la care visăm noi scriem acum aici, ci despre acele oraşe care au trasformat demult visul în realitate. Am întocmit o scurtă listă cu cele mai curate praşe din Europa:

Foto: iStock

Oslo, Norvegia

Oslo este unul dintre oraşele preferate de turişti nu doar pentru frumuseţea lui nordică, ci şi pentru curăţenia sa. Interesant ca plan urbanistic, aglomerat şi plin de muzee, parcuri, plaje, insule, lacuri, tunele, Oslo este impecabil din punct de vedere vizual. Iar la acest aspect contribuie din plin curăţenia. Dacă ajungi acolo, vei avea surpriza să constaţi lipsa completă a coşurior de gunoi, asta pentru că majoritatea cartierelor sunt conectate la un sistem de eliminare a gunoiului care utilizează pompe şi ţevi pentru a deplasa gunoiul sub pământ, în incineratoare unde este ars şi folosit pentru a crea energie şi căldură pentru oraş. Mai mult decât atât, păstrarea curăţeniei face parte din cultura locuitorilor acestei capitale, care aproape nici nu au nevoie de simpatica mascota care apare prin oraş amintindu-le locuitorilor să facă voluntariat în ceea ce priveşte curăţarea oraşului.

Foto: iStock

Copenhaga, Danemarca
Copenhaga se numără printre oraşele în cre se trăieşte cel mai bine din lume, în 2008 Capitala daneza surclasând oraşe mult mai cunoscute, precum Londra sau New York, potrivit unui top realizat de revista Monocle. Printre criteriile de selecţie s-au numărat arhitectura, verdeaţa abundentă, pistele pentru biciclişti, modul lor de servire în restaurante şi puburi dar şi cărăţenia. Asemena oraşului Oslo, Copenhaga a luat măsuri drastice pentru reducerea gunoiului introducând scheme de colectare a gunoiului şi de reciclare, care facilitează găsirea containerelor publice de gunoi şi a cutiilor de reciclare.
Casele colorate, palatele, hotelurle de top, Statuia Mica Sirena, parcurile, cartierul Nyhavn (unde Hans Christian Andersen a scris o mare parte din poveştile lui) se integrează perfect în acest oraş de poveste pe care Raportul Global al Fericirii, din anul 2013, l-a declarat cel mai fericit oraş din lume şi cel mai bun loc în care să trăieşti.

Foto: iStock

Helsinki, Finlanda
Important centru cultural, Helsinki este un oraş superb cunoscut pentru arhitectura armonioasă şi peisajele pitoreşti. Situată pe malul Golfului Finlandez incluzând aproximativ 300 de insule, unite între ele prin poduri, Helsinki este nu doar unul dintre cele mai frumoase şi bogate oraşe din lume (aici aflându-se importante companii locale sau internaţionale, dar şi instituţii politice şi financiare), ci şi unul dintre cele mai curate. Apa de la robinet poate fi băută aici fără nici o grijă (aceasta ajungând în oraş printr-un tunel de munte, cel mai mare din lume).

Foto: iStock

Freiburg, Germania
Aflat în inima Europei alături de Strasbourg şi Basel, Freiburg se află în topul destinaţiilor „eco-friendly” pentru turiştii din întreaga lume datorită dealurilor şi a cîmpiilor de care este înconjurat. Dacă mai pui la socoteală şi faptul că este mărginit de trei zone viticole, care dau unele dintre cele mai bune vinuri ale Europei, înţelegeţi că mai sunt şi alte motive pentru care turiştii în preferă. Iar un astfel de motiv este şi curăţenia, Freiburg, unul din cele mai vechi oraşe din Germania, traversat de mici cursuri de apă (ce trec chiar pe lângă trotuare), fiind unul dintre cele mai îngrijite oraşe din lume. Mediul ecologic, străzile curate, aerul nepoluat fac din Freiburg, care mai este numit "Capitala Padurii Negre" sau "orasul verde al Germaniei", un oraş de nota 10.

Foto: iStock

Nantes, Franţa
Nantes, oraşul lui Jules Verne, se numără şi el printre cele mai curate oraşe din lume. Situat în vestul Franţei, pe malul râului Loire, Nantes se poate mândri cu foarte multe spaţii verzi (60% din suprafata orasului este fie teren agricol, fie spatiu verde, Nantes având pestepeste 100 000 de arbori), cu o reducere a efectelor dioxidului de carbon la 4,77 tone pe cap de locuitor, cu un servicu de tramvai complet electric, cu un număr impresionant de ciclişti. Toate acestea şi multe altele contribuie la menţinerea unei curăţenii de invidiat. În 2012, Nantes a obţinut de altfel titlul de Capitală verde a Europei, titlu oferit de regulă unui oraş de avangardă din punct de vedere al modului de viaţă urban cu respect pentru mediul înconjurător.

Foto: iStock

Zurich, Elveţia
Zurich, cel mai mare oraş din Elveţia, este renumit pentru sistemul de comunicaţii şi pentru sistemul de transport public. Se pot folosi diferite moduri de transport cum ar fi maşini de stradă, trenuri, autobuze, bărci pentru a călători în acest oraş considerat cel mai eficient şi curat din Elveţia. Centrul cultural şi economic al Elveţiei, Zurich se situează în topul primelor zece cele mai curate oraşe din Europa, fiind unul dintre cele mai verzi şi mai curate oraşe din lume.

viewscnt

Trupa The Rolling Stones şi Universal Music Group (UMG) au anunţat că au încheiat un parteneriat global

Trupa The Rolling Stones şi Universal Music Group (UMG) au anunţat că au încheiat un parteneriat global, ce include distribuţia înregistrărilor muzicale şi a catalogului audio-vizual al formaţiei britanice, operaţiuni de arhivare pe diverse suporturi şi activităţi globale de merchandising şi management de brand, informează PA.

Acest parteneriat marchează debutul unei noi ere în colaborarea extinsă pe care trupa The Rolling Stones o are deja cu această companie din industria muzicală.

Catalogul formaţiei britanice include unele dintre cele mai premiate şi mai influente albume din toate timpurile, de la "Sticky Fingers" (1971) şi până la materialul premiat cu Grammy "Blue & Lonesome" (2016).

UMG va continua să distribuie catalogul muzical al grupului The Rolling Stones pe plan global, iar alte proiecte viitoare şi reeditări vor fi lansate prin intermediul brandurilor şi reţelelor administrate de UMG.

Bravado, divizia de merchandising şi de management de brand din cadrul UMG, furnizor de servicii de lifestyle şi branding pentru muzicienii din lumea întreagă, va administra drepturile globale de merchandising, licenţe de retail, management de brand şi comerţ electronic în numele trupei, inclusiv legendarul logo al acesteia (un desen ce reprezintă o limbă, n.r.).

De asemenea, specialiştii de la Bravado vor colabora cu membrii trupei The Rolling Stones şi cu managerii lor pentru a identifica noi oportunităţi creative în domenii precum artă, modă, comerţ cu amănuntul, sport, lifestyle şi merchandising turistic.

Compania Eagle Rock, deţinută de UMG, producător şi distribuitor de programe muzicale difuzate la televiziune, pe DVD-uri, Blu-Ray şi suporturi digitale, şi-a extins în urma noului acord drepturile sale de distribuţie globală aferente catalogului extins audio-video al trupei britanice.

În virtutea acordului, Eagle Rock va relansa mai multe filme de arhivă ce prezintă concertele susţinute de grupul The Rolling Stones, inclusiv cele susţinute la Atlanta (1989) şi în cadrul turneelor "Steel Wheels" (1989-1990), "Voodoo Lounge" (1994), "Bridges To Babylon" (1997-1998), "Four Flicks" (2002) şi "Bigger Bang" (2005-2006).

Sase dintre copiii blocaţi în peştera din Thailanda au fost salvaţi. Operațiunea a fost oprită temporar

Veşti bune vin de la echipele de salvare din Thailanda, care duminică dimineaţă au intrat în peştera în care se află blocaţi cei 12 copii şi a antrenorului lor. Scafandrii şi medici au pătruns printre galariile inundate pentru a-i ajuta pe adolescenţi să iasă la suprafaţă. Copiii şi antrenorul lor se află acolo din 23 iunie, când apa a inundat peştera.

Update: Misiunea a fost oprită pentru 10 ore deoarece au nevoie să se pregătească. Operațiunea va continua luni dimineață, 9 iulie. Cei sase copii salvați au fost transportați la spital și sunt în afara oricăror pericole.

Update: Al saselea copil a fost salvat.

Update: În timp ce agenția Reuters a declarat că șase dintre copii au fost salvați, echipajele de salvare implicate în misiune au informat faptul că doar trei dintre aceștia au ajuns la suprafață.

Update: Conform unui jurnalist thailandez, Florian Witulski, un medic australian a decis să îi scoată pe cei mai slăbiţi dintre cei 12 copii. El a mai dezvăluit că a durat mai puţin ca cei mici să fie scoşi din peşteră pentru că nivelul apei e mai scăzut şi a fost mai uşor să parcurgă distanţa, conform bbc.com. Doi alţi băieţi ar trebui să iasă în curând, mai ales că se preconiza că toţi cei patru vor ieşi în jurul orei 16, ora României.

Update: Doi copii au fost salvaţi deja, spun oficialii. Ei au fost duşi la spitalul de campanie.

Echipele de salvatori au intrat în peşteră la ora locală 10:00 (3:00 GMT), conform coordonatorului operaţiunii, Narongsak Osottanakorn. Tot personalul neesenţial pentru operaţiune a fost îndepărtat de la intrarea în peşteră, rămânând pe poziţii doar echipele de scafandri, medicii şi forţele de securitate.

Cel mai devreme, primul copil ar putea fi scos la suprafaţă duminică la ora locală 21:00 (16:00 GMT), a anunţat un oficial, care a adăugat că atât grupul de copii, cât şi familiile lor au fost informaţi în legătură cu acest plan.

În misiunea de salvare au fost cooptaţi implicaţi 13 scafandri străini şi alţi cinci din cadrul Marinei Thailandeze.

Cel mai frumos răsărit, surprins la NEVERSEA. Fotograful caută cuplul de îndrăgostiţi din imagine

NEVERSEA 2018

Îndrăgostiţi de pe dig, la răsărit de soare Sursa Facebook Dragoş Asaftei

O fotografie realizată la NEVERSEA captează un moment intens dintre doi îndrăgostiţi.

Doi tineri, un el şi o ea, se află pe stabilopozi şi se sărută strâns îmbrăţişaţi, având aura răsăritului de soare. Fotograful caută acum perechea.

 

Imaginea a fost surprinsă la NEVERSEA 2018, cel mai mare festival de plajă din Europa. Cuplul de îndrăgostiţi stă retras pe un dig mai liniştit, departe de aria festivalului şi savurează răsăritul de soare. Sărutul lor intens se profilează pe discul de soare portocaliu care apare din Marea Neagră.

„Hey, petrecăreţi ai festivalului! Mă ajutaţi să găsesc oamenii din imagine şi să le fac cadou un print cu fotografia asta? Cred că au avut parte de cel mai frumos răsărit!

Surprins azi dimineaţă, pe plaja festivalului #Neversea“, scrie Dragoş Asaftei, autorul fotografiei realizate sâmbătă.

Deşi fotografia este făcută la mare distanţă, figurile lor se pot distinge. Pe Facebook a început căutarea îndrăgostiţilor de la NEVERSEA.

Dragoş Asaftei mărturiseşte că este pasionat de răsăriturile de soare, care la Marea Neagră sunt splendide.

El a postat pe contul său de Facebook o serie de fotografii realizate la Arca Distracţiei de la NEVERSEA, iar una dintre ele arată un cuplu foarte asemânător celui de pe dig care se sărută, în aceeaşi ipostază.

 

 

 

Copiii captivi în peştera din Thailanda le-au trimis scrisori părinţilor. Operaţiunea de salvare este amânată

Oficialii thailandezi au exclus orice încercare imediată de a evacua pe cei 12 copii şi antrenorul lor prinşi într-o peşteră din nordul Thailandei, în ciuda îngrijorărilor privind nivelul scăzut de oxigen din subteran. Între timp, copiii au trimis scrisori părinţilor în care îi asigurau că sunt în regulă.

„Nu, nu astăzi”, a declarat Narongsak Osottanakorn, guvernatorul provinciei Chiang Rai, după ce a fost întrebat de reporteri despre eforturile de salvare. Oficialii iau în considerare un plan care implică „un scafandru partener”, în care un adult cu experienţă ar înota alături de fiecare copil, pentru a evacua membrii echipei, conform unui oficial american. La operaţiunea de salvare ar urma să participe atât scafandri thailandezi şi americani, cât şi australieni, britanici dar şi din alte zone ale Europei şi Asiei. Vineri, şeful puşcaşilor marini thailandezi, Aphakorn Yoo-kongkaew, a declarat că nivelul oxigenului din peşteră a scăzut până la 15%, un nivel despre care un medic thailandez a declarat că aduce un risc serios de hipoxie. Guvernatorul Osottanakorn a declarat că „aerul reprezintă o problemă majoră”, dar a adăugat că experţii britanici au confirmat că, în peştera unde sunt situaţi copiii, condiţiile sunt „în regulă”. Copiii au trimis scrisori părinţilor în care îi asigurau că sunt bine, iar unii dintre ei au cerut mâncare, precum pui prăjit. „Doamna profesoară, nu ne daţi multe teme”, se arată într-una din scrisori. De asemenea, antrenorul echipei şi-a transmis scuzele către părinţi într-o scrisoare separată. Antrenorul, Ekkapol Chantawong, a scris: „Dragi părinţi, toţi copiii sunt bine, echipa de salvare ne tratează bine. Promit că voi avea grijă de copii cât de bine pot. Mulţumesc tuturor care au venit să ajute. Le cer scuze sincere părinţilor”.

Paris Hilton a făcut în România 800 $ pe minut

Paris Hilton, 37 de ani, a făcut senzaţie în noaptea de miercuri spre joi, în clubul bucureştean Nuba de pe malul lacului Herăstrău. Deşi s-a lăsat îndelung aşteptată de petrecăreţii din clubul de fiţe, Paris a incendiat atmosfera mixând ca un DJ profesionist de la 3.00 şi până după 5.00 dimineaţa. Puţini ştiu însă că purta pe deget o copie a inelului de două milioane de dolari.

Paris a aterizat miercuri, la 16.55 pe aeroportul Otopeni, s-a cazat la hotelul Hilton şi, târziu, după miezul nopţii şi-a făcut apariţia la clubul Nuba, care a fost arhiplin.

La sosire a fost întâmpinată de jurnalişti şi admiratori, şi-a făcut poze cu ei şi s-a enervat puţin când sandalele ei cu toc cui au „făcut cunoştinţă” cu noroiul din parc. A uitat repede când a dat de atmosfera fierbinte din club.

Americanca a pus muzică şi a dansat, iar iubitul a întreţinut atmosfera

Tinere sexy, sumar îmbrăcate, bărbaţi musculoşi cu tricouri mulate, şampanii pe toate mesele şi artificii din belşug au făcut-o să se ducă cu gândul direct în Ibiza, acolo unde se simte ca acasă.

Diva a stins vodca cu apă

A urcat la pupitru înconjurată de 6 bodyguarzi, de impresarul ei, dar şi de logodnicul Chris Zylka (33 de ani). În timp ce mixa melodiile, Paris dansa, fredona, poza şi dădea pe gât mai multe pahare de vodcă.

A ieşit din club la 6 dimineaţa, cam ameţită

Obişnuit cu clubul Amnesia din Ibiza şi discotecile de pe iahturi, Zylka a fumat ca un turc, chiar dacă legislaţia din România interzice acest lucru în cluburi.

La plecare s-a afişat într-o rochie vaporoasă şi sandale nude cu tocuri uriaşe

Pentru a fi sigură că nu rămâne fără preţiosul inel de logodnă în valoare de două milioane de dolari, cu diamante de 20 de carate, Paris şi-a făcut trei replici ale acestuia la 30 iunie, înainte să plece din SUA către Spania.

Odată cu ea au plecat şi cele şase trolere mari şi foarte grele

Cu o astfel de copie şi-a făcut apariţia şi la Bucureşti şi a avut grijă să-şi tragă mănuşa de pe mâna stângă astfel încât să se vadă de la distanţă că e o femeie logodită.

Tânăra aceasta a bătut recordul la decolteuri

De ce şi-a „clonat” inelul? În februarie 2010, Paris a fost ţinta unui jaf după ce o bandă de infractori a aflat din reality show-ul pe care diva îl avea la un post de televiziune american unde ţine cheia (sub preşul de la uşă) şi codul de dezarmare a alarmei.

Aproape goală, noroc cu sandalele

Banda i-a furat atunci bijuterii în valoare de 1,5 milioane de dolari şi câteva grame de cocaină. Paris şi-a dat seama că a fost jefuită după 2 luni, când presa a vuit că Orlando Bloom, Audrina Partridge, Rachel Bilson şi Lindsay Lohan au fost jefuiţi.

Mai mulată de atât nu se poate

Miercuri noapte, diva a mai purtat un ceas Paris Hilton Silver, de numai 100 de dolari, şi o rochie transparentă cu paiete cusute manual tot din colecţia proprie „Boohoo X Paris Hilton”.

Fetele din imagine i-au bulversat pe tineri

Deşi era întuneric beznă, dijeiţa a purtat ochelari de soare marca Paris Hilton Collection, de 42 de dolari. Ea a plecat de la club la răsărit şi a ajuns la hotel în jurul orei 7.00, după ce şi-a refăcut machiajul special pentru paparazzi care ar fi putut s-o aştepte la ieşire.

Dantelă sau voal, transparent să fie!

Pentru aproape patru ore de distracţie, diva care are o avere de 300 de milioane de dolari, ar fi primit aproximativ 100.000 de dolari, exact cât încasează pentru un spectacol în clubul Amnesia din Ibiza, Spania.

Dantelă sau voal, transparent să fie!

Fascinată de viaţa de noapte a românilor, Hilton s-a hotărât să revină în august la clubul Nuba Summer, din Mamaia, pentru a mixa din nou. Ea a părăsit România, ieri, după-amiază, tot de pe aeroportul Otopeni.

sursa: click.ro

Armin van Buuren pe scena NEVERSEA 2018. Ce surprize sunt pregătite în cea de-a treia zi de festival

NEVERSEA 2018 a ajuns în cea de-a treia zi de festival.

Pentru sâmbătă, 7 iulie, organizatorii au pregătit un program în care nume mari de artişti vor urca pe cele cinci scene amenajate pe plajă.
Zeci de mii de spectatori sunt aşteptaţi şi astăzi pe plaja Modern din Constanţa, în cea de-a treia zi a festivalului NEVERSEA, cel mai mare eveniment petrecut pe o plajă din Europa.




Programul spectacolelor începe la ora 12 pe scenele Daydreaming şi Oasis, în timp ce pe scena principală vor urca artişti începând cu ora 17.00.

Printre cei care vor încinge astăzi atmosfera se numără Armin van Buuren, Carla s Dreams, John Newman, The Him, Paraziţii şi mulţi alţii. Aproximativ 48.000 de spectatori au fost prezenţi în prima zi a festivalului NEVERSEA 2018, conform datelor transmise de către organizatori. Iată programul zilie de sâmbătă, 7 iulie: