George Clooney, dus de urgenţă la spital după ce a fost lovit de o mașină

Actorul George Clooney a fost dus de urgenţă la spital pentru că a fost implicat într-un accident rutier în Italia.

EE British Academy Film Awards - Nominees Party - Arrivals
Foto: Gulliver/Getty Images

Starul mergea pe scuter şi abia ieşise din hotel când o maşină a făcut o manevră bruscă şi l-a lovit, scrie presa italiană.

Incidentul a avut loc pe o şosea din Sardinia, unde celebrul actor este în vacanţă cu soţia şi cei doi copii. Din fericire, Clooney a fost în stare să sune singur la 112 şi să ceară ajutor, iar o ambulanţă a venit să îl ducă la camera de gardă, unde a primit îngrijiri pentru rănile uşoare pe care le avea.

Părinții copiilor salvați din peștera din Thailanda nu au voie să îi sărute sau să îi îmbrățișeze

Familiile copiilor salvați din peștera din Thailanda vor avea voie să îi viziteze astăzi, însă medicii nu le permit să se apropie prea mult de ei, să îi îmbrățișeze sau să îi sărute, până când nu vor avea rezultatele analizelor, scrie The Telegraph.

Thailanda
Foto: Agerpres

Cei opt băieți salvați din peșteră au o stare generală bună de sănătate, dar medicii sunt precauți și le-au făcut un set complet de analize, pentru a se asigura că aceștia nu au luat vreo infecție sau vreun virus periculos în cele două săptămâni petrecute în peșteră.

Astăzi a început operațiunea de salvare a celor 4 copii care încă se află în peșteră și a antrenorului acestora.

Este important ca misiunea să se încheie astăzi deoarece prognozele meteo spun că vor reîncepe ploile şi există riscul ca peştera în care aceştia sunt captivi de pe 23 iunie să se inunde complet. Duminică şi luni, din subteran au fost recuperaţi 8 băieţi care se află acum sub supravegherea medicilor.

Los Angeles Lakers l-a prezentat oficial pe LeBron James. ”Este cel mai puternic de pe planetă”

Gigi Hadid, secretul sprâncenelor perfecte. Foloseşte un produs de 40 de lei

Gigi Hadid este unul dintre cele mai cunoscute modele ale momentului şi, pentru că îşi menţine poziţia în această industrie, de cele mai multe ori este nevoită să testeze noi produse şi să experimenteze cele mai râvnite look-uri ale momentului.

Modelul în vârstă de 23 de ani este deschisă noilor schimbări, iar potrivit make-up artistului Erin Parson, Gigi a făcut o mică schimbare în ceea ce priveşte aspectul sprâncenelor sale. Alegerea este una subtilă şi spectaculoasă, iar schimbarea a fost realizată cu ajutorul unui produs pe care oricare dintre noi şi-l permite.

Modelul a ales un look clasic, păstrând culoarea naturală a sprâncenelor şi alegând doar să le aranjeze, aceasta fiind o alegere ideală pentru zilele de vară. Este vorba de un produs de sprâncene de la Maybelline, TattooStudio Brow Tint Pen, care îi oferă un look complex şi natural, imitând procesul de microblanding. Mai exact, mici fire de păr sunt desenate cu ajutorul produsului oferind un aspect natural şi luminos tenului.

Sacrificiul din spatele frumuseții tenisului - Cum arată mâinile Simonei Halep și ale altor jucători din circuitul profesionist

În spatele victoriilor și strălucirii jucătorilor de tenis din circuitul profesionist se găsește un sacrificiu imens și un efort fizic extrem. Clay Sniteman, director medical și fizioterapeut în circuitul ATP, a vorbit, într-un interviu pentru The Times, despre cum sunt afectate mâinile jucătorilor de tenis. Imaginile cu palmele pline de bășici și bătături arată sacrificiul enorm din spatele rezultatelor. 
"Problemele obişnuite pe care jucătorii le au la mână sunt băşicile şi bătăturile. Bătăturile apar din cauza forței excesive atunci când ei țin racheta, a poziției acesteia în mână și a modului în care se mișcă. Jucătorii preferă să aibă o bătătură, pentru că oferă o anumită protecţie la frecarea cu racheta.
Ei folosesc adesea o cremă sau un spray pentru a-și proteja vârful degetelor de bașici, iar acestea pot duce la decolorarea roșie-maronie pe care o puteți vedea în imagini. La turneele care au loc în zonele de deșert, unde nu există niciun fel de umiditate, degetele și mâinile jucătorilor pot suferi crăpături. Dacă jucătorii schimbă mediul sau nu au jucat o perioadă, mâna lor nu este obișnuită și vor apărea bășicile. Ei vor folosi cremă în timpul nopții pentru a regenera țesutul cât mai repede posibil ", a spus Clay Sniteman, potrivit The Times.
The Times a oferit imagini cu mâinile a 13 jucători şi jucătoare, printre care Simona Halep, Roger Federer, Rafael Nadal, Victoria Azarenka, Angelique Kerber, Caroline Wozniacki, Johanna Konta sau Juan Martin Del Porto.
Mai jos poți vedea cum arată mâinile câtorva jucători sau jucătoare de tenis din circuitul profesionist:
 
Sursa foto: captură The Times
 
Mâna Simonei Halep

Mâna lui Rafael Nadal

Mâna Carolinei Wozniacki

Mâna lui Roger Federer

Mâna Victoriei Azarenka

 

E una dintre cele mai frumoase actrite ale lumii. Cum arata Keira Knightley la plaja, in costum de baie

S-a transformat intr-o tinta pentru angajatii publicatiilor mondene de la o varsta frageda, 18 ani, dupa ce a jucat alaturi de Johnny Depp in "Piratii din Caraibe". La 33 de ani, Keira Knightley inca nu a scapat de insistenta paparazzilor.

Isi petrece concediul in Italia, alaturi de sotul ei si, cu toate ca este departe de casa, angajatii publicatiilor mondene nu o scapa din ochi nici macar o clipa.

Ei au surprins-o in costum de baie, fara Photoshop sau editari, pe Keira, care este mama unui baietel de trei ani. Numita cea mai sexy femeie din lume in 2006 si ocupand locuri fruntase in topul celor mai provocatoare actrite de la Hollywood in repetate randuri, Knightley a demonstrat ca naturaletea este cea mai atragatoare trasatura a unei doamne.

Sincera si deschisa cu presa, ea a povestit in trecut cat de urat s-au purtat paparazzii cu ea la inceputul carierei: "Nu era usor sa vad 20-30 de barbati stand continuu in fata casei mele si strigandu-ma 'tarfa' de fiecare data cand ieseam doar pentru a surprinde o reactie", a marturisit Keira.

"De multe ori se intampla sa ma scuipe si sa incerce sa ma fotografieze pe sub fusta sau sa ii intarate pe barbatii cu care eram doar ca sa obtina reactii suculente si sa isi vanda pozele cu mult mai multi bani", a mai povestit actrita.

Tot ea a specificat ca, pe masura ce au trecut anii, iar cariera ei la Hollywood s-a sedimentat, angajatii publicatiilor mondene si-au schimbat putin atitudinea fata de ea: "Dupa ce te mariti, faci copii, cred ca se gandesc ca pur si simplu nu o sa mai iesi in oras, nu o sa te mai imbeti, deci nu o sa le mai oferi materialul de care au nevoie".

Pe litoralul românesc funcționează doar trei tabere de stat. Condițiile în care își petrec copiii vacanța la mare

Este vară, însă când vine vorba despre taberele pentru elevi, litoralulul românesc rămâne corigent. În ultimii ani, nu s-a mai investit nimic, mobilierul e vechi, iar condiţiile de cazare sunt cel puţin modeste. Din păcate, nu există nici alternative. Pe malul Mării Negre, a primit acreditare o singură tabăra privată.

Gloria taberelor şcolare de pe litoral, care înainte de 1989 atrăgeau peste 20.000 de de elevi pe serie a apus. Acum doar câteva sute de copii mai merg în vacanţă în cele trei tabere de stat de la malul Mării Negre.

Tabăra de la Năvodari, de pildă, funcţionează în regim de avarie, după ce locul a fost ani la rând disputat de sindicate, primărie şi o firmă privată. Mobilierul nu a mai fost schimbat de mai bine de 10 ani, saltele sunt şi ele foarte vechi.

Pentru șapte zile în tabăra de la Năvodari, elevii plătesc 700 de lei. Angajaţii recunosc că la capitolul condiţii de cazare mai sunt multe de făcut.

Cameristă: „Camerele se spală cu clor. Problema este mobilierul deocamdată.”

Aici vin în special elevi din familii cu venituri mici.

Reporter: „Ce aţi făcut toată ziua?”

Copii: „Am mers la plajă. Am alergat.”

Reporter: „Câţi aţi fost în cameră?”

Copii„Opt."

Complexul este administrat de SIND România, care a intrat în posesia clădirilor, după un lung şir de procese. Reprezentanţii companiei au anunţat că deocamdată nu au niciun plan de investiţii. Condiţii mai bune sunt în tabăra de la Eforie Nord.Aici vin în special olimpicii, care primesc gratuit vacanţă, drept recompensă pentru meritele lor.

Ilinca, olimpică la matematică„În tabăra asta am ieşit din stresul de la şcoală şi toate astea."

Antonia, olimpică la limba italiană:„Iniţial, când am venit aici, le spuneam alor mei că nu ştiu, o să-i sun foarte des, că nu eram sigură dacă o să-mi priască colectivul, dar cum am ajuns toată lumea a fost prietenoasă, ne-am împrietenit super."

Există şi o tabără privată, dar la Costineşti. Aici, pentru șapte nopţi de cazare, părinţii unui copil dau între 1.100 şi 1.300 de lei.

Reporter: „Ce-ai făcut zilele astea?”

Elev: „Am vizitat oraşul, ne-am plimbat peste tot."

Elevă„Ne-am făcut prieteni noi, sper să ţină prietenia."

Tabarele de stat de pe litoral pot primi vara cel mult 3.000 copiii, iar cea privată câte o sută, pe serie.

sursa: stirileprotv.ro