Tehnica de 5 minute, aplicată zilnic, pentru a fi fericit, explicată de un profesor de la Harvard

Ashley Whillans, profesor la Harvard Business School, susţine că gestionarea defectuasă a timpului îi împiedică pe oameni să fie fericiţi.

Ashley Whillans, profesor la Harvard Business School, este de părere că oamenii nu au timp să fie fericiţi.

Majoritatea dintre noi face exact contrariul a ceea ce ar trebui.

„Supraestimăm cantitatea de timp necesară pentru a ne bucura de o experienţă“, spune acesta, citat de sciencealert.com .

Whillans este de părere că principalul motiv este că pierdem micile pauze pe care le-am putea folosi eficient.

„Cinci minute petrecute cu un coleg sau 20 de minute pe o bicicletă eliptică au adesea beneficii mult mai puternice decât ne-am aşteapta“.   

Verificarea e-mailului sau petrecerea timpului pe social media în cele 5 sau 10 minute sunt împotriva  bunei dispoziţii. 

Gândul că nu avem timp pentru a face ceva plăcut ne împiedică să ne bucurăm de experienţe şi le înlocuim cu lucruri banale.

„Puţini oameni s-ar prezenta la birou la ora 8 dimineaţa fără să ştie ce vor face până la ora 13.00. Şi, totuşi, oamenii se vor întoarce acasă la ora 18.00 deşi nu s-au gândit ce vor face până la ora 23.00, astfel ajungând să risipească o resursă importantă de timp“, spune Laura Vanderkam, expert în managementul timpului.  

Vanderkam recomandă în mod special petrecerea timpului cu prietenii şi familia, observând că cei care îşi fac timp pentru oamenii importanţi din viaţa lor sunt mult mai fericiţi.

Socializarea în viaţa reală provoacă sentimentul de libertate. Un studiu publicat în Jurnalul de Psihologie Experimentală a constatat că oamenii sunt mai fericiţi atunci când împărtăşesc trăirile cu cei din jurul lor.

Pauzele de 5 minute sunt o resursă importantă pe care nu întotdeauna o utilizează înţelept.

Premiera din New York a filmului ''Cold Pursuit'', în care joacă Liam Neeson, a fost anulată

Premiera din New York a filmului ''Cold Pursuit'', din a cărui distribuţie face parte Liam Neeson, a fost anulată marţi, cu puţin înainte de a începe, pe fondul furtunii mediatice create de afirmaţiile actorului, care a mărturisit că a vrut să omoare o persoană de culoare pentru a răzbuna violarea unei apropiate, informează DPA.


Remarcile în cauză au fost făcute în timpul unui interviu acordat publicaţiei The Independent şi publicat luni.

În acesta, actorul a povestit cum, cu ani în urmă, după ce a aflat că o prietenă a fost violată, a umblat pe străzi sperând să fie abordat de o persoană de culoare pentru a o putea omorî.

Potrivit lui Neeson, singurul atribut fizic pe care l-a cerut la momentul respectiv despre atacatorul prietenei sale a fost rasa acestuia.

"Este oribil, oribil, când mă gândesc retrospectiv că am făcut asta", a dat asigurări starul din "Schindler's List", "Gangs of New York" şi "Taken".

"Răzbunarea nu duce decât la răzbunare, la mai multe crime, iar Irlanda de Nord este o dovadă a acestui lucru", a adăugat el în cursul interviului la care a fost prezent şi colegul său de distribuţie, Tom Bateman.

Revolta stârnită de aceste declaraţii a fost rapidă, mulţi vorbind despre rasismul exemplificat de povestirea lui Neeson.

Marţi, în cadrul emisiunii "Good Morning America" de pe postul ABC, actorul a respins acuzaţiile de rasism. "Nu sunt rasist! Dacă ea ar fi spus un irlandez, un scoţian, un britanic sau un lituanian ştiu că aş fi avut aceeaşi reacţie", a explicat el.

"N-am mai avut niciodată acest sentiment, care a fost o dorinţă primară de a lovi", s-a justificat actorul.

"Am încercat să-mi apăr prietena dragă în acest mod medieval teribil. Sunt un tip destul de inteligent şi din cauza asta când mi-am revenit m-a cam şocat faptul că am avut aceste sentimente oribile.

Din fericire nu s-a produs nicio violenţă, slavă Domnului!", a completat el. 

Actriţa Jennifer Lawrence s-a logodit cu directorul unei galerii de artă din New York

Actriţa premiată cu Oscar Jennifer Lawrence, una dintre cele mai cunoscute vedete de film din lume, s-a logodit cu iubitul său, director al unei galerii de artă din New York, informează miercuri Press Association şi Reuters citând informaţii publicate de media americane.

Viitorul soţ al actriţei Jennifer Lawrence este Cooke Maroney, în vârstă de 34 de ani, au confirmat reprezentanţii vedetei pentru revista People.

Lawrence, în vârstă de 28 de ani, a fost văzută recent purtând un ''inel imens'' şi bucurându-se alături de Maroney de ceea ce părea a fi o cină festivă, la un restaurant cu specific francez din New York City, conform Page Six, specializată în publicarea de informaţii mondene.

Jennifer Lawrence a fost recompensată cu premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă datorită rolului interpretat în comedia romantică ''Silver Linings Playbook'' din 2012.

Cunoscută şi pentru interpretarea eroinei Katniss Everdene din seria de succes ''Hunger Games'', Lawrence a fost nominalizată la alte trei premii Oscar pentru rolurile din ''Winter's Bone'', ''American Hustle'' şi ''Joy''.

Maroney este directorul unei galerii de artă din cadrul Gladestone Gallery din New York, conform USA Today.

Managerul actriţei sau purtătorul de cuvânt al companiei de relaţii publice care o reprezintă nu au putut fi contactaţi miercuri dimineaţă pentru a oferi detalii cu privire la acest subiect, notează Reuters.

Nu a fost anunţată deocamdată data la care va avea loc nunta.

Cei doi au fost văzuţi împreună de numeroase ori începând din iunie 2018, notează Press Association.

Lawrence a avut anterior relaţii cu liderul trupei Coldplay, Chris Martin, actorul Nicholas Hoult şi producătorul de film Darren Aronofsky. 

„Marea aventură Lego 2”, din 15 februarie în cinematografele româneşti

Filmul de animaţie „Marea aventură Lego 2/ The Lego movie 2” va avea premiera pe 15 februarie în cinematografele româneşti. 

Regizat de Mike Mitchell, după un scenariu semnat de Phil Lord, Christopher Miller şi Matthew Fogel, lungmetrajul este produs de Warner Bros. Pictures.

„Marea Aventură LEGO 2” îi reuneşte pe eroii din Bricksburg într-o nouă misiune de salvarea a oraşului lor.

După cinci ani în care totul a mers ca pe roate, locuitorii sunt din nou în pericol: invazia extraterestră Lego Duplo distruge oraşul mai repede decât poate fi reconstruit.

Lupta pentru a învinge inamicul şi a restaura armonia îi va transporta pe Emmet, Lucy, Batman şi prietenii lor în ţinuturi îndepărtate, către lumi neexplorate, inclusiv într-o galaxie unde totul este cântat.

Misiunea le va testa curajul, creativitatea şi abilităţile de reconstrucţie.

Filmul va fi distribuit în România de Vertical Entertainment şi va rula în variantă 3D dublată în limba română.

Ariana Grande nu va participa la gala Grammy 2019, după neînţelegeri cu producătorii

Ariana Grande, care apărea pe panourile ce promovau gala premiilor Grammy în Los Angeles, nu doar că nu va mai cânta pe 10 februarie, dar nici nu va fi prezentă la ceremonie, deşi este nominalizată la două categorii.

Decizia a fost luată în urma unor neînţelegeri cu producătorii evenimentului, potrivit Variety.

O noutate o reprezintă faptul că pe scenă va urca Lady Gaga, care a primit cinci selecţii la cea de-a 61-a ediţie a premiilor acordate de Recording Academy. 

O sursă a declarat pentru Variety că Grande s-a simţit insultată după ce producătorii au refuzat iniţial să îi permită să cânte piesa „7 Rings”, cel mai recent single al ei, inclus pe albumul „Thank U, Next” care va fi lansat vineri.

S-a ajuns la un compromis, iar „7 Rings” urma să facă parte dintr-un medley, însă Grande a renunţat complet să mai urce pe scenă când producătorii au insistat ca ei să aleagă al doilea cântec.

NEW YORK, NEW YORK - DECEMBER 06: Ariana Grande attends Billboard's 13th Annual Women In Music Event at Pier 36 on December 06, 2018 in New York City. (Photo by Theo Wargo/Getty Images)

Sursa a adăugat că astfel de prevederi nu au fost impuse altor artişti incluşi în show.

Anul trecut, producătorii i-au interzis cântăreţei Lorde să cânte o piesă de pe albumul „Melodrama”, unul dintre nominalizate, şi i-au oferit un loc în tributul Tom Petty, refuzat de neozeelandeză.

Grande este nominalizată la categoriile „Best Pop Vocal Performance” (pentru „God Is a Woman”) şi „Best Pop Vocal Album” (pentru „Sweetener”).

Lady Gaga, în schimb, va cânta la gala premiilor Grammy.

Artista, care a primit anul acesta cinci nominalizări, este deja deţinătoarea a şase trofee Grammy.

Gaga este nominalizată la categoriile „Record of the Year”, „Song of the Year”, „Best Pop Duo or Performance”, „Best Song written for Visual Media” pentru „Shallow”, şi „Best Pop Performance” pentru „Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)”.

Începând cu 2010, cântăreaţa devenită actriţă a cântat de mai multe ori pe scena galei Grammy.

În 2016, i-a adus un tribut lui David Bowie, iar în 2017 a făcut duet cu Metallica.

Cea de-a 61-a gală a premiilor Grammy va fi găzduită de cântăreaţa Alicia Keys şi va avea loc pe 10 februarie, la Staples Center din Los Angeles.

Cel mai aşteptat spectacol Disney în România: Disney On Ice - Reach For The Stars, incepe de astazi, 6 februarie, la Romexpo! Bilete

Datorită numărului foarte mare de cereri de bilete, organizatorii evenimentului au decis programarea unui nou spectacol sâmbătă, 9 Februarie, ora 19:00.

Cele 8 reprezentaţii ale spectacolului Disney On Ice – Reach For The Stars vor avea loc în perioada 6 - 10 februarie 2019, la Romexpo, Pavilionul Central. 

Între 1 şi 8 Februarie, clienţii Vodafone prepaid şi postpaid pot cumpăra bilete cu 15% reducere la categoriile de locuri 1, 2 şi 3 la reprezentaţiile Disney On Ice – Reach For The Stars din datele de 7, 8, 9 şi 10 februarie.

Oferta este disponibilă în magazinele Vodafone începând din 1 Februarie.

Disney On Ice – Reach For The Stars este un spectacol fenomen care îmbină cele mai îndrăgite poveşti şi personaje Disney cu talentul patinatorilor de talie mondială, costumele spectaculoase, coregrafia plină de energie, luminile strălucitoare şi scenografia uimitoare pentru a crea o experienţă de neuitat.

PROGRAM DISNEY ON ICE – REACH FOR THE STARS:

Cele opt spectacole Disney On Ice – Reach For The Stars vor avea loc la Romexpo – Pavilionul Central, între 6 şi 10 februarie, după cum urmează:

miercuri (6 februarie) ora 19:00;

joi (7 februarie) ora 19:00;

vineri (8 februarie) ora 19:00;

sâmbătă (9 februarie) ora 11:00, ora 15:00 şi ora 19:00;

duminică (10 februarie) ora 11:00 şi ora 15:00.

Biletele sunt disponibile online pe www.eventim.ro şi în reţeaua magazinelor partenere.

Disney On Ice – Reach For The Stars este organizat de Amphitrion şi susţinut de AQUA Carpatica Kids şi Napolact.

Mai multe informaţii despre spectacol şi program: www.disneyonice.ro

Polul Nord magnetic al Pământului se deplasează spre Rusia

Polul Nord magnetic al Pământului se deplasează spre Rusia, iar mişcarea este atât de rapidă încât ar putea cauza probleme pentru sistemele de navigare şi hărţile telefoanelor inteligente, scrie CNN. 

Spre deosebire de polul Nord geografic, care este fix, cel magnetic a migrat uşor din 1831, când a fost măsurat prima dată, de-a lungul arhipelagului arctic canadian spre Rusia.

Deplasarea către Siberia s-a accelerat în ultimii ani, cu aproximativ 55 de kilometri pe an, şi i-a forţat pe oamenii de ştiinţă să actualizeze Modelul Magnetic Mondial, folosit de sistemele de navigare civile, de armatele americană şi britanică, cu un an înainte de termen.

„Din cauza variaţiilor neplanificate în regiunea arctică, cercetătorii au lansat un nou model care să reprezinte mai exact schimbarea câmpului magnetic între 2015 şi prezent”, a transmis luni National Centers for Environmental Information de la National Oceanic and Atmospheric Administration.

Modelul, comandat de agenţiile militare britanică şi americană, este înnoit la fiecare cinci ani, cel mai recent, în 2015.

Noua variantă va asigura o navigare sigură pentru aplicaţiile militare, liniile aeriene comerciale, operaţiunile de căutare şi salvare.

În ceea ce priveşte scopurile civile, schimbările vor fi limitate la latitudini de peste 55 de grade.

„Pentru cei mai mulţi utilizatori aflaţi sub 55 de grade nord nu există o diferenţă reală”, a declarat pentru CNN Ciaran Beggan, geofizician la British Geological Survey, care realizează harta pentru NOAA.

Oamenii de ştiinţă au remarcat schimbarea în 2018, mulţumită „unei mari cantităţi de informaţii venite din satelit”, care arătau că polul s-a mutat mult dincolo de zona anticipată, a mai spus Beggan.

El a explicat că acest fapt este cauzat de procese din interiorul planetei. Câmpul magnetic al Pământului este creat în materialul lichid al miezului său, format din fier şi nichel. 

Beggan a precizat că nu există motive de îngrijorare: „Este un comportament neobişnuit, în termeni istorici, însă la scară geologică nu este neobişnuit. Câmpul magnetic se schimbă continuu, dar asta se întâmplă parţial din cauza comportamentului său natural”.