Chinurile turiştilor străini de la aeroport până în Centrul Vechi al Capitalei: sunt tâlhăriţi, ameninţaţi, înşelaţi şi injuraţi

Din trei în trei zile câte un turist străin este agresat în Centrul Istoric al Capitalei

O dată la maximum trei zile, un turist care ne vizitează ţara este furat, tâlhărit, agresat sau ameninţat când intră în zona istorică a Capitalei.

Cel puţin aşa arată o statistică a Poliţiei Române. Nici drumul de la Aeroportul Otopeni până în oraş nu este mai sigur.

Mulţi turişti sunt înşelaţi sau jefuiţi în funcţie de mijlocul de transport cu care aleg să ajungă în Bucureşti.

Concret, anul trecut, 511 cetăţeni străini au fost părţi vătămate în diverse infracţiuni comise în Bucureşti, cei mai mulţi fiind bărbaţi (400), arată un raport al Poliţiei Române.

„Dintre aceştia, 130 au fost implicaţi în incidente în zona centrală a Bucureştiului, majoritatea în restaurante sau baruri unde, pe fondul consumului de alcool au căzut victime ale infracţiunilor”, se arată în studiu. Mai exact, turiştii străini au fost furaţi, loviţi, înşelaţi, tâlhăriţi sau cel puţin ameninţaţi cu bătaia.

Dacă avem în vedere datele Institutului Naţional de Statistică (INS) conform cărora anul trecut în Bucureşti au venit aproape 2,7 milioane de turişti străini, numărul celor care au fost victimele infracţiunilor pare mic, dar studiul Poliţiei Române ne arată că sejurul în Capitala României poate fi pură aventură pentru cei care ne vizitează.

Peripeţiile pot începe chiar după ce străinii pun piciorul pe pământ românesc. Astfel, drumul de la aeroport în oraş poate fi uneori plin de „adrenalină”, fie că turiştii aleg transportul în comun sau un taxi.

„Au fost situaţii în care cetăţenii străini şi-au lăsat bagajele în taxi şi au coborât pentru a scoate bani de la bancomat, moment în care taximetristul a plecat cu tot cu bagaje. Alţii au fost înşelaţi cu privire la suma de plată a cursei”, atrag atenţia oamenii legii.

Dacă aleg să meargă cu mijloacele de transport în comun, străini au toate şansele să cadă victime controlorilor RATB.

Recent cineva a postat pe Facebook cazul unor turişti care, deşi au validat cartelele de călătorie, au fost amendaţi.

În plus, controlorii ar fi vrut să-i taxeze cu câte 50 de euro, nu cu 50 de lei cât este amenda pentru lipsa biletului.

Noroc că au fost auziţi de ceilalţi călători care au reuşit să-I oprească să-I fure pe turişti. După această primă experienţă, mulţi dintre turişti trăiesc „emoţiile” unei plimbări în Centrul Vechi.

Pentru că îşi ţin banii şi telefonul în buzunarul pantalonilor, devin victime sigure ale borfaşilor care acţionează în zonă.

Şi dacă nu li se fură banii şi actele în centru, turiştii străini rămân frecvent fără portofele, dar şi fără cheile de la maşină după o „întâlnire romantică” cu o prostituată întânită pe stradă pe care o invită în camera de hotel.

Cât cheltuiesc străinii în România

Cu astfel de aventuri nu este de mirare că cifrele INS arată că sejurul unui turist străin în România este de numai 1,9 zile.

Cu masă şi cazare, ei au cheltuit, în medie, 2.183,3 lei de persoană.

Principalul motiv al sejurului petrecut de turiştii străini în România, în anul 2017, l-au reprezentat afacerile, participarea la congrese, conferinţe, cursuri, târguri şi expoziţii (59,2% din numărul total de turişti nerezidenţi), cheltuielile acestora reprezentând 61,0% din total.

Cel de al doilea motiv l-au reprezentat călătoriile în scop particular (40,8% din numărul total de turişti nerezidenţi), dintre acestea evidenţiindu-se călătoriile pentru vacanţe (64,6%).

Potrivit INS, călătoriile în scop particular includ călătoriile pentru vacanţe, cumpărături, evenimente culturale şi sportive, vizitarea prietenilor şi rudelor, tratament medical, religie, tranzit şi alte activităţi.

Occidentali ne văd totuşi cu ochi buni

În pofida acestor probleme, site-uri specializate din Occident ne considerată o ţară destul de sigură pentru turiştii străini.

Astfel, într-un clasament întocmit de safearound.com, cu un punctaj de 79.7, România este pe lucul 30  la rubrica „cea mai sigură ţară pentru turişti străini” într-un clasament care cuprinde 167 de ţări.

De menţionat că mai rău ca noi sunt clasate Italia, Grecia, Marea Britanie sau Franţa.

Mult mai bine stau Bulgaria, Spania sau Germania. Pentru cei care călătoresc în aceste ţări site-ul dă şi câteva sfaturi.

Johnny Depp, dat în judecată pentru violență

Actorul Johnny Depp a fost dat în judecată pentru că l-a lovit pe managerul de locaţie al echipei filmului „City of Lies”, despre moartea lui Notorius B.I.G., scrie The Hollywood Reporter, citat de News.ro. 

Greg "Rocky" Brooks susţine, în plângerea depusă la un tribunal din Los Angeles, că Depp l-a lovit de două ori cu pumnul şi că a fost concediat pentru că a refuzat să promită că nu îl va acţiona în judecată în urma incidentului petrecut pe platourile de filmare.

În filmul „City of Lies”, programat să fie lansat pe 7 septembrie, Johnny Depp joacă rolul unui detectiv de poliţie din Los Angeles care a investigat mai mulţi ani moartea rapperului Notorious B.I.G. (1972-1997), al cărui nume real era Christopher Wallace.

Brooks spune că, în aprilie 2017, când producţia era filmată sub numele „Labyrinth” la hotelul Barclay din centrul oraşului Los Angeles, l-a informat pe regizorul Brad Furman că un cadru cu Depp urma să fie ultimul filmat în noaptea respectivă afară, din cauza aprobării primite.

Potrivit documentelor depuse, Furman l-a forţat pe Brooks să îşi depăşească atribuţiile şi să îl anunţe el pe Depp că filmările aveau să se încheie. Brooks a declarat că Depp, care părea băut, i-a strigat mai multe obscenităţi şi, „furios”, l-a lovit cu pumnul în zona toracică.

Brooks a afirmat că a revenit pe platouri lunea următoare, când i-a fost cerut de către producătorul de la Good Films Productions să scrie şi să semneze o declaraţie prin care se angaja să nu intenteze proces în urma incidentului. Managerul de locaţie a spus că a fost concediat imediat după ce a refuzat.

Părţile implicate în proces nu au comentat.

Angajații de la stat vor primi tichete culturale, cu care pot merge la filme, spectacole și expoziții; Președintele Iohannis a promulgat legea

Angajații de la stat vor primi tichete culturale, cu care pot merge la filme, spectacole și expoziții. Preşedintele Klaus Iohannis a semnat marţi decretul pentru promulgarea Legii privind acordarea biletelor de valoare, prin care se introduce tichetul cultural acordat angajaţilor. Nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor culturale nu poate depăşi suma de 150 de lei pentru tichetele acordate lunar, respectiv suma de 300 de lei pentru un eveniment, în cazul celor acordate ocazional. 

Legea vizează unificarea legislaţiei privind acordarea tichetelor de masă, a tichetelor-cadou, tichetelor de creşă şi a voucherelor de vacanţă, precum şi introducerea unui nou tip de bilete de valoare – tichetul cultural.

„Tichetele culturale sunt bilete de valoare acordate angajaţilor, lunar sau ocazional, pentru achitarea contravalorii de bunuri şi servicii culturale.

Bunurile şi serviciile culturale pot fi: a) abonamente sau bilete la spectacole, concerte, proiecţii cinematografice, muzee, festivaluri, târguri şi expoziţii, permanente sau itinerante, parcuri tematice, inclusiv cele destinate copiilor.

Cu acest tichet se vor mai putea achiziționa cărţi, manuale şcolare, albume muzicale, filme, în orice format.

Se vor putea acorda pentru serviciile oferite de bazele sportive și centrele de fitness, serviciile oferite de unitățile medicale sau balneare pentru recuperarea capacității de muncă, dar și pentru achiziționarea de echipament sportiv.

Nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor culturale nu poate depăşi suma de 150 de lei pentru tichetele acordate lunar, respectiv suma de 300 de lei/eveniment pentru cele acordate ocazional”, se arată în lege.

Pe 13 iunie, Camera Deputaților a adoptat, în calitate de for decizional, proiectul de lege privind biletele de valoare, prin care se introduce tichetul cultural.

Proiectul de lege are ca obiect de reglementare modul şi condiţiile de acordare a biletelor de valoare angajaţilor. Totodată, iniţiativa legislativă vizează unificarea legislaţiei privind acordarea tichetelor de masă, a tichetelor-cadou, tichetelor de creşă şi a voucherelor de vacanţă, precum şi introducerea de unui nou tip de bilete de valoare, respectivul tichetul cultural.

Concursul internaţional "George Enescu" se deschide pe 1 septembrie cu un concert de gală la Ateneul Român

Trei muzicieni în plină ascensiune pe scenele internaţionale, laureaţi ai Concursului internaţional "George Enescu" din anul 2014 - violonistul Ştefan Tarara, pianistul Josu de Solaun şi violoncelista Eun-Sun Hong - deschid, pe 1 septembrie, ediţia din acest an a competiţiei artistice cu un concert de gală dirijat de Gabriel Bebeşelea.

"Violonistul Ştefan Tarara, tânăr artist de origine română, aclamat pe scenele internaţionale, pianistul spaniol Josu de Solaun, îndrăgostit de muzica lui George Enescu, şi vibranta violoncelistă Eun-Sun Hong, stabilită în Germania, aduc publicului în seara de deschidere a Concursului 'George Enescu' 2018 singurul triplu concert din literatura muzicală românească: Triplul concert de Paul Constantinescu. Dirijorul Gabriel Bebeşelea se va afla la pupitru, alături de Orchestra Filarmonicii 'George Enescu'", se arată într-un comunicat al organizatorilor Concursului Enescu.

Concertul extraordinar va avea loc la Sala mare a Ateneului Român, începând cu ora 19,00, iar în partea a doua a spectacolului va fi interpretată în primă audiţie românească lucrarea câştigătoare a Secţiunii Compoziţie la ediţia precedentă a Concursului - "Concerto for Orchestra", a tânărului compozitor Tian Tian din China.

Interpretarea din deschiderea Concursului Enescu 2018 va fi înregistrată şi lansată la prestigioasa casă de discuri internaţională Naxos.

Biletele la concert sunt disponibile în reţeaua Eventim, precum şi online pe www.eventim.ro şi pe site-ul Concursului şi Festivalului Enescu, www.festivalenescu.ro, la secţiunea bilete.

"Desfăşurat ca eveniment de sine stătător începând cu ediţia din 2014, Concursul Internaţional 'George Enescu' invită publicul să descopere unii dintre cei mai talentaţi tineri artişti ai momentului, marile nume ale muzicii clasice de mâine şi să le urmărească şi susţină parcursul până la vârf: câştigarea competiţiei", precizează organizatorii.

În total, în concursul din acest an vor intra 270 de tineri muzicieni din 39 de ţări - 22 dintre aceştia fiind din România şi din Republica Moldova, manifestarea fiind organizată în perioada 1 - 23 septembrie pe patru secţiuni: Compoziţie, Vioară, Violoncel şi Pian.

Mai multe femei au făcut denunţuri împotriva regizorului francez Luc Besson

După o plângere pentru viol depusă de o actriţă în luna mai, mai multe femei au făcut denunţuri pe site-ul de informaţii Mediapart privind gesturi deplasate, chiar agresiuni sexuale, din partea regizorului francez Luc Besson, relatează marţi AFP.

Potrivit Mediapart, o fostă colaboratoare a lui Luc Besson, care se ocupa de casting, i-a scris procurorului Republicii din Paris pentru a denunţa fapte pe care le-a calificat drept "agresiuni sexuale".

Angajata a evocat un climat de lucru "foarte sexualizat" precum "gesturi şi comportamente nepotrivite" pe care ea le-a considerat "agresiuni sexuale".

Contactat de AFP, anturajul avocatului Marembert al regizorului, a precizat că "nu are alte declaraţii în plus, decât cele ale Mediapart".

Ancheta online a dezvăluit că mai multe femei au contactat-o pe actriţa italiană Asia Argento, una din figurile mişcării #MeToo şi una dintre acuzatoarele producătorului Harvey Weinstein, după discursul ei ferm pronunţat la încheierea Festivalului de la Cannes în mai.

Una dintre aceste femei, la rândul ei actriţă, a dezvăluit Mediapart întâlniri profesionale cu Luc Besson într-una din camerele sale de hotel în anii 2000 şi acte de violenţă din partea regizorului în vârstă de 59 de ani, care s-ar fi "aruncat" asupra ei.

Aceste acuzaţii intervin după mai multe luni de la afacerea Weinstein şi valului de acuzaţii şi mărturii vizând şi alţi membri de la Hollywood şi din mass-media americane.

În Franţa au existat puţine denunţuri privind cazuri de hărţuire sexuală în cinematografia franceză. Puţinele actriţe care s-au pronunţat, precum Léa Seydoux şi Emma De Caunes, au făcut-o împotriva lui Harvey Weinstein.

Referitor la plângerea depusă de actriţa şi model în vârstă de 27 de ani, care îl acuză pe Luc Besson că a violat-o într-un hotel din Paris la mijlocul lunii mai, analizele toxicologice s-au dovedit negative.

Reclamanta a depus plângere a doua zi după o întâlnire cu realizatorul filmului "Al cincilea element", care a respins orice aceste acuzaţii considerându-le "fanteziste".

Judas Priest la București: Află cine cântă cu zeii pe 22 iulie!

Judas Priest revin la Bucuresti pe 22 iulie la Romexpo in aer liber, in parcarea A, in cadrul turneului Firepower, pentru a prezenta o productie fantastica, total noua, publicului din Romania! Un melanj de rock, ecrane led, pe o scena gigant cu multi decibeli si aceeasi muzica heavy metal care ne incanta inca din anii 70, in cadrul unui eveniment marca METALHEAD!

Judas Priest este cu siguranta una dintre legendele scenei metal internationale.

Cu peste 40 de ani de activitate, cu un Grammy castigat pentru 'Best Metal Performance' si cu ultimul material, 'Redeemer of Souls' pe prima pozitie in US Billboard Top 200, Judas Priest tine in continuare stindardul sus dupa cele 4 decenii de activitate.

Formata la inceputul anilor '70 in Birmingham de catre K.K. Downing si Ian Hill, in '74 li s-a alaturat Rob Halford si Glenn Tipton astfel cristalizandu-se nucleul trupei.

Dupa cateva incercari discografice precum 'Rocka Rolla' si 'Sad Wings of Destiny', au urmat 4 albume care au transformat Judas Priest intr-o formatie etalon.

Tot Judas a fost una dintre primele formatii care au popularizat hainele si accesoriile din piele in randul comunitatii metal.

Anii '80 aduc deja maturizarea formatiei cu albume precum 'British Steel', 'Point of Entry', 'Screaming for Vengance' si 'Defenders of the Faith'.

A doua jumatate a anilor '80 i-a gasit pe Judas Priest abordand o latura mai melodica a hard rock-ului cu albume precum 'Turbo' si 'Ram it Down'.

In deschiderea britanicilor vor urca pe scena Battle Beast, Rhemorha si Carthagods,

Battle Beast

Battle Beast se reintorc la Bucuresti pentru inca un show memorabil. Infiintati in 2008, la doar 2 ani au castigat Wacken Metal Battle iar in 2012 au lansat albumul de debut, 'Steel'.

A urmat un turneu alaturi de Nightwish iar apoi un nou album intitulat 'Battle Beast care le-a adus un alt turneu, de aceasta data alaturi de Sonata Arctica si Powerwolf.

In 2015 a fost lansat albumul 'Unholy Savior' care a ajuns pe locul 1 in Finlanda. Tot in 2015 au ajuns la Bucuresti alaturi de Sabaton si Delain.

Anul trecut au scos cel mai nou material discografic intitulat 'Bringer of Pain' care la randul sau a ajuns pe prima pozitie in topul din Finlanda.

In momentul de fata Battle Beast inseamna:
Noora Louhimo - Voce
Pyry Vikki - Tobe
Joona Bjorkroth - Chitara, Voce
Juuso Soinio - Chitara
Eero Sipila - Bass, Voce
Janne Bjorkroth - Clape, Voce

www.facebook.com/battlebeastofficial/
www.youtube.com/watch?v=8lKYdrL-AAw

Rhemorha 

Este o formatie experimentata care vine tocmai din Siberia, Rusia, frontman-ul lor fiind unul dintre cei mai importanti promoteri din Rusia, formatia urcand deja pe scena cu multe nume cunoscute ale scenei metal.

Si-au inceput activitatea in 2007 si au ajuns sa fie favoritii scenei locale cu EP-ul de debut omonim iar in 2009 au lansat albumul 'I'. Au urmat turnee cu Soulfly, As I Lay Dying, All Shall Perish. Iar in vara lui 2010 ajung in Europa la Masters of Rock Festival din Vizovice.

A urmat apoi un turneu cu Sepultura si cateva concerte alaturi de KORN si Scorpions. Din cauza situatiei politice, Rhemorha a luat o pauza de 3 ani, insa in 2017 au inceput sa lucreze la un nou album, 'Natural Born Groove' care a fost lansat la finalul lui 2017. Inregistrat la Audiohammer Studios din Orlando, pe album au fost invitati Andreas Kisser si Logan Mader.

www.facebook.com/rhemorha/?ref=ts
www.youtube.com/watch?v=N8HziNEE9GQ

Carthagods

Carthagods este una dintre primele formatii de metal aparute in Tunisia, bazele sale fiind puse in 1997. Carthagods este considerata formatie pionier a scenei metal tunisiene.

In 2001 au cantat alaturi de Epica in Tunisia, in cadrul evenimentului 'Rock Tunisia', iar in 2007 la a doua editia a 'Rock Tunisia' au urcat pe scena si au cantat alaturi de Kiko Loureiro, actualul chitarist Megadeth.

In 2008 au lansat primul album, 'Shadows and Eater of Sin' alaturi de chitaristul olandez Marcel Coenen iar un an mai tarziu au deschis concertul Dark Tranquillity din Tunisia.

Au urmat apoi concerte alaturi de nume importante ale scenei metal precum Anathema, Tim Ripper Owens, Ron 'Bumblefoot', Paul Di Anno sau Max Cavalera.
In 2015 au lansat cel mai recent album, intitluat 'Carthagods'

Carthagods inseamna:
M.Khema - Voce
Timo SOMERS - Chitara (live)
TARAK - Chitara
ZACK - Tobe, backing vocals
TIMON - Bass

www.facebook.com/CARTHAGODS/
www.youtube.com/watch?v=6LQsTs6J-qY

Biletele se gasesc in format electronic pe www.iabilet.ro si in reteaua fizica iabilet.ro/retea : Magazinele Flanco, Metrou Unirii 1 langa casa de bilete Metrorex, Magazinul Muzica, Magazinele IQ BOX - Telekom, Cafe Deko, Club Vintage, Club Quantic, Hard Rock Cafe, Beraria H, Agentiile Perfect Tour, Magazinele Uman si in Statiile de Plata SelfPay din toata tara.

Biletele au urmatoarele preturi

- presale: 310 lei cat A, 205 lei Cat B, 179 lei cat C, 155 lei Cat D - pana pe 22 iulie
- la intrare: 320 lei cat A, 210 lei Cat B, 189 lei Cat C, 159 lei Cat D

Harta pozitionare: http://bit.ly/hrmxp

* Copiii cu varsta sub 7 ani au acces gratuit doar in categoriile B, C si D si trebuie sa fie insotiti de un adult posesor de bilet valid.

* Locurile pe scaune in categoria A se ocupa in ordinea sosirii la locatie, acestea neavand numere alocate

* Concertul are loc in aer liber ! Consultati programul final al evenimentului pe Facebook sau pe metalhead.ro cu 3 zile inainte de concert.

Un eveniment METALHEAD powered by ROCK FM

Thailanda: toți cei 12 copii și antrenorul lor de fotbal, scoși cu succes din peștera inundată, după 17 zile

Operațiunile de salvate din Thailanda s-au terminat cu succes. CNN scrie că toți cei 12 copii și antrenorul acestora au fost scoși în siguranță din peștera inundată. Toată lumea răsuflă acum ușurată, mai ales că, de mâine, se întorc ploile în Thailanda și s-ar putea ca locul în care echipa de fotbal și-a găsit adăpost să fie inundat complet.

UPDATE 14.50 - După 17 zile petrecute blocați în peșteră, toți cei 12 copii și antrenorul lor de fotbal au fost salvați, a declarat un martor pentru CNN. Operațiunile de salvare au durat trei zile.

19 scafandri au asistat azi la operațiunile de salvare, potrivit CNN. Patru dintre aceștia au rămas în urmă și sunt încă așteptați să se întoarcă din peșteră.

Cei 12 băieți au intrat în peștera din nordul Thailandei în data de 23 iunie, împreună cu antrenorul lor de fotbal, alături de care mergeau deseori în drumeții. Cei 13 au rămas blocați în subteran după ce ploile puternice au inundat peștera. Thailanda traversează acum sezonul musonic.

Aceștia au fost găsiți în data de 2 iulie, iar autoritățile au luat în considerare înclusiv varianta de a-i lăsa în peșteră până în octombrie, la sfârșitul sezonului musonic. În scurt timp au realizat că acest scenariu nu este posibil, existând un mare pericol ca peștera să fie inundată complet.

UPDATE 13.25 - Operațiunile de salvare continuă într-un ritm alert în Thailanda. Un al unsprezecelea băiat a fost scos, în urmă cu puțin timp din adâncuri, scrie CNN. Este a treia zi în care o lume întreagă stă cu nervii întinsi la maximum și urmărește desfășurarea operațiunilor de salvare din Thailanda.

În peșteră se mai află în acest moment un singur băiat și antrenorul de fotbal.

UPDATE 12.30 - Încă doi băieți au fost salvați azi din peștera care le-a fost casă pentru mai bine de două săptămâni, scrie CNN. Aceștia primesc îngrijiri medicale la fața locului și urmează să fie transportați la spital.

STIRE INIȚIALĂ - Urmează să fie scoşi din subteran încă 4 copii şi antrenorul lor, un bărbat de 25 de ani. Este important important ca misiunea să se încheie astăzi deoarece prognozele meteo spun că vor reîncepe ploile şi există riscul ca peştera în care aceştia sunt captivi de pe 23 iunie să se inunde complet. Duminică şi luni, din subteran au fost recuperaţi 8 băieţi care se află acum sub supravegherea medicilor.

Misiunea de salvare pune condiţii infernale şi pentru scafandri şi pentru prizonierii adâncurilor. Fiecare băiat a fost îmbrăcat cu un costum special şi prins între doi experţi. Salvatorii au vrut să fie siguri că dacă unul dintre ei cedează, copiii sunt în siguranţă. În plus, pentru că fotbaliştii sunt slăbiţi şi dezorientaţi după atâtea zile de stat în subteran şi întuneric, unul dintre experţi poartă şi tubul de oxigen al fiecărui copil, pentru ca acesta să depună cât mai puţin efort.

Între timp, primii copii ajunşi la spital încep să îşi revină de pe urma calvarului din subteran.

„De dimineaţă ne-au spus că le este foame şi au cerut orez cu busuioc şi carne de porc. Încă trebuie să rămână izolaţi de părinţi şi de alte persoane pentru a-i feri de eventuale infecţii”, declară Narongsak Osottanakorn - coordonatorul operaţiunii.

Pe lângă tratamentul menit să le refacă imunitatea şi să combată subnutrirea şi deshidratarea ultimelor două săptămâni, copiii primesc şi consiliere psihologică, pentru a trece mai uşor peste trauma captivităţii.