Boris Johnson a demisionat din funcția de ministru de Externe al Marii Britanii

Boris Johnson a demisionat din guvernul condus de Theresa May, pe fondul unor tensiuni provocate de discuțiile pentru ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană. 

David Davis, ministrul britanic pentru Brexit, a demisionat și el duminică, în același context.

În prezent, premierul Theresa May se confruntă cu o criză genetată de modul în care se derulează negocierile pe tema ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană.

Peste 53.000 de persoane au fost prezente în ultima zi a Festivalului Neversea. În total peste 210.000 participanţi au fost la evenimentul muzical

Peste 53.000 de fani au participat duminică, la ultima zi a festivalului Neversea, care a avut loc pe o plajă din Constanţa, cei prezenţi ascultând concerte susţinute de The Script, Scooter, Steve Aoki.

Potrivit organizatorilor, peste 53.000 de fani au participat la ultima zi a festivalului Neversea care a adus pe scena principală una dintre cele mai bune trupe pop rock ale momentului, The Script. Membrii trupei au oferit unul dintre cele mai impresionante concerte ale ediţiei din acest an a festivalului Neversea, fiind aplaudaţi minute în şir. Totul a culminat cu momentul în care solistul trupei, Danny O’Donoghue a coborât de pe scenă în public.

“Este pentru prima dată când venim în România şi ne pare extrem de rău că nu am făcut-o până acum. Înainte să ajungem aici, am urmărit pe social media postările altor artişti din festival şi nu ne vedea să credem câtă lume ne aşteaptă. Am găsit un public incredibil şi ne-am simţit minunat pe scenă dar şi alături de fani. Promitem că vom reveni cât de curând ” a declarat solistul trupei The Script, Danny O’Donoghue.

Axwell&Ingrosso, doi dintre fondatorii trupei Swedish House Mafia au fost printre artiştii preferaţi şi aşteptaţi de fanii festivalului Neversea. Au făcut un show impresionant iar în momentul s-a auzit melodia „More than you know”, fanii au cântat fiecare vers alături de cei doi DJ.

Un show plin de energie şi culoare a oferit şi dj-ul american Steve Aoki care şi-a răsplătit fanii la final cu 12 torturi delicioase. Artistul a rămas impresionat de răsăritul de la malul Mării Negre şi de căldura cu care a fost primit la festivalul Neversea.

Nostalgicii au retrăit în ultima zi a festivalului Neversea atmosfera muzicii anilor ’90 alături de trupa Scooter, care a oferit un concert de neuitat fanilor săi.

Debutul zilei cu numărul patru a fost făcut de pe scena principală de Jose Am, urmat de Paul Damixie, Vama, The Script, Scooter, W&W, Axwell&Ingrosso şi s-a încheiat cu show-ul impresionant a lui Steve Aoki.

Pe celelalte scene au concertat peste 30 de alţi artişti printre care Eats Everything, Jamie Jones, Dub Fx, Noisia, Stavroz, Satori, Black Coffee şi mulţi alţii.

În cele patru zile de festival la concerte au fost prezente peste 210.000 de persoane, atât din ţară, cât şi din străinătate, în festival putând fi văzute steagurile Marii Britanii, ale Belgiei, Olandei, ale Israelului şi Canadei.

Pe scenele festivalului au urcat, în cele patru zile, aproape 200 de artişti printre care Alan Walker, Hardwell, Jonas Blue, Red Foo, Aloe Blacc, Steve Angello, Galantis, John Newman, Armin van Buuren, Tujamo, The Script, Scooter şi Axwell&Ingrosso.

Festivalul Neversea a avut loc în perioada 5-8 iulie pe plaja Modern din Constanţa.

 

FIFA i-a chemat pe copiii blocați în peștera din Thailanda la finala Cupei Mondiale

FIFA i-a chemat pe copiii blocați în peștera din Thailanda la finala Cupei Mondiale, a anunțat „Le Soire”, citat de gsp.ro. Gianni Infantino, președintele forului mondial, a anunțat că, dacă aceștia vor fi eliberați și starea de sănătate le-o va permite, vor fi chemați la finala Cupei Mondiale din 15 iulie.

Până acum au fost scoși patru copii, iar alți 12 sunt captivi în continuare, alături de antrenorul lor.

„Dacă, aşa cum sper, ei îşi vor regăsi familiile în zilele următoare şi dacă starea lor de sănătate le va permite, FIFA ar fi bucuroasă să-i învite să asiste la finala Cupei Mondiale.

Sper sincer că vor putea să ni se alăture pentru finala care va fi fără îndoială un moment extraordinar de comuniune şi de sărbătoare”, se arată în scrisoarea lui Infantino pentru președintele Federației Thailandeze de Fotbal.

Justin Bieber s-a logodit cu top-modelul american Hailey Baldwin

Cântăreţul canadian Justin Bieber s-a logodit cu top-modelul american Hailey Baldwin, cu care a început o relaţie în urmă cu o lună, a anunţat duminică TMZ.com, un site specializat în publicarea de informaţii despre celebrităţi.

Starul pop canadian, în vârstă de 24 de ani, a cerut-o în căsătorie pe iubita lui, în vârstă de 21 de ani, sâmbătă seara, în timpul unei cine romantice, într-un restaurant de lux din Bahamas, relatează AFP.

Mai mulţi clienţi ai restaurantului, prezenţi la faţa locului în acel moment, au dezvăluit pentru TMZ că bodyguarzii lui Justin Bieber le-au cerut să nu îşi folosească telefoanele mobile în timpul cererii în căsătorie.

Un reprezentant al cântăreţului a refuzat să comenteze informaţia, însă mai mulţi apropiaţi ai cuplului au lăsat să se înţeleagă că aceasta este adevărată.

"Să spun că sunt mândru, ar fi un eufemism! Sunt încântat şi aştept cu nerăbdare următorul capitol", a scris tatăl cântăreţului canadian, Jeremy Bieber, într-un mesaj postat pe Instagram, alături de o fotografie a fiului lui.

Mama artistului, Pattie Mallette, a publicat pe Twitter un mesaj compus dintr-un singur cuvânt - "Love" ("Dragoste", n.r.) -, repetat însă de şapte ori.

Hailey Baldwin este fiica actorului Stephen Baldwin, cunoscut din filmul "The Usual Suspects", şi nepoata starului Alec Baldwin.

 

„Ant-Man and the Wasp”, debut de 76 de milioane de dolari în box office-ul nord-american

Lungmetrajul SF „Ant-Man and the Wasp”, regizat de Peyton Reed, a debutat pe primul loc în box office-ul nord-american, cu încasări de 76 de milioane de dolari.

Filmul Disney - Marvel Studios, cu Paul Rudd şi Evangeline Lilly în rolurile principale, a depăşit - în ceea ce priveşte încasările din weekendul de lansare - cu 33% producţia „Ant-Man” din 2015.

La nivel global, în cele trei zile de la premieră, lungmetrajul a generat încasări de 161 de milioane de dolari, potrivit boxofficemojo.com.

Animaţia „Incredibles 2” (Disney - Pixar) s-a menţinut pe poziţia secundă, după ce a generat încasări, în al patrulea weekend de la premieră, 29 de milioane de dolari.

Filmul „Jurassic World: Fallen Kingdom” (Universal), regizat de J.A. Bayona, cu Chris Pratt şi Bryce Dallas Howard în rolurile principale, a coborât douî poziţii, până pe trei, după ce - în al treilea weekend de la premieră - a generat încasări de 28,5 milioane de dolari.

Lungmetrajul horror - SF „The First Purge” (Universal - Blumhouse), al patrulea din franciză, a debutat pe locul al patrulea, cu 17,1 milioane de dolari încasări. La nivel internaţional, producţia regizată de Gerard McMurray a generat încasări de 10,9 milioane de dolari.

Drama „Sicario: Day of the Soldado” (Sony), regizată de Stefano Sollima, a coborât două poziţii, până pe cinci. În al doilea weekend de la premieră, filmul cu Benicio Del Toro şi Josh Brolin a generat încasări de 7,3 milioane de dolari.

Comedia „Uncle Drew” (Lionsgate/Summit), cu Shaquille O'Neal, Nick Kroll şi Tiffany Haddish în rolurile principale, a coborât şi ea două locuri, până pe şase, după ce - în weekendul secund - a generat încasări de 6,6 milioane de dolari.

„Ocean's 8” al Warner Bros., cu Sandra Bullock, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Cate Blanchett, Sarah Paulson, Rihanna, Mindy Kaling şi cântăreaţa rap Awkwafina în distribuţie, a coborât tot două locuri. După al cincilea weekend de la premieră, filmul a ocupat locul al şaptelea, cu încasări de 5,2 milioane de dolari.

„Tag” a studiourilor New Line s-a aflat în coborâre două poziţii, până pe opt. Filmul, cu Ed Helms, Jeremy Renner, Jon Hamm şi Hannibal Buress în distribuţie, a generat, în al patrulea weekend de la premieră, încasări de 3,1 milioane de dolari.

Documentarul „Won't You Be My Neighbor?” (Focus) despre vedeta de televiziune Fred Rogers a urcat un loc în clasamentul nord-american, până pe nouă, după ce - în al cincilea weekend de la premieră - a generat încasări de 2,6 milioane de dolari.

„Deadpool 2” (Fox), cu Ryan Reynolds în rol principal, a coborât trei poziţii, până pe zece, după al optulea weekend de la premieră. Filmul a generat încasări de 1,6 milioane de dolari la nivel nord-american.

 

Inteligenţa artificială depistează mai corect şi mai rapid tumorile decât medicii

O competiţie între o echipă de doctori şi un sistem de inteligenţă artificială pentru depistarea şi diagnosticarea corectă a tumorilor s-a încheiat cu victoria clară a AI-ului.

O echipă formată din specialişti de top a concurat împotriva unui sistem de inteligenţă artificială în cadrul unui concurs organizat în China, pentru vedea la ce nivel se află AI-ul în ceea ce priveşte depistarea cancerului.

AI-ul se numeşte BioMind şi a fost creat de divizia de inteligenţă artificială a Centrului Pentru Cercetarea Bolilor Neurologice din cadrul spitalului Tiantan din Beijing.

Competiţia a arătat că nivelul de acurateţe în diagnosticarea cancerului pe creier a fost mult mai bun în cazul AI-ului decât al echipei medicale. Dacă specialiştii umani au identificat corect tumorile în 66% din cazuri, procentul a fost de 87% în cazul AI-ului.

De asemenea, BioMind s-a dovedit şi mai rapid. Acesta a avut nevoie de 15 minute pentru procesarea celor 225 de cazuri, în vreme ce medicilor le-au fost necesare 30 de minute.

Sistemul de inteligenţă artificială chinez s-a specializat în depistarea tumorilor după ce ani la rând a primit spre învăţare mecanică imagistica de specialitate a spitalului Tiantan, de un unde a învăţat să deosebească tumora de celulele sănătoase.

Cercetătorii care au creat AI-ul spun că scopul acestuia este acela de a ajuta medicii, nu de a-i înlocui. Iar concursul a fost organizat pentru ca doctorii să vadă cât de puternică şi de utilă poate fi inteligenţa artificială în medicină.

BioMind este încă în primele faze ale dezvoltării, însă rezultatele de până acum sunt încurajatoare nu doar pentru China, ci pentru medicină în general.

Rapperul Grasu XXL a rămas fără curent în timpul concertului de la Neversea. Cu puţin timp înainte, a scandat „M..e, Guvernul României!“

Scena dedicată artiştilor hip-hop la Festivalul Neversea s-a cufundat în beznă în seara zilei de duminică, 8 iulie, în timpul concertului susţinut de artistul Grasu XXL.

Scena pe care a cântat rapperul Grasu XXL la Festivalul Neversea a rămas fără electricitate timp de jumătate de oră în seara zilei de duminică, 8 iulie, în intervalul 22.00-22.30.

Artistul a scandat, cu puţin timp înainte de întreruperea curentului electric, un slogan antiguvernamental. Grasu XXL a improvizat, pe parcursul melodiei "Curaj", cu formula „M...e, Guvernul României!".

Spectatorii prezenţi la concert au rămas să aştepte reconectarea scenei la electricitate, scandând la rândul lor „PSD, ciuma roşie!“.

Concertul artistului s-a reluat după aproape 40 de minute, iar Grasu XXL a încheiat reprezentaţia după alte trei cântece.

La finalul concertului, el s-a adresat publicului: „Mă uit aici la voi, sunteţi tineri şi asta îmi dă speranţă.

Noi, ăştia tineri, o să schimbăm ţara asta. Nu trebuie să aşteptăm să vină (n.r. - înjurături) preşedintele Iohannis.

Nu mă interesează politica, dar ştiu că energia asta va salva România“.

Scandarea antiguvernamentală poate fi ascultată în intervalul 18.55 - 19.00 în filmul ataşat Incidentul din timpul concertului artistului Grasu XXL a stârnit vâlvă pe reţelele sociale, mulţi comentatori opinând că rapperul ar fi fost sabotat de către organizatori.

Organizatorii festivalului au declarat la finalul concertului că a fost vorba despre o problemă tehnică. „A căzut generatorul de curent şi a durat până am reuşit să-l schimbăm.

Noi nu facem politică, suntem apolitici. Nu instigăm la politică în niciun fel, ci la muzică şi la a oferi bucurie oamenilor.

Oamenii sunt liberi să se exprime în limita decenţei şi a bunului-simţ", a menţionat Edy Chereji, directorul de marketing şi comunicare al festivalului de la Constanţa.