Lil Wayne, Strokes, Florence & the Machine, între artiştii care vor cânta la festivalul Governors Ball din New York

Florence & The Machine, Tyler, The Creator, The Strokes, Lil Wayne, SZA, Nas, The 1975, Kacey Musgraves, Major Lazer, Brockhampton, Louis The Child, Mitski se află printre cei 70 de artişti care vor cânta la festivalul Governors Ball din New York, potrivit Variety. 

Ediţia a noua a festivalului va avea loc între 31 mai şi 2 iunie la New York, organizat pe Randall's Island. 

Festivalul din 2018 i-a avut cap de afiş pe Eminem, Jack White, Travis Scott şi Yeah Yeah Yeahs.

În cadrul festivalului vor fi standuri cu mâncare, bere şi cocktailuri. Între concerte, spectatorii se pot bucura de jocuri de gazon, artă stradală şi o zonă Best Kept Secret dedicată persoanele cu vârsta de peste 21 de ani. 

Evenimentele care sunt programate noaptea târziu în oraş fac parte din seria de concerte Governors Ball "After Dark".

Ziua Culturii Naţionale la Radio România Cultural: Gala Tinerilor Scriitori şi un concert al trupei FiRMA

Gala Tinerilor Scriitori - Cartea de poezie a anului 2018 şi un concert al trupei FiRMA sunt principalele evenimente pe care Radio România Cultural le organizează şi le transmite pe 15 ianuarie, de Ziua Culturii Naţionale. 

Începând cu ora 16.00, va fi transmisă în direct Gala Tinerilor Scriitori - Cartea de poezie a anului 2018, care se va desfăşura în Aula Bibliotecii Centrale Universitare “Carol I” din Bucureşti.

Gala este organizată de Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti şi Asociaţia Euro Culturart, în coproducţie cu Radio România Cultural. Juriul de anul acesta este compus din trei tineri critici literari (laureaţi ai ediţiilor 2012, 2014 şi 2015): Bianca Cernat, Andreea Răsuceanu şi Cosmin Borza.

Evenimentul este organizat pe trei secţiuni - Tânărul Poet al anului 2018, Tânărul Prozator al anului 2018 şi Tânărul Critic al anului 2018. Marele câştigător al Galei va fi Tânărul Scriitor al anului 2018.

Conform tradiţiei, un scriitor la început de carieră sau consacrat va primi Premiul "Cartea de Poezie a Anului 2018" pentru cel mai important volum de versuri din anul 2018.

Gala Tinerilor Scriitori se va desfăşura în cadrul unui eveniment multiart, moderatorul şi iniţiatorul evenimentului fiind Dan Mircea Cipariu.

Tot pe 15 ianuarie, de la ora 18.00, Radio România Cultural va organiza şi va transmite live de la Arcub Gabroveni, concertul trupei FiRMA care va interpreta single-uri proprii şi piese de pe cel mai recent album, "Poezii Alese, Vol. I", apărut, la finalul anului trecut, la editura Casa Radio.

Versurile din înregistrările păstrate în Fonoteca Radio România au fost aranjate în compoziţii muzicale originale create special pentru acest proiect de către Daniel "Rocca" Stoicea şi interpretate de trupa FiRMA.

George Bacovia, Mihai Eminescu, Leonid Dimov, Nina Cassian, Ana Blandiana, Svetlana Cârstean, Adela Greceanu, Elena Vlădăreanu sunt poeţii selectaţi de membrii trupei FiRMA pentru a fi cântaţi şi recitaţi pe primul volum al albumului ”Poezii Alese” şi în concertul de pe 15 ianuarie.

Publicul de la Arcub Gabroveni va fi martor al metamofozei poetice a trupei FiRMA, o formaţie reprezentativă a rock-ului alternativ românesc, care, începând cu anii 2000, s-a reinventat şi s-a remarcat prin valoroase produse care dezvăluie noi perspective din universul audio, video, dar şi din lumea teatrului şi a poeziei.

Alături de muzicieni, vor urca pe scenă Svetlana Cârstean, Adela Greceanu şi Elena Vlădăreanu, care îşi vor recita propriile creaţii.

Albumul "Poezii Alese. Vol. 1" poate fi găsit în librării sau poate fi ascultat online pe contul de Spotify al trupei FIRMA.


Componenţa trupei este: Daniel "Rocca" Stoicea - voce, chitară, pian, totodată compozitorul formaţiei, Sorin Erhan - bas, Adrian Coman - chitara electrică, Alexandru Gavril - chitară electrică & acustică şi Constantin "Bărbuţă" Bărbăşelu - tobe.

În deschiderea concertului FiRMA, Maria şi Mihai Balabaş iau ca punct de pornire primul disc al poeziilor eminesciene publicat de editura Casa Radio şi crează un poem sonor inedit.

Adrian Pintea, Ion Manolescu, Clody Bertola, Elvira Glodeanu, Emil Botta, Alexandru Repan, Aura Buzescu, Alexandrina Halic şi alţii vor fi ascultaţi recitând unele dintre cele mai semnificative texte ale lui Mihai Eminescu, într-o compoziţie narativă şi muzicală originală.

Maria Balabaş este creatoarea emisiunii "Dimineaţa crossover" şi a generat, pe parcursul timpului, diverse proiecte dedicate noilor forme de creaţie radiofonică ("Generaţia sonoră", "Aceasta nu este artă"). Mihai Balabaş este violonist şi chitarist, cântă în trupele Trei Parale, Bucium şi Radu Vâlcu Quartet, iar ca proiect personal are trupa Soare Staniol.
La finalul concertului va avea loc o sesiune de autografe.

Accesul în sală se va face începând cu ora 17:30 pe bază de invitaţie.

Putin, la slujba de Crăciun la Sankt Petersburg

Preşedintele rus Vladimir Putin a sărbătorit Crăciunul în noaptea de 6 spre 7 ianuarie în Catedrala Schimbării la Faţă de la Sankt Petersburg, unde a fost botezat în secret în epoca sovietică, aşa cum a vrut mama sa, relatează Euronews. 

La Moscova, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse Kirill a oficiat slijba la Catedrala Sfântului Mântuitor, în prezenţa premierului Dmitri Medvedev şi soţiei acestuia Svetlana.

Biserica Ortodoxă Rusă sărbătoreşte Crăciunul la 7 ianuarie, întrucât păstrează calendarul liturgic iulian, spre deosebire de Biserica Catolică, ce a adoptat calendarul gregorian.

Aventura fascinantă a unei românce în Coreea de Sud. Cum a ajuns o tânără din Bărăgan cetăţean de onoare la Seul

O tânără din comuna ialomiţeană Colelia a ajuns cetăţean de onoare al oraşului Seul, la 8.000 de kilometri depărtare de casă. În aproape patru ani de când se află în Coreea de Sud, Silvia Pencu, de 24 de ani, a fost îndrăgită de străini.

Spune că nu se vede întoarcându-se prea curând în România şi nici lucrând pentru cineva de aici. Îşi doreşte o carieră solidă şi cred că în Coreea are toate oportunităţile.

Tânăra s-a adaptat perfect noutăţilor şi a pornit în aventura vieţii ei. Şi-a făcut prieteni din toate colţurile lumii, a experimentat tot felul de extravaganţe culinare şi a pus umărul la promovarea României în Asia.

În prezent, Silvia locuieşte în Coreea de Sud, unde studiază Mass Media şi Relaţii Internaţionale. Spune că şi-a dorit încă din adolescenţă să studieze în străinătate, iar Coreea i s-a părut ţara perfectă.

Anul universitar s-a terminat în decembrie 2018, iar în martie intră în anul 4 de facultate.   

“Încă de când eram în liceu eram interesată de cultura coreeană şi, având în vedere că am visat dintotdeauna să studiez în străinătate, am aplicat pentru o bursă de studiu datorită căreia în februarie 2015 m-am mutat în Seul.

Cred că lucrurile se întâmplă cu un motiv, fapt pentru care inclusiv aventura mea coreeană, amânată iniţial cu un an, din cauza eşecului de a primi bursa în 2014, m-a format şi m-a ajutat să devin cine sunt astăzi.

O lecţie preţioasă pe care am învăţat-o atunci a fost să înţeleg că un eşec nu este decât o pârghie pentru adevăratul succes.

După cum spuneam, am plecat în 2015, deci au trecut deja mai bine de trei ani şi jumătate de când locuiesc în Seul.

În primul an am învăţat limba coreeană, iar începând cu 2016 urmez studiile de licenţă la Korea University.

Am plecat în 2015, în februarie şi un an de zile am învăţat limba coreeană la Ewha Womans University, dupa care, în martie 2016, am inceput studiile de licenţă la Mass Media şi cu a doua specializare în Relaţii Internaţionale”, povesteşte Silvia.

De fapt, singurele cuvinte pe care le ştia când a ajuns în Coreea erau formulele de salut.

A învăţat totul acolo, şi un avantaj foarte puternic pe care crede că l-a avut a fost faptul că înainte de se muta a ascultat foarte mulţi ani muzică în limba coreeană şi a vizionat filme.

„Indiferent dacă nu cunoşti limba respectivă, expunerea continuă este foarte importantă.

Poate că nu este un exerciţiu conştient, dar creierul nostru este extrem de complex şi are capacitatea de a face conexiuni pe care le stochează şi le foloseşte atunci când e nevoie, în cazul meu în momentul în care am început să învăţ limba coreeană în Seul“, afirmă românca. 

Spune că s-a adaptat destul de uşor, deoarece a fost foarte deschisă noutăţilor, iar strategia ei principală a fost să nu compare mâncarea, societatea sau în general noua viaţă cu cele din România.

“În momentul în care compari, începi să devii melancolic, ceea ce nu e deloc de ajutor atunci când faci o asemenea schimbare.

Coreea este situată în Asia de Est, la 8.000 de kilometri depărtare de casă, dar dacă ajungi să apreciezi cele ce se întâmplă în jurul tău şi să îmbrăţişezi schimbările fără să critici, sau să consideri că obiceiurile tale sunt superioare celor coreene, atunci chiar şi o ţară la 8.000 de km depărtare de casă poate deveni acasă,” spune Silvia.

Adaptarea nu a fost dificilă, pentru că oamenii pe care i-a întâlnit acolo au fost foarte prietenoşi şi generoşi, dar rezervaţi.

Pentru că vorbea limba coreeană, Silvia a avut parte de surprize plăcute de câteva ori: la piaţă ori la restaurant a primit ceva gratis.

“Cultura este foarte diferită şi este important să accepţi aceste diferenţe pentru a te adapta.

De exemplu, vârsta joacă un rol foarte important în societatea lor, fiind esenţial să ştii cât de politicos să te adresezi interlocutorului, dat fiind faptul că sunt mai multe nivele de politeţe, folosite diferit în funcţie de circumstanţe.

Pentru a şti cum să te raportezi la conversaţie, este deci important să ştii vârsta celuilalt, atunci când te întâlneşti pentru prima dată cu cineva, întrebări personale legate de vârstă, serviciu, sau relaţii, fiind complet normale.

Ceea ce nouă ni se poate părea indiscret, este de fapt o deprindere necesară pentru a delimita tipul de relaţie care se poate crea între cele două persoane”, spune tânăra din judeţul Ialomiţa. 

In Coreea de Sud îi place cel mai mult faptul că societatea se mişcă foarte rapid, precum o maşinărie bine unsă, de la livrarea unui colet, până la construirea unei clădiri.

A uimit-o foarte mult siguranţa de pe stradă. Nu îţi este teamă să mergi singur indiferent de oră şi nu i s-a întâmplat niciodată să fie hărţuită verbal pe stradă, ca în România.

Acolo sunt camere de supraveghere peste tot şi, datorită faptului că ei lucrează foarte mult peste program, sunt multe locuri deschise 24/7.  

Primirea titlului de cetăţean de oanoare a suprins-o plăcut şi pe Silvia, care spune că încă încearcă să se obişnuiască în această postură.

În urmă cu un an a făcut un internship la primăria din Gangdong, un district din estul Seului, iar în 2018, autorităţile de acolo au recomandat-o pentru acest titlu.

Câteva dintre criteriile care trebuie îndeplinite sunt cel puţin trei ani de locuit în Seul şi cât mai multe activităţi care să ajute comunitatea locală.

Printre activităţile recunoscute Silviei s-au numărat predarea limbii engleze în centre sociale pentru elevii din medii defavorizate, promovarea României în şcolile din Gangdong şi participarea la un panel motivaţional despre visuri şi carieră cu personaltăţi din Gangdong.

Cea mai mare însemnătate a avut-o însă Summitul KIS G100 Dokdo, în care Silvia fost desemnată liderul Europei.

“Dokdo reprezintă un subiect foarte contestat în Asia de Est, fiind o insulă care, deşi aparţine Coreei de Sud, este vizată de Japonia, care nu pentru prima dată încearcă să îşi asume un teritoriu ce nu îi aparţine.

În cadrul summitului am promovat ideea de colaborare şi necesitatea unei comunicări eficiente pentru realizarea păcii internaţionale”, a povestit Silvia Petcu. 

Despre România, coreenii au imagine bună: cei în vârstă asociază România cu Nadia Comăneci, iar cei tineri, de obicei cu Dracula.

„Ne bucurăm de o imagine pozitivă, întrucât sunt foarte fascinaţi de tot ce ţine de Europa şi de rasa caucaziană“, mai spune Silvia.

Pe lângă acomodarea cu oamenii, cultura, civilizaţia şi limba, Silvia a mai avut de trecut un obstacol în Coreea: mâncarea, la fel ca toate celelalte aspecte, este complet diferită.   

“Pe lângă faptul că mănâncă inclusiv lucruri pe care noi cel mai probabil nu le-am mânca niciodată (viermi de mătase sau chiar carne de câine, în cazul generaţiei care a luptat în războiul civil), din punctul meu de vedere mănâncă mai sănătos decât noi.

Dieta lor mi se pare mai echilibrată, datorită plantelor şi a rădăcinilor folosite.

Când vine vorba de gust, este destul de dulce, ceea ce nu a reprezentat o problemă pentru mine, dar este în acelaşi timp şi picantă, ceea ce pot spune că a fost iniţial o mică provocare.

Cel mai probabil cea mai mare provocare a fost însă să mă obişnuiesc cu orezul trei mese pe zi, în loc de pâine”, explică tănăra.

Fiecare zi trăită de Silvia departe de casă este diferită, este o provocare pe care şi-a asumă cu responsabilitate şi multă pasiune.

În weekend, de exemplu, fie participă la vreun eveniment, fie poate fi găsită la orfelinatul Oryu.

O zi de joi, pe de altă parte, începe cu o călătorie cu metroul spre Yeouido, districtul central al staţiei naţionale de radio şi televiziune KBS, unde la ora 15.00 poate fi găsită la o emisiune despre viaţa străinilor în Coreea de Sud.

După ce se termină emisiunea ia metroul spre casă, unde cel mai probabil îşi petrece timpul lucrând fie la ceva pentru şcoală, fie la nuvela pe care doreşte să o publice anul viitor.  

„Scrisul este o pasiune pe care o am încă de când eram la şcoala generală.

Îmi termin ziua cu o cină în stil coreean şi cel mai probabil cu o ceaşcă de ceai şi o discuţie interesantă în sufragerie, împreună cu prietene din diferite colţuri ale lumii, care locuiesc în acelaşi cămin cu mine.  

Despre întoarcerea acasă, deocamdată, nici nu poate fi vorba. Momentan simt că nu e timpul să mă întorc.

Este adevărat, mai am încă un an de facultate, dar pe lângă acest aspect, simt că nici in 2020 nu aş face-o.

Îmi doresc să ajut la schimbarea României, şi pentru a face acest lucru consider că educaţia reprezintă cheia viitorului.

Dar problema este lipsa de instruire a unor profesori, dar mai ales, lipsa motivaţiei a multor elevi.

Mi-ar plăcea să revin şi să creez un institut pentru instruirea acestora, dar nu mă văd lucrând pentru cineva în România.

Pentru a îmi îndeplini deci acest ideal, este nevoie de foarte multă muncă şi de abilităţi pe care simt că pot să le dezvolt în afară.

Am învăţat foarte mult de la oamenii cu care am intrat în contact şi am realizat că aceste experienţe nu pot fi comparate cu ceea ce înveţi în cărţi“, concluzionează românca.  

sursa: adevarul

“Anotimpurile”, primul din seria celor 12 concerte speciale oferite de Orchestra Simfonică București

Stagiunea #SalutCULTURA! debutează în 2019 cu “Anotimpurile”, primul din seria celor 12 concerte speciale oferite de Orchestra Simfonică București - Bucharest Symphony Orchestra.

În deschiderea ediției a II-a a Stagiunii #SalutCULTURA, Orchestra Simfonică București vă invită Miercuri, 23 ianuarie 2019, pentru a lua parte la primul eveniment. Concertul va avea loc începând cu ora 19.00.

Orchestra Simfonică București și David Lefèvre, prim concertmaestru al Monte Carlo Philharmonic - solist și dirijor, vă invită să luați parte la o seară clasică, un concert în care veți avea ocazia să ascultați remarcabilele pagini muzicale compuse de Antonio Vivaldi - Cele Patru Anotimpuri și Ástor Piazzolla - Cuatro Estaciones Porteñas.

Program:

* Vivaldi La Primavera
* Piazzolla Verano Porteño
* Vivaldi L'Estate
* Piazzolla Otoño Porteño

Pauză

* Vivaldi L'Autunno
* Piazzolla Invernio Porteño
* Vivaldi L'Inverno
* Piazzolla Primavera Porteña

Despre Orchestra Simfonică București

Fondată în anul 2007, Orchestra Simfonică București este un ansamblu muzical românesc de prim rang. A fost înființată de trei tineri muzicieni ambițioși, reunind în componența sa cei mai valoroși artiști instrumentiști din România. Din dorinta de a oferi iubitorilor de muzica posibilitatea de a intra in contact cu muzica de calitate, Orchestra Simfonică București a dezvoltat concepte muzicale originale si novatoare, transpuse pe scena stagiunii anuale SalutCULTURA!.

Misiunea Orchestrei Simfonice Bucuresti este promovarea excelenței în muzică si atragerea tinerilor către sălile de concert.

Parteneri: Primaria Sectorului 6, Centrul Cultural European Sector 6, PONSA, Texcargo, EVconnect.ro - Statii de încărcare pentru vehicule electrice
Parteneri media: Librăriile Cărturești, Radio Clasic, Media Advertising

Pentru mai multe informatii despre Orchestra Simfonica Bucuresti, accesati https://osb.org.ro.

David Lefèvre Violinist

David Lefèvre se definește ca fiind un reprezentant talentat și dinamic al tinerei generații de violoniști actuali, prin talentul, pasiunea și versatilitatea muzicală.

După un premiu I recunoscut pentru calificative excelente la Conservatorul de Muzică din Montreal, a fost printre puținii interpreți care au fost premiați timp de trei ani consecutivi de bursa majoră de la Arts Council of Canada. Acest lucru i-a permis să-și continue studiile la Conservatorul National Supérieur de Musique din Paris.

După ce a câștigat Premiile Fundațiilor Yehudi Menuhin și George Cziffra și a obținut Primul Grand Prix la Concours International de violon de Douai, David Lefèvre și-a început cariera de solist la ansambluri de renume, precum: Orchestre National du Capitole de Toulouse, Montreal I Musici Orchestra, Symphonic Orchestra of the Balearic Islands, Lisbon Gulbenkian Orchestra, London Mozart Players of London și Monte-Carlo Philharmonic Orchestra. Printre dirijorii cu care a lucrat sunt: Michel Plasson, Jonathan Darlington, Lawrence Foster, Marek Janowski, Peter Oudjian, Théodor Guschlbauer, Matthias Bamert, Gilbert Varga, Simone Young și Jean-Claude Casadesus.

Muzica de cameră este, de asemenea, parte a universului muzical al lui David. Dintre partenerii săi obișnuiți: Roland Pidoux, Patrice Fontanarosa, Mariel Nordman, Bruno Rigutto, Anne Queffelec, Gary Hoffman și Régis Pasquier, Andrey Yaroshinsky și Nicolas Angelich. Apare în mod regulat la festivaluri importante din Franța și din străinătate, precum: Festival de Besançon, Festival du Domaine Forget, Festival de Lanaudière, Printemps des Arts of Monte-Carlo, The Alghero Festival in Sardinia, Budapest Spring Festival ...

În timp ce-și desfășoară cariera de solist și interpret de muzică de cameră, David Lefèvre a fost prim Concertmaestru al Orchestre National du Capitole între 1993 și 1999. Este Concertmaestru invitat în mod regulat al Lisbon Gulbenkian Orchestra și Filarmonica George Enescu din București.

A fost director artistic al Festivalului de Muzică de Cameră Val d'Isère MusicaVal din 1996 până în 2016.

David Lefèvre a fost profesor asociat la C.N.S.M. în Paris, între 1996 și 2006.

Inregistrările sale, lansate de Solstice, Sonpact si Zig-Zag Territoires, au fost unanim recunoscute de criticii francezi si internationali. În mod special, interpretările sale ale sonatelor pentru vioară și pian de E.W. Korngold și R. Strauss, a sonatei lui B. Bartok pentru vioara solo sau cvintetul Păstrăvul de F. Schubert au fost extrem de bine primite.

Din 2008 până în 2011, a colaborat cu fratele său, pianistul Alain Lefèvre, cu care susține recitaluri în mod regulat în Canada și în Europa. Înregistrările lor sunt recunoscute în toată lumea și au primit numeroase premii, cum ar fi: Premiul 1 al albumului clasic pentru anii 2009 și 2010 de la Gala ADISQ (Quebec), premiul pentru cel mai bun album de muzică clasică al anului 2010 de la Juno Awards (Canada) precum și prestigiosul premiu "CD-ul lunii" în septembrie 2011 conferit de Revista Muzicală Gramophone.

Din 1999, este prim Concertmaestru al Monte-Carlo Philharmonic Orchestra.

David Lefèvre poartă cu mândrie titulatura de Ambasador al Newzik, cea mai importantă aplicație pentru citirea digitală a partiturilor muzicale.

David cântă în prezent pe o vioară magnifică de Pietrus și Antonius Dalla Costa 1750.

Din noiembrie 2018, ținuta lui David Lefèvre este asigurată de binecunoscutul designer italian de modă Carlo Pignatelli.

Heidi Klum, apariție îndrăzneață la un after party

Dacă pe covorul roşu al Globurilor de Aur a dat greş cu alegerea ei vestimentară, criticii notând-o drept una nepotrivită, la after party-ul găzduit de Warner Bros a fost în centrul atenţiei.

Heidi Klum a reuşit să ia privirile tuturor cu apariţia sa la after-party-ul Globurilor de Aur.

BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)

Ea şi-a făcut apariţia într-o rochie extrem de îndrăzneaţă, cu un croi fluid, care-i lăsa la vedere sânii. E de prisos să spunem că rochia ei a fost una dintre cele mai spectaculoase, dar şi sexy, alegeri ale serii.

BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the 2019 InStyle and Warner Bros. 76th Annual Golden Globe Awards Post-Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Lester Cohen/Getty Images for InStyle)
BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Heidi Klum attends the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Emma McIntyre/Getty Images)

Supermodelul s-a prezentat la această petrecere alături de logodnicul ei, Tom Kaulitz, marcând astfel prima apariţie a cuplului după anunţul logodnei. Inelul de logodnă a tronat, deloc modest, pe degetul vedetei şi a atras privirile tuturor celor din jur.

BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 06: Tom Kaulitz (L) and Heidi Klum attend the Amazon Prime Video's Golden Globe Awards After Party at The Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 in Beverly Hills, California. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)

Părinţii, sfătuiţi să limiteze accesul copiilor la dispozitivele electronice cu o oră înainte de culcare (studiu)

Părinţii ar trebui să interzică utilizarea de către copii a telefoanelor mobile, tabletelor sau computerelor înainte de culcare şi să limiteze prin negociere cu aceştia perioadele de timp petrecute în faţa ecranelor, conform unor noi recomandări oficiale publicate la sfârşitul săptămânii trecute în Marea Britanie, citate de Press Association.

Experţii au notat că privitul la ecrane precum cele ale telefoanelor mobile, tabletelor sau computerelor în ora de dinainte de culcare poate tulbura somnul şi afectează totodată sănătatea şi starea generală a copiilor.

În plus, perioadele lungi dedicate utilizării dispozitivelor mobile sunt asociate cu alimentaţia nesănătoasă şi sedentarismul.

Conform primelor recomandări referitoare la timpul petrecut în faţa ecranelor emise de Colegiul Regal de Pediatrie şi Sănătate a Copilului din Marea Britanie, părinţii ar trebui să impună în acest sens termene şi interdicţii.

Organismul a precizat, însă, că părinţii nu au de ce să se teamă că utilizarea acestor dispozitive în restul timpului ar fi dăunătoare, neexistând suficiente motive de îngrijorare în acest sens.

Părinţii aud adesea că astfel de dispozitive reprezintă un risc pentru copiii lor, însă ele sunt, de fapt, instrumente valoroase cu ajutorul cărora cei mici pot explora lumea, a subliniat colegiul.

Totuşi, perioadele dedicate ecranelor nu ar trebui să înlocuiască activităţile sănătoase precum exerciţiile fizice, somnul şi petrecerea timpului cu familia.

În ghidul elaborat de colegiul britanic au fost incluse patru întrebări care îi pot ajuta pe părinţi să afle dacă cei mici utilizează astfel de dispozitive electronice într-un mod sănătos:
- Timpul petrecut de familia dumneavoastră în faţa ecranelor este ţinut sub control?
- Utilizarea ecranelor interferează cu ceea ce îşi doreşte să facă familia dumneavoastră?
- Utilizarea ecranelor interferează cu somnul?
- Reuşiţi să controlaţi consumul gustărilor în perioada de utilizare a ecranului?

''Când vine vorba despre timpul petrecut în faţa ecranelor, cred că este important ca părinţii să fie încurajaţi să facă ceea ce este corect pentru familia lor'', a declarat dr. Max Davie, responsabil pentru promovarea sănătăţii în cadrul colegiului.

''Suntem îsă conştienţi că aceasta este o zonă gri, iar părinţii au nevoie de ajutor; de aceea am conceput acest ghid. Sugerăm să fie stabilite limite în funcţie de vârstă, negociate între părinte şi copil, înţelese de toată familia. Când acestea nu sunt respectate, trebuie introduse consecinţele'', a explicat specialistul.

''De asemenea, este important ca adulţii din familie să ia în calcul şi perioadele petrecute de ei înşişi în faţa ecranelor astfel încât să exercite o influenţă pozitivă asupra membrilor mai tineri'', a precizat Davie.

Colegiul a recomandat ca ecranele să nu fie utilizate în ora de dinainte de culcare din cauza dovezilor potrivit cărora aceste dispozitive stimulează creierul, iar lumina albastră cauzează tulburări la nivelul producţiei hormonului somnului, melatonina.

Totodată, specialiştii au atras atenţia că utilizarea ecranelor poate distrage atenţia copiilor, care riscă să nu conştientizeze senzaţia de saţietate fapt ce, coroborat cu publicitatea, poate conduce către un aport mai mare de alimente nesănătoase.

Colegiul, care a emis aceste sfaturi sub forma unei analize publicate de British Medical Journal, a identificat ''dovezi substanţiale'' ale unei asocieri între obezitate şi depresie şi perioadele mai mari petrecute în faţa ecranelor, însă a remarcat totodată că dovada efectelor asupra altor probleme de sănătate a fost ''în mare măsură slabă sau absentă''.

''Trebuie luată în calcul orice potenţială limitare a timpului petrecut în faţa ecranelor în contextul unor informaţii insuficiente cu privire la impactul conţinutului sau contextelor utilizării ecranelor digitale'', au scris autorii studiului.

''Având în vedere creşterea rapidă în ultimul deceniu a perioadelor de utilizare a ecranelor de către copii şi tineri, la nivel internaţional, (...) este nevoie grabnică de aprofundarea studiilor pentru înţelegerea impactului contextelor şi a conţinutului utilizării ecranelor asupra sănătăţii şi stării generale copiilor şi tinerilor, în special în relaţie cu dispozitivele digitale mobile'', se arată în concluziile cercetării.